X
Ładowanie...

Paryż Montmartre

Monmartre to wyjątkowa dzielnica - zabudowana kamienicami, pełna wąskich uliczek i licznych schodów, była szczególnie cenionym miejscem wśród środowisk artystycznych.

Montmartre - Jak dotrzeć?

Montmartre

Na Montmartre najlepiej dojechać metrem do stacji Pigalle lub Blanche linia 2 lub 12, a także autobusem, linie: 30, 31, 80, 85. Samochodem raczej nie warto, bo możemy mieć spory problem zarówno z ruchem, jak i z zaparkowaniem.

Montmartre - Historia i klimat

Dawniej samodzielne miasteczko, a właściwie wioska. Włączona do Paryża w 1860 stała się pełnoprawną dzielnicą miasta. Barwną, mroczną, kolorową, artystyczną, z bogatą historią i taką, którą będąc w stolicy Francji, odwiedzić po prostu trzeba.

Strome uliczki opadające ostro w dół i ciągnące się bez końca do góry. Schody z metalową obręczą, u szczytu których widać całą panoramę Paryża. Prawie tak doskonałą jak stojąc u podnóża Sacré-Coeur. Urokliwe szczegóły, których opis nawet w najlepszym przewodniku, nie odda nigdy zachwytu jaki będzie nam towarzyszył podczas ich odkrywania. Małe piekarnie, francuskie sklepiki, kolorowe okna, pasiaste markizy, brukowane uliczki, stare kamienice, paryska bohema, francuska frywolność, najsłynniejszy młyn świata i wszystko to, co można nazwać duchem miejsca. Nieuchwytne, ale obecne w każdym wdechu. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o Montmartre przedstawiamy poniżej. Całą resztę, musisz po prostu przeżyć i zobaczyć na własne oczy.

Od połowy XIX wieku to tutaj skupiało się życie artystycznej cyganerii. Vincent van Gogh, Edgar Degas, Auguste Renoir, Pablo Picasso. Na Montmartre mieszkał Fryderyk Chopin, komponował Hector Berlioz, tam też toczyła swoje romanse piękna aktorka Dalida. Wielu z nich, także po śmierci, nie opuściło tego miejsca, a ich pomniki można znaleźć na cmentarzu Montmartre, zwanym również północnym. I chociaż nie jest tajemnicą, że dzisiaj żaden szanujący się artysta raczej nie zamieszka na słynnym wzgórzu, to jednak w atmosferze tego miejsca nadal można odnaleźć akcenty, których próżno szukać w innych dzielnicach.

Montmartre - Co warto zobaczyć?

Plac du Tertre

Mały ryneczek, będący osobliwym atelier pod gołym niebem. Jeśli chcesz portret, pejzaż albo całkiem udaną karykaturę, zawsze możesz liczyć na rozstawionych tam ze sztalugami artystów, malarzy i rysowników, którzy za kilka euro dla zarobku, a niektórzy dla zabawy, tworzą wyjątkowe obrazki. Otoczony kamieniczkami, w których znajdują się liczne restauracje i kawiarnie.

Bazylika Sacré-Cour

Białe, górująca nad miastem kopuły to charakterystyczny znak bazyliki, która jeśli wierzyć legendzie , została zbudowana przez dwóch przedsiębiorców, z wdzięczności za ocalenie Paryża w 1870 roku. (A także zapewne ich interesów.) Równie imponująca w środku, co na zewnątrz. Panorama Paryża obserwowana z dzwonnicy absolutnie zapiera dech w piersiach. U stóp dzwonnicy rozpościera się malowniczy park, w którym chwilę wytchnienia z widokiem na całe miasto znajdzie każdy, kto choć na moment przysiądzie na ławce lub po prostu na trawie.

l'Espace Dali

Muzeum poświęcone artyście. W porównaniu z innymi muzeami Paryża, to nie jest może najbardziej okazałe, ale zdecydowanie warto je odwiedzić. Jeśli tylko znajdziemy je na samym końcu Rue Poulbot, będziemy mogli obejrzeć mało znane ilustracje artysty do "Alicji w Krainie Czarów", a także wiele inspirujących prac wykonanych własnoręcznie lub według pomysłu Dalego. Czas, który zawsze fascynował Dalego, zdecydowanie płynie tutaj w inny sposób. Muzeum jest czynne codziennie od 10 do 18, a w lipcu i w sierpniu do 20. Bilety dla dorosłych to koszt 11,5 EUR, dla studentów i dzieci 6,50 EUR, dzieci poniżej 8 r.ż. wchodzą za darmo.

Uliczki i zakamarki Montmartre to także, a może przede wszystkim miejsca, do których nie można poprowadzić z mapą, trzeba odnaleźć je samemu. Dlatego będąc na Wzgórzu, warto zarezerwować sobie parę godzin na kluczenie małymi uliczkami. Koniecznie trzeba wtedy wypić lampkę lub dwie czerwonego wina, zachwycić się kwitnącymi na wiosnę drzewami wiśni, poszukać młyna - pierwowzoru Moulin Rouge i odpocząć choć na chwilę od zgiełku francuskiej stolicy. Jeśli zabawimy w Montmartre do wieczora, nocne życie stanie przed nami otworem. A, że i śniadania mają tutaj swój urok, kto wie, może zdarzy nam się zostać do rana?