X

City Break Split

City Break Split - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Split - Top 10 atrakcji

Split - mimo że stolicą jest Zagrzeb, a za najpiękniejsze miasto uznaje się Dubrownik (oddalony o ok. 150 km), także Split jest jednym z głównych i najchętniej zwiedzanych miast w Chorwacji. Nazywany stolicą Dalmacji w pełni zasłużył na to określenie - warto podziwiać tu liczne zabytki. Split swój dynamiczny rozwój zawdzięcza rozbudowie portu - jest drugim co do wielkości (po wspomnianym Zagrzebiu) miastem w Chorwacji. Ponadto stanowi ważny węzeł komunikacyjny dla pobliskich wysp i całego chorwackiego wybrzeża. Split leży na półwyspie, oblewany przez wody Adriatyku, a jego mieszkańcy żyją m.in. z szeroko rozwiniętej turystyki. Początki miasta wiążą się w zasadzie ze zwykłym... kaprysem rzymskiego cesarza Dioklecjana, który wymarzył sobie w tym miejscu ogromny pałac. Jednak wybrał tę lokalizację nie bez powodu - to jedno z najcieplejszych zakątków całego wybrzeża Morza Adriatyckiego.

1. City Break Split – podziwiaj mury obronne

Oto jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków w całym mieście - Split otoczony jest imponującymi murami ciągnącymi się równolegle do urokliwych ulic, m.in. Krajla Tomislava czy Hrvojeva. Do murów przylegają ponadto trzy bramy miejskie, z których za najpiękniejszą uchodzi Brama Złota (północna). Przekonaj się podczas City Breaka, że w dobrym stanie zachowała się też Brama Żelazna z romańską wieżą oraz dzwonnicą - w czasach średniowiecza prowadziła tędy najpopularniejsza droga prowadząca poza mury miasta. Najbardziej imponujące są mury wschodnie, gdyż ich część w niepowtarzalny sposób zaadaptowano na cele mieszkalne. Co więcej, w mury obronne wkomponowano nawet ścianę świątyni.

2. City Break Split – Pałac Dioklecjana - istna perła Dalmacji

Pałac ten stanowi najważniejszą atrakcję w Splicie - jest największym i bez wątpienia najsłynniejszym zabytkiem, choć do obecnych czasów zachował się w szczątkowej formie. Był wiele razy niszczony, zmieniany, co znacznie wpłynęło na jego obecny kształt. Powstał jeszcze na przełomie III i IV wieku na polecenie Dioklecjana, który zamierzał wybudować sobie rezydencję po abdykacji. Do dziś zachowały się tylko brama pałacowa – Złota Brama, westybul, perystyl (teatr), mauzoleum, świątynia Jowisza (od VIII w. - baptysterium) oraz ruiny komnat cesarskich.

Pierwotnie budowlę zaprojektowano zgodnie z wzorem Castrum Romanum (warownego obozu rzymskiego). Zabudowania przecinały wewnętrzne ulice, wzdłuż nich wybudowano szeregi kolumn, a na ich przecięciu - wewnętrzny dziedziniec. Każda z ulic zakończona była zaś bramą. Co ciekawe, od strony południowej pałac przylegał do brzegu morza - aby cesarz mógł się wybierać na długie spacery wzdłuż nadbrzeża. Obecnie fragmenty pałacu są pod patronatem UNESCO, a na terenie budowli zorganizowano muzeum miejskie.

3. City Break Split – nie pomiń także okolicy pałacu

Pałacowy dziedziniec, tzw. perystyl, rozciąga się w centralnej części budowli. To właśnie on najlepiej się zachował przez wszystkie lata. Dziedziniec ma kształt prostokąta o wymiarach 35 × 13 m, położony jest niżej niż otaczające go ulice. Wzdłuż jego dłuższego boku ciągnie się zaś sześć granitowych kolumn korynckich połączonych łukami i ozdobionych kamiennym fryzem. Dziś stanowi on ważne miejsce spotkań - w sezonie turystycznym wieczorami organizowane są liczne koncerty. Co ciekawe, mieszkańcy okolicznych budynków otrzymują od władz miasta rekompensatę za hałas. Warto też wspomnieć o dolnych komnatach – dawny parter znajduje się poniżej poziomu miasta. Zobaczcie w czasie City Breaka, że komnaty to malownicze piwnice z kamiennymi łukami, gdzie kupicie pamiątki w licznych sklepach. Poza zakupami czeka na Was także kolejna atrakcja - muzeum.

4. City Break Split – plażuj do woli!

Chorwacja słynie także z uroczych i długich, choć niekoniecznie piaszczystych plaż - oraz idealnej dla relaksu i opalania się pogody. Jeśli tęsknicie za słońcem i opalaniem się, ale lubicie też zwiedzać, Split będzie idealnym wyborem na City Break.

Plaże Znjan oraz Bačvice (jedyna piaszczysta) są dwiema najbardziej znanymi plażami w mieście. Znjan jest plażą niewielką, przez co i zatłoczoną, kusi ponadto łagodnym i długim zejściem do morza. Tak przystępny dostęp do wody czyni ją też idealną, jeśli podróżujecie wraz z dziećmi. Warto wybrać się w trakcie City Breaka na nią także wieczorem lub nawet w nocy – tuż przy plaży ciągną się knajpki, gdzie zjecie kolację, a później poszalejecie w klubach i dyskotekach. Na plaży często też organizowane są koncerty muzyczne – scena na wodzie robi wrażenie! Plaża Bačvice z kolei sąsiaduje z portem promowym, ale nie odczujecie tego - też będzie idealna na relaksujący odpoczynek nad brzegiem morza.

Pamiętajcie też, że wiele uroczych plaż znajdziecie poza centrum - najlepszym sposobem jest wypożyczenie samochodu lub skorzystanie z transportu miejskiego. Jeśli lubicie spędzać czas aktywnie, świetny będą też rowery - bez problemu je wypożyczycie w centrum.

5. City Break Split – romantyczne spacery po uroczej Starówce

Stare Miasto w Splicie nie tylko słynie z niezwykłego uroku, niepowtarzalnej atmosfery oraz wyjątkowych zabytków - jest ono ponadto bardzo wygodne do zwiedzania. Przekonajcie się o tym osobiście podczas City Breaka. Większość najważniejszych i zarazem najciekawszych miejsc oraz atrakcji znajduje się mianowicie w obrębie lub niedaleko dawnego pałacu Dioklecjana - najsłynniejszej budowli w mieści. Mieści się on tuż przy wybrzeżu, niedaleko portu oraz dworców. Stąd też wzdłuż morza prowadzi najpopularniejsza, wysadzona palmami, promenada – Obala hrvatskog narodnog preporoda, potocznie nazywana po prostu Rivą. Jeśli ciekawi Was towarzyskie oraz nocne życie Splitu, będzie ona dla Was punktem obowiązkowym! Oczywiście koniecznie wybierzcie się tu w nocy lub wieczorem.

6. City Break Split – wyrusz na wycieczkę po muzeach

W Splicie działają też liczne muzea, m.in. wspomniane Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych, gdzie podczas City Breaka możecie podziwiać eksponaty z czasów średniowiecza (sprzęty domowe używane przed wiekami, broń, wyroby ozdobne, monety). Ekspozycję dotyczącą innych epok ujrzeć można też w Muzeum Archeologicznym (są tu m.in. znaleziska z Salony, kolekcje helleńskiej ceramiki, wyroby ze szkła z czasów rzymskich). Godne uwagi jest też Muzeum Etnograficzne (stroje ludowe, rękodzieło, rzemiosło, kolekcja instrumentów muzycznych). W Muzeum Miejskim, mieszczącym się w gotyckim pałacu Papalić, poznacie historię miasta, w tym również współczesną, najnowszą. Godne polecenia są też m.in. Muzeum Archeologiczne, Muzeum Morskie (stare mapy i modele statków będą gratką dla dzieci) w dawnej fortecy, Muzeum Przyrodnicze na wzgórzu Marijan, a dla miłośników sztuki - Galeria Mestrovicia.

7. City Break Split – skosztuj kuchni regionu Dalmacji

Kuchnia chorwacka przypadnie do gustu miłośnikom śródziemnomorskich specjałów - jest nadzwyczajna ze względu na swą różnorodność! W Splicie działają liczne restauracje, knajpki, winiarnie i przytulne tawerny, gdzie zjecie zarówno dania z ryb i owoców morza, jak i mięs czy warzyw. Do regionalnych specjalności należą też liczne przystawki, m.in. wędzona szynka dojrzewająca oraz ser owczy 'pager'. W ramach obiadu czy kolacji zamówcie na City Breaku,z kolei rybę z grilla, pieczonego w całości prosiaka lub jagnięcinę. Koniecznie też spróbujcie sałatek, gdyż smak dojrzałych warzyw jest niezwykle głęboki. Na deser polecamy zaś naleśniki z marmoladą lub czekoladą. W miejscowościach turystycznych jest wiele snack-barów, lodziarni i kawiarni, z których te ostatnie oferują bogaty wybór ciast. Znajdziecie je Państwo zarówno na plaży, jak i w najbliższym otoczeniu.

8. City Break Split – zobacz imponujące wodospady w Parku Narodowym Krka

City Break w Splicie będzie też świetną okazją, aby wybrać się do Parku Narodowego Krka, najmłodszego w Chorwacji. W jego obrębie znalazła się znaczna część długości rzeki Krka oraz siedem wodospadów, co czyni go jedną z największych przyrodniczych atrakcji. Co ciekawe, turyści najczęściej fotografują właśnie to miejsce, gdyż jest tak malownicze, że pragną zachować tę magię na pamiątkowych fotografiach. Park ten stanowi obowiązkowy punkt programu zwiedzania tej części Dalmacji, a nawet Chorwacji w ogóle. Oddalony jest on od Splitu o niecałe 100 kilometrów, za to dojazd do niego jest bardzo wygodny (kierujcie się np. autostradą A1 w kierunku północnym i śledźcie kierunkowskazy na zjazd do Parku Narodowego Krka (Nacionalni Park Krka). Na obszar parku składają się jeziora, wodospady i kilka dopływów, które zlewają się w mieście Knin. Kaniony i bariery z wapienia wytworzyły wyjątkową, unikalną krainę - wśród wodospadów trzeba wymienić m.in. Biluszicz, Brijan czy Manojlovac.

9. City Break Split – poznaj chorwacką Małą Wenecję

Maleńkie, gdyż mieszka w nim zaledwie niecałe 13 tysięcy ludzi, ale pełne uroku miasteczko Trogir leży niedaleko Splitu (około 30 km), więc tym bardziej warto wybrać się tu wybrać. Słynie ze Starówki wpisanej na Listę światowego dziedzictwa UNESCO) - to właśnie dzięki niej zyskał miano Małej Wenecji. Leży ona na maleńkiej wysepce połączonej mostem ze stałym lądem, a z drugiej strony z wyspą Ciovo. Miasto Kozia Wieś założono około III wieku p.n.e. przez greckich marynarzy z pobliskiej wyspy, choć prawdopodobnie jest znacznie starsze (datuje się, że mogło powstać już 2000 lat p.n.e.). Współczesny Trogir żyje głównie z turystyki (aż połowa przychodów!). W sezonie letnim jest tu więcej turystów niż rdzennych mieszkańców. Na Starówce podziwiajcie w trakcie City Breaka m.in. bramę lądową z XVII wieku, na niej lwa weneckiego, figurę Jana z Trogiru, patrona miasta. Za murami znajduje się muzeum miejskie, a niedaleko najbardziej znane miejsce w miasteczku – plac Jana Pawła II. Najważniejszym zabytkiem Trogiru, a i jednym z największych w Chorwacji w ogóle jest katedra św.Wawrzyńca (sv. Lovre) położona właśnie przy tym placu. Jej budowę rozpoczęto pod koniec XII wieku.

10. City Break Split – wypraw się promem na okoliczne wyspy!

Zdecydowanie warto skorzystać także z możliwości przeprawy promem, aby zauroczyć się okolicznymi wyspami. Podobno po ujrzeniu Hvaru czy Korculi "zwykła" Chorwacja już tak nie urzeka - przekonaj się, czy rzeczywiście wyspy są tak wyjątkowe. Polecamy m.in. wyspę Hvar, królową wśród dalmatyńskich wysp, a na niej miasteczko Stari Grad, czyli Stare Miasto. Hvar uznawany jest za jedną najpiękniejszych wysp na świecie - perełka Adriatyku słynie też z suchego klimatu, co sprawia, że odznacza się największym nasłonecznieniem. Ta górzysta wyspa u wybrzeży Chorwacji jest długa aż na 68 km. Jeśli uprawy lawendy kojarzą Wam się tylko z Prowansją, przekonacie się podczas City Breaka, że są wizytówką także chorwackiej wyspy. Ponadto porastają ją wiekowe drzewa oliwne, winnice - warto kupić lokalne wyroby na pamiątkę.

Hvar słynie ponadto z bogatego nocnego życia, nowoczesnej architektury, wycieczek statkiem na tzw. Piekielne Wyspy, piaszczystych plaż, antycznej i współczesnej architektury w Starym Gradzie, lasów sosnowych, romantycznej atmosfery rodem z Wenecji, zacisznych zakątków i zatoczek, a także wybornej kuchni.

City Break Split - transfer z lotniska

Port lotniczy Split - międzynarodowe lotnisko położone w miejscowości Kastel (Kasztela) oddalone o około 25 km od Splitu i zaledwie 6 km od uroczego Trogiru; jedno z największych lotnisk w kraju. Czynne jest od godziny 06.00 do 22.00. Na parterze znajduje się m.in. hala przylotów, punkty odpraw i hala przylotów, a na piętrze poczekalnia dla lotów międzynarodowych, restauracja, bary.

System komunikacyjny na lotnisku jest bardzo dobrze rozwinięty - do centrum, na plażę czy innych miast można dostać się różnymi środkami transportu. Poniżej prezentujemy wybrane z nich.

Z lotniska do centrum

Wypożyczony samochód: na lotnisku można wypożyczyć samochód - działają tu przedstawicielstwa różnych firm (m.in. Europcar czy Avis). Rezerwacji można dokonać także przez Internet. Droga do centrum Splitu jest dobrze oznakowana - należy kierować się drogą ekspresową (w kierunku na Rijekę) lub drogą krajową przez Solin i Kastela. Czas podróży wynosi zwykle około 45-60 minut. Lotnisko leży tuż przy tzw. magistrali adriatyckiej (droga krajowa nr 8) łączącej Zadar z Dubrownikiem.

Taksówka: postój taksówek znajduje się tuż przed terminalem - koszt przejazdu do centrum wyniesie ok. 250 kun, za kurs późnym wieczorem lub w nocy zapłacicie więcej. Warto się jednak targować, gdyż można zyskać znacznie niższą cenę. Polecamy też podróżowanie wraz z innymi turystami - im większa grupa, tym cena będzie niższa, a taksówki często są nawet 9-osobowe.

Autobusy: autobus lokalny linii 37 regularnie kursuje między portem lotniczym a centrum (trasa Trogir-Split) co około 20 minut. Dojazd do Splitu zajmuje ok. godziny, a kosztuje 15 kun, do Trogiru - 11 kun.

Autokary Pleso-Prijevoz: do centrum (port promowy, ok. 100 metrów od dworca autobusowego i pałacu Dioklecjana) kursują też autokary prywatnego przewoźnika Pleso-Prijevoz. Za przejazd zapłacicie 30 kun, choć dojedziecie szybciej niż autobusem lokalnym (w ok. 45 minut). Ruch lotniczy jest tak dynamiczny, że autokary odjeżdżają, jak tylko się zapełnią - po przylotach samolotów, niemal co kilkanaście minut. Zwykle przed terminalem podstawionych jest od razu kilka. Jeśli zaś będziecie chcieli wrócić na lotnisko także tymi autokarami - odjeżdżają one z centrum na 90 minut przed odlotami, czyli co około 20-30 minut.

Transfer zorganizowany: na życzenie sprawdzimy, czy jest możliwość zorganizowania transferu z lotniska przez personel Waszego hotelu - zwykle jest to usługa odpłatna.

Transport wodny: jest też możliwość dotarcia z lotniska do miast drogą morską. Wystarczy udać się do pobliskiego portu, aby promem lub szybką łodzią dojechać w wybrane miejsce - są m.in. regularne połączenia pomiędzy miastami Ibiza i Formentera. Rejs trwa około 45 minut.

City Break Split - komunikacja w mieście

Zwiedzanie Splitu, ale i okolic znacznie ułatwiają środki transportu - możecie wypożyczyć samochód, wsiąść w taksówkę lub autobus, a w odleglejsze miejsca dopłynąć promem. Głównie sieć autobusów (zresztą w całej Chorwacji) jest rozwinięta bardzo dobrze, dzięki czemu szybko i bez problemu zwiedzicie tę część kraju. Za transport publiczny odpowiada firma Promet, która powstała w wyniku wielu przekształceń poszczególnych zakładów komunikacji miejskiej. Split leży nad samym morzem, więc trudno wytyczyć tu linie kolejowe oraz tramwajowe.

Wypożyczenie samochodu: bardzo wygodna opcja, jeśli lubicie samodzielnie podróżować i nie obawiacie się jazdy po obcym państwie. Polecana głównie tym, którzy lubią przygotować sobie plan zwiedzania i następnie go realizować. Można też zdecydować się na skuter albo rowery, wedle upodobań oraz umiejętności.

Taksówka: jedną z opcji, choć drogą, są też taksówki - działa tu bardzo wiele korporacji. Cena za kurs z jednego punktu w drugi zwykle zależy od danego taksówkarza. Ten zaś potrafi dyktować cenę, oceniając grubość Waszego portfela. Można się targować, ale jest to mimo wszystko droga opcja. Warto korzystać ze sprawdzonych przewoźników, a także zamówić kurs przez Internet.

Autobusy: ich sieć jest bardzo dobrze rozwinięta; najpopularniejszy i najpewniejszy środek transportu. W Splicie dostępnych jest aż ponad 30 linii o charakterze podmiejskim - możliwe są połączenie autobusowe do każdego miasta. Co ważne, autobusy podróżują zgodnie z rozkładem, są nowoczesne i klimatyzowane. Ponadto ceny są dużo niższe niż za np. taksówkę. Ze Splitu możecie też wybrać się na 1-dniową wycieczkę do innego miasta, np. słynnego Dubrownika (220 km) - około 100 kun czy Trogiru (30 km) - 16 kun.

W Splicie autobusy zapewniają dojazd zarówno w strefie miejskiej, jak i podmiejskiej - Split i okolice podzielono na cztery strefy. Bilety na przejazd można kupić w kioskach lub bezpośrednio w autobusie - kierowcy sprzedają tylko bilety jednorazowe.

Linie od 1 do 35 oraz 39 i 40 obsługują Split, a linie od 36 do 93 (poza 39 i 40) kursują do miejscowości położonych w całym regionie, np. do Trogiru.

Pociąg: w Chorwacji nie ma w pełni rozbudowanej sieci kolejowej - pociąg jest tylko uzupełnieniem dla pozostałych środków transportu. Można nim pojechać do innego miasta, jeśli macie ochotę je zwiedzić - np. do Zagrzebia, Rijeki czy Zadaru.

Prom: W Splicie mieści się też jeden z najważniejszych portów w kraju. Warto wybrać się w rejs po Dalmacji albo choćby 1-dniową wycieczkę, np. na wyspy (Hvar - 2 godziny).

Ładowanie...