X
Ładowanie...

Palatyn

Odwiedź kolebkę Wiecznego Miasta! To właśnie na Palatynie założono najstarszą rzymską osadę. Mieszkali tu niegdyś cesarze i najpotężniejsi senatorowie.

Jak tu dotrzeć?

Palatyn w Rzymie

Palatyn znajduje się w zabytkowym centrum Rzymu, między Koloseum, Forum Romanum i Circus Maximus. Jeśli nie spacerujecie po Rzymie na piechotę, najszybszym sposobem będzie podróż metrem. Niedaleko znajduje się stacja metra B, Colosseo. Możecie tu również podjechać autobusem komunikacji miejskiej oraz tramwajem.

Podstawowe informacje

Wzgórze Palatyn jest otwarte dla zwiedzających codziennie. Obowiązuje wspólny bilet, razem ze wstępem do Koloseum i Forum Romanum. Polecamy zakup biletu w kasie znajdującej się właśnie przy Palatynie (Via San Gregorio 30), co pozwoli wam uniknąć gigantycznej kolejki przy Koloseum. Jeśli jednak wolelibyście uniknąć kolejek całkowicie, polecamy wcześniejszy zakup za pośrednictwem internetu, lub przez kontakt z naszym Centrum Rezerwacji.

Kolebka Rzymu

Wzgórze Palatyn to miejsce, od którego wszystko się zaczęło. Na jego zboczu znajdowała się podobno grota, gdzie wilczyca wykarmiła założycieli Wiecznego Miasta, Romulusa i Remusa. To również tutaj Romulus wyznaczył pierwotny zarys miasta (Roma Quadrata). Na Palatynie zostały odnalezione najstarsze ślady rzymskiego osadnictwa, co potwierdza miejską legendę. W czasach świetności Republiki Rzymskiej, Palatyn był ekskluzywnym miejscem, zamieszkałym przez senatorów. Znajdowała się również na nim główna siedziba cesarza.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

W dzisiejszych czasach Palatyn jest przyjemnym, malowniczym parkiem, gdzie odnaleźć można wiele pozostałości po jego dawnych mieszkańcach. Są to między innymi ruiny pałacu cesarskiego Domus Tiberiana oraz kryptotyk Nerona, czyli podziemna galeria, w której panuje przyjemny chłód. Palatyn to także wykopaliska, z pozostałościami różnych świątyń, na przykład Magna Mater poświęconej bogini płodności. Znajduje się na nim również dom Romulusa oraz cesarza Augusta i jego żony, Liwii. Część Palatynu zajmuje także wspaniały ogród Orti Farnesiani z drzewkami pomarańczowymi, pięknymi oleandrami i krzewami róż. Składa się on ze schodów, tarasów i wielu alei. Ze szczytu wzgórza roztacza się wspaniały widok na leżące niżej Forum Romanum.