gs
X
Ładowanie...

Paryż Muzeum d'Orsay

Oto punkt obowiązkowy dla każdego miłośnika sztuki - przechowywana jest w nim bogata kolekcja dzieł najbardziej znaczących francuskich artystów.

Muzeum d’Orsay – Jak dotrzeć?

Muzeum d'Orsay

Jedno z najbardziej paryskich muzeum – Muzeum d’Orsay – znajduje się w dawnym budynku dworca kolejowego Orsay na lewym brzegu Sekwany. Tuż obok wyrasta symbol Paryża Wieża Eiffla. Najwygodniej dostać się tu metrem – stacja Solférino, lub pociągiem RER – stacja Musée d'Orsay.

Muzeum d’Orsay – Godziny otwarcia i cena wejścia

Muzeum d’Orsay otwiera swoje podwoje dla turystów od wtorku do niedzieli od godziny 9.45. Niemal codziennie zamykane jest o 18.00 ( w czwartki zwiedzicie to muzeum aż do 21.45). Jak każde muzeum w poniedziałek d’Orsay jest nieczynne.

Bilet wstępu dla osoby dorosłej kosztuje 8.00 euro, natomiast dla osób w wieku 18-25 lat – tylko 5,50 eur. Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia odwiedzić może Muzeum d’Orsay za darmo.

Historia Muzeum d’Orsay

Budynek Muzeum d’Orsay początkowo było dworcem kolejowym oddanym do użytku w lipcu 1900 roku. Północna fasada budynku stanowi ciąg wspaniałych, oszklonych bram, które niegdyś prowadziły do 16 peronów, kilku wyśmienitych restauracji oraz stylowego hotelu dla ok. 400 gości. Dworzec istniał 40 lat po czym okazało się, że nie jest przystosowany do zelektryfikowanych, nowoczesnych pociągów i został zamknięty. Następnie budynek funkcjonował jako teatr. W późniejszym czasie był również domem aukcyjnym. Budynek służył również jako tło wielu filmów – m.in. „wystąpił” w Procesie Orsona Wellesa. W 1978 roku budynek wpisano w rejestr zabytków, by uniknął zburzenia. 1 grudnia 1986 roku ówczesny prezydent Francois Mitterrand otworzył Muzeum d’Orsay.

Muzeum d’Orsay – Dlaczego polecamy?

Muzeum d’Orsay to trzy poziomy sztuki i pięka. Każde z pięter reprezentuje inną epokę. Miejsce to odwiedza ponad 4 mln turystów rocznie pragnących obejrzeć piękne dzieła sztuki użytkowej, fotografii, rzeźby, malarstwa czy grafiki. Muzeum d'Orsay cieszy się ogromną popularnością wśród osób odwiedzających Paryż, z uwagi na ogromną kolekcję dzieł mistrzów impresjonizmu czy postimpresjonizmu jak Renoir, Gaugain, van Gogh, Monet, Sisley czy Cézanne. Zjawiskowy i monumentalny budynek oraz zachwycająca kolekcja sztuki to punkt na mapie Paryża, który trzeba zobaczyć! Na parterze w znakomicie oświetlonej, głównej nawie znajduje się ekspozycja XIX-wiecznej rzeźby francuskiej i europejskiej. W niewielkich bocznych salkach wiszą przepiękne obrazy szkoły barbizońskiej, prace Delacroix, Courbeta czy Degasa. Na pierwszym piętrze podziwiać można dzieła z lat 1870-1914, czyli oficjalną sztukę III Republiki. Najwyższe piętro zajmują najwięksi mistrzowie impresjonizmu. Zobaczyć tutaj można oleje i pastele Moneta, Pissara, van Gogha czy Degasa. Muzeum d'Orsay mieści ponad 4000 zapierających dech w piersiach dzieł sztuki na 45 tysiącach metrów kwadratowych. Zbiór jest naprawdę potężny i zachwycający, warto więc poświęcić kilka godzin i znaleźć się w tym cudownym miejscu. Dojazd do muzeum komunikacją miejską jest stosunkowo łatwy. Będąc w Paryżu nie można tego przegapić!