X
Ładowanie...

Katedra Notre-Dame

Notre-Dame de Paris to gotycka katedra, którą Victor Hugo uczynił milczącą bohaterką powieści o Quasimodzie i Esmeraldzie. Budowa tej świątyni trwała ponad 180 lat.

Jak się tu dostać?

Katedra Notre Dame

Katedra Notre-Dame wzniesiona została w 4 okręgu Paryża na wyspie na Sekwanie zwanej Ile de la Cité. Aby tu dotrzeć skorzystajcie z metra (linia 4) – powinniście wysiąść na przystanku Cité lub Saint-Michel. Możecie tu również podjechać koleją i wysiąść na stacji RER B i C Saint-Michel - Notre-Dame. Przy Katedrze Notre-Dame zatrzymują się także liczne autobusy.

Podstawowe informacje

15 kwietnia 2019 roku światem wstrząsnęła wiadomość o wielkim pożarze, który strawił dużą część dachu Katedry Notre-Dame i przyczynił się do zawalenia jej charakterystycznej iglicy. Katedra znacznie ucierpiała, ale szczęśliwie udało się ocalić większość jej skarbów, które na czas renowacji zostały przeniesione do paryskiego ratusza oraz do Luwru. Obecnie trwają prace nad rekonstrukcją zniszczonych części budowli, przez co wstęp do środka nie jest możliwy. Msze święte, odbywające się wcześniej w Katedrze Notre-Dame zostały przeniesione do świątyni Saint-Germain l’Auxerrois.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Katedra Notre-Dame to prawdopodobnie jedna z najbardziej okazałych budowli w stylu francuskiego gotyku, a zarazem jedna z najsłynniejszych katedr na całym świecie. Popularność zyskała między innymi dzięki powieści Viktora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame". Budowa Katedry Notre-Dame została rozpoczęta w 1163 roku z inicjatywy biskupa Paryża Maurice'a de Sully'ego. Jej wznoszenie trwało blisko dwieście lat, a sama świątynia stanowi imponującą bryłę pod względem architektonicznym.

Ze względów bezpieczeństwa wstęp do wnętrza katedry jest obecnie niemożliwy, jednak mimo zniszczeń wywołanych pożarem, Notre-Dame nadal stanowi widok zapierający dech w piersiach. Sławę katedrze przyniosły przepiękne maszkarony, czyli rzeźbiarskie detale architektoniczne, które można obejrzeć na elewacji świątyni. Katedra Notre-Dame każdego roku przyciąga tłumy turystów i mimo zniszczeń nadal warto odwiedzić ten niesamowity budynek, by zatopić się w rozmyślaniach o przemijaniu i kruchości rzeczy doczesnych. Dla wszystkich chętnych przyczynienia się do odbudowy katedry Notre-Dame zorganizowano specjalną zbiórkę charytatywną.

Jako ciekawostkę można dodać, że w XIX wieku na placu tuż przed katedrą wyznaczony został tak zwany "Pępek Paryża". Jest to punkt, od którego liczy się odległości ze stolicy Francji do innych miast.