X
Ładowanie...

Rzym Palatyn

Odwiedź kolebkę Wiecznego Miasta! To właśnie na Palatynie założono najstarszą rzymską osadę. Mieszkali tu niegdyś cesarze i najpotężniejsi senatorowie.

Palatyn - kolebka Rzymu

Palatyn w Rzymie

Wzgórze Palatyn to właściwie kolebka Rzymu. Na jego zboczu znajdowała się podobno grota, gdzie wilczyca wykarmiła założycieli Wiecznego Miasta, Romulusa i Remusa. To również w tym miejscu Romulus wyznaczył pierwotny zarys miasta (Roma Quadrata). Na Palatynie zostały odnalezione najstarsze ślady rzymskiego osadnictwa, co potwierdza miejską legendę. W czasach świetności Republiki Rzymskiej, Palatyn był ekskluzywnym miejscem, zamieszkałym przez senatorów. Znajdowała się również na nim główna siedziba cesarza.

Co ciekawego zobaczyć można na Palatynie?

W dzisiejszych czasach Palatyn jest przyjemnym i malowniczym parkiem, gdzie odnaleźć można wiele pozostałości po jego dawnych mieszkańcach. Są to między innymi pozostałości pałacu cesarskiego Domus Tiberiana oraz kryptotyk Nerona, czyli podziemna galeria, w której panuje przyjemny chłód. Palatyn to także wykopaliska, z pozostałościami różnych świątyń, na przykład Magna Mater poświęconej bogini płodności. Znajduje się na nim również dom Romulusa oraz cesarza Augusta i jego żony, Liwii. Część Palatynu zajmuje także wspaniały ogród Orti Farnesiani z drzewkami pomarańczowymi, pięknymi oleandrami i krzewami róż. Składa się on ze schodów, tarasów i wielu alei. Roztacza się również z niego wspaniały widok na leżące niżej Forum Romanum.

Palatyn - godziny otwarcia i ceny wstępu

Wzgórze Palatyn jest otwarte dla zwiedzających codziennie, w godzinach 8:30 - 19:00. Obowiązuje wspólny bilet, razem ze wstępem do Koloseum i Forum Romanum. Bilet normalny kosztuje 12 EUR, a ulgowy 7 EUR (osoby 18-24 r.ż.). Wszyscy do 17 r.ż oraz po 65 r.ż. mogą na Palatyn wejść za darmo. Polecamy zakup wspólnego biletu w kasie znajdującej się właśnie przy Palatynie (Via San Gregorio 30), co pozwoli wam uniknąć sporej kolejki przy Koloseum.

Jak się dostać na Palatyn?

Palatyn znajduje się w zabytkowym centrum Rzymu, między Koloseum, Forum Romanum i Circus Maximus. Jeśli nie spacerujecie po Rzymie na piechotę, najszybszym sposobem będzie podróż metrem. Niedaleko znajduje się stacja metra B, Colosseo.