X

City Break Praga

City Break Praga - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Praga - Top 10 atrakcji

Stolica Czech jest jednym z najpopularniejszych celów podróżników w tej części Europy Środkowej. Warto udać się tutaj na wakacje, by zachwycić się pięknem tutejszej staromiejskiej zabudowy i spróbować swojskiej, czeskiej kuchni. Pałace, kamienice i dawne uliczki kryją w sobie niesamowity urok, zachowując jednocześnie kameralny charakter, o jaki trudno w innych światowych stolicach turystyki. Sprawia to, że Praga to idealne miejsce na kilkudniowy wypoczynek.

1. City Break Praga – Wejdźcie na Hradczany (najlepiej nocą!)

Ten wspaniały zamek górujący majestatycznie nad miastem istnieje tu od niepamiętnych czasów. Pałac został nawet wpisany do księgi rekordów jako największy tego typu kompleks na świecie. W jego obrębie znajduje się nie tylko dawna siedziba królów z najstarszą częścią, której historia sięga X wieku, ale także wiele innych świetnych zabytków. Warto zobaczyć bogato zdobioną Kaplicę Świętego Krzyża oraz, przede wszystkim Katedrę świętych Wita, Wacława i Wojciecha. Ta budowla sakralna znajduje się w samym sercu Hradczanów. Stanowi jeden z najcenniejszych na świecie przykładów architektury gotyckiej i neogotyckiej. Niezwykle imponujące są elementy dekoracyjne świątyni, m.in. mozaika Sądu Ostatecznego znajdująca się na elewacji tzw. Złotych Wrót oraz witraż autorstwa Alfonsa Muchy. W Katedrze znajduje się także skarbiec insygniów władców czeskich. Ogromną popularnością wśród turystów cieszy się także Złota Uliczka, niegdyś siedziba królewskich złotników żydowskiego pochodzenia, a współcześnie jedna z najbardziej malowniczych arterii Pragi. Kilka lat temu przeszła ona renowację, która przywróciła jej dawną świetność.

Wizytę na królewskim wzgórzu dobrze jest złożyć dwa razy, w ciągu dnia, najlepiej z rana, kiedy nie ma jeszcze tłumu i kiedy można wejść do katedry oraz późnym wieczorem, kiedy cały kompleks jest cudownie oświetlony, ale prawie zupełnie bezludny, a więc cały dla nas! Schodząc w kierunku metra, można spotkać jedynie Czechów brzdękających na gitarach.

2. City Break Praga – Podróż w czasie

Miłośnicy średniowiecznej architektury i malowniczych miasteczek nie mogą ominąć praskiej starówki. Głównym punktem jest tutaj Ratusz Staromiejski z 70-metrową gotycką wieżą. Ozdabia go zegar astronomiczny Orloj, składający się z trzech ruchomych części: astronomicznej, która przedstawia układ ciał niebieskich, kalendarzowej i animacyjnej – robiącej największe wrażenie i przedstawiającej figury apostołów, Śmierci, Marności i Chciwości. Prócz tego warto zobaczyć także wiele kościołów, między innymi Kościół Marii Panny przed Tynem, dawne kolegium jezuickie oraz Kaplicę Betlejemską, z którą związana jest osoba Jana Husa – reformatora, którego postać miała ogromny wpływ na dzieje państwa czeskiego. Polecamy zwiedzanie „z zaskoczenia” tzn. bez szczególnego planu odhaczania kolejnych atrakcji. Spacerując uliczkami z pewnością prędzej zobaczymy wszystko, co najważniejsze i jeszcze wiele więcej.

Łączący Małą Stranę i Stare Miasto trakt nad Wełtawą to najstarszy na świecie kamienny most tej skali. Wybudowany został w XV wieku i bardzo długo był najważniejszym węzłem komunikacyjnym w mieście – tak istotnym, że kursowały po nim tramwaje. Ozdabia go wiele rzeźb i tablic pamiątkowych. Szczególnie pięknie prezentuje się po zmroku, kiedy rozświetlają go kolorowe lampy, a im później na niego trafimy, tym mniejszy tłok.

Polecamy spacer bulwarami nad Wełtawą w kierunku Tańczącego Domu, powstałego w miejscu, w którym w czasie II wojny światowej spadła na Pragę jedyna bomba – i to przez pomyłkę. Wzdłuż bulwarów ustawiają się sezonowe puby z najlepszym piwem na świecie. Młodzi Czesi przychodzą tu spotkać się ze znajomymi i bawią się na brzegu albo na przycumowanych łodziach. Jeżeli oczaruje Was nadwełtawski klimat, wybierzcie się na rowerki wodne albo łódki!

Nieco dalej znajduje się Plac Wacława, niegdyś niepozorny rynek, obecnie jedno z najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych punktów Pragi. Z jednej strony jest to centrum biznesowe, z drugiej przyjemny kawałek miasta, gdzie warto przysiąść, by cieszyć się widokiem okazałych kamienic i pięknej parkowej roślinności. Zwieńczeniem placu jest monumentalny pomnik Wacława. To jedno z miejsc, gdzie historia we wspaniały sposób łączy się z nowoczesnością.

3. City Break Praga – Golemy, labirynty i czeski humor

Co powiecie na literacki spacer po Pradze? Może Waszym przewodnikiem zostanie… Andrzej Sapkowski? Jego Trylogia Husycka okazuje się świetną inspiracją do poznania tajemniczej historii Pragii, miasta magów i alchemików. Od średniowiecza na Uniwersytet Karola ściągali uczeni z całej Europy. Za sprawą husytów zyskał opinię najbardziej wolnomyślicielskiego ośrodka nauki. Przybywali do Pragi nie tylko magowie z Toledo czy poszukiwacze kamienia filozoficznego – lecz także kabaliści, wybitni znawcy nauk ezoterycznych. Jedną z najsłynniejszych praskich legend jest historia Jehudy Löw ben Bezalela, który stworzył golema – przypominającą człowieka postać z gliny, ale nieposiadającą duszy. Podobno jego szczątki znajdują się w Synagodze Staronowej. U Sapkowskiego Reynevan przyjaźni się z uczonym, który codziennie wydobywa błoto z Wełtawy, aby powołać do życia takiego stwora. Jeżeli pamiętacie magów z apteki Pod Archaniołem, koniecznie odwiedźcie Muzeum Alchemii pod adresem Haštalská 1. Mało kto tam dociera, a miejsce jest magiczne, w dosłownym znaczeniu tego słowa. Mieści się w budynku, o którym piszą źródła z X wieku! Naprawdę była tu XV-wieczna apteka i naprawdę pod budynkiem ciągną się tajemnicze tunele…

Po Pradze można poruszać się także śladami Franza Kafki i jego labiryntów albo Jaroslava Haška i dobrego wojaka Szwejka – ze Szwejkiem wszak nie można się nudzić. Szwejk jest obecny na muralach i w najbardziej czeskich knajpach, a Kafce poświęca się kolejne muzea, wystawy i wydarzenia kulturalne. Wybierzcie najlepszego dla siebie przewodnika i poznajcie inną Pragę.

4. City Break Praga – Najbardziej przyjazne zwierzętom zoo

Praskie zoo jest doceniane na całym świecie nie tylko za liczebność zgromadzonej fauny, ale przede wszystkim ze względu na dobre warunki, w jakich mogą mieszkać zwierzęta, oraz na wkład wniesiony w ratowanie zagrożonych gatunków. Turyści natomiast bardzo chwalą sobie to, że nie ma tu wielkich betonowych budynków, a zamiast tego urocze stworzenia można oglądać we w miarę naturalnych warunkach. Rzadkie okazy tapirów, niedźwiedzi, smoków z Komodo, skunksów czy antylop to tylko niektóre przykłady zwierząt, które można tu podziwiać.

5. City Break Praga – Dzielnica Kafki

Ta stara żydowska dzielnica znajduje się w środku Starego Miasta. Niestety, ze względu na wydarzenia historyczne, nie zachowała się do dziś w całości, wciąż jednak można tu podziwiać wiele przykładów hebrajskiej architektury i kultury materialnej. Warto tutaj zobaczyć przede wszystkim stary cmentarz, piękne synagogi, a wśród nich najważniejszą – Synagogę Wysoką (Ratuszową) ze zdumiewającą wystawą poświęconą spuściźnie żydowskiej na ziemiach czeskich. Właśnie tymi ulicami przechadzał się Franz Kafka, twórca najbardziej fascynujących, literackich labiryntów.

6. City Break Praga – Co powie Żiżków?

Każde miasto ma dzielnicę, którą uznaje się za artystyczną lub alternatywną. W Pradze jest nią Żiżków. Mieszkał tu trzon robotniczy stolicy, a każdy rząd wprowadzając zmiany musiał zmierzyć się z słynnym pytaniem „Co na to Żiżków?”. Ta dzielnica rozniecała bunty i najgłośniej świętowała triumfy. Wiedząc, że mieszkały tu biedniejsze klasy społeczne, a dzielnicę nazywano „czerwoną” (tj. komunistyczną), możemy się zdziwić zabudową – dominują duże czynszowe kamienice, co w Polsce nie zdarza się często. Co więcej, okolica jest bardzo ładna i zielona, a jeszcze sto lat temu wieszano tu przestępców…

Wycieczkę warto zacząć od wieży telewizyjnej z niemowlakami Dawida Czernego, najsłynniejszego artysty Pragi, którego prace napotkamy w wielu miejscach, a potem przejść na wzgórze, na szczycie którego znajduje się największy pomnik świata przestawiający człowieka na koniu, jest nim oczywiście czeski bohater narodowy Żiżka. Dla jednego pomnika, nawet tak ważnego, mało kto by się tam wybrał, ale spokojnie, na szczycie znajduje się dawne mauzoleum, w którym na wzór stalinowskiego spoczywał ojciec komunizmu czechosłowackiego Klementa Gottwalda, zmarł zresztą kilka dni po Rosjaninie.

7. City Break Praga – Najlepsze piwa świata

Nie z zabytków, mostu Karola i artystów, ale przede wszystkim z pysznych piw słyną Czechy! Wiele z knajp zachowało oryginalny wystrój i klimat. Ale chwilka! Zanim wpadniecie do pierwszej hospody na starówce, sprawdźcie kilka rzeczy. Jeżeli na wywieszonym menu ceny piwa są wyższe niż w sklepach – idźcie dalej. Powinno kosztować 30-40 koron. Nie ma utopenca i hermelina? Bez tego picie piwa w Czechach nie ma sensu! I choć parówki i ser w zalewie octowej brzmią dziwacznie, to nie ma lepszej zakąski pod piwo. Jeżeli ceny są ok, zakąski w jideljeniczku, wystrój nam odpowiada, to jeszcze rzut oka na gości – z pewnością większość to Czesi. Gorzej, że takich hospod najwięcej znajdziemy na obrzeżach starówki i na Żiżkowie, który słynie z nich słynie. Na koniec dobra rada: nie kłóćcie się nigdy o to, które piwo jest najlepsze, w Czechach ten temat okazuje się równie grząski, co kluby piłkarskie w Polsce.

8. City Break Praga – Mały naród wielkiej sztuki

Praga była także ojczyzną dla wielu znanych artystów. Wśród galerii poświęconych sławnym postaciom należy wymienić Muzeum Bedřicha Smetany, Muzeum Alfonsa Muchy, w którym obejrzeć można jego obrazy, plakaty, projekty mebli i książkowe ilustracje, a także prywatną kolekcję zdjęć, oraz niezwykłe Muzeum Franza Kafki, ukazujące przede wszystkim samo miasto widziane oczyma wybitnego pisarza. Bardzo interesujące jest także tutejsze Muzeum Narodowe, które charakterem swoich zbiorów wyróżnia się pośród większości tego typu placówek w Europie. Kolekcjonuje bowiem nie tylko sztukę, ale także dobra z zakresu nauk historycznych i przyrodniczych – jest zatem zaraz galerią dzieł plastycznych, jak i muzeum historii naturalnej.

9. City Break Praga – Mala Strana

Mala Strana leży u stóp Hradczanów. Jest to dzielnica o germańskim rodowodzie, jej powstanie wiąże się bowiem z osiedleniem się tutaj niemieckich osadników. Po upadku w czasach wojen religijnych stała się sercem odradzającej się Pragi w XVIII wieku. Do najpiękniejszych miejsc w tej części miasta należą Rynek Małostrański ze wspaniałym barokowym kościołem świętego Mikołaja oraz ogromny Pałac Wallensteina. Wielu odwiedzających przyciągają jednak mniej oczywiste zabytki – piękne i bogato zdobione kamienice reprezentujące niemal wszystkie europejskie style architektoniczne oraz malownicze uliczki, które wspinają się po zboczach wzgórza zamkowego i Petrin z czeską wersją wieży Eiffla i kolejką linową.

10. City Break Praga – Wyszehrad, miejsce legend

Po przeciwnej w stosunku do Hradczanów stronie Wełtawy piętrzy się Wyszehrad – wzgórze, na którym powstała wcześniejsza rezydencja czeskich władców. Z miejscem tym związana jest legenda o powstaniu miasta, wedle której córka mitycznego władcy Kroka miała przepowiedzieć nadejście założyciela nowej osady ciosającego właśnie próg swego domu. Stąd też wzięła się nazwa stolicy – Praga bowiem oznacza właśnie „próg”. Do najpiękniejszych zabytków Wyszehradu należą Bazylika świętego Piotra i Pawła oraz Rotunda św. Marcina. Warto odwiedzić także kazamaty – dawne fortyfikacje obronne wzniesione tu przez Habsburgów.

Wspaniała bazylika w gotyckim stylu góruje nad całością kompleksu. Wnętrze zaskakuje, bo spodziewamy się surowego wystroju „ad maiorem Dei gloriam”, a wkraczamy w… złotą secesję. Przy katedrze znajduje się niewielki, ale klimatyczny cmentarz z krużgankami, trochę dalej jest zamek wyszehradzki i habsburskie fortyfikacje oraz rozległe ogrody. Można dotrzeć tu z metra (kwadrans spacerem) albo wspiąć się od strony rzeki; ostrzegamy, nie jest łatwo, ale widoki na Wełtawę z wąskiej ścieżki pod murami rekompensują wysiłek.

City Break Praga - transfer z lotniska

Międzynarodowe lotnisko imienia Vaclava Havla leży w odległości 20 km od Pragi. Ponieważ sama podróż samolotem oraz późniejsze dotarcie do centrum czeskiej stolicy nie zajmą wiele czasu, zwiedzenie miasta jest świetnym pomysłem, nie tylko na krótki wypad, ale także na kilkudniowe wakacje.

Niestety, terminal nie ma bezpośredniego połączenia z Pragą żadną linią metra ani kolei. Wynagradzają to natomiast autobusy, które dowiozą nas do samego centrum miasta albo na stację innego środka transportu. Planując podróż do Czech, warto pamiętać o tym, by nie wybierać bardzo późnych lotów. Z lotniska co prawda kursują nocne połączenia, jednak transport w samej Pradze jest o tej porze dość skomplikowany. Ostatni dzienny autobus natomiast odjeżdża spod terminalu o 23:40.

Z lotniska do Pragi komunikacją miejską

Jeżeli chcecie jak najszybciej znaleźć się w centrum Pragi, należy wybrać podróż autobusami linii 119 lub 100. Pierwsza z nich odjeżdża z przystanku przy wyjściach D, E i F terminalu 1 lub C, D, i E terminalu 2. Ostatni przystanek to Dejvická, gdzie można się przesiąść do metra (oznaczenie zielone, A) lub tramwaju, które zawiozą Was do śródmieścia. Podróż na stację powinna zająć około 25 minut. Autobus numer 100 kursuje natomiast do przystanku Zličín. Tutaj należy wsiąść do zielonej linii metra z oznaczeniem B, a droga do stacji trwa 20 minut. Pragę z lotniskiem łączą także busy o oznaczeniach 179 i 225, nie warto jednak z nich korzystać. Ponieważ realizują one dłuższe trasy z większą ilością przystanków po drodze, sama podróż do stacji metra zajmie Wam około 50 minut. W przypadku dwóch pierwszych propozycji, nawet pomimo przesiadki w centrum miasta znajdziecie się po około 30 minutach.

Jeżeli Wasz samolot ląduje w Czechach po północy, do miasta dostaniecie się autobusem o numerze 510. Kursuje on pomiędzy północą a 3:30. Przystanek początkowy znajduje się w tym samym miejscu, co w przypadku linii 119 i 100. Pomimo późnej pory należy być jednak uważnym – ponieważ autobus ma bardzo długą trasę, przez nieuwagę możemy wysiąść znacznie dalej, niż zamierzaliśmy. Najlepiej będzie wyjść na stacji Divoká Šárka i tu przesiąść się do tramwaju 51, który dowiezie nas aż do Placu Wacława. Cała podróż powinna zająć około 50 minut.

Za bilety w przypadku tych połączeń trzeba zapłacić 32 korony czeskie. Jeżeli podróżujecie z dużą walizką lub torbą, konieczne będzie dokupienie biletu ulgowego w cenie 16 koron. W przypadku, gdy chcecie zapłacić za przejazd u kierowcy, dopłata będzie wynosiła 8 koron. Bilety są ważne przez 90 minut i obowiązują we wszystkich środkach transportu publicznego, także już jedna sztuka spokojnie wystarczy na dotarcie do miasta.

Z lotniska do Pragi busem

Z lotniska do miasta kursują także specjalne Airport Express Busy. Będzie to najwygodniejsze rozwiązanie dla tych, którzy chcą dostać się stacji kolejowej. Ponieważ autokary dojeżdżają aż do dworca głównego, takie połączenie może okazać się dobrym pomysłem również w przypadku, jeśli chcecie po prostu dostać się do centrum. Busy AE odjeżdżają co pół godziny, tylko w ciągu dnia. Za bilet trzeba zapłacić 50 koron, chyba że ruszacie w dalszą podróż pociągiem – wówczas opłata będzie wynosiła 32 korony. Zakupu można dokonać przez Internet, u kierowcy albo w specjalnych automatach.

Z lotniska do Pragi taksówką

Praga to miasto dla pieszych. Ulice są dość wąskie i często zakorkowane, duże różnice wysokości sprawiają, że jazda rowerem przypomniana kolarstwo górskie. Jedynie w wypadku zwiedzania oddalonych od siebie dzielnic, warto skorzystać z komunikacji. Jednym ze znaków rozpoznawczych Pragi jest metro, które łączy niemal całe miasto. Stolica Czech jest świetnie skomunikowana także przez autobusy i tramwaje, zwłaszcza poza starym miastem. Ceny biletów są porównywalne z polskimi.

City Break Praga - komunikacja w mieście

Praga to miasto dla pieszych. Ulice są dość wąskie i często zakorkowane, duże różnice wysokości sprawiają, że jazda rowerem przypomniana kolarstwo górskie. Jedynie w wypadku zwiedzania oddalonych od siebie dzielnic, warto skorzystać z komunikacji. Jednym ze znaków rozpoznawczych Pragi jest metro, które łączy niemal całe miasto. Stolica Czech jest świetnie skomunikowana także przez autobusy i tramwaje, zwłaszcza poza starym miastem. Ceny biletów są porównywalne z polskimi.

Praskie metro

W Pradze kursują trzy linie metra, oznaczone kolorami i literami. Zielona A łączy zachodnią część miasta z wschodnią, żółta B północny wschód z południowym zachodem, a czerwona C północne dzielnice z południowymi. Stacje w obrębie centrum miasta znajdują się w niewielkich odległościach, co znacznie ułatwia orientację, szczególnie turystom. Pociągi kursują pomiędzy 5 rano o północą, w godzinach szczytu nawet z częstotliwością 2 minut. Ponieważ z metra korzysta bardzo wielu mieszkańców Pragi, czasami na trasach dochodzi do tragicznych wypadków. Warto na wypadek takiej okoliczności zapoznać się z planem komunikacji zastępczej.

Praga - autobusy i tramwaje

Naziemny transport publiczny w Pradze działa pomiędzy 4:30 a północą. Torowiska tramwajowe łączą niemal całe miasto. Autobusy natomiast kursują przede wszystkim po jego obrzeżach.

Jeżeli planujemy korzystać z komunikacji stołecznej, warto wcześniej zapoznać się z kilkoma zasadami, które uchronią nas przed złamaniem przepisów. W przypadku autobusów uważać trzeba na te, których oznaczenia zaczynają się od cyfry 3. Do tych linii wsiadać można tylko przednimi drzwiami, po okazaniu biletu kierowcy. Jeżeli go nie posiadamy, za przejazd można zapłacić u kierującego pojazdem. Po ulicach Pragi kursuje także specjalny tramwaj turystyczny. Historyczny wagon oznaczony jest liczbą 91. Ponieważ nie obejmuje go zwykła taryfa przewozowa, bilet na przejazd tym tramwajem należy zakupić bezpośrednio u jego obsługi.

Nocna komunikacja jest nieco gorzej zorganizowana, przede wszystkim na obrzeżach miasta. Specjalne linie autobusów i tramwajów kursują pomiędzy północą a 4:30. W przypadku transportu kołowego pojazdy oznaczone są liczbami zaczynającymi się od 5, szynowego natomiast od 51 do 58. Nocnymi tramwajami podróżuje się znacznie wygodniej niż autobusami, a ich główny przystanek znajduje się przy ulicy Łazarskiej.

Praga - bilety komunikacji

Na wszystkie pojazdy i linie komunikacji publicznej w Pradze obowiązuje jedna taryfa przewozowa. Co ważne, z tych samych biletów możemy skorzystać także w pociągach, które przejeżdżają przez miasto. Należy także pamiętać o tym, że podróżny posiadający duży bagaż zobowiązany jest zapłacić za jego przewóz 16 koron. Opłata ta nie obowiązuje w przypadku karnetów długookresowych: 24-godzinnych lub 3-dniowych.

Za bilet normalny zapłacimy 24 korony w przypadku przejazdu trwającego nie dłużej niż 30 minut lub 32 korony – jeżeli podróż zajmie nie więcej niż półtorej godziny. 50-procentowa taryfa ulgowa przysługuje młodzieży do 15 roku życia. Jeżeli wybieramy się do Pragi na weekend lub krótkie wakacje, warto rozważyć zakup biletu na więcej niż jeden przejazd. Karnet 24-godzinny kosztuje 110 koron, natomiast 72-godzinny 310 koron.

Ładowanie...