X
Ładowanie...

Koloseum

Zobacz jeden z siedmiu nowych cudów świata - gigantyczny amfiteatr, gdzie Rzymianie organizowali walki gladiatorów, a nawet… bitwy morskie!

Symbol Rzymu

Koloseum w Rzymie

Paryż ma Wieżę Eiffla, Londyn Big Bena, zaś w Rzymie symboliczną budowlą miasta jest Koloseum. Będąc w Wiecznym Mieście koniecznie musicie je zobaczyć.

Jak tu dotrzeć?

Koloseum znajduje się w ścisłym centrum miasta, tuż obok Forum Romanum. Z łatwością dojedziecie tu licznymi autobusami komunikacji miejskiej lub tramwajem. Przed samym obiektem znajduje się również stacja metra Colosseo - dzięki znajomo brzmiącej nazwie możecie być pewni, że nie przegapicie przystanku.

Podstawowe informacje

Koloseum otwarte jest codziennie. Kupując bilet macie również możliwość wstępu na Palatyn i do Forum Romanum. Do tych trzech miejsc obowiązuje jedna, wspólna wejściówka.

Ponieważ Koloseum jest jednym z najważniejszych zabytków Rzymu, ustawiają się do niego bardzo długie kolejki, w szczególności w weekendy. Sposobem na ich ominięcia jest pójście do kas znajdujących się nie przy Koloseum, ale przy Palatynie (Via San Gregorio 30). Niewiele osób z niej korzysta, więc nie będziecie tyle czekać! Jeśli jednak zwiedzanie chcecie koniecznie zaczynać od Koloseum, polecamy zaopatrzyć się w wejściówki z wyprzedzeniem przez internet, lub za pośrednictwem naszego Centrum Rezerwacji

Dlaczego Amfiteatr Flawiuszów nazywany jest Koloseum?

Nazwa ta wbrew pozorom nie pochodzi od wielkich rozmiarów budowli. Tuż obok niej znajdował się olbrzymi, 40-metrowy posąg ze złoconego brązu, przedstawiający Kolosa, czyli cesarza Nerona. Po najeździe Gotów na Rzym posąg tajemniczo zniknął, lecz nazwa pozostała do dziś. Termin Koloseum pojawił się w źródłach pisanych po raz pierwszy w proroctwie średniowiecznego mnicha, Czcigodnego Beda, który głosił, iż “dopóty Rzym będzie istniał, dopóki stoi w nim Koloseum”.

Krótka lekcja historii

Koloseum, a właściwie Amfiteatr Flawiuszów powstało w 80 roku, na zlecenie rzymskiego cesarza, Wespezjana (z rodziny Flawiuszów). Ceremonia otwarcia tej areny do walk gladiatorów, trwała 100 dni i podczas niej miało miejsce niewiarygodne jak na tamte czasy wydarzenie - naumachias. Było to widowisko odtwarzające słynne bitwy morskie. Na ten cel arena zamieniła się w basen i została wypełniona wodą.

Kolosuem było największym amfiteatrem w Imperium Rzymskim: wzniesione zostało na planie elipsy, a jego wysokość wynosi 57 m, obwód zaś 527 m. Pomieścić może ponad 50 tysięcy widzów (podobnie do Stadionu Narodowego w Warszawie).

Koloseum pełniło rolę amfiteatru, gdzie nie tylko odbywały się walki gladiatorów (choć z tym głównie jest ono kojarzone). Wystawiano tu sztuki, pokazy czy urządzano igrzyska. Legendarne stało się wydarzenie - pokaz słonia, który swoją trąbą potrafił pisać na piasku wyrazy. Wszystko dla rozrywki mieszkańców Rzymu. Każdy obywatel miasta mógł wejść do Koloseum za darmo, jednak miejsca podzielone były według klas społecznych. Na samej górze siadali najbiedniejsi mieszkańcy, zaś najbliżej areny mieszkańcy z wyższych sfer. Pierwszy rząd zarezerwowany był dla senatorów, kapłanów i oczywiście cesarza.

Jak na swoje czasy, Koloseum było bardzo nowatorską i nowoczesną budowlą. Miało cztery poziomy, w podziemiach znajdowały się korytarze i przejścia dla gladiatorów, klatki dla zwierząt, a także dźwigi, które wynosiły ich na arenę. Jego dach pokryty był specjalnym materiałem, który chronił widzów przed słońcem. Dzisiaj zobaczyć możecie właściwie tylko szkielet budynku, ale nie trudno sobie wyobrazić jak wspaniale musiał on wyglądać w czasach swojej świetności.