Ładowanie...
Fontanna di Trevi to najsłynniejsza fontanna w Rzymie, we Włoszech, a może nawet i na całym świecie. To wspaniałe barokowe dzieło, prawdziwy klejnot z wody i kamienia, który leży w zabytkowym centrum miasta. Delikatny szum wody z Fontanny di Trevi słychać już z pobliskich ulic. Im będziecie bliżej, dźwięk ten wzmocni się w Waszych uszach, a oczom ukaże się niezwykły, zapierający dech w piersiach widok. Rzeźbiarska, marmurowa dekoracja Fontanny di Trevi przedstawia boga mórz, Neptuna, otoczonego morskimi bóstwami - trytonami. Po jego obu stronach stoją zaś posągi symbolizujące obfitość oraz zdrowie. Sam Neptun ukazany jest w rydwanie, zaprzężonym w dwa stworzenia, które są połączeniem konia i ryby. Jeden z nich jest wzburzony, drugi zaś spokojny, co symbolizuje dwa stany morza: sztorm oraz ciszę.
Historia Fontanny di Trevi sięga czasów starożytnego Rzymu. Wtedy to miejsce Fontanny było punktem, który kończył dopływ wody z oddalonego o 20 km akweduktu. Woda sprowadzana była na zlecenie cesarza Augusta i doprowadzana do pobliskich łaźni termalnych. Woda doprowadzana do Fontanny di Trevi aktualnie, nadal pochodzi z tego samego akweduktu. Nazywana jest Trevi - nazwa ta pochodzi od starej nazwy jej obszaru, który pierwotnie nazywany był Trebium. Fontanna di Trevi w formie, jaką znamy dzisiaj powstała dopiero w XVIII wieku, na polecenie papieża Klemensa XII. Zasługi jej powstania przypisuje się Berniniemu, lecz w większości jest ona dziełem rzymskiego architekta Nicola Salvi, który spędził nad jej konstrukcją ponad 20 lat.
Fontanna di Trevi zagrała w słynnym filmie La Dolce Vita. Scena, w której Anita Ekberg kąpie się w Fontannie di Trevi należy do najsłynniejszych scen kinowych wszech czasów. Jeżeli chcielibyście odegrać tę scenę - odradzamy. Kąpiel w Fontannie di Trevi jest surowo zakazana i grozi za nią słona grzywna.
Istnieje również legenda mówiąca, że każdy, kto przez lewe ramię wrzuci do Fontanny di Trevi monetę, wróci jeszcze do Rzymu. Podobno codziennie do Fontanny di Trevi trafia ponad 3 tysiące euro. Władze Rzymu zwracają się jednak z prośbą do turystów o niewrzucanie do fontanny monet, gdyż związki chemiczne, które się z nich wytrącają, niszczą jej cenny kamień.