X

City Break Portugalia

City Break - wszystko, co warto wiedzieć

Portugalia - Top 10 Atrakcji

1. Algarve – turystyczny raj

Południe Portugalii to najbardziej oblegany przez turystów region kraju. Klimat plaż i przepiękne klify robią swoje. Oprócz tradycyjnej, regionalnej kuchni spotkacie tam też Fast-foody i bary urządzane typowo pod turystów. Warto jednak sięgnąć po kuchnię portugalską – często są tam inne potrawy lub użyte inne składniki.

W północnej części tego regionu, można jednak spotkać miejsca, gdzie turystów praktycznie nie ma, a krajobrazy są równie piękne. Tam właśnie odkryjecie prawdziwego ducha Portugalii – w małych miasteczkach, wśród wąskich kamiennych uliczek.

2.Alentejo

Kraina, gdzie 40 stopni Celsjusza w cieniu nikogo nie dziwi. To miejsce pełne spokoju i przestrzeni. Alentejo to równiny, winnice, gaje oliwne i lasy dębów korkowych. Białe, senne miasteczka na wzgórzach, średniowieczne zamki i prehistoryczne megality. Klify, dzikie atlantyckie plaże na zachodzie i pasma górskie na wschodzie.

Region ten słynie z upraw drzew oliwkowych, w Elvas zbiera się najlepsze oliwki. W winnicach wokół Reguengos de Monsaraz i Vidigueira produkuje się dobre wina. Charakterystyczne są tutaj także dęby korkowe z pniami odartymi z kory i pomalowanymi na czerwono. Korek, jak przed wiekami, co dziesięć lat zdziera się z drzew ręcznie, drzewo zaś żyje do 500 lat. Region dostarcza połowę światowej produkcji korka. Fabryka w Portalegre produkuje korek wykorzystywany do izolacji na statkach kosmicznych w NASA. W sklepach z pamiątkami natomiast można sobie kupić nie tylko korkowe podstawki do piwa i pudełeczka, ale także teczki, torby, buty, a nawet parasolki.

Alentejo to też największy, a zarazem najmniej skomercjalizowany region Portugalii - nie został zniszczony przez masową turystykę. Zaletą regionu jest to, że dociera tu niewielka liczba turystów - większość wybiera pobyt na plażach lub w Lizbonie. Fernando Pessoa, jeden z największych poetów portugalskich tak pisał o tej krainie: "Nic otoczone niczym, a pośrodku kilka drzew".

Nazwa wzięła się od słów "Além do Tejo", co znaczy "za Tagiem". Alentejo zajmuje jedną trzecią powierzchni kraju, ale jest wyjątkowo słabo zaludniony. Żyje tu zaledwie 10 procent całej ludności Portugalii. O pewnych porach dnia, szczególnie upalnym latem, tutejsze osady i miasteczka wyglądają jak wymarłe. Znajdziecie tu pełno prehistorycznych cmentarzysk, kamiennych kręgów, dolmenów, megalitycznych głazów, rzymskich ruin i kamiennych zamków na wzgórzach, budowanych przez Maurów lub przeciw nim.

3.Braga – miasto kościołów

W Portugalii ‘podział ról’ jest jasny: Porto pracuje, Coimbra studiuje, Lizbona imprezuje, a Braga się modli. Jest to bardzo urokliwe miasto położone w północnej Portugalii, ok. 60 km od Porto. Zostało założone jeszcze w czasach Cesarstwa Rzymskiego, do dziś możemy spotkać sporo interesujących zabytków z tego okresu.

Jednak to co najcenniejsze dla Bragi znajduje się poza nią. Jest to Sanktuarium Bom Jesus do Monte, zlokalizowane ok. 7 km od centrum miasta. Założone zostało w XIV wieku, jednak jego najsłynniejsza część – monumentalne barokowe schody pochodzą z XVIII wieku. Ich długość to 116 metrów, przyciągają pielgrzymów z całego świata.

Do Sanktuarium najlepiej dostać się autobusem, jednak spacer po górzystych okolicach Bragi, pełnych pięknych widoków może być również wspaniałym przeżyciem.

4.Braganca, czyli śnieg w Portugalii

Ostatnie miasto przed Hiszpanią, miejsce gdzie latem panują upały a zima zalega śnieg, od nazwy tego miasteczka pochodzi jedna z ważniejszych dynastii królewskich w Portugalii. To właśnie Braganca.

Obecnie zamieszkuje je ponad 30 tys. mieszkańców, dopiero w latach 90. XX wieku powstała nowoczesna droga łącząca miasto ze światem. Z turystycznego punktu widzenia miasteczko jest bardzo atrakcyjne. Położone jest wśród wzgórz, większość zabytków znajduje się blisko siebie, a kilka kilometrów dalej możemy zwiedzić prawdziwy cud natury Parque Natural de Montesinho.

Jest to jedno z najzimniejszych miejsc słonecznej Portugalii, zimą śnieg jest tu częstym widokiem. Warto tu jednak przyjechać bez względu na porę roku, bo natłoku turystów raczej nie ma, a w takich miejscach można poznać lepiej Portugalie niż w słonecznym Algarve.

5.Coimbra – najstarszy uniwersytet w Portugalii

Prawie w połowie drogi między Porto a Lizboną znajduje się Coimbra, dawna stolica i zarazem najstarszy uniwersytet w kraju. Początki Universidade de Coimbra sięgają przełomu XIII/XIV wieku. Uczelnia została założona przez króla Dionizego I. Miała ona znajdować się w Lizbonie, jednak po kilku latach została na stałe przeniesiona do Coimbry.

Uniwersytet tworzy niesamowity klimat miasta, zabytkowe budynki, place, kawiarnie pełne studentów dodają miastu niesamowitego kolorytu. Wielu studentów przyjeżdża tu z innych krajów, np. w ramach programu Erasmus.

O tym, jak ważny dla miasta jest uniwersytet świadczy chociażby nazwa miejscowej drużyny piłkarskiej - Academica Coimbra. Klub piłkarski powstał w XIX wieku (a jak wiadomo piłka nożna to wielka miłość Portugalczyków). Drużyna nie odnosiła wielkich osiągnięć, pochwalić się może właściwie jedynie wicemistrzostwem kraju w 1967 roku, jednak po dziś dzień gra w pierwszej lidze portugalskiej (Liga Sagres).

6.Lagos – plaże i klify

Podobno właśnie tam są najlepsze plaże w Algarve. Każdy powinien znaleźć kawałek dla siebie, chociaż w sezonie jest to bardzo trudne. Na szczęście liczne klify odgradzają tłumy ludzi sprawiając wrażenie mniejszego ruchu.

Największą plażą jest Meia Praia, ma ok. 4 km długości. Według niektórych źródeł historycznych w jej pobliżu miały zatonąć galeony Hermana Corteza, z azteckim złotem na pokładzie. Za to najbardziej znana jest Praia d’Ana – podobno najpiękniejsza w Portugalii oraz Praia do Camilo – jest niewielka, ale powala!

Plaże w Lagos są naprawdę atrakcyjne, nawet mimo tłoku w trakcie sezonu. Tanie noclegi i 100% gwarancja rewelacyjnych zdjęć sprawiają, że nawet dzikie tłumy da się znieść. Polecam odwiedzanie tych plaż między wrześniem a majem!

7.Cabo da Roca – tu kończy się Europa

Przylądek Roca - 38° 47 N, 9° 30 W – nigdzie dalej kontynentalna część Europy nie sięga. Wysoki, stromy klif, latarnia morska i bezkresna przestrzeń Oceanu Atlantyckiego.

To wszystko zaledwie 40 km na północny zachód od Lizbony. Jadąc drogą N 247 od strony Cascais możemy podziwiać przepiękne widoki i niezwykle bogatą roślinność.

Na samym przylądku często wieje silny wiatr, więc mimo raczej wysokich temperatur panujących w tym regionie Portugalii, warto zaopatrzyć się w jakąś bluzę lub kurtkę. W takim miejscu można zetknąć się z prawdziwą potęgą oceanu, a widoki jakie będziecie podziwiać na zawsze zapadną wam w pamięci.

8.Mur Berliński w Fatimie

Fatima, czyli tak bardzo znane miejsce kultu nie posiada tej swoistej podniosłej atmosfery, która cechuje miejsca religijne. Zazwyczaj chylimy czoło przed historią kościoła, męczennikami, wiekami zmagań o wiarę, a tu ma się wrażenie świeżości i nowoczesności. Od objawień nie minęło jednak nawet 100 lat, więc może dlatego wiele elementów robi wrażenie, jakby trafiło tam przez przypadek. Tak jak np. fragment muru berlińskiego, który wmurowany właśnie w tym miejscu ma przypominać o interwencji Bożej w upadek komunizmu. Został on odsłonięty 13 sierpnia 1994 r. Znajduje się przy wejściu na ogromny plac przed sanktuarium. Współczesność tego miejsca uzmysławia również pomnik Jana Pawła II u wejścia na plac.

9.Porto

Porto to miasto winem i żaglami stojące. Urok jego złotych plaż i duch zabytkowych kamienic kuszą turystów. To tutaj powstaje najlepsze wino regionu Duero, a w niektórych z 80 obecnych tu winnic można na co dzień degustować karmazynowe trunki. Obecnie Porto, z niewielkiej osady rybackiej przekształciło się w tętniącą życiem stolicę handlu Portugali.

Centralnym miejscem Porto jest Praca da Liberdade, na którym mieści się konny pomnik Piotra IV. Na południe od placu znajduje się dworzec kolejowy z ciekawym holem wyłożonym tradycyjnymi azulejos ukazującymi sceny historyczne.

W południowej części miasta znajdziecie katedrę Se, znaną z krużganków wyłożonych azulejos. W pobliżu katedry wznosi się XV-wieczny kościół Igreja Santa Clara - jedna z najznamienitszych budowli w Porto.

Charakterystycznym elementem architektury Porto jest most zaprojektowany przez ucznia Gustawa Eiffla – Teofila Seyriga. Majestatyczny, dwupoziomowy most Luisa I, jest obowiązkową scenerią wakacyjnej fotografii znad brzegów Duero.

10.Villa Nova de Gaia – piwnice z Porto

Po lewej stronie Duero kawiarnie i knajpki Porto, po prawej stronie most Luisa… Taki widok świadczy o jednym! Jesteście w winnym raju – Villa Nova de Gaia.

Miasto należy do aglomeracji Porto, jednak samo w sobie ma aż 300 000 mieszkańców. Na świecie jest znane z tego, że przechowuje się tam oraz butelkuje wino Porto. Na smak tego trunku składają się całe wieki historii, a wśród magicznych piwnic Villa Nova de Gaia do dziś czuć atmosferę sprzed laty, kiedy kupcy przewozili beczki z wiem z Doliny Duero.

Praktycznie każdą piwnicę można zwiedzać by poznać technologie produkcji. Zwiedzanie połączone jest często z degustacją i promocyjnymi ofertami zakupu. Na wielu beczkach możecie natknąć się na autografy znanych osób m. in. Margaret Thatcher czy Aleksandra Kwaśniewskiego.

Na obejrzenie wszystkich piwnic i posmakowanie każdego rodzaju Porto potrzeba by wielu tygodni, jeśli nie miesięcy - moc tego napoju (20%) szybko daje o sobie znać. Villa Nova de Gaia czeka na wytrwałych i otwartych na smakowe wrażenia amatorów dobrego wina.

Ładowanie...