X
Ładowanie...

Mediolan Naviglio

Naviglio to najbardziej klimatyczna dzielnica Mediolanu - ozdobiona pięknymi kanałami, obfitująca w restauracje i kawiarnie, jest szczególnie ceniona przez artystów.

Naviglio - niemal jak w Wenecji

Naviglio w Mediolanie

Będąc w Mediolanie można poczuć się niemal jak w Wenecji. Niemal, gdyż kanały mediolańskie są w większości wysuszone i jedynie Naviglio Grande umożliwia romantyczny spacer wzdłuż wypełnionego wodą miejskiego kanału. I tak jak w Paryżu artystyczna bohema koncentruje się na Montmartre, tak w Mediolanie spotyka się właśnie w dzielnicy Naviglio. Obecnie w Naviglio znajduje się mnóstwo klimatycznych knajpek i kawiarenek, ciekawych księgarni, galerii i antykwariatów oraz najmodniejsze miejscówki w mieście. To właśnie tutaj wieczorem spotykają się mieszkańcy Mediolanu na aperitivo czy lampkę wina, przy muzyce granej na żywo. Musicie koniecznie tu zajrzeć! Jeśli wam się uda, może załapiecie się również na wielki pchli targ, który odbywa się w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Do kupienia nietypowe starocie, ciekawe antyki i wiele, wiele więcej.

Naviglio – krótka historia

Tak naprawdę przez Mediolan nie przepływa żadna rzeka, jednak były czasy kiedy połączony był drogą wodną nawet z samym Morzem Adriatyckim! Wszystko to dzięki sieci kanałów, które powstawały w rejonie Lombardii już w starożytności. Miały one na celu połączyć dwa jeziora: Como oraz Maggiore, a także rzeki Ticino i Pad. Umożliwiało to swobodny handel oraz spławy drogą wodną na kontynencie. Kanały lombardzkie przez wieki były rozbudowywane, między innymi przez Rzymian. Jednym z ważniejszych wydarzeń było zakończenie budowy głównego kanału, Naviglio Grande, który to połączył Mediolan z rzeką Ticino. Takie rozwiązanie, istotne z punktu widzenia irygacyjnego (nawadnianie pobliskich pól ryżowych, zapewnienie sprawnego funkcjonowania młynów), umożliwiło także transport marmuru oraz innych materiałów pod budowę mediolańskiej Katedry Duomo. Otwarcie ostatnich kanałów w całej sieci, Naviglio Paderno oraz Naviglio Pavese miało miejsce na przełomie XVIII i XIX wieku. Tak wyjątkowy system komunikacyjny nie funkcjonował jednak zbyt długo. Już w 1930 roku większość kanałów w obrębie miasta zostało osuszonych, głównie ze względów higienicznych. Aktualnie oglądać możemy ich pozostałości architektoniczne. Dawny szlak nawigacyjny przemienił się w liczne mediolańskie ulice. A mieszkańcom pozostał Naviglio Grande, którym wciąż płynie woda, i nad którym ciągną się niezliczone knajpki, restauracje i bary.