X
Ładowanie...

Paryż Luwr

Kiedyś siedziba królów, dziś świątynia sztuki - Luwr to jedno z największych muzeów na świecie, mieszczące w swoich zbiorach ponad 300 tysięcy dzieł sztuki.

Luwr – Jak dotrzeć?

Luwr

Luwr położony jest między Rue de Rivoli i prawym brzegiem Sekwany w Pierwszej Dzielnicy. Do muzeum można się dostać komunikacją miejską. Turystów dowożą tutaj autobusy linii 21, 24, 27, 39, 48, 68, 69, 72, 81 oraz 95, tak zwany Batobus oraz linie metra numer 1 i 7. Nazwy przystanków to odpowiednio Palais - Royal oraz Musée du Louvre.

Luwr – Godziny otwarcia i cena wejścia

Muzeum nie jest czynne we wtorki, a godziny zwiedzania w pozostałych dniach to 9:00 – 18:00. Całodniowy bilet wstępu na wszystkie wystawy stałe to koszt rzędu 12 euro. Wystawy czasowe wymagają kupna dodatkowego biletu. Osoby do 18 roku życia zwiedzają za darmo, natomiast w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp jest darmowy dla wszystkich zwiedzających.

Historia Luwru

Luwr otwarto 10 sierpnia 1793 r., a jej powstanie wiązało się z podjętym podczas rewolucji francuskiej dekretem Zgromadzenia Narodowego. Znajdujące się ono w Pałacu Luwru, który wzniesiony został w średniowieczu i przez stulecia pełnił przeróżne funkcje oraz był kilka razy odnawiany i przebudowywany. Na początku był zamkiem warownym, potem zrobiono z niego rezydencję królewską, by następnie stać się również siedzibą między innymi Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. Pierwsza ekspozycja liczyła 537 obrazów. W kolejnych latach, zarówno dzięki panowaniu Napoleona Bonaparte i jego następców, jak i dzięki prywatnym darczyńcom liczba dzieł w kolekcji do ponad 20 tysięcy i sukcesywnie rośnie do dziś osiągając zawrotną liczbę 380 tysięcy dzieł. Nie wszystkie jednak udostępniane są dla zwiedzających. W 2008 roku zbiory podzielono na osiem kategorii, odpowiadających działom muzeum: Starożytny Egipt, Starożytny Bliski Wschód, Starożytna Grecja, Starożytny Rzym, Sztuka Islamu, Malartwo, Rzemiosło Artystyczne oraz Rysunek i Grafika.

Luwr – Dlaczego polecamy

Luwr... któż nie słyszał o tym pięknym i jednym z największych muzeów na świecie? Kto nie kojarzy charakterystycznej szklanej piramidy, która stała się jednym z symboli Paryża? I wreszcie: czy istnieje ktoś, kto nie chciałby choć raz się tam znaleźć by podziwiać najwybitniejsze dzieła sztuki wszech czasów, takie jak Mona Lisa Leonarda Da Vinci czy rzeźba Wenus z Milo?

Całkowita powierzchnia Luwru, na którą składa się kilka budynków, liczy łącznie 60,600 metrów kwadratowych. Można tu oglądać aż 35 000 dzieł sztuki pochodzących z różnych okresów: od starożytności po sztukę około połowy XIX wieku.

Zobaczycie tu m.in.: Stellę z kodeksem Hammurabiego, dzieła syryjskiej metaloplastyki, czy rzeźby Michała Anioła. Choć w 1986 roku wiele dzieł zostało przekazane do Muzeum d’Orsay to nadal kolekcja malarstwa w Luwrze może zachwycić. Tu znajduje się przypuszczalnie najstarszy portret w zachodnim malarstwie: Król Jan Dobry (z 1360 r.), Tu również zobaczycie dzieła takich mistrzów, jak: Delacroix, Durera, Vermeera, Rembrandta, da Vinci, Rafaela czy Tycjana.