X

City Break Lizbona

City Break Lizbona - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Lizbona – Top 10 atrakcji


1. City Break Lizbona – powiew latynoskiego klimatu na starym kontynencie!

Alfama to najstarsza dzielnica miasta i jedyna, który przetrwała wielkie trzęsienie ziemi z 1755. To dzielnica zaułków i krętych wąskich uliczek. Charakterystycznymi elementami są fasady wyłożone azulejos, drzewka pomarańczowe, porozwieszane pranie i tramwaje przemierzające strome wzniesienia.

2. City Break Lizbona - windą do nieba!

Elevador Santa Justa, Elevador Bica, Elevador da Glória czy też Elevador Lavra – to środek transportu niezwykle popularny w Portugalii. Spośród wymienionych jedynie Elevador Santa Justa przypomina typową windę. Pozostałe kształtem nawiązują do żółtych wagoników, które wspinają się na strome wzniesienia. Dla mieszkańców Lizbony stanowią jeden ze środków transportu, dla turystów natomiast ogromną atrakcję.

3. City Break Lizbona - Sé de Lisboa

Katedra Sé to najważniejszy kościół w Lizbonie, pełna nazwa brzmi Katedra Najświętszej Maryi Panny w Lizbonie, a w Lizbonie mówi się na nią po prostu Sé de Lisboa. Jest to najstarszy kościół w Lizbonie, którego historia sięga czasów zdobycia Lizbony przez krzyżowców. Katedra zbudowana została na ruinach starego meczetu dla podkreślenia siły chrześcijaństwa i wyższości nad islamem.

4. City Break Lizbona - Klasztor Hieronimitów - perła stylu manuelińskiego!

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich przyjeżdżających do Lizbony! Jedno z dwóch miejsc w Portugalii, które zostało wpisane na listę zabytków UNESCO. Równocześnie jest to genialny przykład stylu manuelińskiego – skrzyżowania orientu, gotyku i morskich motywów, który jest charakterystyczny dla Portugalii. Sam klasztor jest najpiękniejszym i najokazalszym przykładem jego użycia w architekturze.

5. City Break Lizbona - arcydzieła architektury

Legenda głosi, że Lizbona powstała na siedmiu wzgórzach, tak aby osoby ją odwiedzające miały wiele okazji, by podziwiać jej piękno. Miradouros to portugalska nazwa właśnie takich miejsc widokowych, których w stolicy jest niezliczona ilość, a w pobliżu jednego z nich znajduje się kościół Igreja da Graça. Usytuowanie świątyni, jak i jej przepiękna barokowa fasada, daje zwiedzającym idealną scenerię do fotografii. Kościół świętego Rocha (Igreja de Săo Roque) to pierwszy kościół w Portugalii i jeden z pierwszych w Europie należący do zakonu jezuitów. Na szczęście trzęsienie ziemi z roku 1755 nie uszkodziło murów świątymi, choć nie oszczędziło innych budynków Lizbony , na stałe zmieniając wygląd stolicy.

6. City Break Lizbona - oceany świata w jednym miejscu!

Lizbońskie oceanarium to jedna z ciekawszych atrakcji miasta, jest uwielbiane nie tylko przez dzieci, ale również przez dorosłych. Znajduje się ono w Parku Narodów, który wchodzi w skład terenów przygotowanych na wystawę Expo w 1998 roku. Jest to największe oceanarium w Europie – jego pojemność to prawie 5000 metrów sześciennych, czyli ponad 5 000 000 litrów wody! Oceanarium jest bardzo dobrze zlokalizowane, bez trudu dojedziemy do niego samochodem lub komunikacją miejską.

7. City Break Lizbona - ryba, która odkryła świat!

Podczas City Break Lizbona zapewne nie ominie Was przyjemność skosztowania ulubionej portugalskiej ryby – dorsza. Bacalhau to nieodłączny element kuchni i tradycji tego kraju. Bez niego prawdopodobnie nie byłoby wielkich odkryć geograficznych! Mocno solone i suszone płaty tej ryby były głównym prowiantem dla żeglarzy w dalekich rejsach. Do dziś jest to podstawa lokalnej kuchni i podobno istnieje tyle sposobów jej przyrządzenia, ile dni w roku! Najbardziej tradycyjne dania to „bacalhau á gomes de sá” (dorsz pieczony z ziemniakami i cebulą) oraz „bolinhos de bacalhau” (krokiety z dorsza). Jeśli jednak znudzi Wam się dorsz, możecie posmakować grillowanych sardynek, krewetek lub tradycyjnego gulaszu z owoców morza.

8. City Break Lizbona - prezydencki pałac Portugalii

Pałac Belém oficjalnie figuruje jak siedziba głów państwa Portugalskiego od 1910 roku. Obecnie dwóch strażników pilnuje spokoju prezydenta Aníbal Cavaco Silvy. Otoczenie Pałacu Belém stanowią wspaniałe ogrody, tak znane w dzielnicy Belém. W czasach Marii I, w przypałacowej posiadłości powstał ogród zoologiczny, w którym znajdowały się zwierzęta przywiezione z Afryki. Wraz ze zwierzętami, do Portugalii zostali przywiezieni niewolnicy, których posągi do obecnej chwili można napotkać w ogrodach.

9. City Break Lizbona - krajobraz jak z bajki

Sintra to malowniczo położone miasto, oddalone o 25 km od Lizbony. Fascynuje i zachwyca wszystkich odwiedzających ją turystów. Jeśli ktoś przyjeżdża do Lizbony na kilka dni i zamierza odwiedzić tylko jedno miejsce poza miastem, powinna to być właśnie Sintra. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Portugalii. Z uwagi na znajdujące się tu zabytki została ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to miasto szczególne z uwagi na atrakcje architektoniczne, ale również panujący tu mikroklimat, dzięki któremu bujnie rozwija się egzotyczna, niemal tropikalna przyroda. Trochę w cieniu tej atrakcji, na sąsiednim wzgórzu, stoi Castello dos Mouros – spektakularny średniowieczny zamek zbudowany przez Maurów. Do dziś zadziwia rozmachem konstrukcji na urwistych zboczach oraz widokiem – w pogodne dni z murów można dojrzeć Lizbonę oraz ocean.

10. City Break Lizbona - symbol Lizbony

Jest on położony w Alfamie – najstarszej dzielnicy Lizbony. Jego historia historia jest mocna powiązana z historią miasta. Po portugalsku to Castelo de São Jorge – bez trudu znajdziemy do niego drogę z różnych części miasta. To średniowieczny Zamek, który przez wieki był siedzibą królów Portugalii. Jest strategicznie usytuowany na szczycie najwyższego wzgórza w Lizbonie. Jeszcze przed przybyciem Rzymian, w tym miejscu znajdowały się foirtyfikacje, ale obecna struktura zbudowana została w połowie XI wieku, podczas panowania Maurów.

City Break Lizbona - transfer z lotniska


Lisbon Portela Airport jest największym lotniskiem w Portugalii. Położone jest ono tylko 7 km od centrum Lizbony i doskonale skomunikowane z dzielnicami stolicy. Od 2012 do lotniska dojeżdża metro, które zatrzymuje się na ostatniej stacji Aeroporto. Aby dojechać do centrum powinniście skorzystać z linii czerwonej. Stacja metra zlokalizowana jest tuż obok Terminala 1, przy hali przylotów. Z portu lotniczego odjeżdżają także autobusy. Przystanki znajdują się tuż obok Terminala 1 i obsługiwane są przez linie 722, 744, 783, 705, 745. Korzystając z taksówek musimy liczyć się z kosztem ok. 10 – 15 euro, a czas przejazdu to około 15 min z centrum. Postój taksówek znajduje się tuż obok hali odlotów / przylotów.

City Break Lizbona - komunikacja w mieście


Na transport miejski w stolicy Portugalii składają się autobusy, metro, tramwaje, promy, windy oraz pociągi. Skorzystać możemy również z kilku rodzajów biletów, a wśród nich rozważyć należy bilety okresowe i jednodniowe.

Bilety można kupić na wszystkich większych węzłach komunikacyjnych Lizbony w dobrze oznaczonych żółtych budkach z znakiem przewoźnika „Carris”, w oddziałach poczty oraz na wszystkich stacjach metra. Oczywiście bilet można również zakupić u kierowcy, ale liczyć się musimy wtedy z wyższą ceną. Korzystając z przepraw promowych lub kolei, bilety należy kupić na znajdujących się na miejscu stacjach obsługujących pasażerów.

Najlepszą opcją zakupu biletu jest zielona karta magnetyczna 7 Colinas / Viva Viagem. Obowiązuje ona we wszystkich środkach lokomocji. Zakup karty kosztuje €0.50 i jest ona ważność to rok. Kartę Viva Viagem możemy doładować na trzy sposoby: - Jako pojedynczy bilet na autobus, tramwaj lub metro – €1.40 - Jako bilet dobowy, który obowiązuje na tramwaje, metro, windy, autobusy i niektóre pociągi miejskie – €6 - Tzw. „zapping” –możliwość doładowania karty określoną kwotą i korzystania ze wszystkich środków lokomocji (metro, tramwaje, autobusy sieci Carris, wind, pociągi miejskie i promy). Minimalna kwota doładowani to 2€ do 15€. Przy wyborze takiej opcji, pojedynczy bilet kosztuje 1.25 euro.

Autobusami możemy się przemieszczać pomiędzy 5.30 a 1.00 w nocy. Wybierając autobus w Lizbonie pamiętajmy, aby korzystać tylko z pierwszych drzwi obok kierowcy. Szybszą opcja jest metro, które czterema liniami oplata stolicę Portugalii. Składy kursują pomiędzy 6.30 a 1.00 w nocy.

Taksówki

Są bardzo przystępnym środkiem lokomocji w Lizbonie, ponieważ są tylko nieco droższe niż pozostałe środki komunikacji miejskiej. Podróż odbywać można również w kilka osób, co sprawia, że beżowe i czarne auta z seledynowymi dachami, są jeszcze bardziej atrakcyjne. Przykładowy koszt przejazdu z lotniska do centrum oscyluje wokół 5-8 euro, natomiast koszt biletu na tej samej trasie to 3 euro. Zamawiając taksówkę pamiętajmy o dodatkowych kosztach, które z tym się wiążą, takimi jak: skorzystanie z luku bagażowego - 1,6 euro, opłata za rozpoczęcie kursu, która uzależniona jest od obowiązującej taryfy, opłata za wezwanie taksówki przez telefon – 0,80 euro. Nie ponosimy dodatkowych kosztów za przewóz wózków dla niepełnosprawnych lub wózków dla dzieci.

Firmy taksówkowe w Lizbonie:
Rádio Táxis de Lisboa | +351 218 119 000
Taxiking Phone – Central de Táxis de Lisboa | +351 210 452 951
Teletáxis-Cooperativa de Serviços CRL | +351 218 111 100
Táxis David & Laurinda Lda | +351 210 452 951
Autocoope-Cooperativa de Táxis de Lisboa CRL | +351 210 452 951

Ładowanie...