X
Ładowanie...

Ostatnia Wieczerza

Ostatnia Wieczerza - dzieło sławne i tajemnicze, stało się inspiracją dla Dana Browna do napisania bestsellerowej powieści "Kod Leonarda da Vinci"

Ostatnia Wieczerza – informacje praktyczne

Słynny fresk autorstwa Leonardo da Vinci znajduje się właśnie w Mediolanie. A dokładnie w kościele Santa Maria delle Grazie, który zlokalizowany jest kilka ulic od Zamku Sforzów. Najszybciej dostać się do niego można metrem, wysiadając na stacji czerwonej linii M1 Conciliazione lub linii zielonej M2, Cadrona FNM-Treinnale. Tuż przy kościele znajduje się również przystanek tramwajowy Magenta S. Maria delle Grazie, gdzie zatrzymuje się linia 16.

Fresk Ostatnia Wieczerza zobaczyć możecie jedynie po wcześniejszej rezerwacji lub zakupie biletów przez Internet (maksymalnie na 3 miesiąc wprzód).

Oglądanie Ostatniej Wieczerzy możliwe jest w każdy dzień tygodnia, oprócz poniedziałku w godzinach 8:15-19:00. Wizyta trwa dokładnie 15 minut i odbywa się w grupach nie większych niż 30 osób. Podczas wizyty zabronione jest fotografowanie i filmowanie.

Ostatnia Wieczerza – dlaczego warto zobaczyć

Ostatnia Wieczerza to arcydzieło Leonarda da Vinci. Fresk powstał ponad 500 lat temu na zlecenie mediolańskiego księcia Ludwika Sforza. Przedstawia biblijną scenę ostatniej wieczerzy Jezusa z Apostołami, a dokładnie moment, gdy wypowiada on słowa „Zaprawdę powiadam wam jeden z was mnie zdradzi”. Co ciekawe modeli do namalowania twarzy postaci sam da Vinci szukał na ulicach Mediolanu.

Największą wartością malowidła ściennego, jakim jest Ostatnia Wieczerza jest przede wszystkim jego zagadkowość i tajemniczość. Wokół dzieła, podobnie jak i innych autorstwa da Vinci (np. Mony Lisy) powstało wiele ciekawych legend i teorii. Według niektórych w obrazie ukryty jest muzyczny zapis krótkiego requiem, zaś innych, że jedną z postaci jest Maria Magdalena. Inni twierdzą, iż po nałożeniu na obraz jego lustrzanego odbicia, pojawiają się na nim nowe postacie, a mianowicie rycerz zakonu Templariuszy, który przypominać ma samego da Vinci.

Niedowiarków zachwyci zapewne dynamizm oraz barwy fresku. Niestety wykonany on został bardzo nietrwałą techniką, dlatego postarajcie się go zobaczyć, póki to jeszcze możliwe!