X

City Break Prowansja

City Break Prowansja - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Prowansja - Top 10 atrakcji

Prowansja kojarzy się przede wszystkim z winnicami i polami lawendy. Jednak różnorodność tego regionu i bogactwo atrakcji, które oferuje podróżnikom, zaskoczą każdego. Oto 10 propozycji na to, jak poznać ten wspaniały region Francji z każdej strony.

1. City Break Prowansja – Miasto papieży

Awinion to jedna z najbardziej popularnych wśród podróżników miejscowości w Prowansji, nie tylko ze względu na znany z piosenki most. Symbolem miasta jest Palais des Papes – średniowieczny pałac papieski, który stanowi największą na świecie gotycką budowlę. Od zewnątrz to wielka forteca, w środku natomiast podziwiać można piękno sztuki sakralnej. Szczególnie warte uwagi są malowidła ozdabiające pałacowe kaplice. Równie ciekawa jest katedra Notre-Dame-des-Doms oraz przylegający do niej wspaniały park z wieloma okazami egzotycznych roślin. Z jego tarasów podziwiać można panoramę okolicy. Zupełnie inny charakter ma awiniońska starówka ze znacznie mniej monumentalną zabudową. Warto przejść się po jej wąskich uliczkach i odkryć klimatyczne kawiarenki i restauracje, w których spróbować można przysmaków lokalnej kuchni.

2. City Break Prowansja – Safari w Europie

La Camargue to tereny największych w Europie bagien i rozlewisk, a tutejszy krajobraz jest naprawdę niepowtarzalny. Ta wielka równina to nie tylko mokradła, ale także niebiańskie laguny i lasy porośnięte bujną roślinnością. Miłośników natury zainteresuje Park Narodowy, w którym podziwiać można dziko żyjące byki, konie i afrykańskie flamingi. Świetną rozrywką będzie safari, podczas którego przewodnik odkryje przed Wami miejsca, do których nie sposób dotrzeć samemu. Okolice La Camargue zadowolą także wielbicieli leniwego wypoczynku. Chociaż woda jest tutaj chłodniejsza niż na Lazurowym Wybrzeżu, ta część Prowansji kusi pięknymi piaszczystymi plażami. Na turystów czekają także wycieczki konne i rowerowe.

3. City Break Prowansja – Miasto wina i artystów

Ten, kto nie jest przekonany do odwiedzenia Cassis, powinien wziąć sobie do serca jego dewizę. Brzmi ona „Kto widział Paryż, a nie widział Cassis, ten nic nie widział”. Miasteczko położone jest na wybrzeżu i skryte pośród lasów i pięknych białych klifów. Jednym z jego najbardziej uroczych punktów jest port, przy którym ciągnie się szereg kamienic utrzymanych w typowo południowym stylu. Znajduje się tutaj wiele klimatycznych tawern i kawiarenek. W głębi Cassis architektura jest bardziej miejska i klasyczna, utrzymana w odcieniach bieli. Warto odwiedzić także miejscowy zamek. Wielbiciele wina powinni natomiast zajrzeć do tutejszych winnic, które należą do najstarszych w całej Prowansji. Produkuje się tutaj znane na całym świecie porzeczkowe wino. Amatorów sztuki przyciągną natomiast nazwiska znanych plastyków związanych z miastem. Do malarzy, którzy zachwycali się tym miejscem, należeli m.in. Paul Signac czy Georges Bracque, a artystyczna tradycja Cassis pozostała wciąż żywa. Co roku pomiędzy kwietniem a październikiem odbywa się tutaj cykl plenerowych wystaw prezentujących współczesne malarstwo.

4. City Break Prowansja – Dziedzictwo Rzymian

Orange to bardzo niewielka miejscowość, której nie może jednak zabraknąć w planie podróży po Prowansji. To właśnie tutaj najlepiej w całym regionie widoczne są antyczne korzenie tych terenów. Główną atrakcją miasteczka jest Theatre Antique – starożytny amfiteatr. Ogromna budowla powstała w pierwszych wiekach naszej ery. Ma aż ponad 100 metrów wysokości i jedną stroną przylega do tutejszego wzgórza. Jest to najlepiej zachowany tego typu gmach w Europie, dzięki czemu do dzisiaj odbywają się tutaj przedstawienia. Po przeciwległej stronie Orange znajduje się Arc de Triomhe, drugi antyczny zabytek. W ostatnich latach przeszedł on gruntowną renowację, dzięki czemu obecnie można podziwiać go w całej dawnej krasie. Szczególnie pieczołowicie odrestaurowano zdobiące go płaskorzeźby, które okazały się niesamowitymi dziełami sztuki.

5. City Break Prowansja – Średniowieczne opactwa

Prowansja była nie tylko siedzibą papiestwa, ale także ważnym punktem na religijnej mapie średniowiecznej Europy. Do dziś świadczą o tym zachowane tutaj niesamowite opactwa, przede wszystkim Abbaye de Montmajour i Abbaye de Senanque. Kuszą one nie tylko pięknem architektury i sztuki sakralnej, ale także tajemniczą atmosferą nieodłącznie towarzyszącą takim miejscom – można się tutaj poczuć trochę jak w „Imieniu Róży”. Szczególnie tyczy się to drugiego kompleksu, gdzie do dziś mieszkają bracia zakonni. Klasztor położony jest wśród uroczych pól lawendy, a na miejscu można zakupić miód z tego kwiatu – jeden z największych przysmaków tej części Francji.

6. City Break Prowansja – Miasteczko w cieniu góry

Niewielkie miasteczko Moustiers Sainte-Marie przez samych Francuzów nazywane jest jednym z najpiękniejszych miejsc w kraju. Położone w maleńkim wąwozie nad strumieniem, zachwyca już samą panoramą. W całości wypełnione jest średniowieczną zabudową, a najsłynniejszym lokalnym zabytkiem jest kaplica Notre Dame de Beauvoir, która wzniesiona została na skalnej półce. Podczas spaceru wąskimi uliczkami Moustiers Saint-Marie odkryć można wiele zakładów rzemieślniczych specjalizujących się w tradycyjnych dla tego miejsca wyrobach, m.in. legendarnej ceramice, oraz sklepów z lokalnymi przysmakami. Warto zwiedzić to miejsce szczególnie wieczorem, kiedy po zmierzchu światła miasteczka pięknie podkreślają majestat gór.

7. City Break Prowansja – Z nurtem Rodanu

Świetną okazją do przyjrzenia się urokom Prowansji będzie rejs po Rodanie. Najkrótsze z nich obejmują tylko część Awinionu, ale warto przepłynąć się stąd aż do Arles. Taka wycieczka trwa około dwóch godzin, podczas których podziwiać można przyrodę i miasteczka nad brzegiem rzeki. Warto pamiętać, że to właśnie taka perspektywa zachwyciła Vincenta van Gogha, który uwiecznił ją na sławnym obrazie. Wy natomiast możecie dodatkowo rozkoszować się obiadem lub kolacją na statku, co nada waszej podróży dodatkowego romantycznego charakteru.

8. City Break Prowansja – Dla miłośników wspinaczki

Prowansja to prawdziwy raj dla wielbicieli wspinaczki, szczególnie wyczynowej. Tutejsze góry, fiordy i klify wydają się być stworzone do uprawiania tego sportu. Szczególnie warty uwagi jest pas pomiędzy Marsylią a Chassis. Znajduje się tutaj wiele malowniczych zatoczek, w których w lazurowej wodzie odbijają się strome kredowobiałe urwiska. Jedną z najsławniejszych jest wyjątkowo, nawet jak ten rejon, piękna Calanque En-Vau. Znacznie większym wyzwaniem będą kilkusetmetrowe klify Grand Canyon du Verdun. Wspaniałym miejscem dla amatorów aktywnego wypoczynku jest także Park Narodowy Mercantour, w którym podziwiać można typowo górski krajobraz.

9. City Break Prowansja – Czas świętowania

Wakacje, a szczególnie przełom lipca i sierpnia, to czas, kiedy w Prowansji kończą się już zbiory lawendy. Tym samym rozpoczyna się okres świętowania i zabawy, a tradycyjne imprezy odbywają się wówczas w niemal każdej miejscowości. Bardzo ciekawie jest w Valreas, gdzie odbywa się wówczas Festiwal Lawendy (wtajemniczeni wiedzą, że także wina). Miasteczko zmienia się wówczas nie poznania i ściąga tłumy widzów. Jego ulicami przejeżdżają niekiedy naprawdę zabawne platformy, którym towarzyszą pochody prezentujące ludowe stroje. Odbywają się liczne imprezy plenerowe – koncerty, przedstawienia i pokazy. Co ciekawe, również przyjezdni mogą wziąć udział czynny udział w świętowaniu i zaprezentować kulturę własnego regionu. Zupełnie inaczej czas ten celebruje się w Beaucaire. Tutejsze święto przywodzi raczej na myśl Hiszpanię lub francuski Kraj Basków. Jego nazwa - „Le cent taureaux” – oznacza bowiem „Sto byków”, a główną atrakcją festiwalu jest przemarsz tych zwierząt głównymi ulicami miasta, któremu towarzyszy huczny festyn.

10. City Break Prowansja – Targowa tradycja

Carpentras to miasteczko o starożytnym pochodzeniu, które od najdawniejszych czasów pełniło przede wszystkim funkcje handlowe. Do dziś znane jest z odbywających się tutaj w każdy piątek targów, które ściągają mieszkańców okolicznych miejscowości i turystów. Można się tutaj zaopatrzyć we wszystkie smakołyki, z których słynie Prowansja, m.in. sery, konfitury, kandyzowane owoce i oliwki oraz pyszne trufle. Koniecznie trzeba spróbować także lokalnego przysmaku – Barlingots, czyli bajecznie kolorowych landrynek. Kiedy już skosztujecie tych wszystkich łakoci, zajrzyjcie do miejscowej synagogi. Jest to najstarsza tego typu budowla w regionie i do dziś odgrywa ważną rolę dla kultury żydowskiej.

City Break Prowansja - komunikacja w regionie

Prowansja to idealne miejsce na wakacje. Wspaniały klimat, piękne krajobrazy, urocze winniczki i masa atrakcji turystycznych sprawiają, że wyjazd tutaj nie może się nie udać. Podróżnicy wracają stąd zachwyceni, jest jednak coś, na co zdarza im się narzekać – jest to transport po tym regionie Francji. Żeby uniknąć kłopotów z tym związanym warto wcześniej zaplanować, jak będziecie się przemieszczać, a poniższe wskazówki na pewno w tym pomogą!

Prowansja - Transport publiczny

Transport publiczny w Prowansji obejmuje przede wszystkim miasta, gdzie zdecydowanie nie można na niego narzekać. Przykładowo, po Marsylii podróżować można autobusami, tramwajami lub metrem, którego są aż dwie linie. Za bilet trzeba zapłacić tylko 1,50 €, a zatem niewiele jak na ceny w Europie Zachodniej. Dodatkowo, wybierać można w całej gamie karnetów ze zredukowaną opłatą – grupowych i kilkudniowych.

Połączenia międzymiastowe obsługiwane są przez kolej i autobusy. Obie formy transportu są bardzo wygodne, z tym że druga jest znacznie tańsza. Biorąc pod uwagę to, że bilety na szybkie pociągi TGV kosztują nawet kilkadziesiąt euro, podróżując busem można naprawdę sporo zaoszczędzić. Warto skorzystać z wyszukiwarki online, która umożliwia dokładne prześledzenie tras i porównanie opłat za przejazdy.

Jeżeli jednak chcecie dobrze poznać Prowansję i zapuścić się w bardziej odległe, mniej oblegane przez turystów rejony, musicie przygotować się na to, że podróżowanie lokalną komunikacją nie będzie należało do najłatwiejszych. Autobusów kursujących po mniejszych miejscowościach jest niewiele, a ich liczba zmniejsza się jeszcze w wakacje, weekendy i święta.

Prowansja samochodem

Wobec tego, że komunikacja publiczna w Prowansji nie należy do najlepiej zorganizowanych, a do najciekawsze miejsca regionu są często oddalone od dużych ośrodków miejskich i turystycznych, bardzo dobrym rozwiązaniem jest wynajem samochodu lub podróż własnym. Szczególnie, jeżeli planujecie wakacje w większej grupie. Dzięki temu przemieszczanie się będzie komfortowe i zależne tylko od Waszej woli, a nie od rozkładu jazdy i zasięgu trasy autobusu. Wypożyczalni należy szukać przede wszystkim przy lotniskach i w centrum miast. Świetnym pomysłem jest skorzystanie z wyszukiwarki serwisu Fru.pl, która umożliwia także zarezerwowanie auta. Dzięki niej można sporo zaoszczędzić, a na miejscu w pełni korzystać z wakacji zamiast martwić się porównywaniem ofert. Warto także wcześniej zaplanować, gdzie będziecie tankować. We Francji ceny paliwa są bardzo zróżnicowane. Najdrożej jest na stacjach zlokalizowanych przy autostradach. Tutaj, w razie nagłej konieczności uzupełnienia pustego baku, można słono przepłacić. Najlepiej korzystać jest z rafinerii przynależących do dużych sieci handlowych. Trzeba być jednak czujnym, ponieważ te są często zamykane w niedziele.

Prowansja rowerem

Jeżeli nie jesteście zmotoryzowani lub w trakcie wakacji chcecie odpocząć od czterech kółek, cudowną propozycją dla Was będzie przesiadka na rower. Ponieważ taka forma turystyki jest w Prowansji bardzo popularna, znajduje się tutaj wiele wypożyczalni sprzętu. Najwygodniej jest po przyjeździe na miejsce udać się lokalnego biura informacji turystycznej i zapytać o adresy najbliższych placówek. Ceny nie należą do najniższych, ale nie są też bardzo wygórowane. Wahają się oczywiście w zależności od klasy roweru. Za wypożyczenie pojazdu na jeden dzień zapłacić trzeba nie mniej niż 15 €, a za tydzień minimum 65 €. Dlatego też, jeżeli zamierzacie dużo jeździć, warto jest rozważyć zabranie własnego roweru. Za przewiezienie go na pokładzie samolotu zapłacicie jedynie około 50 € - więc mniej niż za tydzień w wypożyczalni. Planując zwiedzanie Prowansji na rowerze, trzeba pamiętać o tym, że jest to pofałdowany, trudny teren. Dlatego też dobrze wcześniej sprawdzić stan pojazdu i zadbać o własną kondycję. A zdecydowanie warto, bo taka forma turystyki umożliwia dotarcie do miejsc, których nigdy nie odwiedzilibyście samochodem albo autobusem!

Ładowanie...