X
Ładowanie...

Łuk Triumfalny

Łuk Triumfalny znajduje się w centrum placu Charles'a de Gaulle'a. Zbudowany na życzenie Napoleona, stanowi symbol jego podbojów i chwały francuskiej armii.

Jak się tu dostać?

Łuk Triumfalny

Łuk Triumfalny jest pomnikiem bohaterów walczących i poległych za Francję w czasie rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Wzorowany jest na rzymskich pomnikach chwały i znajduje się w centralnym punkcie Placu Charlesa de Gaulle'a, dawniej nazywanego Placem Gwiazdy z powodu 12 rozchodzących się stąd promieniście alei, w tym słynnych Pól Elizejskich (Champs Elysée). Można do niego dojechać licznymi autobusami, koleją, oraz metrem do stacji Charles de Gaulle – Etoile.

Podstawowe informacje

Znajdujące się wewnątrz Łuku Triumfalnego muzeum otwarte jest codziennie, z wyjątkiem dni świątecznych, od godziny 10.00. Także po tej godzinie można wejść na jego platformę widokową. Ostatnie wejście do obiektu możliwe jest 45 minut przed zamknięciem. Muzeum w Łuku Triumfalnym jest stosunkowo niewielkie, więc do środka wpuszczana jest jednorazowo jedynie ograniczona ilość osób. Ponadto, szczególnie w szczycie sezonu zdaża się, że ze względów bezpieczeństwa kasa biletowa zostaje zamknięta przed standardowymi godzinami.

Aby wejść do Łuku Triumfalnego i podziwiać przepiękny widok z jego tarasu należy zakupić bilet wstępu. Kolejki do kas bywają długie, więc warto zaopatrzyć się w bilet z wyprzedzeniem - jeśli potrzebujecie z tym pomocy, zachęcamy do kontaktu z naszym Centrum Rezerwacji. Aktualny czas oczekiwania na wstęp do Muzeum w Łuku Triumfalnym można podejrzeć tutaj.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Łuk Triumfalny (Arc de Triomphe) jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Paryżu i stanowi obowiązkowy punkt zwiedzania podczas wycieczki do stolicy Francji. Wzniesiono go z inicjatywy Napoleona dla uczczenia zwycięstwa francuskiej armii pod Austerlitz w 1805 roku. Prace nad jego powstaniem trwały aż 30 lat. Budowę udało się ukończyć dopiero w 1836 roku. Sam Napoleon nigdy nie ujrzał monumentu, a jego inauguracji dokonał Ludwik Filip I. Jednoarkadowa budowla ma 51 metrów wysokości, jej szerokość wynosi 45 metrów, a głębokość 16 metrów. Łuk Triumfalny jest ozdobiony wspaniałymi reliefowymi zdobieniami z płaskorzeźbą "La Marseillaise" (Marsylianka) na czele. Pod monumentem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza z rozpalanym co wieczór Płomieniem Pamięci oraz muzeum opisujące historię Łuku. W szczytowej części budowli wyryto nazwy miejsc zwycięskich bitew napoleońskich z polskimi akcentami w postaci nazwisk polskich generałów i marszałków oraz polskich miejscowości. Windą lub wewnętrznymi schodami można dotrzeć na taras znajdujący się na dachu, skąd rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama Paryża.