X
Ładowanie...

Bazylika św. Piotra

Zobacz arcydzieło architektury sakralnej! Pod monumentalną kopułą Bazyliki św. Piotra znajdziesz najwspanialsze dzieła sztuki: rzeźby, ołtarze, posągi, mozaiki i wiele innych.

Jak tu dotrzeć?

Bazylika św. Piotra w Rzymie

Bazylika św. Piotra znajduje się w Watykanie. Najlepiej dostać się tam metrem. Wystarczy wysiąść na stacji metra A, Ottaviano. Przed Bazyliką św. Piotra roztacza się olbrzymi Plac św. Piotra, zaś za nią wspaniałe Ogrody Watykańskie.

Podstawowe informacje

Świątynia jest udostępniona zwiedzającym oraz wiernym codziennie. Przed wejściem ustawia się zawsze długa kolejka, gdyż każda wnoszona rzecz musi być sprawdzona i prześwietlona. Należy pamiętać również o stosownym stroju - przykryciu ramion oraz kolan.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Bazylika św. Piotra to bez wątpienia najważniejsze miejsce w kościele chrześcijańskim, w którym rezyduje zwierzchnik kościoła, czyli papież. Wierzy się, że pod Bazyliką znajduje się grób Świętego Piotra. W jej podziemiach pochowani są wszyscy papieże, także Jan Paweł II. Poza tym jest to wspaniała i monumentalna budowla, która pomieścić może ponad 50 tysięcy osób. Przy jej tworzeniu pracowało wielu słynnych artystów, jak Rafael, Peruzzi czy Michał Anioł, który był konstruktorem głównej kopuły. Do kopuły również polecamy wejść. Wstęp jest płatny, a koszt zależy od tego, czy zdecydujecie się na wjazd windą na dach Bazyliki, czy na wejście po jej 221 schodach. Z dachu świątyni trzeba jeszcze pokonać 320 schodków do samej kopuły. Wysiłek jest jednak warty zachodu, gdyż roztacza się stamtąd wspaniała panorama na cały Rzym.

Co skrywają wnętrza Bazyliki?

Za pięcioma ogromnymi drzwiami z brązu znajduje się wiele wspaniałych dzieł sztuki: ołtarze, kaplice, rzeźby, sarkofagi czy mozaiki. Na szczególną uwagę zasługuje jedno z największych dzieł Michała Anioła, „Pieta”, a także papieski ołtarz główny i wykonany nad nim barokowy baldachim z brązu.

Audiencja papieska

Na fasadzie Bazyliki św. Piotra znajduje się loggia błogosławieństw - miejsce, z którego papież udziela błogosławieństwa całemu światu i miastu (Urbi et Orbi). Środkowy taras Bazyliki św. Piotra nazywany jest potocznie “balkonem Habemum Papam”, gdyż to właśnie z niego ogłaszane są wyniki konklawe i pojawia się na nim nowy następca Świętego Piotra. Co tydzień (zazwyczaj w środy) w Bazylice św. Piotra odbywają się audiencje u papieża. Każdy z wiernych może wziąć w niej udział. Co więcej, w każdą niedzielę o godzinie 12:00 odbywa się mini-audiencja, czyli Anioł Pański. Jeśli chcecie zobaczyć papieża, powinniście wybrać się do Watykanu właśnie wtedy.