X
Ładowanie...

Paryż Katedra Notre-Dame

Notre-Dame de Paris to gotycka katedra, którą Victor Hugo uczynił milczącą bohaterką powieści o Quasimodzie i Esmeraldzie. Budowa tej świątyni trwała ponad 180 lat.

Katedra Notre-Dame – Jak dotrzeć?

Katedra Notre Dame

Katedra Notre-Dame wzniesiona została w 4 okręgu Paryża na wyspie na Sekwanie zwanej Ile de la Cité. Aby tu dotrzeć skorzystajcie z metra (linia 4) – wysiadacie na przystanku Cité lub Saint-Michel. Można również podjechać koleją i wysiąść na stacji: RER B i C Saint-Michel - Notre-Dame. Przy Katedrze Notre-Dame zatrzymują się także autobusy linii: 21, 24, 27, 38, 47, 85, 96.

Katedra Notre-Dame – Godziny otwarcia i cena wejścia

Katedra Notre Dame otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 18:45 (w soboty oraz w niedziele do godz. 19:45).

Wejście do wnętrza Katedry Notre-Dame jest bezpłatne. Istnieje możliwość zwiedzania wieży Katedry Notre-Dame. Bilet wstępu do tej atrakcji to koszt 8.5 euro dla osoby dorosłem (bilet ulgowy jedynie 5,50 euro).

Katedra Notre-Dame – Dlaczego warto odwiedzić?

Katedra Notre-Dame to prawdopodobnie jedna z najbardziej okazałych budowli w stylu francuskiego gotyku, a zarazem jedna z najsłynniejszych katedr na całym świecie. Popularność zyskała między innymi dzięki powieści Victora Hugo "Dzwonnik z Notre Dame". Budowa Katedry Notre-Dame została rozpoczęta w 1163 roku z inicjatywy biskupa Paryża Maurice'a de Sully'ego. Jej wznoszenie trwało blisko dwieście lat, a sama świątynia stanowi imponującą bryłę pod względem architektonicznym. Katedra została odrestaurowana w XIX wieku i po dziś dzień stanowi arcydzieło gotyku. Katedra Notre-Dame ma 130 metrów długości i 48 metrów szerokości, a szczególnie ważnym jej elementem jest wieża, na którą prowadzi 387 schodów. Wejście na wieżę znajduje się na zewnątrz katedry, od strony ulicy Cloître Notre-Dame. Z góry można podziwiać jedną z najsłynniejszych panoram Paryża. Wewnątrz Katedra Notre-Dame zachwyca fascynującymi wnętrzami, ozdobionymi XVIII-wiecznymi witrażami i rzeźbami. Główny ołtarz pochodzi z XIX wieku, ale większość płaskorzeźb powstała w okresie od XV do XVI wieku. Sławę katedrze przyniosły przepiękne organy oraz maszkarony, czyli rzeźbiarskie detale architektoniczne. Można je obejrzeć na elewacji świątyni. Katedra Notre-Dame każdego roku przyciąga tłumy turystów. W tej okazałej świątyni można poznać historię Korony Cierniowej. To właśnie tutaj znajdują się relikwie Męki Pańskiej: Korona Cierniowa oraz gwoździe, które wykorzystano do ukrzyżowania Chrystusa. W świątyni odbyły się dwie koronacje: Henryka IV i Napoleona I. Ta druga okazała się być najbardziej okazałą ceremonią, która kiedykolwiek odbyła się w tej świątyni. Jako ciekawostkę można dodać, że w XIX wieku na placu tuż przed katedrą wyznaczony został tak zwany "Pępek Paryża". Jest to punkt, od którego liczy się odległości ze stolicy Francji do innych miast.