X
Ładowanie...

Puerta del Sol

Będąc w Madrycie, nie przegapcie placu "Bramy Słońca" i najbardziej charakterystycznego pomnika w mieście - niedźwiedzia wspinającego się na drzewko truskawkowe.

Jak tu dotrzeć?

Puerta del Sol

Puerta del Sol znajduje się w samym centrum Madrytu, więc naprawdę łatwo się tam dostać. Aby dojechać do placu, wsiądźcie w linię metra nr 1, 2, lub 3 i wysiądźcie na przystanku Puerta del Sol. Możecie również skorzystać z miejskiej komunikacji autobusowej, a nawet z pociągu (linie C3 i C4).

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Puerta del Sol, czyli brama słońca to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Madrycie. To tutaj znajduje się tzw. Kilometr Zerowy, punkt od którego mierzonę są odległości od Madrytu do innych hiszpańskich miast. Na Puerta del Sol będziecie mogli zobaczyć również statuę olbrzymiego niedźwiedzia wspinającego się na drzewo truskawkowe – symbol Madrytu, który występuje również w herbie miasta. Na środku placu znajduje się posąg Karola III (król Hiszpanii w latach 1759 – 1788) na koniu. Znalazł się on tutaj w wyniku referendum, w którym Hiszpanie decydowali jakie miejsce będzie dla niego najlepsze. Posąg ma 10 metrów wysokości i został wzniesiony w 1994r. Na cokole możecie przeczytać krótką historię życia Karola III. To co z pewnością przykuje waszą uwagę po wejściu na Puerta del Sol to Pałac Poczty Królewskiej. Projekt francuskiego architekta Jaimiego Marqueta pierwotnie pełnił funkcję poczty. Aktualnie jest własnością Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Atrakcje

Mimo, że nie ma tu typowych zabytków, Puerta del Sol jest uwielbianą przez turystów częścią Madrytu. Przy placu znajdują się liczne kawiarnie, w których możecie zasiąść i delektować się wybornymi churros, a także sklepy, w których można zaopatrzyć się w pamiątki z Hiszpanii. Jeśli macie ochotę na większe zakupy, podpowiadamy, że przy Plaza del Callao znajduje się największy madrycki dom towarowy El Corte Igles. Znajdziecie tu wszystko od jedzenia, po akcesoria telefoniczne. Puerta del Sol to ważne miejsce również dla mieszkańców Madrytu. To tu co roku odbywa się wystrzałowa zabawa sylwestrowa.