X
Ładowanie...

Madryt Puerta del Sol

Będąc w Madrycie, nie przegap placu "Bramy Słońca" i najbardziej charakterystycznego pomnika w mieście - niedźwiedzia wspinającego się na drzewko truskawkowe.

Puerta del Sol - Jak dotrzeć?

Puerta del Sol

Puerta del Sol znajduje się w samym centrum Madrytu. Aby dojechać do placu, wsiądźcie w linię metra nr 1, 2, lub 3 i wysiądźcie na przystanku Puerta del Sol.

Puerta del Sol - Dlaczego polecamy?

Puerta del Sol, czyli brama słońca to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Madrycie. To tutaj znajduje się tzw. Kilometr zerowy, punkt od którego zaczyna się mierzyć odległości na drogach wychodzących z Madrytu w kierunku innych hiszpańskich miast. Na Puerta del Sol będziecie mogli zobaczyć również statuę olbrzymiego niedźwiedzia wspinającego się na drzewo truskawkowe – swoisty symbol Madrytu. Na środku placu znajduje się posąg Karola III (król Hiszpanii w latach 1759 – 1788) na koniu, który znalazł się tutaj w wyniku referendum, w którym Hiszpanie decydowali jakie miejsce będzie najlepsze dla posągu. Posąg ma 10 metrów wysokości i został wzniesiony w 1994r. Na cokole możecie przeczytać krótką historię życia Karola III. To co z pewnością przykuje waszą uwagę po wejściu na Puerta del Sol to Pałac Poczty Królewskiej. Projekt francuskiego architekta Jaimie’iego Marqueta pierwotnie pełnił funkcję poczty. Aktualnie jest własnością Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Puerta del Sol - atrakcje

Mimo, że nie ma tu typowych zabytków, Puerta del Sol jest uwielbianą przez turystów częścią Madrytu. Przy placu znajdują się liczne kawiarnie, w których możecie zasiąść i delektować się wybornymi churros, a także sklepy, w których można zaopatrzyć się w pamiątki z Hiszpanii. Jeśli macie ochotę na większe zakupy, podpowiadamy, że przy Plaza del Callao znajduje się największy madrycki dom towarowy El Corte Igles. Znajdziecie tu wszystko od jedzenia, po akcesoria telefoniczne. Puerta del Sol to ważne miejsce również dla mieszkańców Madrytu. To tu co roku odbywa się wystrzałowa zabawa sylwestrowa. To także tutaj w ostatnim czasie dziesiątki mieszkańców demonstrowały swoje niezadowolenie z obecnego stanu hiszpańskiej gospodarki.