X
Ładowanie...

Mediolan Zamek Sforzów

Ten potężny, XV-wieczny zamek był niegdyś dumą słynnego rodu Sforzów. Obecnie stanowi niezapomnianą atrakcję dla turystów, oferującą liczne ekspozycje muzealne.

Zamek Sforzów – informacje praktyczne

Zamek Sforzów w Mediolanie

Zamek Sforzów znajduje się w Parku Sempione, praktycznie w centrum Mediolanu. Aby do niego dotrzeć najlepiej wsiąść w metro czerwonej linii M1 i wysiąść na stacji Cairoli Castello bądź linii zielonej M2 i wysiąść na stacji Cadorna FNM- Treinnale lub Lanza Brera Piccolo Teatro. W okolicy zatrzymują się także liczne tramwaje, linii 1, 2, 4, 12, 14, 19, 27.

Zamek Sforzów otwarty jest codziennie, od 7:00 do 18:00 zimą i od 7:00 do 19:00 latem. Wstęp do zamku jest bezpłatny. W Zamku funkcjonuje również Muzeum, otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00-17:30. Cena wstępu do Muzeum wynosi 3 €. Osoby do 25 r.ż. mogą wejść do Muzeum za darmo. Na posiadaczy Milano Card czekają zaś zniżki.

Zamek Sforzów – dlaczego polecamy

Symbol mediolańskiej siły i władzy. Zamek Sforzów powstał w okresie renesansu i od początku miał charakter obronny. Ceglana forteca powstała w 1358 roku, na zlecenie pierwszego księcia Mediolanu, Gian Galeazzo Visconti i była siedzibą książęcego rodu Sforzów. Zamek zbudowany jest na planie kwadratu, otoczony jest obronnym murem z blankami i basztami, a także posiada wewnętrzny dziedziniec i suchą fosę.

Dlaczego warto zobaczyć Zamek Sforzów wewnątrz? Przede wszystkim dlatego, że skrywa ostanie dzieło Michała Anioła, Pieta Rondanini, a także liczne freski dzieła Bramantego oraz Leonarda da Vinci. Ten ostatni był nawet mieszkańcem Zamku. Da Vinci pracował w nim między innymi nad projektem kanałów Navigli oraz czuwał nad życiem kulturalnym i oprawą artystyczną tego miejsca.

W kolekcji Muzeum Zamki Sforzów są także egipskie artefakty, a także okazy sztuki antycznej.

Za Zamkiem Sforzów zlokalizowany jest przyjemny Park Sempione. Otwarty codziennie od 7:00 do 19:00 pozwala na chwilę odpoczynku i relaksu wśród zieleni.