X
Ładowanie...

Wersal

Pałac w Wersalu, niewielkiej miejscowości na obrzeżach Paryża, jest sztandarowym symbolem francuskiej monarchii i dumą Ludwika XIV, znanego jako "Król Słońce".

Jak tu dotrzeć?

Wersal

Pałac Wersalski to jedno z najpiękniejszych dzieł architektury francuskiej XVII wieku. Znajduje się w miejscowości o tej samej nazwie, zlokalizowanej na południowy zachód od Paryża. Ze stolicy Francji najłatwiej dostać się tu dzięki linii C kolei podmiejskiej. Po około półgodzinnej jeździe pociągiem wysiadacie na przystanku Versailles Rive Gauche, skąd po kilkunastu minutach spaceru dotrzecie prosto do celu - wystarczy podążać za dobrze widocznymi drogowskazami w kierunku Chateau de Versailles. Możecie tu dotrzeć również autobusem. W zależności od tego, gdzie wsiądziecie oraz natężenia ruchu, do Wersalu dotrzecie w ok 40-50 minut. Przystanek, na którym należy wysiąść z autobusu - Versailles Place d’Armes, znajduje się tuż przy wejściu do obiektu.

Podstawowe informacje

Pałac jest otwarty dla zwiedzających przez cały tydzień, z wyłączeniem poniedziałków. Na teren Ogrodów Wersalskich wejść można natomiast również w poniedziałek. Dla gości otwarta poza poniedziałkami jest także posiadłość Marii Antoniny oraz Trianon. W Nowy Rok, 25 grudnia oraz 1 maja Wersal zamykany jest dla zwiedzających.

Jeśli chcecie poznać cały Wersal polecamy zakup bilet wstępu o nazwie Le Passport. Dzięki niemu wszystkie czasowe ekspozycje, Pałac, Grand Trianon oraz posiadłość Marii Antoniny staną przed Wami otworem. Dodatkowo możecie obejrzeć przepiękny pokaz Muzycznych Fontann oraz przespacerować się po Ogrodach Wersalu. W cenę biletu wliczony jest audio przewodnik dostępny w 11 językach. Oczywiście możecie też zakupić bilety na poszczególne atrakcje. Wiąże się to jednak z wyższym kosztem w stosunku do Le Passport, jak też z koniecznością czekania w większej ilości kolejek.

Każdego roku to miejsce odwiedza ponad 10 milionów turystów. W samych kolejkach po bilety często trzeba czekać ponad godzinę, a w szczycie sezonu nawet dwie i więcej. Do tego należy doliczyć jeszcze oczekiwanie na kontrolę bezpieczeństwa przed wejściem do Pałacu, którą muszą przejść wszyscy. By nie tracić wakacji na stanie w kolejce, polecamy zakup biletów z odpowiednim wyprzedzeniem przez internet lub przez kontakt z naszym Centrum Rezerwacji. Na zwiedzanie najlepiej wybrać się wczesnym rankiem tuż po otwarciu lub na kilka godzin przed zamknięciem - wtedy jest tu najluźniej. Z tego samego powodu polecamy wizytę w środku tygodnia zamiast w weekend.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Już współcześni uważali, że Wersal to wystarczający powód, aby Francja otoczona była wieczną chwałą. Pałac Wersalski jest niekwestionowanym symbolem królewskiej Francji i jednym z najpiękniejszych zabytków na całym świecie, w którego murach niejednokrotnie rozstrzygały się losy świata. Oficjalna rezydencją królewską stał się w 1682 roku. Barokowy Pałac z ponad 120 salami udostępnianymi publiczności otoczony jest wspaniałymi ogrodami i parkiem. Jego obecny wygląd zawdzięczamy Ludwikowi XIV. W pięknych ogrodach można zobaczyć zachwycające pokazy fontann, a wewnątrz Pałacu imponujące Wielkie Apartamenty z cudowną Galerią Luster, Kaplicę Pałacową, Apartamenty Królewskie wzdłuż Marmurowego Dziedzińca oraz Operę Królewską. W ogrodach wersalskich obowiązkowym punktem zwiedzania jest posiadłość Marii Antoniny i Grand Trianon.