X
Ładowanie...

Gran Via

Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda nocne życie Madrytu? Wybierz się na przechadzkę po ulicy Gran Via, najpopularniejszym miejscu spotkań i centrum życia kulturalnego miasta.

Jak tu dotrzeć?

Grand Via w Madrycie

W zależności od tego na którym odcinku Gran Via chcecie się znaleźć, możecie skorzystać z linii metra nr 1, 5 – wysiadacie na stacji Gran Via, nr 3, 5 – zakończcie podróż na stacji Callao, lub nr 2 – stacja Santo Domingo. Wzdłuż tej bardzo długiej ulicy rozlokowane są liczne przystanki, więc autobusy komunikacji miejskiej również was tu przywiozą.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Gran Via często jest nazywana ulicą, która nigdy nie śpi. Jest to główna ulica handlowa Madrytu, a zarazem wizytówka architektoniczna miasta. Znajduje się tu mnóstwo sklepów, hoteli i kompleksów kinowych, które z biegiem czasu przekształcają się w centra handlowe. Ulica znajdująca się w centrum Madrytu została zbudowana w XIX wieku, aby stworzyć przejście między Calle de Alcala i Plaza de Espana. Obecnie o ulicy pamiętają pisarze, a także reżyserzy. W jednej z kluczowych scen filmu "Przerwane Objęcia" Pedra Almodovara możecie zobaczyć wnętrze znanego lokalu, znajdującego się przy Gran Via 12 - Museo Chicote, którego bywalcem był inny znany miłośnik Hiszpanii – Ernest Hemingway. Podczas przechadzki warto lepiej przyjrzeć się biurowcowi Edificio Metrópolis, który znajduje się na skrzyżowaniu ulic Calle Alcala i Gran Via. Budynek zbudowany w stylu Beaux-Arts, a zwłaszcza kopuła pokryta 24 karatowym złotem, robi niesamowite wrażenie na odwiedzających Madryt. Na kopule umieszczona jest charakterystyczna figura rzymskiej bogini Wiktorii. Innym budynkiem, który zasługuje na uwagę jest oratorium Oratorio del Caballero de Gracia. Budynek jest dziełem tego samego architekta, który stworzył budynek muzeum Prado, Juana de Villanueva. Przy budowie Gran Via, cztery ulice, dwa klasztory i jeden targ musiały zostać zlikwidowane. Miasto nie potrafiło jednak zrezygnować z Oratorio del Cabellero, które zostało osłonięte przed ruchem ulicznym przy pomocy łuku triumfalnego.

Zakupy

Gran Via to nie tylko wspaniała architektura. To także masa sklepów z odzieżą, kosmetykami czy biżuterią. Znajdziecie tu głównie popularne sklepy sieciowe takie jak Zara, H&M, Bodyshop, czy Nike. Jeśli jesteście w Madrycie z planem zrobienia dużych zakupów, obowiązkowo musicie przejść wzdłuż Gran Via.