X

City Break Lizbona

City Break Lizbona - wszystko, co warto wiedzieć

1. Powiew latynoskiego klimatu na starym kontynencie

Alfama to najstarsza dzielnica miasta i jedyna, która przetrwała wielkie trzęsienie ziemi z 1755. To dzielnica zaułków i krętych wąskich uliczek. Charakterystycznymi elementami są fasady wyłożone azulejos, drzewka pomarańczowe, porozwieszane pranie i tramwaje przemierzające strome wzniesienia.

2. Windą do nieba

Elevador Santa Justa, Elevador Bica, Elevador da Glória czy też Elevador Lavra – to środek transportu niezwykle popularny w Portugalii. Spośród wymienionych, jedynie Elevador Santa Justa przypomina typową windę. Pozostałe kształtem nawiązują do żółtych wagoników, które wspinają się na strome wzniesienia. Dla mieszkańców Lizbony stanowią jeden ze środków transportu, dla turystów natomiast ogromną atrakcję.

3. Sé de Lisboa

Katedra Sé to najważniejszy kościół w stolicy Portugalii, jego pełna nazwa brzmi Katedra Najświętszej Maryi Panny w Lizbonie, a miejscowi mówią na nią po prostu Sé de Lisboa. Jest to najstarszy kościół w mieście, a jego historia sięga czasów zdobycia Lizbony przez krzyżowców. Katedra zbudowana została na ruinach starego meczetu dla podkreślenia siły chrześcijaństwa i jego wyższości nad islamem.

4. Klasztor Hieronimitów - perła stylu manuelińskiego

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich przyjeżdżających do Lizbony! Jedno z dwóch miejsc w Portugalii, które zostało wpisane na listę zabytków UNESCO. Równocześnie jest to genialny przykład stylu manuelińskiego – skrzyżowania orientu, gotyku i morskich motywów, który jest charakterystyczny dla Portugalii. Sam klasztor jest najpiękniejszym i najokazalszym przykładem jego użycia w architekturze.

5. Arcydzieła architektury

Legenda głosi, że Lizbona powstała na siedmiu wzgórzach, tak aby osoby ją odwiedzające miały wiele okazji na podziwianie jej piękna. Miradouros to portugalska nazwa właśnie takich miejsc widokowych, których w stolicy jest niezliczona ilość. W pobliżu jednego z nich znajduje się kościół Igreja da Graça. Usytuowanie świątyni, jak i jej przepiękna barokowa fasada, daje zwiedzającym idealną scenerię do fotografii.
Kościół świętego Rocha (Igreja de Săo Roque) to pierwszy kościół w Portugalii i jeden z pierwszych w Europie należący do zakonu jezuitów. Na szczęście trzęsienie ziemi z roku 1755 nie uszkodziło murów świątyni, choć nie oszczędziło innych budynków Lizbony , na stałe zmieniając wygląd stolicy.

6. Oceany świata w jednym miejscu

Lizbońskie oceanarium to jedna z ciekawszych atrakcji miasta, jest uwielbiane nie tylko przez dzieci, ale również przez dorosłych. Znajduje się ono w Parku Narodów, który wchodzi w skład terenów przygotowanych na wystawę Expo w 1998 roku. Jest to największe oceanarium w Europie – jego pojemność to prawie 5000 metrów sześciennych, czyli ponad 5 000 000 litrów wody! Oceanarium jest bardzo dobrze zlokalizowane, bez trudu dojedziemy do niego samochodem lub komunikacją miejską. Bilety do oceanarium można wykupić przez Centrum Rezerwacji City Break.

7. Ryba, która odkryła świat

Podczas wizyty w Lizbonie zapewne nie ominie Was przyjemność skosztowania ulubionej portugalskiej ryby – dorsza. Bacalhau to nieodłączny element kuchni i tradycji tego kraju. Bez niego prawdopodobnie nie byłoby wielkich odkryć geograficznych! Mocno solone i suszone płaty tej ryby były głównym prowiantem żeglarzy podczas dalekich rejsów. Do dziś jest to podstawa lokalnej kuchni i podobno istnieje tyle sposobów jej przyrządzenia, ile dni w roku. Najbardziej tradycyjne dania to „bacalhau á gomes de sá” (dorsz pieczony z ziemniakami i cebulą) oraz „bolinhos de bacalhau” (krokiety z dorsza). Jeśli jednak znudzi Wam się dorsz, możecie posmakować grillowanych sardynek, krewetek lub tradycyjnego gulaszu z owoców morza.

8. Prezydencki pałac Portugalii

Pałac Belém, znajdujący się na przedmieściach Lizbony, oficjalnie figuruje jako siedziba głów państwa od 1910 roku. Swoją nazwę zawdzięcza dzielnicy Belém, w której został wybudowany w 1559 roku. Otoczenie Pałacu stanowią wspaniałe ogrody. W czasach Marii I, w przypałacowej posiadłości powstał ogród zoologiczny, w którym znajdowały się zwierzęta przywiezione z Afryki. Wraz ze zwierzętami, do Portugalii zostali przywiezieni niewolnicy, których posągi do obecnej chwili można napotkać w ogrodach.

9. Krajobraz jak z bajki

Sintra to malowniczo położone miasto, oddalone o 25 km od Lizbony. Fascynuje i zachwyca wszystkich odwiedzających ją turystów. Jeśli ktoś przyjeżdża do Lizbony na kilka dni i zamierza odwiedzić tylko jedno miejsce poza miastem, powinna to być właśnie Sintra. Jest ona jednym z najpiękniejszych miejsc w Portugalii. Z uwagi na znajdujące się tu zabytki, Sintra została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to miasto szczególne z uwagi na atrakcje architektoniczne, ale również panujący tu mikroklimat, dzięki któremu bujnie rozwija się egzotyczna, niemal tropikalna przyroda. Trochę w cieniu tej atrakcji, na sąsiednim wzgórzu, stoi Castello dos Mouros – spektakularny średniowieczny zamek zbudowany przez Maurów. Do dziś zadziwia rozmachem konstrukcji na urwistych zboczach oraz widokiem – w pogodne dni z murów można dojrzeć Lizbonę oraz ocean.

10. Symbol Lizbony

Jego portugalska nazwa to Castelo de São Jorge – bez trudu można znaleść do niego drogę z różnych części miasta. Zamek jest położony w Alfamie – najstarszej dzielnicy Lizbony. Jego historia jest mocno powiązana z historią miasta. To średniowieczny zamek, który przez wieki był siedzibą królów Portugalii. Jest strategicznie usytuowany na szczycie najwyższego wzgórza w Lizbonie. Fortyfikacje znajdowały się w tym miejscu jeszcze przed przybyciem Rzymian, a obecna struktura zbudowana została w połowie XI wieku, podczas panowania Maurów.

City Break Lizbona - transfer z lotniska


Lisbon Portela Airport jest największym lotniskiem w Portugalii. Położone jest ono tylko 7 km od centrum Lizbony i doskonale skomunikowane z dzielnicami stolicy.
Od 2012 do lotniska dojeżdża metro, które zatrzymuje się na ostatniej stacji Aeroporto. Aby dojechać do centrum powinniście skorzystać z linii czerwonej. Stacja metra zlokalizowana jest tuż obok Terminala 1, przy hali przylotów.
Z portu lotniczego odjeżdżają także autobusy. Przystanki znajdują się zaraz przy Terminalu 1 i obsługiwane są przez linie 722, 744, 783, 705, 745.

City Break Lizbona - komunikacja w mieście


Na transport miejski w stolicy Portugalii składają się autobusy, metro, tramwaje, promy, windy oraz pociągi. Skorzystać możemy również z kilku rodzajów biletów, a wśród nich rozważyć należy bilety okresowe i jednodniowe.

Bilety można kupić na wszystkich większych węzłach komunikacyjnych Lizbony w dobrze oznaczonych żółtych budkach z znakiem przewoźnika „Carris”, w oddziałach poczty oraz na wszystkich stacjach metra. Oczywiście bilet można również zakupić u kierowcy, ale liczyć się musimy wtedy z wyższą ceną. Jeśli korzystacie z przepraw promowych lub kolei, bilety kupicie na znajdujących się na miejscu stacjach obsługujących pasażerów.

Najlepszą opcją zakupu biletu jest zielona karta magnetyczna 7 Colinas / Viva Viagem. Obowiązuje ona we wszystkich środkach lokomocji. Zakup karty to niewielki wydatek i jest ona ważna przez rok. Kartę Viva Viagem możemy doładować na trzy sposoby:
- Jako pojedynczy bilet na autobus, tramwaj lub metro
- Jako bilet dobowy, który obowiązuje na tramwaje, metro, windy, autobusy i niektóre pociągi miejskie
- Tzw. „zapping” –możliwość doładowania karty określoną kwotą i korzystania ze wszystkich środków lokomocji (metro, tramwaje, autobusy sieci Carris, windy, pociągi miejskie i promy).

Autobusami możemy się przemieszczać pomiędzy 5.30 a 1.00 w nocy. Wybierając autobus w Lizbonie pamiętajmy, aby korzystać tylko z pierwszych drzwi obok kierowcy. Szybszą opcja jest metro, które czterema liniami oplata stolicę Portugalii. Składy kursują pomiędzy 6.30 a 1.00 w nocy.

Taksówki

Są bardzo przystępnym środkiem lokomocji w Lizbonie, ponieważ są tylko nieco droższe niż pozostałe środki komunikacji miejskiej. Podróż odbywać można również w kilka osób, co sprawia, że beżowe i czarne auta z seledynowymi dachami, są jeszcze bardziej atrakcyjne. Zamawiając taksówkę pamiętajmy o dodatkowych kosztach, które z tym się wiążą, takich jak: skorzystanie z luku bagażowego, opłata za rozpoczęcie kursu, która uzależniona jest od obowiązującej taryfy, czy opłata za wezwanie taksówki przez telefon. Nie ponosimy dodatkowych kosztów za przewóz wózków dla niepełnosprawnych lub wózków dla dzieci.

Ładowanie...