X
Ładowanie...

Luwr

Kiedyś siedziba królów, dziś świątynia sztuki - paryski Luwr to jedno z największych muzeów na świecie, mieszczące w swoich zbiorach ponad 300 tysięcy dzieł sztuki.

Jak tu dotrzeć?

Luwr

Luwr położony jest między Rue de Rivoli i prawym brzegiem Sekwany w Pierwszej Dzielnicy. Do muzeum można się dostać komunikacją miejską. Turystów dowożą tutaj liczne autobusy oraz metro. Nazwy przystanków to odpowiednio Palais - Royal oraz Musée du Louvre.

Podstawowe informacje

Podczas planowania wizyty w Luwrze koniecznie pamiętajcie, że godziny otwarcia muzeum są zmienne, a we wtorki jest ono całkowicie nieczynne. Najlepszy czas na zwiedzanie to godziny wczesnoporanne, tuż po otwarciu, lub późne popołudnia w dni, kiedy muzeum otwarte jest dłużej - aktualne godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie Luwru. Bilety wstępu można nabyć w kasie muzeum, ale niegasnące zainteresowanie, jakim cieszy się Luwr sprawia, że kolejki bywają olbrzymie - warto więc pomyśleć o zakupie z wyprzedzeniem. Jeśli potrzebujecie pomocy z rezerwacją biletów, nasze Centrum Rezerwacji chętnie jej udzieli. Pamiętajcie też, że wystawy czasowe są dodatkowo płatne. Jeśli natomiast Wasz wyjazd do Paryża wypada w pierwszy weekend miesiąca - znakomicie! W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp do Luwru jest darmowy dla wszystkich zwiedzających.

Krótka lekcja historii

Muzeum otwarto 10 sierpnia 1793 r., a jego powstanie wiązało się z podjętym podczas rewolucji francuskiej dekretem Zgromadzenia Narodowego. Znajduje się ono w Pałacu Luwr, który wzniesiony został w średniowieczu i przez stulecia pełnił przeróżne funkcje oraz był kilka razy odnawiany i przebudowywany. Na początku był on zamkiem warownym, potem zrobiono z niego rezydencję królewską, a w późniejszych okresach pełnił jeszcze inne funkcje - był między innymi siedzibą Królewskiej Akademii Malarstwa i Rzeźby. Pierwsza ekspozycja wystawiona w Luwrze liczyła 537 obrazów. W kolejnych latach, zarówno dzięki panowaniu Napoleona Bonaparte i jego następców, jak i prywatnym darczyńcom, liczba dzieł w kolekcji wzrosłą do ponad 20 tysięcy i wciąż rośnie, osiągając zawrotną liczbę ponad 380 tysięcy dzieł sztuki. Nie wszystkie jednak udostępniane są dla zwiedzających.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Luwr... któż nie słyszał o jednym z największych muzeów na świecie? Kto nie kojarzy charakterystycznej szklanej piramidy, która stała się jednym z symboli Paryża? I wreszcie: czy istnieje ktoś, kto nie chciałby choć raz się tam znaleźć, by podziwiać najwybitniejsze dzieła sztuki wszech czasów, takie jak Mona Lisa Leonarda Da Vinci czy rzeźba Wenus z Milo?

Całkowita powierzchnia Luwru, na którą składa się kilka budynków, liczy łącznie 60,600 metrów kwadratowych. Można tu oglądać aż 35 000 dzieł sztuki pochodzących z różnych okresów: od starożytności po sztukę połowy XIX wieku.

Zobaczycie tu m.in.: Stellę z kodeksem Hammurabiego, dzieła syryjskiej metaloplastyki, czy rzeźby Michała Anioła. Choć w 1986 roku wiele dzieł zostało przekazane do Muzeum d’Orsay to nadal kolekcja malarstwa w Luwrze może zachwycić. Tu znajduje się przypuszczalnie najstarszy portret w zachodnim malarstwie: Król Jan Dobry (z 1360 r.), Tu również zobaczycie dzieła takich mistrzów, jak: Delacroix, Durera, Vermeera, Rembrandta, da Vinci, Rafaela czy Tycjana.