X
Ładowanie...

Rzym Panteon

Odwiedź najsłynniejszą rzymską świątynię! Panteon, kopiowany w innych miastach Europy, zachwyca doskonałymi proporcjami, które urzekły samego Michała Anioła.

Panteon – antyczne dzieło aniołów

Panteon w Rzymie

Panteon to starożytna świątynia, która dedykowana była wszystkim rzymskim bogom. To również wspaniała, monumentalna budowla, która doczekała się najwięcej kopii i imitacji na świecie (np. kościół św. Aleksandra, przy Placu Trzech Krzyży w Warszawie). Korpus Panteonu tworzy rotunda o średnicy 44 m. Nakryta jest ona kopułą, której najwyższy punkt znajduje się na wysokości również 44 m. W sklepieniu kopuły znajduje się okrągły otwór - okulus, który jest jedynym “oknem” wpuszczającym światło do środka. Dzięki takiemu zabiegowi wnętrze oświetlone jest równomiernie, co podkreśla jego harmonijne proporcje. Sam Michał Anioł podobno mawiał, że Panteon to dzieło aniołów, nie człowieka.

Skąd się wziął Panteon

Panteon powstał za panowania cesarza Oktawiana Augusta, lecz jego aktualna forma wzniesiona została dopiero wiele lat później, za polecenia cesarza Hadriana. Miejsce Panteonu nie zostało wybrane przypadkowo. Według legendy, to właśnie w tym miejscu założyciel Rzymu, Romulus w ostatnich tchnieniach swego życia został chwycony przez orła, który zabrał go do niebios, by zamieszkał z bogami. Co tak na prawdę oznacza termin Panteon? Pochodzi on od dwóch greckich słów: pan, oznaczającego “wszystko” oraz teon, czyli “boski”. I właśnie takie było początkowe przeznaczenie Panteonu - była to świątynia czcząca wszystkich bogów. W kolejnych latach Panteon zyskiwał jednak przeróżne funkcje. W 609 roku przemianowano go na kościół Matki Boskiej od Męczenników. W jego wnętrzach znajdują się także groby wielu wybitnych ludzi, na przykład włoskiego artysty Rafaela, czy królów Włoch, Wiktora Emanuela II i Umberta I.

Panteon – Polska ciekawostka

We wnętrzach Panetonu czeka niespodzianka dla polskich turystów. W głównym ołtarzu Panteonu umieszczona jest kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Panteon - gdzie, kiedy i za ile

Panteon znajduje się na niewielkim, urokliwym placyku Piazza della Rotonda, w samym centrum Rzymu. Niedaleko Panteonu znajduje sie Piazza Navona. Najlepiej dostać się do niego pieszo, ze stacji metra Barberini lub Colosseum. Panteon zwiedzać można codziennie (w niektóre niedzielne popołudnia jest zamknięty) zupełnie za darmo.