X
Ładowanie...

Rzym Forum Romanum

Zobacz serce Starożytnego Rzymu! W latach świetności Forum Romanum było ośrodkiem politycznego, religijnego i towarzyskiego życia w mieście.

Krótka historia Forum Romanum

Forum Romanum w Rzymie

Forum Romanum, czyli najważniejszy plac starożytnego Rzymu, był kiedyś bagnistą doliną, cyklicznie zalewaną przez wody Tybru. Po osuszeniu tego miejsca przez Etrusków, założono tam plac targowy. Wraz z rozwojem miasta, plac stał się reprezentacyjnym miejscem, przy którym wzniesiono wiele świątyń, bazylik (bazyliki w starożytnym Rzymie nie pełniły funkcji sakralnych, lecz miejsc ważnych spotkań i obrad) oraz pomników. Jeden z najstarszych pisarzy rzymskich, Plaut opisywał Forum Romanum jako miejsce wypełnione gwarem prawników, bankierów, maklerów i sklepikarzy. Brzmi trochę jak antyczna wersja Wall Street, czyż nie?

Co ciekawego można zobaczyć na Forum Romanum

Forum Romanum to obszerne miejsce, które skrywa bardzo wiele zabytków i pozostałości po dawnych czasach. Polecamy wam zacząć spacer od strony Koloseum, w kierunku Kapitolu. Tak właśnie przez Forum Romanum przechodziły wszelkie procesje i uroczyste pochody. Święta droga, czyli Via Sacra prowadzi przez Łuk Tytusa, następnie koło największej budowli Forum Romanum - Bazyliki Maksencjusza. Dalej droga biegnie obok świątyni Romulusa, nakrytej kopułą budowli poświęconej nie założycielowi Rzymu, lecz synowi cesarza o takim samym imieniu. Budowla ta jest jedną z najlepiej zachowanych w całym Rzymie. Następnie waszym oczom ukaże się Regia, gdzie stał dom władców Rzymu. Na przeciwko zaś stoi świątynia boskiego Juliusza, poświęcona nie komu innemu jak Juliuszowi Cesarowi. Zachował się z niej między innymi ołtarz, na którym spalone zostało ciało cezara po tym, jak Brutus zadał mu ostatni, śmiertelny cios.

Na terenie Forum Romanum wznosiła się również okrągła świątynia Westy, bogini życia rodzinnego. W jej wnętrzu płonęło ognisko, które było symbolem państwa rzymskiego. Specjalne kapłanki, westalki, dbały by ogień ten nigdy nie zgasnął. Rola westalki była bardzo prestiżową funkcją, o którą starało się wiele patrycjuszek. Przez cały, 30-letni okres służby obowiązywał westalki ślub dziewictwa, którego złamanie karane było śmiercią głodową.

Forum Romanum to także liczne inne świątynie i pozostałości po budynkach użyteczności publicznej. Zarezerwujcie sobie kilka godzin na spacer w czasie.

Forum Romanum - godziny otwarcia i ceny wstępu

Forum Romanum otwarte jest dla zwiedzających codziennie, w godzinach 8:30 - 19:00. Obowiązuje wspólny bilet, razem ze wstępem do Koloseum i na Palatyn. Bilet normalny kosztuje 12 EUR, a ulgowy 7 EUR (osoby 18-24 r.ż.). Wszyscy do 17 r.ż oraz po 65 r.ż. mogą do Forum Romanum wejść za darmo.