X
Ładowanie...

Paryż Pere-Lachaise

Pere Lachaise to nazwa największego miejskiego cmentarza w Paryżu. Ta imponująca nekropolia jest miejscem spoczynku m.in. Jima Morrisona i Oskara Wilde'a.

Pere-Lachaise – Jak dotrzeć?

Pere-Lachaise

Pere-Lachaise znajduje się w 20 dzielnicy Paryża. Najłatwiej dojechać tam metrem - przy tuż przy bramie wejściowej znajduje się stacja 2 i 3 linii metra o tej samej nazwie. Można także dotrzeć tu autobusami linii 60, 69 i 102.

Pere-Lachaise – Godziny otwarcia i cena wejścia

Cmentarz Pere Lachaise jest czynny, tak jak wszystkie paryskie cmentarze, codziennie. W ciągu tygodnia bramy otwierane są o 8.00, w soboty o 8.30, a w niedziele – o 9.00. W zależności od sezonu Pere Lachaise zamykany jest o 17.30 (w okresie zimowym) lub 18.00 ( okresie letnim).

Wstęp na teren cmentarza jest bezpłatny, ale przed wejściem warto wykupić plan, który ułatwi orientację. Turyści mogą również skorzystać z przewodników, którzy za dwugodzinne oprowadzanie pobierają od 8 do 150 euro.

Pere-Lachaise – Dlaczego polecamy?

Pere-Lachaise to najpiękniejszy i największy cmentarz w Paryżu i jednocześnie jedna z największych nekropolii na świecie, która rocznie odwiedzana jest przez ponad 2 miliony turystów. Nazwa cmentarza pochodzi od imienia i nazwiska jezuity, spowiednika króla Ludwika XV, a założycielem cmentarza był sam Napoleon Bonaparte. Pere-Lachaise zachwyca krajobrazem - teren cmentarza to aż 44 hektary obsadzone drzewami, z których wiele ma ponad 100 lat. Ponadto, Pere-Lachaise to również bezcenne dzieła sztuki, które zdobią wiele nagrobków, nadając temu miejscu jeszcze bardziej specyficznego, artystycznego wyrazu.

Pere-Lachaise to przede wszystkim miejsce pochówku wielu znanych i cenionych osobistości ze świata sztuki, muzyki czy też literatury. Spośród najbardziej znanych nazwisk należy wymienić, choćby francuską gwiazdę muzyki Edith Piath, śpiewaczkę operową Marię Callas, czy ikonę rocka Jima Morrisona. Pere-Lachaise to również miejsce spoczynku Victora Hugo, Prousta, Moliera. Balzaka i Oscara Wilde'a. Niezwykle ważny jest również polski akcent. Na cmentarzu znajduje się około 70 grobów Polaków i jedna zbiorowa mogiła, a wśród nich są groby wybitnych rodaków, tj. Fryderyka Chopina, Cypriana Kamila Norwida, Józefa Wysockiego, Jarosława Dąbrowskiego.