X

City Break Toskania

City Break Toskania - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Toskania - Top 10 atrakcji

Kto choć raz zasmakuje toskańskiego wina i wkroczy na tereny toskańskich winnic, z całą pewnością zechce tu wrócić. Nic tak nie cieszy oka jak widok skąpanych w słońcu cyprysów czy zielonych pagórków. City Break Toskania to nie tylko uczta dla duszy. Toskańskie przysmaki to prawdziwa rozkosz dla podniebienia, a tutejsza gościnność nie zna granic. To także bogactwo zabytków oraz piękno kamiennych miasteczek, których początki sięgają nawet czasów średniowiecza.

1. City Break Toskania – Historia Renesansu

Jeśli wybieracie się na City Break Toskania, Florencja jest absolutnym numerem 1. To stolica regionu wypełniona przepychem oraz kwitnąca sztuką, która zachwyci nie tylko entuzjastów architektury renesansowej. Burzliwe dzieje, niepowtarzalna, historyczna atmosfera oraz przede wszystkim ludzie, którzy stworzyli to miasto – wszystko to uwydatnia bogatą duszę Florencji. Zapewne każdy z Was słyszał o słynnym Dante Alighieri czy wybitnym Michale Aniele. Przekraczając bramy miasta nie sposób nie zauważyć jednej z największych chrześcijańskich świątyń - potężnej Katedry Santa Maria del Fiore będącej symbolem miasta. Nie zapomnijcie zwiedzić jednego z najstarszych europejskich muzeów – Galerii Uffizi, a także Galerii Akademii. To tam znajdziecie uznaną rzeźbę autorstwa Michała Anioła „Dawid”. Toskańskie słońce bywa uciążliwe, dlatego czasem warto od niego odpocząć. Najlepiej wtedy udać się do Ogrodów Boboli, by ukryć się w cieniu drzew, a przy tym poznać kawałek dziedzictwa Florencji. Przekraczając malowniczą rzekę Arno, warto przejść przez słynny Ponte Vecchio. Na tę część City Break Toskania zarezerwujcie sobie przynajmniej 2 dni.

2. City Break Toskania – Klejnot średniowiecza

Warto poświęcić jeden dzień, by zatrzymać się w Sienie – stolicy prowincji. Jest ona prawdopodobnie jednym z najpiękniejszych średniowiecznych miast we Włoszech, które zachwyci swoim urokiem każdego podróżującego z City Break Toskania. W sercu Sieny położony jest malowniczy plac zwany Piazza del Campo, a słynie on z odbywających się tu każdego lata wyścigów konnych – Palio. Natomiast urokliwe centrum miasta zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. City Break Toskania pozwoli Wam zachwycić się pięknem krajobrazów, dlatego nie zapomnijcie wejść na Torre del Mangia – wieżę oraz dzwonnicę znajdującą się na Piazza del Campo, skąd rozpościera się zapierający dech w piersi widok na panoramę miasta. Niepowtarzalny charakter nadaje także Katedra Duomo z XII wieku oraz Kościół San Domenico zbudowany w tym samym okresie.

3. City Break Toskania – Kraina wina

City Break Toskania to szansa na niezwykłe doznania smakowe dla koneserów wina, bowiem to właśnie w tym regionie możecie skosztować jednych z najlepszych win świata. To nie tylko możliwość degustowania unikatowych smaków, odwiedzając lokalne winnice macie niepowtarzalną okazję doświadczyć procesów, w jakich powstają wina. Razem z City Break Toskania polecamy Wam wycieczkę do niewielkiego miasteczka Montalcino oddalonego o około 40 km od Sieny. Tam właśnie powstaje jedno z najbardziej poważanych win – Brunello di Montalcino. Warto także zajrzeć do Montepulciano – równie słynnej lokalizacji winiarskiej, położonej w prowincji Siena, a tamtejszym specjałem jest Vino Nobile di Montepulciano. Pośród czerwonych win toskańskich przoduje Chianti Classico, które powstaje w rejonie Florencji, zaś wśród win białych Varnaccia pochodzące z San Gimignano.

4. City Break Toskania – Kulinarne rozkosze

Podróżując po Toskanii, będziecie musieli zmierzyć się z prawdziwym kulinarnym wyzwaniem. City Break Toskania może okazać się dla Was wspaniałym festiwalem smaków. My polecamy Wam skosztować wszystkich lokalnych przysmaków, ponieważ każdy z nich jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju. Kuchnia toskańska to kuchnia prosta i niewyszukana, ale w owej prostocie tkwi cały urok. Dużym zaskoczeniem jest fakt, że produktem bazowym wielu potraw z tego regionu jest chleb. Z City Break Toskania odkryjecie nowe nieznane włoskie smaki, które dla wielu z Was mogą okazać się dużym zaskoczeniem. Otóż typową toskańską potrawą jest panzanella, czyli sałatka chlebowa z dodatkiem pomidorów, oliwy i parmezanu. Zdziwieni? To spróbujcie słynnej ribollity - zupy na bazie chleba oraz warzyw. Oczywiście nie zapomnijcie skosztować tradycyjnej włoskiej pizzy oraz makaronów.

5. City Break Toskania – Odkryjcie nieznane zakątki Pizy

Czymże byłaby podróż z City Break Toskania bez przystanku w słynnej Pizie. Miasto to zapewne większości kojarzy się z Krzywą Wieżą, jednak to miejsce ma do zaoferowania o wiele więcej niż mogłoby się wydawać. Gdy już będziecie pod Wieżą, koniecznie podejmijcie wyzwanie by wspiąć się na jej szczyt. Widoki oraz niezapomniane wrażenia zachwiania równowagi z pewnością zrekompensują Wam wysiłek związany z wspinaczką. Tuż obok Krzywej Wieży znajduje się Baptysterium zbudowane w różnych stylach architektonicznych. Można odnaleźć w nim elementy stylu romańskiego, a na elewacji stylu gotyckiego oraz renesansowego. W Pizie znajduje się także mały kościół, znany jako Santa Maria della Spina. Jego nazwa wywodzi się od niegdyś przechowywanej w nim relikwii – ciernia z korony cierniowej Chrystusa. Nie zapomnijcie zwiedzić „Świętego Pola”, czyli cmentarza Composanto. Wbrew pozorom, to nie tylko cmentarz, to również pewnego rodzaju muzeum, zostało bowiem pochowanych na nim wiele ważnych osobistości: profesorów, artystów, wybitnych obywateli.

6. City Break Toskania – Powrót do przeszłości

W prowincji Florencja położone jest piękne miasteczko Certaldo, znane we Włoszech jako miasto słynnego pisarza Giovanniego Boccaccia. W starej części mieściny znajduje się świetnie zachowany kościół dei Santi Michele e Jacopo, a w nim grób artysty oraz grobowiec całej rodziny Boccaccio. Symbolem miasta jest Il Palazzo Pretorio. To jedno z trzech najważniejszych muzeów w Certaldo zaraz obok Casa Boccaccio oraz Museo di Arte Sacra, do których obowiązuje jeden bilet wstępu. City Break Toskania dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń i pozwoli wczuć się w średniowieczny klimat miejsca. Przechadzając się wśród krętych zaułków oraz zacisznych uliczek Certaldo, aż trudno uwierzyć, że w tych starych murach Toskańczycy wciąż wiodą spokojne, beztroskie życie. Poczujcie jak czas staje w miejscu i rozkoszujcie się magią chwili w tym uroczym, sielankowym miejscu.

7. City Break Toskania – Co łączy architekturę i wino?

Jeśli szukacie typowych, klimatycznych, toskańskich miasteczek, koniecznie wybierzcie się do Montepulciano. Jest ono głównie znane z doskonałych win, takich jak: Vino Nobile di Montepulciano czy Rosso di Montepulciano. Lecz Montepulciano to nie tylko wyśmienite trunki. Wybierając City Break Toskania poznacie zupełnie inne oblicze tego wspaniałego regionu. Koniecznie zobaczcie XIV – wieczną twierdzę oraz Palazzo Comunale, który jest uderzająco podobny do Palazzo Vecchio z Florencji. Duże wrażenie zrobi na Was połączony w stylach jońskim i korynckim kościół San Biagio. Historyczną ciekawostką jest również fakt, że z Montepulciano pochodzi św. Agnieszka – mniszka dominikańska.

8. City Break Toskania – Obrazy jak z filmu

Pamiętacie film „Życie jest piękne?” Jego początkowe sceny odgrywają się w uroczym Arezzo. City Break Toskania to okazja, by przypomnieć i odtworzyć sobie w nietuzinkowy sposób obrazy z dużego ekranu. Poczujcie się jak bohaterowie filmu krocząc po pochyłym Piazza Grande. Wokół niego znajdziecie sporo ciekawych zabytków takich jak kościół Santa Maria della Pieve z XIII wieku czy pałac Fraternita dei Laici z przełomu XIV i XV wieku zbudowanym w stylu gotyckim. Nie zapomnijcie o głównej atrakcji miasta i koniecznie zajrzyjcie do kościoła San Francesco. Znajdziecie tam wczesnorenesansowe arcydzieło autorstwa Piera della Francesca – freski „Legenda Prawdziwego Krzyża”.

9. City Break Toskania – Średniowieczny Manhattan

Niepowtarzalny toskański klimat to głównie zasługa małych, uroczych miasteczek, dlatego z City Break Toskania proponujemy Wam wycieczkę do San Gimignano. To miejsce zwane przez Włochów toskańskim średniowiecznym Manhattanem. Miasto zyskało to miano ze względu na wysokie wieże, które stoją tam aż od średniowiecza. Możecie je podziwiać między innymi na Piazza del Duomo, znajdującym się na wprost romańskiego kościoła Collegiata di San Gimignano. Tuż obok znajdziecie Palazzo Nuovo del Podesta. To zarówno ratusz jak i muzeum z XIV – wieczną wieżą o wysokości ponad 50 metrów. Nie zapomnijcie o Piazza della Cisterna, w pobliżu znajduje się świetna lodziarnia Gelateria di Piazza, w której serwowane są pyszne lody.

10. City Break Toskania – Miasto prawie idealne

Co powiecie na spacer labiryntami wąskich uliczek skąpanych w kwiatach? To właśnie City Break Toskania daje wam możliwość napawania się wspaniałymi widokami jakie skrywa w sobie prowincja Siena i położona w niej renesansowa Pienza. Historyczne centrum tego miasteczka zostało wpisane na listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Na placu głównym znajduje się katedra, ratusz Palazzo Pubblico z wieżą zbudowaną z cegły, a także Palazzo Vescocile – pałac biskupi oraz Palazzo Piccolomini. Miasteczko zostało rozplanowane tak, by zachować zasady proporcji, bowiem głównym zamysłem było stworzenie utopii – miejsca idealnego, zharmonizowanego. Warto także zobaczyć Porta al Prato, czyli zdobioną freskami miejską bramę, a także poświęcić chwilę, by wejść znajdujące się za bramą mury. Są one położone na zboczu wzgórza, skąd rozpościera się zapierający dech w piersi widok.

City Break Toskania - komunikacja w regionie

Komunikacja publiczna w Toskanii jest całkiem dobrze rozwinięta i łatwo dostępna. Do dyspozycji są tutaj dwie główne i najbardziej osiągalne opcje: połączenia autobusem oraz pociągiem. Alternatywą, odpowiednią na wycieczki jednodniowe będzie wypożyczenie samochodu. Co ciekawe, bardzo atrakcyjną opcją jest wynajęcie samochodu razem z kierowcą. Takie usługi są szczególnie popularne w okolicach Chianti oraz Florencji.

Toskania pociągiem

Wiele głównych toskańskich miast i miasteczek posiada połączenia kolejowe. Jeśli więc zamieszkacie w jednym z nich, nie będziecie mieć problemów, by poruszać się pociągiem i zwiedzać inne miejscowości. System kolei regionalnych w Toskanii jest obsługiwany przez państwową firmę – Trenitalia. Pociągi regionalne są bardzo tanie i można przy ich pomocy dostać się do wielu toskańskich miast. Pamiętajcie tylko, aby skasować bilet przed odjazdem, w przeciwnym wypadku będziecie mogli spodziewać się grzywny. Służą do tego żółte, czasem biało–zielone kasowniki znajdujące się na peronach. Bilety możecie kupić na niemal każdej stacji kolejowej, musicie tylko pamiętać, że na mniejszych stacjach mogą być wyznaczone godziny otwarcia kas biletowych (zazwyczaj będą to godziny poranne). Tylko nieliczne, bardzo małe stacje nie mają dostępu do kas, za to znajdują się na nich zawsze dostępne automaty biletowe z opcją wyboru języka. W automacie możecie zapłacić zarówno gotówką jak i kartą kredytową. Niewiele osób o tym wie, ale bilety na pociągi regionalne można zakupić w kioskach. Są to dosyć specyficzne bilety, ponieważ kupuje się je nie do miejsca docelowego, lecz są sprzedawane na ilość kilometrów, jakie zamierzacie przebyć. Taki bilet jest tak samo ważny jak zwyczajny, a macie możliwość zaoszczędzić trochę czasu omijając długie kolejki do kas. Jeszcze jedną alternatywą jest zakup biletów na stronie przewoźnika. W tym przypadku istnieje tylko możliwość płacenia kartą kredytową. To duże ułatwienie, gdyż bilet wystarczy jedynie wydrukować. Przykładowo, jeśli chcielibyście przemieścić się z Florencji do Sieny, koszt biletu pociągiem wyniesie Was około 9 €, kursują one co mniej więcej 40 minut, a czas podróży rozciąga się w granicach 1,5 godziny.

Toskania autobusem

Jeśli zdecydujecie zatrzymać się poza miastem, w jednej z zacisznych wiosek, które nie posiadają połączeń kolejowych, najlepszą opcją będzie dla Was podróż autobusami. Oczywiście posiadanie samochodu znacznie ułatwiłoby Wam wycieczki po regionie, ale nie należy się poddawać. Jeśli nie chcecie wynajmować samochodu, wciąż macie szansę zwiedzić Toskanię. Tutejsze mieściny mają dobry dostęp do połączeń wieloma liniami autobusowymi. Każda toskańska prowincja jest obsługiwana przez różnych przewoźników. Bilety należy kupić przed wejściem do autobusu. Jest oczywiście możliwość zakupu biletu u kierowcy, jednak ma on prawo odmówić sprzedaży, poza tym taki bilet jest wtedy znacznie droższy. Lepiej upewnijcie się, że posiadacie bilet zanim wejdziecie na pokład busa. Możecie je zakupić w kasach biletowych oraz w sklepach, jeżeli natomiast podróżujecie w niedzielę lub święta warto zakupić taki bilet z dużym wyprzedzeniem. Ceny biletów kształtują się podobnie w stosunku do cen pociągu.

Toskania samochodem

To opcja warta uwagi, jeśli chcecie podróżować częściej i przemieszczać się szybciej po regionie. To wygodne ze względu na fakt, że nie jesteście ograniczeni poprzez z góry narzucone rozkłady jazdy, a niektóre z toskańskich miast szczególnie warto zobaczyć nocą. Odradzamy za to podróże samochodem po dużych miastach, gdzie najprawdopodobniej utkniecie w ulicznym korku. Wiąże się to także z innymi problemami, takimi jak znalezienie parkingu, który z kolei nie należy do najtańszych. Jeśli chodzi o wynajem auta, to szczególnie polecamy Wam wynajem samochodu z serwisu FRU.PL. To najbardziej komfortowa opcja, dzięki której dostęp do takich regionów jak Gaiole, Siena, Florencja, Greve in Chianti czy Radda in Chianti nie będzie już dla was kłopotem. W dużych miastach, takich jak Florencja, zwiedzanie samochodem polecamy Wam nocą, gdy nie jeżdżą już autobusy, a kursujące taksówki żądają wysokich opłat.

Ładowanie...