X

City Break Oslo

City Break Oslo - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Oslo - Top 10 atrakcji

Norwegia to miejsce, które łączy w sobie majestat dzikiej przyrody z szybkim rozwojem cywilizacyjnym. Zaś jej stolica – Oslo - jest tego najlepszą wizytówką. Wybierzcie się z nami na niezapomnianą podróż do tego niezwykłego miasta.

1. Przywitajcie się z monarchą

Pałac królewski to architektoniczna ikona Oslo, miejsce od którego warto zacząć swoją przygodę w stolicy Norwegii. Od połowy XIX wieku służy jako dom dla norweskiej rodziny królewskiej, W ciągu lata obiekt bywa otwarty dla zwiedzających, więc jeżeli będziecie mieli szczęście spotka Was przyjemność zajrzenia do wszystkich królewskich komnat. Jeżeli jednak planujecie pobyt w innym terminie i tak nie ominą Was atrakcje. Pałacowy park jest dostępny dla turystów przez cały rok, natomiast codziennie w południe przed pałacem ma miejsce zmiana warty straży królewskiej. Okoliczne ulice są wypełnione sklepikami, dzięki czemu będziecie mieli duży wybór przy kupowaniu pamiątek.

2. Zobacz jak pracują politycy

Podczas wypadu do Oslo będziecie mieli okazję zwiedzić budynek norweskiego parlamentu. Wejście na jego teren jest możliwe dla grup z przewodnikiem. Taki sposób zwiedzania pozwoli Wam dowiedzieć się wiele o historii samej Norwegii jak i jej stolicy, zobaczycie gdzie i w jakich warunkach podejmowane są najważniejsze decyzje polityczne dla kraju. Poza tym Parlament jest po prostu jednym z najpiękniejszych budynków w stylu klasycystycznym jakie można obejrzeć w mieście.

3. Natura i sztuka razem

Park Vigelanda to najważniejszy punkt na mapie turystycznej Oslo, obiekt szczególnie chętnie odwiedzany przez przyjezdnych z całego świata. Zaprojektowany przez słynnego norweskiego artystę Gustava Vigelanda jest nie tylko idealnym miejscem do odpoczynku na świeżym powietrzu, ale także świadectwem jego niespotykanego talentu i pracy twórczej. Projekt ozdobnego parku był realizowany przez niemal trzydzieści lat (jeszcze po śmierci artysty), czego efektem jest aż 213 kamiennych rzeźb rozmieszczonych po całym terenie. Można tu znaleźć najrozmaitsze przykłady sztuki rzeźbiarskiej. Od płaskorzeźb, przez fontanny i most, aż po dopracowane w najmniejszych detalach posągi ludzi. Największe wrażenie robi ogromny Monolitten, dzieło życia artysty, znajdująca się pośrodku parku kolumna w całości zrobiona z ponad stu osobnych postaci. Nastrój jaki zapewni wam to miejsce jest z całą pewnością jedyny w swoim rodzaju.

4. Muzeum z Krzykiem

Dla osób zainteresowanych kulturą Norwegii nie ma lepszego miejsca do zwiedzania od Narodowego Muzeum Sztuki, Architektury i Projektowania. Gigantyczny kompleks powstał z połączenia aż czterech innych podobnych obiektów i dzięki temu oferuje największy kolekcję dzieł sztuki w kraju. Będziecie mieli okazję nie tylko zobaczyć twórczość znanych malarzy i rzeźbiarzy, ale także projekty i szkice architektoniczne oraz całą gamę dzieł związanych z designem. W zbiorach muzeum znajdują się pracę tak słynnych artystów jak Edouard Manet, Paul Gauguin, Vincent van Gogh czy Edvard Munch, z jego kultowym „Krzykiem” na czele.

5. Poczujcie się jak Wikingowie

Historie o nieustraszonych i przerażających wikingach grasujących po morzach całego świata są wszystkim powszechnie znane. Muzeum Łodzi Wikingów w Oslo pozwoli wam stanąć twarzą w twarz z legendą, zobaczyć na własne oczy w jakich warunkach ci dzielni wojownicy przemierzali tak ogromne odległości. Na terenie obiektu znajdują się trzy statki pochodzące z wykopalisk archeologicznych. W każdym znajdują się oryginalne pozostałości wyposażenia z jakiego korzystali ówcześni żeglarze. Ta wyjątkowa pozostałość po dawno minionej epoce jest dla Was na wyciągnięcie ręki.

6. Dowiedzcie się więcej o skokach narciarskich

Od czasu wyjątkowych sukcesów Adama Małysza skoki narciarskie stały się naszym sportem narodowym. Położone w pobliżu słynnej skoczni Holmenkollbakken Muzeum Narciarstwa jest najstarszym tego rodzaju obiektem na świecie w zbiorach którego znajdują się wyjątkowe eksponaty związane z historią tego sportu, niektóre pochodzące nawet z czasów starożytnych. Każdy, nawet niedzielny miłośnik skoków narciarskich i związanych z nimi emocji powinien wybrać się do tego miejsca, poznać historię i zobaczyć jak bogata tradycja stoi za jego ukochaną dyscypliną sportową.

7. Białe szaleństwo

Jeżeli jesteście fanami sportów zimowych, to w Oslo możecie połączyć swoją pasję ze zwiedzaniem miasta. Działający tutaj Park Zimowy to profesjonalnie wyposażone miejsce idealne dla amatorów nart i snowboardu. Nieistotne czy jesteście profesjonalistami, czy też dopiero zaczynacie swoją przygodę ze sportem, park jest przystosowany dla wszystkich. Na miejscu działa szkółka narciarska i wypożyczalnia sprzętu, więc nie musicie posiadać nawet odpowiedniego stroju Jeżeli zabraliście w podróż narty lub deskę, ale niestety ich stan nie jest najlepszy, możecie odwiedzić znajdujący się na terenie kompleksu warsztat. Nic nie powinno wam przeszkodzić przy zabawie na stoku.

8. Odpocznijcie nad wodą

Jeśli zaplanowaliście podróż do stolicy Norwegii w środku lata, możecie oddać się rozrywce bardziej pasującej do ładnej pogody – plażowaniu. W dzielnicy Frogner na półwyspie Bygdoy znajdują się dwie publiczne plaże: Huk i Paradisbukta. Ich położenie i panujący tam spokój pozwolą wam zapomnieć, że znajdujecie się w największym norweskim mieście. Okolica jest idealna dla osób szukających odpoczynku, w wodzie wyznaczone zostało bezpieczne kąpielisko, zaś amatorzy przyrządzania posiłków na świeżym powietrzu znajdą specjalnie przygotowane miejsca na rozpalenie ogniska i grillowanie.

9. Podziwiajcie piękno natury

Możliwe, że w trakcie wakacji w Oslo zechcecie obcować z tą mniej cywilizowaną stroną Norwegii. Wypłynąć na morze, chodzić po gęstych lasach. Z pomocą przyjdzie wam kilka okolicznych wysp znajdujących się w Oslofjordzie. Dostaniecie się tam za pomocą promów, które odbywają kursy kilkanaście razy dziennie. Podróż trwa krótko i już po chwili znajdziecie się na terenach częściowo będących rezerwatem przyrody. Tam czekają Was spacery pośród zielonych drzew i przepiękne widoki na morze norweskie. Jeżeli tkwi w Was zamiłowanie do historii, polecamy również odwiedzić Twierdzę Oscarborg, monumentalną budowlę, która spełniła istotną rolę przy obronie stolicy w trakcie II Wojny Światowej.

10. Smaki godne gwiazdek

Oslo jest trzecim miastem na świecie pod względem ilości restauracji, którym przyznano sławną gwiazdkę Michelin. W mieście znajduje się aż pięć takich obiektów: Fauna, Ylajali, Bagatelle, Statholdergaarden i Maaemo. Każde z nich ma jedną szczególną cechę – serwuje swoim gościom wybitne posiłki, które oczarowały nawet podniebienia surowych, francuskich krytyków kulinarnych. Podczas pobytu w Oslo grzechem byłoby do żadnej z tych restauracji nie zajrzeć. Tego rodzaju wydatek pozwoli wam poznać kuchnię nordycką w jej najlepszym możliwym wydaniu, spróbować dań przygotowanych przez prawdziwych artystów sztuki gastronomicznej i być może dowiedzieć się w czym tkwi ich sekret.

Jeżeli jednak nie chcecie wydawać dużych pieniędzy, prawdziwy smak lokalnej kuchni poczujecie idąc do restauracji podającej świeże, lokalne ryby. Nie ma nic bardziej norweskiego niż dopiero co wyłowiony łosoś jedzony w stolicy tego kraju.

Transfer z lotniska

Wokół Oslo znajdują się trzy najważniejsze lotniska: Oslo Lufthavn (znane jako Gardermoen), Oslo Rygge i Oslo Sandefjord Torp. Każde z nich jest oddalone kolejno 47, 60 i 110 kilometrów od miasta. Na szczęście specjalne linie autobusowe pozwalają pasażerom na bezproblemowy przejazd do centrum.

Z lotniska Sandelfjord Torp do Oslo

Sandelfjord Torp jest najczęściej wybieranym przez tanie linie portem lotniczym, więc istnieje największe prawdopodobieństwo, że właśnie tam znajdziecie się po wylądowaniu. Jest ono obsługiwane przez linię autobusową Torp Ekspressen i to będzie najlepsza opcja podróży do Oslo. Przystanek znajduje się tuż przy wyjściu z lotniska, a rozkład jazdy jest dostosowany do czasu lądowania i startu kolejnych samolotów. Bilety można nabyć u kierowcy.

Z lotniska Rygge do Oslo

Jeżeli wylądujecie na lotnisku Rygge, sytuacja wygląda bardzo podobnie jak w powyższym przypadku. Tutaj do Waszej dyspozycji będzie linia Rygge Ekspressen. Bilety także można kupić u kierowcy pojazdu.

Z lotniska Oslo-Gardemoen do Oslo

Port lotniczy w Gardemoen, zwany Oslo Lufthavn, jest największym i najważniejszym lotniskiem w okolicach Oslo, co wiąże się z większą ilością opcji podróży. Przed lotniskiem znajdziecie przystanki autobusowe obsługiwane przez sieci Nettbuss i Flybussen. Osobom chcącym dostać się do miasta jak najszybciej polecamy podróż pociągiem linii Flytoget. Peron mieści się na terenie lotniska i pozwala w mniej niż pół godziny znaleźć się w stolicy. Cena biletów zależy od długości trasy a nabyć je można w automatach lub w kasie, jednak w tym drugim przypadku doliczona będzie dodatkowa opłata za sztukę. Rozkład jazdy znajdziecie na stronie przewoźnika.

Komunikacja w mieście

Oslo jest miejscem z wyjątkowo przyjazną komunikacją publiczną, po całym mieście można bez najmniejszego problemu poruszać się autobusem, tramwajem lub metrem. Do dyspozycji zwiedzających oddane zostały także promy (np. kursujące do wysp na Oslofjordzie), które również obsługują bilety komunikacji miejskiej. Na stronie przewoźnika znajdziecie szczegółową tabelę z wymienionymi wszystkimi rodzajami dostępnych biletów, cenami i ulgami.

Ciekawym rozwiązaniem w Norwegii, które szczególnie przyda się wszystkim turystom jest specjalny numer telefoniczny 117. Za jego pomocą dodzwonimy się na infolinię transportu publicznego, gdzie bez problemu dowiemy się wszystkiego na temat dostępnych połączeń.

Ładowanie...