X
Ładowanie...

Paryż Łuk Triumfalny

Łuk Triumfalny znajduje się w centrum placu Charles'a de Gaulle'a. Zbudowany na życzenie Napoleona, stanowi symbol jego podbojów i chwały francuskiej armii.

Łuk Triumfalny – Jak dotrzeć?

Łuk Triumfalny

Łuk Triumfalny jest pomnikiem tych co walczyli i polegli za Francję w czasie rewolucji francuskiej i wojen napoleońskich. Wzorowany jest na rzymskich pomnikach chwały i znajduje się w centralnym punkcie Placu Charlesa de Gaulle'a, dawniej nazywanego Placem Gwiazdy z powodu 12 rozchodzących się stąd promieniście alei, w tym słynnych Pól Elizejskich (Champs Elysée). Do atrakcji można dojechać autobusami linii 22, 30, 31, 52, 73, 92, koleją do stacji Charles de Gaulle – Etoile oraz metrem do stacji Charles de Gaulle – Etoile.

Łuk Triumfalny – Godziny otwarcia

Znajdujące się wewnątrz Łuku Triumfalnego muzeum otwarte jest od godziny 10.00. Także po tej godzinie można wejść na platformę widokową. Ostatnie wejście do obiektu możliwe jest 45 minut przed zamknięciem, które w sezonie letnim wypada na godz. 23.00, a w sezonie zimowym – na 22.30. Uwaga - Łuk Triumfalny jest zamknięty w dniach: 1 stycznia, 1 maja, 8 maja, 14 lipca i 11 listopada (w godzinach porannych), 25 grudnia.

Łuk Triumfalny – Cena wejścia

Aby wejść do Łuku Triumfalnego i podziwiać przepiękny widok z jego tarasu należy zakupić bilet wstępu. Bilety normalny kosztuje 9,5 euro, natomiast ulgowy jedynie 6 euro Bilety ulgowy: 6 euro. Jeśli podróżujecie z dziećmi lub młodzieżą do 25 roku życia – oni wchodzą za darmo (benefit dla obywateli Unii Europejskiej).

Łuk Triumfalny – Dlaczego polecamy?

Łuk Triumfalny (Arc de Triomphe) jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Paryżu i stanowi obowiązkowy punkt zwiedzania podczas wycieczki do stolicy Francji. Wzniesiono go z inicjatywy Napoleona dla uczczenia zwycięstwa francuskiej armii pod Austerlitz w 1805 roku. Prace trwały aż 30 lat. Budowę udało się ukończyć dopiero w 1836 roku. Sam Napoleon nigdy nie ujrzał monumentu, jego inauguracji dokonał Ludwik Filip I. Jednoarkadowa budowla ma 51 metrów wysokości, jej szerokość wynosi 45 metrów, a głębokość 16 metrów. Łuk Triumfalny jest ozdobiony wspaniałymi reliefowymi zdobieniami z płaskorzeźbą "La Marseillaise" (Marsylianka) na czele. Pod monumentem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza z rozpalanym co wieczór Płomieniem Pamięci oraz muzeum opisujące historię Łuku. W szczytowej części budowli wyryto nazwy miejsc zwycięskich bitew napoleońskich z polskimi akcentami w postaci nazwisk polskich generałów i marszałków oraz polskich miejscowości. Windą lub wewnętrznymi schodami można dotrzeć na taras znajdujący się na dachu, skąd rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama Paryża.