X
Ładowanie...

Rzym Bazylika św. Piotra

Zobacz arcydzieło architektury sakralnej! Pod monumentalną kopułą Bazyliki św. Piotra znajdziesz najwspanialsze dzieła sztuki: rzeźby, ołtarze, posągi, mozaiki i wiele innych.

Bazylika św. Piotra - jak się tam dostać?

Bazylika św. Piotra w Rzymie

Bazylika św. Piotra znajduje się w Watykanie. Najlepiej dostać się do niego metrem. Wystarczy wysiąść na stacji metra A, Ottaviano. Przed Bazyliką św. Piotra roztacza się olbrzymi Plac św. Piotra, zaś za nią wspaniałe Ogrody Watykańskie.

Bazylika św. Piotra - Godziny otwarcia i cena wstępu

Bazylika św. Piotra jest udostępniona zwiedzającym oraz wiernym codziennie w godzinach 7:00-18:30 (okres zimowy) oraz 7:00-19:00 (okres letni). Wstęp do Bazyliki św. Piotra jest bezpłatny. Przed wejściem ustawia się jednak spora kolejka, gdyż każda wnoszona rzecz musi być sprawdzona i prześwietlona. Należy pamiętać również o stosownym stroju - przykryciu ramion oraz kolan.

Dlaczego powinna Was zainteresować Bazylika św. Piotra

Bazylika św. Piotra to bez wątpienia najważniejsze miejsce w kościele chrześcijańskim, w którym rezyduje zwierzchnik kościoła, czyli papież. Wierzy się, że pod Bazyliką znajduje się grób Świętego Piotra. W jej podziemiach pochowani są wszyscy papieże, także Jan Paweł II. Ale Bazylika św. Piotra to także wspaniała i monumentalna budowla, która pomieścić może ponad 50 tysięcy osób! Przy jej tworzeniu pracowało wielu słynnych artystów, jak Rafael, Peruzzi czy Michał Anioł, który był konstruktorem głównej kopuły. Do kopuły polecamy wam wejść. Wstęp jest płatny: 7 EUR z wjazdem windą na dach Bazyliki lub 5 EUR wchodząc po 221 schodach. Z dachu Bazyliki św. Piotra trzeba jeszcze pokonać 320 schodków do samej kopuły. Wysiłek jest jednak warty zachodu, gdyż z kopuły roztacza się wspaniała panorama na cały Rzym.

Co kryje w swoich wnętrza Bazylika św. Piotra

Za pięcioma ogromnymi drzwiami z brązu Bazyliki św. Piotra znajduje się wiele wspaniałych dzieł sztuki: ołtarze, kaplice, rzeźby, sarkofagi czy mozaiki. Na szczególną uwagę zasługuje jedno z największych dzieł Michała Anioła, “Pieta”, a także papieski ołtarz główny i wykonany nad nim barokowy baldachim z brązu.

Bazylika św. Piotra, a audiencja papieska

Na fasadzie Bazyliki św. Piotra znajduje się loggia błogosławieństw - miejsce, z którego papież udziela błogosławieństwa całemu światu i miastu (Urbi et Orbi). Środkowy taras Bazyliki św. Piotra nazywany jest potocznie “balkonem Habemum Papam”, gdyż to właśnie z niego ogłaszane są wyniki konklawe i pojawia się na nim nowy następca Świętego Piotra. Co tydzień (zazwyczaj w środy) w Bazylice św. Piotra odbywają się audiencje u papieża. Każdy z wiernych może wziąć w niej bezpłatnie udział. Co więcej, w każdą niedzielę o godzinie 12:00 odbywa się mini-audiencja, czyli Anioł Pański. Jeśli chcecie zobaczyć papieża, powinniście wtedy wybrać się do Watykanu.