X
Ładowanie...

Pere-Lachaise

Pere Lachaise to nazwa największego miejskiego cmentarza w Paryżu. Ta imponująca nekropolia jest miejscem spoczynku m.in. Jima Morrisona i Oskara Wilde'a.

Jak się tu dostać?

Pere-Lachaise

Pere-Lachaise znajduje się w 20 dzielnicy Paryża. Najłatwiej dojechać tam metrem - tuż przy bramie wejściowej znajduje się stacja 2 i 3 linii metra o tej samej nazwie. Można także dotrzeć tu autobusem.

Podstawowe informacje

Cmentarz Pere-Lachaise jest czynny, tak jak wszystkie paryskie cmentarze, codziennie. W ciągu tygodnia bramy otwierane są o 8.00, w soboty o 8.30, a w niedziele – o 9.00. W zależności od sezonu Pere-Lachaise zamykany jest o 17.30 (w okresie zimowym) lub 18.00 (w okresie letnim).

Wstęp na teren cmentarza jest bezpłatny, ale przed wejściem warto wykupić plan, który ułatwi Wam orientację. Turyści mogą też skorzystać z płatnych usług przewodnika. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym wyjątkowym miejscu, polecamy lekturę strony internetowej poświęconej Pere-Lachaise.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Pere-Lachaise to najpiękniejszy i największy cmentarz w Paryżu i jednocześnie jedna z największych nekropolii na całym świecie, która rocznie odwiedzana jest przez ponad 2 miliony turystów. Nazwa cmentarza pochodzi od imienia i nazwiska jezuity, spowiednika króla Ludwika XV, a założycielem cmentarza był sam Napoleon Bonaparte. Pere-Lachaise zachwyca krajobrazem - teren cmentarza to aż 44 hektary obsadzone drzewami, z których wiele ma ponad 100 lat. Ponadto, Pere-Lachaise to również bezcenne dzieła sztuki, które zdobią wiele nagrobków, nadając temu miejscu jeszcze bardziej specyficznego, artystycznego wyrazu.

Cmentarz Pere-Lachaise to jednak przede wszystkim miejsce pochówku wielu znanych i cenionych osobistości ze świata sztuki, muzyki czy też literatury. Spośród najbardziej znanych nazwisk należy wymienić choćby francuską gwiazdę muzyki Edith Piath, śpiewaczkę operową Marię Callas, czy ikonę rocka - Jima Morrisona. Pere-Lachaise to też miejsce spoczynku Victora Hugo, Prousta, Moliera. Balzaka i Oscara Wilde'a. Niezwykle ważny jest tu także polski akcent. Na cmentarzu znajduje się około 70 grobów Polaków i jedna zbiorowa mogiła. Znajdziecie wśród nich groby wybitnych rodaków, tj. Fryderyka Chopina, Cypriana Kamila Norwida, Józefa Wysockiego, czy Jarosława Dąbrowskiego.