X
Ładowanie...

Mediolan Katedra Duomo

Ta utrzymana w stylu gotyckim świątynia, poświęcona narodzinom Najświętszej Marii Panny, poraża swoim ogromem i zachwyca wyglądem.

Jaką nazwę nosi Katedra Duomo?

Katedra Duomo w Mediolanie

Katedra Duomo to tak naprawdę Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie. To jedna z bardziej charakterystycznych budowli tego regionu, symbol Mediolanu. Jego marmurowa, gotycka fasada przywodzi na myśl ażurowy wzór, który nadaje jej lekkości. Nie dajcie się jednak zmylić, gdyż Katedra Duomo należy do jednych z największych kościołów na świecie.

Katedra Duomo – informacje praktyczne

Katedra Duomo znajduje się w samym sercu Mediolanu, dojazd więc do niej jest bardzo prosty właściwie z każdego zakątka miasta. Osoby korzystające z komunikacji miejskiej bez problemu dotrą do Duomo metrem (stacja o nazwie Duomo), gdyż przecinają się tutaj 2 linie: czerwona M1 oraz żółta M3. W pobliżu Katedry Duomo zlokalizowane są także przystanki tramwajowe linii 2, 3, 14, 24 (Torino- Duomo oraz Dogana-Duomo).

Katedra Duomo otwarta jest dla zwiedzających codziennie, w godzinach 7:00-19:00. Wejście na dach Katedry możliwe jest dopiero od godziny 9:00.

Wejście do samej Katedry jest bezpłatne. Bilet należy zakupić na dach Duomo. Jego cena zależy od tego, czy wchodzić będziecie po schodach (7 €), czy wolicie skorzystać z windy (12 €). Bilety dla dzieci w wieku 6-12 lat oraz dla osób powyżej 65 r.ż. są o połowę tańsze. Jeżeli jesteście posiadaczami Milano Card dach Katedry Duomo zobaczyć będziecie mogli z 10% zniżką oraz bez konieczności czekania w kolejce.

Katedra Duomo – dlaczego polecamy

Tak jak będąc w Paryżu, należy zobaczyć Wieżę Eiffla, tak nie można wyjechać z Mediolanu nie zobaczywszy wspaniałej Katedry Duomo. Jej piękna, biała fasada sprawia niesamowite wrażenie. Co ciekawe powstawała ponad 500 lat! Kamień pod budowę Katedry Duomo położony został w 1385 roku, w miejscu, gdzie kiedyś stały katedra Santa Maria Maggiore oraz kościół św. Tekli. Budowę zlecił pierwszy książę Mediolanu, Gian Galeazzo Visconti, który zamarzył o największej kościelnej budowli na świecie. W tym celu zaprosił architektów z całej Europy, dał budowniczym dostęp do swoich złoży marmuru, który przywożony był kanałami Navigli oraz udzielił zwolnień podatkowych. Katedra Duomo powstawała niemal przez 5 wieków. Jej ostatnie szlify miały miejsce w 1965 roku.

Obecnie podziwiać można niezwykły rezultat tak długiej budowy. Obok Katedry Duomo nie da się przejść obojętnie, tak niesamowite wrażenie robi. Szczególną atrakcją jest jednak wizyta na jej dachu. Rozpościera się z niego przepiękny, panoramiczny widok na cały Mediolan. W bezchmurne i słoneczne dni z dachu Katedry Duomo dostrzec można nawet szczyty Alp!