Ładowanie...
Watykan jest najmniejszym państwem na świecie. Ma powierzchnię 0,44 kilometrów kwadratowych i wystarczy tylko 60 minut, aby obejść jego granice. Liczba mieszkańców Watykanu wynosi niecały tysiąc. Są to głównie księża, zakonnicy i zakonnice oraz urzędnicy kościelni. Watykan jest także siedzibą Stolicy Apostolskiej i rezydencją papieża.
Nazwa ta pochodzi od łacińskiego słowa vaticinium, vaticinia, vaticinius, które oznacza proroczy, wróżebny, przepowiadający przyszłość oraz canto, oznaczającego śpiewać, grać czy wieszczyć. Watykan przetłumaczyć więc możemy jako miejsce prorocze czy miejsce wróżbitów. Najprawdopodobniej w miejscu, gdzie się on znajduje, w Starożytnym Rzymie przebywali wróżbici, którzy przepowiadali przyszłość- stąd nazwa. Inna teoria głosi, że Watykan wziął się od nazwy etruskiej wioski Vatica (Vaticum) lub rzymskiego boga Vaticanusa, który odpowiadał za kwilenie niemowląt.
Początkowo Watykan był tylko miejscem pielgrzymek do grobu św. Piotra. Siedzibą papieży był zaś Lateran. W pobliżu Watykanu zaczęto budować chrześcijańskie klasztory oraz schroniska dla pielgrzymów, a także liczne kramy, które obsługiwać miały podróżujących. Pod koniec IX wieku, podczas pontyfikatu Leona IV zaczęto wznosić w Watykanie pierwsze umocnienia, Bazylikę św. Piotra oraz Mauzoleum Hadriana (dzisiejszy Castel Sant’Angelo). Od tego czasu to właśnie miejsce stało się schronieniem dla papieży. Oficjalne przeniesienie siedziby papieskiej z Lateranu do Watykanu miało miejsce w 1377 roku, kiedy to Grzegorz XI, po powrocie z Awinionu, zastał Pałac Laterański w ruinie. Kolejni papieże rozbudowywali Watykan: Mikołaj V założył Bibliotekę Watykańską, Sykstus IV wzniósł Kaplicę Sykstyńską, Juliusz II zlecił zaś zbudowanie nowej Bazyliki św. Piotra. Watykan funkcjonował jako państwo do roku 1870, kiedy to został włączony przez Wiktora Emanuela II do nowo powstającego Królestwa Włoch. Dopiero w 1929 roku na nowo stał się niezależnym państwem. Podpisano wtedy traktaty laterańskie, które gwarantowały istnienie odrębnego państwa w obrębie pałacu papieskiego i przyległych mu ogrodów.
Watykan to jedyne państwo na świecie, gdzie nie występuje analfabetyzm. Co ciekawe, w tym miejscu rokrocznie jest tyle przestępstw, ilu mieszkańców. Sami mieszkańcy są też na szczycie listy konsumpcji wina na świecie. Wypijają go średnio 74 litry rocznie, czyli prawie 105 butelek. Wpływ na to może mieć fakt, iż zobowiązani są do przyjmowania komunii świętej, nie tylko pod postacią chleba, ale również i wina. Na terenie Watykanu funkcjonuje tylko jeden supermarket, gdzie wszyscy mieszkańcy mogą zaopatrzyć się w nieopodatkowane butelki wina.