X

City Break Sztokholm

City Break Sztokholm - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Sztokholm - Top 10 atrakcji

City Break Sztokholm to świetna okazja, aby odwiedzić położoną na 14 wyspach stolicę Szwecji. Podziwiajcie zabudowę Gamla Stan, poznajcie dzieje twórczych umysłów, zachwyćcie się miejską przyrodą, przenieście do krainy Wikingów i świata dziecięcych baśni. Czas wypłynąć na szerokie wody przygody z serwisem FRU!

1. City Break Sztokholm – Nie przegapcie Chłopca na Starówce!

Ze stacji metra Gamla Stan idźcie do jednego z największych użytkowanych wciąż przez króla zamków w Europie (bilet do muzeum 150 SEK). City Break Sztokholm poleca Gabinet Oskara II oraz imponującą kolekcję gobelinów. W samo południe jest uroczysta zmiana warty (w niedzielę godzinę później). Katedra koronacyjna królów szwedzkich Storkyrkan z XIII w. jest tuż przy zamku. Nie przegapcie najmniejszego pomnika świata na dziedzińcu Slottsbacken i Mårten Trotzigs gränd, najwęższej ulicy w mieście. Przerwa na kawę ważna rzecz. Najlepiej w kawiarence Chokladkoppen (Stortorget), gdzie podają kawę w miseczkach.

2. City Break Sztokholm – Dziedzictwo wybuchowego wynalazcy

Poznajcie ponad 100-letnią historię najbardziej prestiżowej nagrody świata ufundowanej przez Alfreda Nobla przechadzając się po muzeum na Gamla Stan. Następnie przejdźcie Mostem Strömbron na drugą stronę. W 130-letnim Hotelu Grand do dziś kwaterowani są wszyscy nobliści. 30 minut spaceru przez Most Stadshusbron i jesteście w ratuszu miejskim, nad którym góruje wieża z trzema koronami – symbol kraju. Każdego roku 10 grudnia w Sali Błękitnej wydawane są bankiety na cześć laureatów Nobla. City Break Sztokholm poleca Salę Złotą ozdobioną 18 milionami pozłacanych płytek.

3. City Break Sztokholm – Rozglądajcie się w poszukiwaniu arcydzieł!

Kilkaset rzeźb, mozaik i malowideł ozdabiających ściany, sufity i perony 50 ze 100 stacji jedynej w Szwecji podziemnej kolei to dzieło ponad 70 artystów. Podróżując metrem rozglądajcie się uważnie, żeby niczego nie przegapić! City Break Sztokholm poleca wyprawę na Kungsträdgården do stacji w naturalnej grocie, kontrastowe malowidło na Solna Centrum oraz lastrykowe sofy na T-Centralen. Miłośnicy tradycyjnych ekspozycji powinni zobaczyć „Śniadanie na trawie” Pabla Picassa w Moderna Museet oraz bogatą kolekcję w Nationalmuseet, w tym monumentalny obraz Rembrandta „Spisek Klaudiusza” w sali 33 (renowacja muzeum do 2017).

4. City Break Sztokholm – Śladami Grety Garbo

Czterokrotnie nominowana do Oskara gwiazda urodziła się, pracowała i szlifowała swój talent w Sztokholmie. Zatrzymajcie się przed popiersiem na Blekingegatan 32, gdzie stał dom rodzinny Garbo. Następna stacja to Norrmalm. Wysiądźcie z metra na T-Centralen i udajcie się do gwarnego sztokholmskiego centrum. Garbo była sprzedawczynią w domu towarowym PUB. City Break Sztokholm poleca deptak Drottininggatan oraz modernistyczny budynek Kulturhuset. Jeszcze tylko popatrzcie w dół z tarasu NK. Dzięki kręconej tu reklamie młoda Greta opłaciła kurs w Królewskiej Akademii Teatralnej (stacja metra Kungsträdgården). Na koniec dnia wybierzcie się metrem na jej grób do parku Skogskyrkogården. Piękny sosnowy las pełen urokliwych kapliczek i rzeźb jest zabytkiem wpisanym na listę UNESCO.

5. City Break Sztokholm – Park narodowy w samym centrum miasta

Macie ochotę na wypad na rower do parku narodowego? Nic prostszego! Wystarczy przepłynąć promem ze Slussen lub przyjechać autobusem na leżącą w granicach Ekoparken wyspę Djurgården. Skanseny wymyślili Szwedzi. Dlatego koniecznie odwiedźcie pierwsze takie muzeum na świecie i przenieście się w czasie do dawnej Szwecji. Najstarszy budynek ma ponad 600 lat. Małe zoo z dzikimi i gospodarskimi zwierzętami zachwyci zwłaszcza maluchy. Dodatkowe atrakcje Skansenu to kolejka górska, a w lecie pokazy tańca ludowego, koncerty i obchody tradycyjnych świąt. Uwaga na mewy – kradną kanapki!

6. City Break Sztokholm – Zobaczcie szwedzkiego Titanica!

Vasa jest jedynym XVII-wiecznym statkiem na świecie, który przetrwał do dziś. Wieczną sławę zyskał dzięki wadliwej konstrukcji, która spowodowała, że zatonął podczas pierwszego rejsu. City Break Sztokholm poleca wizytę w Vasamuseet. Przyjdźcie zobaczyć zbyt długi i zbyt wąski okręt wojenny wydobyty po 333 latach z wód Zatoki Sztokholmskiej. Do muzeum na wyspie Djurgården można dojechać tramwajem lub autobusem wysiadając na przystanku Nordiska museet/Vasamuseet. W lecie kursują tu też promy.

7. City Break Sztokholm – W świecie bajek Astrid Lindgren

Nie ruszając się z wyspy Djurgården traficie wprost do świata z bajek Astrid Lindgren. Park rozrywki Junibacken to propozycja przede wszystkim dla najmłodszych, choć jeśli jesteście pokoleniem „Dzieci z Bullerbyn”, wzruszenie gwarantowane. Zajrzyjcie koniecznie do największej księgarni dziecięcej w Szwecji. Miłośnikom wrażeń ekstremalnych City Break Sztokholm poleca pobyt w pobliskim Tivoli Göna Lund, najstarszym szwedzkim parku rozrywki. Najwyższa wieża z karuzelą łańcuchową to propozycja tylko dla zuchwałych.

8. City Break Sztokholm – Kiszony śledzik, nie łosoś!

Łosoś jest pasee. Narodowy hit kulinarny Szwecji to śledź. Jeśli nie boicie się spróbować miejscowego specjału, City Break Sztokholm poleca kiszone śledzie. Wybierzcie się na brunch do knajpki Kvarnen na Södermalm, w której jadali bohaterowie książek Stiega Larssona. W każdy weekend za ok. 210 SEK można tam zjeść typowo skandynawskie dania. Jeśli nie śledzie, to może pieczone ziemniaki? Można ich spróbować w restauracji Hasselbacken w centrum Sztokholmu. Ich tradycja sięga XVIII wieku. Oszczędnym pozostają odwiedziny w kultowej budce rybnej (stacja metra Slussen). W Nystekt Stromming zjecie śledziowe burgery i dania w cenach od 45 do 75 SEK.

9. City Break Sztokholm – Z wizytą w rezydencji króla

W zabytkowym pałacu z XVII w. Drottningholm na malowniczej wyspie Löven nad jeziorem Mälar do dziś mieszka rodzina królewska. Jeden z pierwszych obiektów w Szwecji wpisanych na listę UNESCO. Historia tego pałacu i mordu popełnionego na królu Gustawie III stała się inspiracją dla Verdiego do napisania opery „Bal Maskowy”. City Break Sztokholm poleca spacer pośród zieleni – do wyboru są francuski ogród barokowy oraz park w stylu angielskim.

10. City Break Sztokholm – Wyprawa do krainy Wikingów

Spotkanie z Wikingami rozpocznijcie w Historika Museet. A następnie ruszcie w plener! Możecie wybrać się na całodzienną wycieczkę ze Sztokholmu do najstarszego miasta Szwecji - Birki. Alternatywa: dojedźcie do stacji metra Brommaplan, następnie autobusem na wyspę Adelsö. Z miejscowości Hovgården ten sam statek na Birkę płynie 15 minut! Przed rejsem zajrzyjcie do starego dworu, obejrzyjcie tajemniczy kamień runiczny oraz kościół z XII wieku. City Break Sztokholm radzi – zabierzcie ze sobą prowiant. Chodzenia po świeżym powietrzu będzie dużo, a restauracje na wyspach są drogie. Statki kursują na tej trasie od maja do sierpnia.

City Break Sztokholm - transfer z lotniska

W okolicy Sztokholmu znajdują się aż cztery lotniska. Lotnisko Sztokholm Arlanda to największy port lotniczy w Szwecji, na którym ruch przekracza 22 miliony pasażerów rocznie. Dwa terminale (2 i 5) przyjmują loty międzynarodowe i czartery, dwa loty krajowe (3 i 4). Jest lotniskiem podstawowym Nextjet, Norwegian Air Shuttle i Scandinavian Airlines. Drugi co do wielkości port w okolicach Sztokholmu, Sztokholm Skavsta specjalizuje się w obsłudze tanich linii lotniczych. Z Polski do portu Skavsta latają WizzAir i Ryanair. Lotnisko przyjmuje rocznie ok. 2,5 miliona osób.

Z lotniska Sztokholm Arlanda do Sztokholmu

Lotnisko położone jest w gminie Sigtuna ok. 40 kilometrów na północ od stolicy. Do Sztokholmu można dojechać stąd specjalnym lotniskowym ekspresem, autobusami lotniskowymi lub pociągiem regionalnym. Za względu na czas przejazdu i cenę rekomendujemy koleje. Przy odrobinie szczęścia i dobrym planowaniu również cena biletów będzie atrakcyjna. Warto rozważania jest również oferty firm autobusowych.

Arlanda Express Train - specjalny pociąg, który wyrusza co 15 minut z każdego z lotniskowym terminali i dociera do centrum w 20 minut. Bilet w jedną stronę kosztuje 260 SEK, w dwie 490 SEK (ulgowe połowę tej ceny). Operator pociągu oferuje dodatkowe zniżki. Od czwartku do niedzieli oraz w święta dwie dorosłe osoby mogą jechać na jednym bilecie za 380 SEK. Dzieci do 17 roku życia podróżujące z dorosłymi jeżdżą za darmo. Bilety można zamówić wcześniej przez Internet lub nabyć w kiosku na peronie lub u konduktora (dopłata 100 SEK).

Pociągi regionalne - odjeżdżają ze Arlanda Station znajdującego się pod Sky City między terminalami 4 i 5. Linia 38 z Uppsali do Älvsjö tzw. pendeltåg przyjeżdża dwa razy na godzinę i jest w Sztokholmie po 38 minutach. Pociąg regionalny Linköping - Stockholm – Gävle kursuje średnio raz na godzinę i do Sztokholmu przybywa w 20 minut. Do ceny biletu trzeba doliczyć jeszcze wejściówkę na stację (razem ok. 125 SEK). Obowiązują zniżki dla młodych dorosłych i niepełnoletnich. Kupując bilet na kolej z Linköping z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem zapłacimy nawet poniżej 100 SEK. Jeśli chcecie obniżyć koszty podróży, wybierzcie autobus miejski 583 i na stacji Märsta przesiądźcie się do pociągu nr 36. Podroż będzie kosztować jak przejazd w obrębie miasta (60 SEK), ale wydłuży się do 65 minut.

Taksówka - rozwiązanie luksusowe. Przejazd trwa 40 minut i kosztuje 450-520 SEK. Taniej z rezerwacją telefoniczną. Uważajcie na małe i droższe korporacje.

Z lotnika Sztokholm Skavsta do Sztokholmu

Lotnisko położone ok. 100 kilometrów na południowy zachód od stolicy Szwecji koło Nyköping. Jako najbardziej bezproblemowy rekomendujemy przejazd autobusem ekspresowym. Z innych możliwości pozostaje jazda koleją regionalną. Do stacji trzeba dojechać autobusem miejskim. Jako najprostszy rekomendujemy przejazd autobusem ekspresowym. Taniej wyjdzie, jeśli pojedziecie pociągiem ze stacji Nyköping.

Autobus ekspresowy - Operatorem jest Flygbussarna (159 SEK, powrotny 259 SEK). Za zakup biletów online jest zniżka. Autobus jedzie 80 minut do City Terminal w centrum.

Pociąg regionalny - Do Sztokholmu można dojechać pociągiem relacji Linköping - Stockholm – Gävle. Do stacji Nyköping dotrzecie autobusem 515 lub 715 (26 SEK) kursującymi co ok. godzinę. Łączony i tańszy bilet na pociąg i autobus można kupić wcześniej na stronie SJ (szwedzkich kolei) za niewiele ponad 100 SEK. Na miejscu można kupić osobno bilet w autobusie (płatność tylko kartą) i kolejowy na stacji. Dojazd zajmuje ok. 80 minut.

Taksówka - za przejazd do Sztokholmu w większej wygodzie zapłacicie królewską cenę – ok. 1500 SEK.

City Break Sztokholm - komunikacja w mieście

Sztokholm jest położony na 14 wyspach, a mimo to miasto ma wyjątkowo sprawną komunikację miejską. Metro, kolejki regionalne, autobusy i tramwaje jeżdżą tu bardzo punktualnie, są czyste i wygodne. Szczególnie w lecie trasę z wyspy na wyspę można pokonywać promem.

Sztokholm rowerem

Spacerem warto pokonać Starówkę czy centrum Sztokholmu. Dobrym pomysłem jest również rower. Ścieżek rowerowych w Sztokholmie nie brakuje, a wypożyczenie biało-niebieskich miejskich rowerów jest proste. Musicie tylko kupić specjalną kartę w informacji turystycznej (250 SEK za cały rok online) na dworcu centralnym. Rolę karty członkowskiej może pełnić SL Access po aktywacji odpowiedniego konta przez Internet. Rower wypożycza się przeciągając kartę po czytniku stacji rowerowej na maksymalnie 3 godziny między 6 rano a 10 wieczorem. Są też wypożyczalnie prywatne. Najtańszy rower to wydatek ok. 240 SEK za dobę.

Sztokholm metrem

Metro sztokholmskie tzw. Tunnelbana ma trzy linie, wszystkie zbiegają się na stacji T-Centralen tworząc gwiazdę i znajdują się pierwszej strefie. To łącznie 100 stacji, z czego aż 53 znajduje się na powierzchni ziemi. Jest to najprostszy sposób na szybkie poruszanie się po mieście. Podróż metrem wiąże się z dodatkowymi doznaniami artystycznymi – 125 szwedzkich artystów nadało kolejce w stolicy niepowtarzalny wygląd wykonując na większości z nich unikalne dzieła sztuki (murale, rzeźby, itd.). W dni powszednie metro jest otwarte od 5 rano do 30 minut po północy, w piątek i sobotę jeździ przez całą noc. Na centralnych trasach kolejki jeżdżą co kilka minut, ale zwłaszcza wczesnym rankiem lub późnym wieczorem na bardziej peryferyjnych stacjach możecie czekać nawet kilkanaście minut. Nocą po Sztokholmie można jeździć tylko autobusami. Jeśli chcecie wsiąść do metra, szukajcie znaku T-bana. Bilety można kupić w automacie na stacji.

Sztokholm kolejką i tramwajem

W Sztokholmie działa również sieć podmiejskich kolei tzw. (pendeltåg). Kolej jest szybsza niż metro ze względu na mniej gęstą siatkę stacji. Jej zasięg to ok. 50 kilometrów poza Sztokholm. Stacje oznaczone są literą J. Jeździ co najmniej dwa razy na godzinę.

Obecnie po Sztokholmie kursują cztery linie tramwajowe (7, 12, 21, 22). Linia 7N to linia muzealna, kursująca przez siedem dni w tygodniu od lipca do sierpnia a w soboty, niedziele i święta od sierpnia do grudnia. Tramwaje straciły na znaczeniu w momencie powstania metra.

Sztokholm autobusem

Autobusy znajdziecie właściwie wszędzie. Prócz regularnych czerwonych linii są jeszcze autobusy niebieskie, które obsługują centrum i przedmieścia oraz specjalne dostosowane do potrzeb osób starszych. Sieć autobusów łączy poszczególne stacje metra i kolei oraz ułatwia dojazd na przedmieścia. Nie kupicie biletów w autobusie, trzeba się zaopatrzyć w nie wcześniej. Żeby wysiąść, trzeba wcisnąć przycisk stop.

Sztokholm promem

Promy kursują zwłaszcza między Slussen (stacja metra przy śluzie) a wyspą Djurgården, gdzie znajdują się rozliczne stołeczne muzea i obydwa parki rozrywki. Przeprawa jest w cenie normalnego miejskiego biletu. Statki kursują również do pałacu Drottningholm czy na wyspy archipelagu sztokholmskiego (osobne bilety na prom).

Sztokholm - bilety i zniżki

Wszystkie środki transportu miejskiego w Sztokholmie korzystają z jednego systemu biletowego. W Sztokholmie dostępne są też trzy typy biletów strefowych (od 36 do 72 SEK), które można zakupić w automacie lub przez aplikację w telefonie. Zakup karty SL Access RFID za 20 SEK umożliwia wgranie wszystkich istniejących biletów przez okres 6 lat. Minimalna kwota możliwa na karcie to 100 SEK. Karta działa jak bilety strefowe, dzięki niej będziecie mieli drobne zniżki na przejazdy w każdej ze stref (bilety od 25 do 50 SEK).

Bilety ulgowe przysługują dzieciom, osobom poniżej 20 roku życia i seniorom. Dla turystów są karty krótkookresowe SL Travel, np. dobowe (normalny 115 SEK, ulgowy 70 SEK), 72-godzinne (odpowiednio 230 i 140 SEK), 7-dniowe (300 SEK i 180 SEK) oraz 30-dniowe. Ten ostatni wymaga dokupienia elektronicznej karty SL Acess. Do systemu SL nie należą podmiejskie promy, regionalne pociągi, autobusy lotniskowe i Arlanda Express. 72-godzinna karta jest przy okazji biletem wstępu do najstarszego parku rozrywki świata, Gröna Lund.

Jeśli planujecie nie tylko poruszać się komunikacją miejską, ale również zwiedzać, warto zaopatrzyć się w Stockholm Card. Uprawnia do darmowego korzystania z komunikacji miejskiej, przejazd Arlanda Express, bezpłatnego wstępu do ok. 80 muzeów, w tym tych najważniejszych jak Vasamuseet, Nationalmuseet, Moderna Museet, Skansen. Stanowi wejściówkę do najważniejszych sztokholmskich parków rozrywki, przejażdżki promem wycieczkowym oraz zniżki do innych atrakcji. Istnieją wersje jedno-, dwu-, trzy- i pięciodniowe. Choć trzeba na nią wydać sporo (odpowiednio 525, 675, 825 i 1095 SEK za wersję dla dorosłych), szybko się zwraca. Wejścia do większości zabytków w stolicy Szwecji to koszt rzędu 100-120 SEK, do tego dochodzą bilety. Można ją kupić online lub w większości ważnych punktów komunikacyjnych miasta (lotnisko Arlanda, T-Centralen). Karta nie obejmuje przejazdów z lotniska Skavsta, choć można ją dostać na lotnisku.

Ładowanie...