X

City Break Watykan

City Break Watykan - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Watykan - Top 10 Atrakcji


City Break Watykan umożliwi Wam zwiedzenie nie tylko Wiecznego Miasta, ale i najmniejszego państwa na świecie. W 1929 roku na mocy traktatów laterańskich pomiędzy papieżem a rządem ustanowiono odrębność Państwa Watykańskiego, uznając jego niepodległość. Najsłynniejsze na świecie zabytki antycznej architektury, liczne galerie obrazów, słynne ogrody, Muzea Watykańskie, a także nadzieja na ujrzenie papieża nieustannie kuszą nie tylko pielgrzymów, ale i turystów. Symbol świata chrześcijańskiego kryje prawdziwe skarby, perełki architektury, a ponadto otoczony jest tajemniczą aurą, którą trzeba poczuć choć raz w życiu. City Break Watykan pozwoli Wam odkryć kolebkę historii...

1. City Break Watykan – bądź w samym sercu Rzymu!

Plac Świętego Piotra stanowi serce Watykanu, to jedno z najbardziej znanych miejsc w całym Rzymie. Prowadzi na niego słynna Via Conciliazione, ulica Pojednania upamiętniająca Traktat Laterański. To tutaj gromadzą się tłumy ludzi oczekujących na przemówienie papieża. W centrum placu, pomiędzy dwiema bliźniaczymi XVII-wiecznymi fontannami, podziwiać można egipski obelisk. Ciekawe jest także otoczenie placu, czyli czterorzędowa kolumnada według projektu mistrza Berniniego, nad którą unoszą się aż 140 posągi świętych. Jeśli stanie się w odpowiednim miejscu, złudzenie optyczne sprawi, że zamiast czterech, można ujrzeć tylko jeden rząd kolumn.

2. City Break Watykan – zwiedź najważniejszy kościół rzymskokatolicki!

Na placu mieści się też najsłynniejsza i niezwykle majestatyczna rzymskokatolicka Bazylika św. Piotra – od strony zachodniej można podziwiać jej zachwycającą fasadę, liczne zdobienia, posągi oraz kolumnady, a przede wszystkim kopułę projektu Michała Anioła. Powstała w IV wieku jako symbol męczeństwa i śmierci świętego Piotra, choć przez lata była wielokrotnie przebudowywana. Robi piorunujące wrażenie także wewnątrz, gdzie zachwyci Was m.in. słynna Pieta, pochodząca z XIII wieku statua świętego Piotra czy baldachim nad ołtarzem. To bez wątpienia najbardziej okazały i najważniejszy kościół rzymskokatolicki na świecie, drugi co do wielkości.

3. City Break Watykan – wizyta u papieża

Pomiędzy bazyliką a kolumnadą mieści się Spiżowa Brama – główne wejście do pałacu papieskiego. Jest ona pilnie strzeżona przez gwardię szwajcarską, uważaną za najstarszą armię świata. Pałac Apostolski, oficjalna rezydencja papieża, znana jest także jako Pałac Papieski, Pałac Sykstusa V, Święty Pałac czy Pałac Watykański. Stanowi on kilka zawierających się w sobie budynków, a znajduje się na północny wschód od Bazyliki św. Piotra, ponadto przylega do m.in. do Pałacu Grzegorza XIII. Pełni on także inne funkcje niż mieszkalne – poza apartamentami papieskimi znajdują się tu np. watykańskie biura rządowe, prywatne i publiczne kaplice, biblioteka, muzeum.

4. City Break Watykan – odwiedź miejsce pochówku m.in. Papieża Polaka

Będąc w Wiecznym Mieście, warto też udać się pod Bazylikę Świętego Piotra, gdzie znajdują się ponadto katakumby, czyli Groty Watykańskie podzielone na tzw. Stare i Nowe Groty. To system połączonych ze sobą wielu kaplic otaczających grób św. Piotra – mieszczą się tu m.in. groby papieży, w nowszej części umiejscowiony jest grób Jana Pawła II.

5. City Break Watykan – odkryj jedną z najważniejszych kolekcji sztuki!

Na Muzea Watykańskie składa się aż osiem różnych kompleksów muzealnych – to jedne najbogatszych i najważniejszych muzeów na świecie, zbiory liczą ponad 70 tysięcy dzieł! Aby je wszystkie dokładnie obejrzeć, potrzeba aż 8 lat! Warto jednak wybrać choćby te najważniejsze – m.in. słynną na cały świat Kaplicę Sykstyńską, Pinakotekę stanowiącą wyjątkową kolekcję obrazów wielkich mistrzów – jak Leonardo da Vinci, Giotto di Bondone czy Michelangelo Merisi da Caravaggio, a także Muzeum Chiaramonti, Muzeum Etruskie i Egipskie, liczne galerie, sale bogate we freski czy papieskie zbiory rzeźb antycznych, zabytków odkrytych w czasie wykopalisk, a także ikon bizantyjskich.

Aby dostać się do muzeów, trzeba udać się za mury Watykanu. Najlepiej dojechać tu metrem (stacja Ottaviano). Bilet normalny kosztuje 16 EUR, zaś ulgowy 8 EUR – można też kupić je przez Internet.

6. City Break Watykan – zobacz fresk obrazujący stworzenie człowieka!

W Kaplicy Sykstyńskiej koniecznie trzeba zobaczyć najsłynniejsze freski Michała Anioła, „Stworzenia Adama” oraz „Sąd ostateczny”, najbardziej spektakularne i rozpoznawalne dzieło sztuki prezentujące wizję końca świata. Powstawało ono aż siedem lat! Malowidła Michała Anioła budziły skrajne emocje – dla jednych najważniejsza była ich wartość artystyczna, u innych budziły zgorszenie, m.in. nagością. Warto dodać, ze na polecenie papieża Pawła IV wiele postaci została „przyodziana”.

Obecnie odbywają się tu wybory nowego papieża.

7. City Break Watykan – wejdź na zamek będący niegdyś prawdziwą twierdzą papieży

Zamek św. Anioła (Castel Sant'Angelo) – niegdyś dawny grobowiec cesarzy rzymskich, następnie forteca, obecnie muzeum broni średniowiecznej oraz malarstwa renesansowego. Łączy go z Watykanem korytarz o grubych murach, które w przeszłości stanowiły schronienie dla papieży przed niebezpieczeństwem. Dotrzecie tu Mostem Świętego Anioła, ozdobionym dziesięcioma rzeźbami aniołów – sam w sobie także stanowi wielką atrakcję. Cudowny widok na Rzym, m.in. na Bazylikę św. Piotra, roztacza się zaś z zamkowego tarasu, który powinien stanowić obowiązkowy punkt w programie zwiedzania. Najwspanialszą panoramę ujrzeć można tuż przed zachodem słońca.

8. City Break Watykan – w letniej rezydencji papieskiej…

Rezydencja papieska Castel Gandolfo leży pod Rzymem, na kraterze wygasłego wulkanu Lacjum. To niezwykle malownicze i pełne uroku miasteczko tworzy wraz z innymi tzw. Castelli Romani, historyczny i geograficzny obszar Zamków Rzymskich. Pod koniec XVI wieku miasteczko-zamek przeszło w ręce Stolicy Apostolskiej, poprzednio należało do starego rodu Gandolfich. W 1628 roku zaczęto budować tu pałac, a obecny wygląd zyskał on w 1660 roku. Od tego czasu prowadzone były jedynie prace konserwacyjne. Ponadto znajduje się tu lądowisko helikopterów, odkryty basen, a także obserwatorium astronomiczne oraz cudowne ogrody papieskie o łącznej powierzchni 55 mkw.

9. City Break Watykan – odkrywaj bujne ogrody papieskie!

Rozległe Ogrody Watykańskie – oto miejsce, w którym papieże wypoczywali najchętniej. Spacer wśród bujnej roślinności z różnych części świata obfituje w odkrywanie kolejnych atrakcji, m.in. uroczych fontann, pomników, kaplic, maleńkich kościołów oraz rzeźb. Co więcej, warto tu zwiedzić groty, domek letni oraz udać się na odcinek leśny, zajmujący około dwóch hektarów. Ponadto czeka Was tu niezapomniany widok, mianowicie doskonale stąd widać majestatyczną kopułę bazyliki.

10. City Break Watykan – wrzuć monetę na szczęście!

W uroczych i niezwykle bujnych ogrodach watykańskich znajdują się liczne atrakcje, m.in. Fontana dell'Aquilone, czyli Fontanna Orła. Rzymianie darzą ją wyjątkową sympatią, gdyż jest to prawdziwy pokaz wodny! Jej nazwa pochodzi od symbolu orła, znajdującego się na jej szczycie. Ponadto orzeł, obok smoka, znajdują się w herbie rodziny Borghese.

City Break Watykan - transfer z lotniska

Wyjazd na City Break Watykan wiąże się z lądowaniem na jednym z dwóch pobliskich lotnisk, ale na szczęście oba są bardzo dobrze skomunikowane z centrum najmniejszego państwa świata. W pobliżu Watykanu znajdują się mianowicie dwa porty lotnicze, Rzym-Fiumicino im. Leonarda da Vinci, a także mniejsze – Rzym-Ciampino, które jednak dzięki dużemu natężeniu ruchu tanich przewoźników zajmuje ważne miejsce na lotniczej mapie Włoch. To właśnie na nim lądują samoloty z Polski linii Ryanair i Wizzair. Poniżej prezentujemy Wam najważniejsze informacje na temat dojazdu z obu lotnisk do Watykanu.

Z lotniska Fiumicino do Watykanu

Lotnisko Fiumicino im. Leonarda da Vinci stanowi główne i największe lotnisko we Włoszech. Położone jest około 30 km od centrum Watykanu, niedaleko nadmorskiej dzielnicy Rzymu – Ostii. Z lotniska należy najpierw dostać się do centrum Rzymu, np. na dworzec Termini lub na stację Tiburtina.

Ekspresowy pociąg Leonardo - bezpośrednio łączy dworzec lotniczy z główną stacją kolejową w Rzymie – Termini (Stazione Roma Termini). Na tej ogromnej stacji krzyżują się dwie linie metra, a przed budynkiem dworca znajduje się przystanek autobusowy. Stąd sprawnie dojedziecie do Watykanu różnymi środkami transportu.

Pociągi odjeżdżają sprzed terminalu trzeciego, kursują co trzydzieści minut, w godzinach od 06.00 do 23.30. Bezpośredni przejazd do dworca Termini trwa około 30 minut. Koszt biletu w jedną stronę wynosi 14 EUR.

Pociągi regionalne - z lotniska Fiumicino do centrum Watykanu można dojechać także pociągiem regionalnym FR1. Pociągi kursują co 15-30 minut, w godzinach od 06.00 do 23.30. Zatrzymują się one na kilku stacjach, m.in. Trastevere, Ostiense, Tuscolana, Tiburtina. Warto pamiętać, że nie jadą przez stację główną Termini. Koszt biletu w jedną stronę wynosi 8 EUR.

Aby bezpośrednio dojechać do Watykanu, należy wysiąść na stacji Roma San Pietro. Jeśli wysiądziecie na stacji Tiburtina, następnie udajcie się na autobus, metro lub tramwaj.

Autokar Terravision - odjeżdża z parkingu na lotnisku, sprzed terminalu nr 3, z przystanku autobusowego numer 5. Na stację Termini dojedziecie w ciągu 1-1,5 godz. (zależnie od natężenia ruchu, pory dnia i ew. korków). Bilety można kupić m.in. przez Internet, kosztują wtedy 4 EUR, z kolei zakupione u kierowcy 6 EUR. Dzieci w wieku do 4. roku życia podróżują bezpłatnie. Warto pamiętać, że na Terravision nie obowiązują bilety miejskie ani karty Roma Pass. Stąd zaś należy przesiąść się w metro, autobus lub tramwaj (patrz: niżej).

Autobusy - ze stacji Termini lub Tiburtina należy udać się na autobus nr 40 lub 64 i wysiąść na przystanku Cavalleggeri/San Pietro. Następnie wystarczy przejść 500 metrów, aby dotrzeć do placu Św. Piotra w Watykanie. Jest to najtańsza opcja – bilet kosztuje 5 EUR. Warto pamiętać, że nie obowiązują bilety miejskie ani karty Roma Pass. Warto też wybrać autobus przewoźnika SIT Shuttle Bus, który kursuje bezpośrednio do Watykanu.

Metro - na metro można się przesiąść się przy stacjach Ostiense, Tuscolana czy Tiburtina. Aby dojechać do Watykanu, należy wybrać linię A (kierunek Battistinia), następnie wysiąść na stacji Ottaviano-San Pietro. Po przespacerowaniu ok. 800 m dotrzecie na plac św. Piotra.

Tramwaj - należy wsiąść w linię 19 i wysiąść na placu Piazza del Risorgimento, który znajduje się tuż koło Watykanu.

Taksówka - z pewnością jest to wygodna opcja, ale bardzo droga, dlatego też polecamy przede wszystkim komunikację miejską.

Z lotniska Ciampino do Watykanu

Nieco bliżej Rzymu, około 15 km na południowy wschód, położone jest drugie, mniejsze lotnisko – Ciampino. Obsługuje ono głównie tanie linie lotnicze, w tym latającą z Polski linię Ryanair. Aby dotrzeć z Ciampino do Watykanu bezpośrednio, należy wsiąść w autobus. Można jednak dotrzeć tam z przesiadką – np. pociągiem lub metrem, ale najpierw trzeba dojechać na dworzec Termini. Na tej ogromnej stacji krzyżują się dwie linie metra, a przed budynkiem znajduje się przystanek autobusowy. Stąd sprawnie dojedziecie do Watykanu różnymi lokalnymi środkami transportu. Polecamy Wam głównie te środki, gdyż taksówki oraz prywatne transfery są drogie. Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje.

Autobus Atral - bezpośrednio do Watykanu dojedziecie autobusem różnych przewoźników, m.in. Atral oraz SITBUS. Możecie też dojechać do pierwszej stacji metra Anagnina linii A (kierunek Battistinia), aby wysiąść na stacji Ottaviano-San Pietro w Watykanie. Podróż zajmie Wam ok. 10-15 minut.

Pociąg - najpierw należy wsiąść w autobus, np. linii Atral, aby dostać się na stację kolejową Ciampino (bilet kosztuje ok. 1,30 EUR). Warto też wybrać autobus COTRAL, aby po drodze podziwiać przez szybę włoski krajobraz. Następnie wsiądźcie w pociąg podróżujący na dworzec Roma Termini (ok 1,30 EUR) lub na najbliższą stację metra, skąd przesiądziecie się np. na metro jadące bezpośrednio do Watykanu.

Autokar Terravision - przystanek znajduje się tuż przed lotniskiem. Dojedziecie na stację Termini w ciągu ok. 40 minut (zależnie od natężenia ruchu, pory dnia i ew. korków). Bilety można kupić m.in. przez Internet, kosztują wtedy 4 EUR, z kolei zakupione u kierowcy 6 EUR. Dzieci w wieku do 4. roku życia podróżują bezpłatnie. Podróż trwa jedynie ok. 20 minut. Warto pamiętać, że nie obowiązują bilety miejskie ani karty Roma Pass. Z Termini zaś należy wsiąść w metro, tramwaj lub autobus, aby dojechać do Watykanu.

Taksówka - wolicie złapać taksówkę i komfortowo dojechać do centrum miasta? Przed terminalem znajduje się ich postój. Trzeba jednak pamiętać, że będzie to droga podróż. Pamiętajcie, aby korzystać wyłącznie z licencjonowanych taksówek – te z licencją są białe z migającym napisem „TAXI” na dachu, a także wypisanym numerem licencji na drzwiach pojazdu.

City Break Watykan - komunikacja w mieście

Z centrum Rzymu do Watykanu można dojechać m.in. metrem (stacja Ottaviano), tramwajem (linia nr 19) czy autobusami różnych przewoźników. Jednak po dotarciu do najmniejszego państwa świata, najlepszym pomysłem na jego zwiedzanie jest oczywiście spacer. Watykan zajmuje jedynie 44 ha.

Jeśli jednak planujecie wybrać się do miejsc nieco oddalonych od głównego placu lub po prostu Wasz program dnia jest niezwykle bogaty, warto wybrać się w podróż autobusem turystycznym/panoramicznym, który odjeżdża co pół godziny (od 8 do 14) z okolicy placu świętego Piotra.

Ponadto autobusem typu tour bus można dojechać do Muzeów Watykańskich – w sezonie (kwiecień – październik) kursuje on co 20 minut, poza tym okresem co pół godziny. Jednodniowy bilet kosztuje 16,50 EUR, a dla dziecka w wieku od 5 do 15 lat 10 EUR. Dojedziecie tu także metrem – należy wybrać linię A (czerwoną).

Możliwe jest również zwiedzanie Ogrodów Watykańskich z okien otwartego autobusu dzięki ofercie agencji Opera Romana Pellegrinaggi. Co więcej, pojazdy wyposażono w wielojęzyczne audioprzewodniki. Nazywane są niezwykłą perełką przyrody i zielonym sercem Watykanu. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 36 EUR, dla dzieci i młodzieży od 6 do 18 roku życia – 23 EUR. Ponadto w ramach biletu można indywidualnie zwiedzać Muzea Watykańskie oraz Kaplicę Sykstyńską.

Co ciekawe, w Watykanie jest także najkrótsza na świecie sieć kolejowa, jednak odbywa się tu głównie ruch towarowy, głównie import. Ruch pasażerski jest sporadyczny – zwykle w święta, kiedy pielgrzymi masowo przybywają do Watykanu, a przewozy autokarami nie są wystarczające. Linia kolejowa do Watykanu biegnie od stacji Roma San Pietro.

W Watykanie jest kilka dróg odchodzących od głównego placu św. Piotra. Mieszkańcy mają specjalne tablice rejestracyjne.

Ładowanie...