X
Ładowanie...

Paryż Wersal

Pałac w Wersalu, niewielkiej miejscowości na obrzeżach Paryża, jest sztandarowym symbolem francuskiej monarchii i dumą Ludwika XIV, znanego jako "Król Słońce".

Wersal – Jak dotrzeć?

Wersal

Wersal to jedno z najpiękniejszych dzieł sztuki francuskiej z XVII wieku. Znajduje się na południowy wschód od centrum Paryż i dość prosto tu się dostać dzieki linii C metra. Wysiadacie na przystanku Versailles Rive Gauche.

Wersal - Godziny otwarcia

Pałac Wersal: otwarty przez cały tydzień poza poniedziałkiem. W sezonie letnim, od 1 kwietnia do 31 października w godz. 09.00 – 18.30, a od 1 listopada do 31 marca w godz. 09.00 do 17.30. Na teren Ogrodów Wersalskich wejść można przez cały tydzień od 8.00, w sezonie letnim do 20.00, natomiast zimą do 18.00. Dla gości otwarta poza poniedziałkami jest również posiadłość Marii Antoniny oraz Trianon od godziny 12.00 do 18.30 (sezon letni) lub do 17.30 (sezon zimowy). W Nowy Rok, 25 grudnia oraz 1 maja Wersal zamykany jest dla zwiedzających

Wersal – Koszt wejścia

Jeśli pragniecie poznać cały Wersal polecamy zakupienie bilet wstępu zwanego Le Passport, który kosztuje 18 euro (w sezonie zimowym) lub 25 euro od kwietnia do października. Dzięki niemu wszystkie czasowe ekspozycje, Pałac, Grand Trianon, jak również posiadłość Marii Antoniny stoi przed Wami otworem. Dodatkowo możecie obejrzeć przepiękny taniec Muzycznych Fontan oraz przespacerować się po Muzycznych Ogrodach Wersalu. W cenie biletu wliczony jest audio przewodnik dostępny w 11 językach.

Oczywiście możecie zakupić bilety na poszczególne atrakcje. I tak bilet do Pałacu wersalskiego standardowo kosztuje 15 euro (13 euro kosztuje bilet ulgowy), a wizyta Trianon i posiadłości Marii Antoniny to odpowiednio 10 euro bilet normalny oraz 6 euro ulgowy. Wstęp do Muzycznych Ogrodów to koszt 7,50 euro oraz 6,50 euro.

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca, od listopada do marca, do apartamentów wersalskich, Sali Lustrzanej, Petit Trianon oraz wystawy czasowe możecie wejść bezpłatnie – może warto tak zaplanować sobie City Break w Paryżu.

Wersal – Dlaczego polecamy?

Już współcześni uważali, że Wersal to wystarczający powód, aby Francja otoczona była wieczną chwałą. Wersal jest niekwestionowanym symbolem królewskiej Francji i jednym z najpiękniejszych zabytków na całym świecie, w którego murach niejednokrotnie rozstrzygały się losy świata. Oficjalna rezydencją królewską stał się w 1682 roku. Obecnie odwiedza go co rok ponad 10 milionów turystów. Barokowy Wersal z ponad 120 salami udostępnianymi publiczności otoczony jest wspaniałymi ogrodami i parkiem. Jego obecny wygląd zawdzięczamy Ludwikowi XIV. Można tu zobaczyć zachwycające pokazy fontann, a wewnątrz imponujące Wielkie Apartamenty z cudowną Galerią Luster, Kaplicę Pałacową, Apartamenty Królewskie wzdłuż Marmurowego Dziedzińca oraz Operę Królewską. W ogrodach wersalskich obowiązkowym punktem zwiedzania jest posiadłość Marii Antoniny i Grand Trianon.