X
Ładowanie...

Usta Prawdy

Przetestuj swoją prawdomówność w antycznym wykrywaczu kłamstw – wizerunku bóstwa, które według legendy odgryza rękę każdemu, kto zbyt często mija się z prawdą!

Jak się tu dostać?

Usta Prawdy w Rzymie

Prawdziwy antyczny wykrywacz kłamstw, jakim są Usta Prawdy znajduje się w przedsionku Bazyliki Santa Maria in Cosmedin, niedaleko Koloseum oraz Circo Massimo. Najlepiej dostać się do niego metrem. Wystarczy, że wysiądziecie na stacji metra B, Circo Massimo. Usta Prawdy są dostępne dla zwiedzających przez całą dobę. Ustawiają się do nich jednak spore kolejki, więc możliwe, że będziecie musieli trochę poczekać na swoją kolej.

Dlaczego warto odwiedzić to miejsce?

Abyście sprawdzili, czy Wasz towarzysz podróży jest prawdomówny! Usta Prawdy, które pojawiły się w słynnym filmie z Audrey Hepburn “Rzymskie Wakacje”, według legendy działają jak wykrywacz kłamstw. Każdy, kto kłamie i włoży rękę w Usta Prawdy może być pewien, że zostanie ona mu odgryziona!

Krótka lekcja historii

Czym Usta Prawdy były tak na prawdę? Nikt tego nie wie. Marmurowy medalion, który przedstawia oblicze brodatego antycznego bóstwa (Trytona, Mercurego, Fauna lub Jowisza) ma ponad 2 tysiące lat i wielkość około 175 cm średnicy. Stworzono wiele teorii na temat jego pochodzenia oraz funkcji, jaką pełnił. Poza średniowieczną legendą mówiącą o wykrywaniu kłamstw, Usta Prawdy mogły być przykrywką zbiornika na wodę, częścią fontanny lub służyć jako pokrywa wejścia do rzymskiego wodociągu.

Czy można przechytrzyć Usta Prawdy?

Legenda głosi, że tak! Pewna żona bogatego mieszkańca Rzymu została oskarżona przez niego o zdradę. Mimo, iż zaprzeczyła mąż postanowił sprawdzić jej prawdomówność. Usta Prawdy miały rozstrzygnąć sprawę. Kobieta, która doskonale wiedziała o swojej winie usnuła małą intrygę, aby oszukać nie tylko męża, zgromadzonych gapiów, ale i same Usta Prawdy! Tuż przed tym, jak włożyła rękę do Ust Prawdy z tłumu wyskoczył jej kochanek przebrany za żebraka i znienacka pocałował oskarżoną. Wtedy kobieta oświadczyła, że nikt inny nigdy jej nie pocałował poza jej mężem oraz tym właśnie szaleńcem. W ten oto sposób udowodniła, że nie kłamie i wszyscy, na czele z jej mężem oraz Ustami Prawdy jej uwierzyli.