X
Ładowanie...
Schody Hiszpańskie
Zobacz jedne z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie! Wiosną odbywa się tu festiwal kwiatów, zimą – bożonarodzeniowa szopka, a przez cały rok – pokazy mody.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Schody Hiszpańskie w Rzymie

Będąc w Rzymie, koniecznie choć na chwilę usiąść musicie na słynnych Schodach Hiszpańskich. Na tych 137 stopniach, przypominających kształtem motyla, przysiadają zmęczeni zwiedzaniem turyści, by delektować się pysznymi włoskimi lodami (chociaż istnieje przesąd mówiący, że jedzenie na Schodach Hiszpańskich przynosi nieszczęście), a także sami mieszkańcy, by poplotkować ze znajomymi.

Schody Hiszpańskie są najdłuższymi schodami w Europie oraz drugimi najszerszymi, wyprzedzają je jedynie Schody Potiomkinowskie, które znajdują się na Ukrainie, w Odessie.

Schody Hiszpańskie to nie tylko miejsce, gdzie tłumnie zbierają się turyści i mieszkańcy. Co roku, wiosną organizowany jest na nich rzymski festiwal kwiatów, Festa della Primavera. Zimą zaś na ich szczycie powstaje bożonarodzeniowa szopka. Często na Schodach Hiszpańskich organizowane są również pokazy mody.

Krótka lekcja historii

Schody Hiszpańskie powstały w XVIII wieku, przy Piazza di Spagna. Ich fundatorem był paradoksalnie nie Hiszpan, ale Francuz - Etienne Gueffier. Czemu zatem schody nazywane są hiszpańskimi, a nie francuskimi? W okresie ich powstawania, w Pałacu Mondaleschi, przy którym zlokalizowane są schody, znajdowała się ambasada Hiszpanii. Państwo to miało duże znaczenie dla Rzymu oraz Watykanu, dlatego schody zyskały miano właśnie hiszpańskich.

Co ciekawego zobaczycie w pobliżu?

Na szczycie Schodów Hiszpańskich znajduje się XVI-wieczny kościół św. Trójcy, zaprojektowany przez Carla Madernę. Na dole zaś usiąść możecie na niewielkiej, barokowej fontannie Barcaccia, czyli “łódce”. Upamiętnia ona ogromną powódź, która miała miejsce pod koniec XVI wieku w Rzymie. Podobno wody Tybru wyrzuciły w tym właśnie miejscu łódkę.

Obok Schodów Hiszpańskich znajdują się także dwa ciekawe muzea. Pierwsze to dom -muzeum poświęcone angielskim poetom romantycznym, w którym żył John Keats. Drugie zawiera ekspozycję książek oraz pamiątek po włoskim artyście Giorgio de Chirico.

Tuż obok Schodów Hiszpańskich znajduje się również słynna aleja handlowa Via dei Condotti. Przy tej modnej alei znajdują się butiki największych włoskich domów mody, jak Dior, Gucci, Valentino czy Armani. Znajdziecie tam też chyba najsłynniejszą rzymską kawiarnię, Caffe Greco. Bywali i pili kawę w niej między innymi Goethe, Franz Liszt, Wagner, Hans Christian Andersen, Miłosz i Mickiewicz, a nawet Casanova.