X
Ładowanie...

Muzeum d'Orsay

Oto punkt obowiązkowy dla każdego miłośnika sztuki - przechowywana jest w nim bogata kolekcja dzieł najbardziej znaczących francuskich artystów.

Jak się tu dostać?

Muzeum d'Orsay

Jedno z najbardziej paryskich muzeum – Muzeum d’Orsay – znajduje się w dawnym budynku dworca kolejowego Orsay na lewym brzegu Sekwany. Tuż obok wyrasta symbol Paryża - Wieża Eiffla. Najwygodniej dostać się tu metrem – wysiądźcie na stacji Solférino, lub pociągiem RER – do stacji Musée d'Orsay.

Podstawowe informacje

Muzeum d’Orsay otwiera swoje podwoje dla turystów codziennie od wtorku do niedzieli, jednak w poniedziałki jest nieczynne. Statystycznie najwięcej odwiedzających pojawia się tu właśnie we wtorki i niedziele, więc polecamy wizytę w mniej popularne dni, takie jak środy czy piątki. Aby uniknąć stania w długiej kolejce po bilety, sugerujemy ich zakup z wyprzedzeniem przez internet, lub za pośrednictwem naszego Centrum Rezerwacji.

Historia Muzeum

Budynek Muzeum d’Orsay początkowo było dworcem kolejowym, a do użytku oddano go w lipcu 1900 roku. Północna fasada budynku stanowi ciąg wspaniałych, oszklonych bram, które niegdyś prowadziły do 16 peronów, kilku wyśmienitych restauracji, oraz stylowego hotelu mogącego pomieścić aż 400 gości. Dworzec funkcjonował przez 40 lat po czym okazało się, że nie jest przystosowany do zelektryfikowanych, nowoczesnych pociągów i został zamknięty. Następnie budynek funkcjonował jako teatr. W późniejszym czasie był również domem aukcyjnym. Budynek ten służył również jako tło wielu filmów – m.in. „wystąpił” w Procesie Orsona Wellesa. W 1978 roku wpisano go w rejestr zabytków, by uniknął zburzenia. 1 grudnia 1986 roku ówczesny prezydent Francois Mitterrand otworzył w nim Muzeum d’Orsay.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

W tym niesamowitym budynku można obejrzeć piękne dzieła sztuki użytkowej, fotografii, rzeźby, malarstwa czy grafiki. Miejsce to odwiedza ponad 4 mln osób rocznie. Muzeum d'Orsay cieszy się tak ogromną popularnością wśród osób odwiedzających Paryż, z uwagi na ogromną kolekcję dzieł mistrzów impresjonizmu czy postimpresjonizmu jak Renoir, Gaugain, van Gogh, Monet, Sisley czy Cézanne. Zjawiskowy i monumentalny budynek oraz zachwycająca kolekcja sztuki to punkt na mapie Paryża, który trzeba zobaczyć.

Muzeum d’Orsay to trzy poziomy piękna. Każde z pięter reprezentuje inną epokę. Na parterze w znakomicie oświetlonej, głównej nawie znajduje się ekspozycja XIX-wiecznej rzeźby francuskiej i europejskiej. W niewielkich bocznych salkach wiszą przepiękne obrazy szkoły barbizońskiej, prace Delacroix, Courbeta czy Degasa. Na pierwszym piętrze podziwiać można dzieła z lat 1870-1914, czyli oficjalną sztukę III Republiki. Najwyższe piętro zajmują najwięksi mistrzowie impresjonizmu. Zobaczyć tutaj można oleje i pastele Moneta, Pissara, van Gogha czy Degasa. Muzeum d'Orsay mieści ponad 4000 zapierających dech w piersiach dzieł sztuki na 45 tysiącach metrów kwadratowych. Zbiory są naprawdę potężne i zachwycające, warto więc poświęcić kilka godzin i zagubić się w tym cudownym miejscu. Będąc w Paryżu nie można go przegapić.