X
Ładowanie...

Montmartre

Monmartre to wyjątkowa dzielnica Paryża - zabudowana kamienicami, pełna wąskich uliczek i licznych schodów, była szczególnie cenionym miejscem wśród środowisk artystycznych.

Jak tu dotrzeć?

Montmartre

Na Montmartre możecie dojechać metrem do stacji Pigalle, Blanche, Abbesses czy Anvers - wszystkie znajdują się w odległości ok 10 minut spacerem od centrum dzielnicy. Zabierze was tam także autobus. Samochodem raczej nie warto, ponieważ problemy z zaparkowaniem, jak i tłokiem na ulicach są niemal pewne - nie ma co tracić wakacyjnego czasu na stanie w korkach. Dodatkowo za wyborem metra przemawia to, że jeśli wysiądziecie na stacji Blanche, po drodze będziecie mijać również słynny Moulin Rouge. Z kolei w okolicy stacji metra Anvers znajdziecie specjalną kolejkę, która zabierze Was na szczyt wzgórza, co samo w sobie może być dodatkową atrakcją.

Historia i klimat

Dawniej było tu samodzielne miasteczko, a właściwie wioska. Montmartre włączono do Paryża w 1860 roku i od tamtego czasu jest już pełnoprawną dzielnicą miasta. Barwną, mroczną, kolorową, artystyczną, z bogatą historią i taką, którą będąc w stolicy Francji, odwiedzić po prostu trzeba.

Strome uliczki opadające ostro w dół i ciągnące się bez końca do góry. Schody z metalowymi poręczami, ze szczytu których widać całą panoramę Paryża, równie wspaniałą jak z Sacré-Coeur. Urokliwe szczegóły, których opisy nawet w najlepszych przewodnikach, nie oddadzą zachwytu jaki będzie Wam towarzyszył podczas ich odkrywania. Małe piekarnie, francuskie sklepiki, kolorowe okna, pasiaste markizy, brukowane uliczki, stare kamienice, paryska bohema, francuska frywolność, najsłynniejszy młyn świata i wszystko to, co można nazwać duchem miejsca. Nieuchwytne, ale obecne przy każdym wdechu. Wszystko, co powinniście wiedzieć o Montmartre przedstawiamy poniżej. Całą resztę, musicie po prostu przeżyć i zobaczyć na własne oczy.

Od połowy XIX wieku to tutaj skupiało się życie artystycznej cyganerii. Vincent van Gogh, Edgar Degas, Auguste Renoir, Pablo Picasso - to tylko niektóre z nazwisk kojarzonych z Montmartre. Mieszkał tu Fryderyk Chopin, komponował Hector Berlioz, tu też przeżywała swoje romanse piękna aktorka Dalida. Wielu z nich, także po śmierci, nie opuściło tego miejsca, a ich pomniki można znaleźć na cmentarzu Montmartre, zwanym również północnym. Chociaż dzisiaj żaden artysta raczej nie zamieszka na słynnym wzgórzu, to jednak w atmosferze tej dzielnicy nadal można odnaleźć akcenty, których próżno szukać w innych miejscach.

Co warto zobaczyć?

Plac du Tertre

Mały ryneczek, będący swoistym atelier pod gołym niebem. Jeśli chcesz portret, pejzaż lub karykaturę, zawsze możesz liczyć na rozstawionych tam ze sztalugami artystów, malarzy i rysowników, którzy za kilka euro dla zarobku, a niektórzy dla zabawy, tworzą wyjątkowe obrazy. Ryneczek plac du Tertre otoczony jest kamieniczkami, w których znajdują się liczne restauracje i kawiarnie.

Bazylika Sacré-Cour

Białe, górujące nad miastem kopuły to charakterystyczny znak bazyliki, która jeśli wierzyć legendzie została zbudowana przez dwóch przedsiębiorców, z wdzięczności za ocalenie Paryża w 1870 roku (a także zapewne ich interesów.) Równie imponująca w środku, co na zewnątrz. Panorama Paryża obserwowana z dzwonnicy Sacré-Cour absolutnie zapiera dech w piersiach. U stóp bazyliki rozpościera się malowniczy park, w którym każdy znajdzie chwilę wytchnienia połączoną z imponującym widokiem na całe miasto.

l'Espace Dali

Muzeum to, jak sama nazwa wskazuje, poświęcone jest twórczości Salvadora Dali. W porównaniu z innymi muzeami Paryża nie jest może najbardziej okazałe, ale zdecydowanie warto je odwiedzić, szczególnie jeśli cenicie surrealizm w sztuce. Budynek muzeum l'Espace Dali znajdziecie na końcu ulicy Rue Poulbot. Mieści ono największą stałą wystawę prac Dalego, łącznie z mniej znanymi ilustracjami artysty do "Alicji w Krainie Czarów", a także wieloma inspirującymi pracami wykonanymi własnoręcznie lub według jego pomysłu. Czas, który zawsze fascynował tego ekscentrycznego artystę, zdecydowanie płynie tutaj w inny sposób. Muzeum jest czynne codziennie, a jeśli potrzebujecie pomocy z zakupem biletów zapraszamy do naszego Centrum Rezerwacji.

Malownicze uliczki

Montmartre to także, a może właśnie przede wszystkim zakątki, które najlepiej odkrywać bez mapy. Dlatego będąc na Wzgórzu, zarezerwujcie sobie parę godzin na kluczenie małymi uliczkami. Koniecznie wypijcie wtedy lampkę lub dwie francuskiego wina, zachwyćcie się kwitnącymi na wiosnę drzewami wiśni i poszukajcie młyna - pierwowzoru Moulin Rouge. Błądzenie po pełnych uroku uliczkach pozwoli Wam odpocząć choć na chwilę od zgiełku francuskiej stolicy. Jeśli zabawicie w Montmartre do wieczora, nocne życie stanie przed Wami otworem. Śniadania również mają tutaj swoisty urok, więc kto wie, może zdarzy Wam się zostać tu do rana?