X
Ładowanie...

Mediolan La Scala

La Scala to prawdziwa świątynia sztuk scenicznych. Ten XVIII-wieczny, klasycystyczny budynek mieści w sobie najsławniejszy we Włoszech teatr operowy.

La Scala – dojazd oraz ceny

La Scala w Mediolanie

Najsłynniejsza opera na świecie, La Scala znajduje się w centrum Mediolanu, niedaleko Palazzo Marino. Kierując się od Katedry Duomo i przechodząc przez pasaż Galerii Vittorio Emanuele II wyjść można prawie bezpośrednio przed gmach budynku La Scala. Do La Scala dojechać można również tramwajem linii 1. Wystarczy wysiąść na przystanku o nazwie Manzoni Scala bądź S. Margherita Scala.

Osoby chcące uczestniczyć w operach i przedstawieniach wystawianych na deskach La Scala powinni pomyśleć o zakupie biletów o wiele wcześniej. Zazwyczaj wyprzedawane są one bardzo szybko. Bilety najwygodniej i najszybciej zakupić można przez Internet, na bezpośredniej stronie teatru La Scala. Ceny biletów zależą od typu przedstawienia (np. opera, balet, recital, koncert symfoniczny, etc.) oraz samego tytułu, a także oczywiście od wybranych miejsc na widowni. Ceny biletów zaczynają się już od około 20 €, a dojść mogą nawet do 2 tysięcy € za najlepsze miejsce.

Dla turystów, którzy chcieliby po prostu zobaczyć wnętrza La Scala i poznać jej historię stworzono również Muzeum La Scala. Cena biletu wynosi 6 € (dla posiadaczy Milano Card przewidziana jest zniżka), zaś zwiedzanie możliwe jest codziennie od 9:00 do 12:30 oraz od 13:30 do 17:30.

La Scala – dlaczego polecamy

La Scala jest punktem obowiązkowym na mapie Mediolanu nie tylko dla wytrawnych melomanów. Jest to najważniejsza i najsłynniejsza opera na świecie, dlatego warto chociaż rzucić okiem na jej gmach, który zaprojektowany został w latach 1776-1778 przez Giuseppe Piermarini. Jego klasycystyczna fasada może nie robi niesamowitego wrażenia, ale skrywa przepiękną widownię, mogącą pomieścić ponad 3 tysiące widzów. Na deskach La Scala wystawiano największe włoskie opery. Właśnie pod dachem La Scala widzowie płacili nierzadko duże kwoty, aby posłuchać Otella, Madame Butterfly, dzieł Belliniego, Verdiego czy Pucciniego.

Teatr La Scala powstał na polecenie Marii Teresy, cesarzowej Austrii, na gruzach kościoła Santa Maria Della Scala. Od tego budynku pochodzi właśnie nazwa słynnej opery. Inauguracyjnym przedstawieniem, wystawionym 3 sierpnia 1778 roku była premiera opery Europa Riconosciuta. Co ciekawe, nigdy więcej nie pojawiła się ona na deskach żadnego teatru, aż do roku 2004, kiedy to wystawiono ją podczas ponownego otwarcia La Scala po renowacji.

La Scala cieszy się niezwykłą renomą. Każdy artysta chciałby, aby jego dzieło pojawiło się wśród wystawianych do tej pory arcydzieł mistrzów opery. To otoczone niezwykłą atmosferą i legendą miejsce gościło również naszych rodaków. Pojawiały się więc opery polskich kompozytorów (np. Franciszka Mireckiego oraz Józefa Michała Ksawerego Poniatowskiego), polscy dyrygenci (Artur Rodziński, Jerzy Semkow, Krzysztof Penderecki), a także polskie śpiewaczki i śpiewacy. Wśród nich między innymi Ludwika Leśniewska, zwana „słowikiem polskim”, Józefina Reszka w rolach Małgorzaty z Fausta czy tytułowej Aidy i wielu, wielu więcej. W La Scala pojawiła się również słynna śpiewaczka operowa o międzynarodowej sławie, Maria Callas. Była ona primadonną mediolańskiego teatru La Scala oraz Metropolitan Opera w Nowym Jorku.