X

City Break Wenecja

City Break Wenecja - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Wenecja - Top 10 Atrakcji

Podobno nie ma na świecie drugiego tak romantycznego miejsca. 118 wysepek tworzących Wenecję od wieków stanowiło cel podróży zakochanych par. Wybierz się na City Break do Wenecji i odwiedź rodzinne miasto Casanovy, popłyń gondolą po jednym z licznych kanałów albo zagub się w uliczkach Miasta Miłości w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń.

1. Podróż najbardziej klimatyczną wodną autostradą świata

Rejs Canale Grande – od tej atrakcji zaczyna się większość wizyt w Wenecji. Największa „ulica” Wenecji oferuje przepiękne widoki na dawne pałace, kamienice i urokliwe mosty. Polecamy przede wszystkim odcinek od mostu Rialto do placu św. Marka- nazywany jest La Vilta (zakręt). Tu znajdziecie wspaniałe siedziby największych rodów weneckich. Po Canale Grande najlepiej poruszać się w vaporetto – tramwaju wodnym. Bilety zakupić można na każdym z przystanków, jak również w barach, restauracjach i sklepach tytoniowych. Koszt pojedynczego przejazdu jest dość wysoki, jednak dostępne są również bilety wieloprzejazdowe (dobowe, lub na dłuższy okres), dzięki którym można znacznie zaoszczędzić na transporcie miejskim.

2. Wizyta na najromantyczniejszym placu świata

Po przemierzeniu Canale Grande dotrzecie do Placu św. Marka. Wiecznie wypełniony tłumami turystów, wyłożony marmurem, ukazuje dawną potęgę miasta. Uliczni muzycy grający i śpiewający na żywo, sklepiki z cennymi (i cenionymi) wyrobami lokalnymi oraz kawiarnie, gdzie można zamówić pyszne espresso, stanowią wyjątkową mieszankę, która zachwyci każdego. Wokół placu znajdują się zabytkowe budowle – Procuratie Vecchie, dzwonnica Campanile, oraz najpiękniejsza świątynia Europy: Bazylika św. Marka, wybudowana w hołdzie dla patrona miasta. Stanowi ona połączenie stylów Wschodu i Zachodu. Z pewnością zachwyci Was przepychem fasady z kolorową mozaiką, półkolistymi tympanonami oraz słynnymi końmi z brązu – złupionymi z dawnego Konstantynopolu w 1204 r. Koniecznie wejdźcie też do środka by móc podziwiać jej bogate zdobienia. Pamiętajcie jednak, że zwiedzanie Zlotego Ołtarza, skarbca lub wejście się na wieżę zegarową są dodatkowo płatne.

3. Zobaczcie ślady dawnej potęgi Wenecji

Ważną pozycję Wenecji wyjątkowo podkreśla Palazzo Ducale – była siedziba władz miasta to obowiązkowy punkt zwiedzania. Trzy kondygnacje z różowego marmuru z Werony, na ażurowej koronkowej loggii oraz arkadach z białego marmuru istryjskiego, od lat zachwycają wszystkich odwiedzających miasto miłości. Wewnątrz znajdziecie muzeum z dziełami Tintoretto oraz przepiękne wnętrza dawnej siedziby władców Wenecji. Bilet do Muzeum Piazza San Marco obejmuje Pałac Dożów, Muzeum Correr, Narodowe Muzeum Archeologiczne i Bibliotekę Marciana.

O bogactwie a zarazem pobożności dawnych mieszkańców Wenecji przekonacie się odwiedzając świątynie na wyspie. My polecamy wizytę w bazylice La Salute z obrazami Tycjana, kościele San Giorgio Maggiore – położonym malowniczo na wyspie San Giorgio, oraz w miejscu pochówku dożów i patrycjuszy weneckich – bazylice św. Jana i Pawła.

4. Zatraćcie się w zakupach

Most Rialto i dzielnica Rialto są "must see" podczas wizyty w Wenecji. Most jest arkadową, kamienną konstrukcją przerzuconą nad Canale Grande. Uznawany jest za geograficzny środek Wenecji oraz wizytówkę miasta. Dwa rzędy kramów z biżuterią i pamiątkami są oblegane niemal non stop.

Na lewo od mostu znajduje się najstarsza część miasta - Rialto. Od początku istnienia Wenecji to właśnie tutaj skupiało się życie handlowe miasta. I tak pozostało do dziś – możecie tu kupić niemal wszystko – od karnawałowych masek i pamiątek, poprzez makarony, oliwy i doskonałe włoskie buty, aż po swetry z angory. Ceny, jak przystało na atrakcje turystyczną, są zawyżone, ale przecież jesteście w Wenecji – pozwólcie sobie zaszaleć choć raz.

5. Miasto małych uliczek i mostów

Podobno kto nie zgubił się w Wenecji, ten jej naprawdę nie poznał – zachęcamy do zejścia z utartej trasy turystycznej by poszukać małych piazza z urokliwymi kawiarenkami i "trattoriami". Poszukajcie Campo San Polo, gdzie dawniej odbywały się walki byków, a dziś to wyjątkowo urokliwe miejsce na wieczorną zabawę. Skierujcie swoje kroki w kierunku dzielnicy Cannaregio, gdzie w melancholijnej, spokojnej atmosferze odnajdziecie pozostałości najstarszego w świecie getta żydowskiego, a na koniec powróćcie na południe wyspy by odkryć Dorsoduro – najbardziej elegancką dzielnicę Wenecji.

6. Najromantyczniejsze miejsce na świecie

Wszyscy romantycy odwiedzający Wenecję w czasie City Break nie mogą ominąć Mostu Westchnień (Ponte dei Sospiri). Jak mówi legenda – pocałuj ukochaną lub ukochanego pod tym mostem o zachodzie słońca, a Wasza miłość przetrwa wszystko. Niezależnie od tego czy wierzycie w takie opowieści, warto zobaczyć tą perłę renesansowej architektury. Dawniej służyła jako ostatnia droga więźniów z Pałacu Dożów i to właśnie ich westchnienia dały nazwę budowli.

7. Między Biennale a Karnawałem

Wenecja swoją ofertą kulturalną obsłużyć mogłaby kilka miast. Świętowanie jest bardzo ważnym elementem życia codziennego wenecjan. Powszechny entuzjazm wzbudza karnawał, czyli włoskie „carnevale”, które swoje korzenie ma we wczesnym średniowieczu. Od XVIII wieku powstały tak charakterystyczne maski i czarne peleryny. Aż szkoda, że impreza ma miejsce tylko 10 dni w roku, przed środą popielcową. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie byście zaopatrzyli się w pamiątkowe maski weneckie dostępne w każdym sklepie z pamiątkami.

Drugą imprezą z której słynie Wenecja jest Biennale, czyli forum sztuki współczesnej. Wbrew obiegowej opinii to właśnie w ramach biennale odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Nawet poza terminem imprezy warto wybrać się do Giardini lub na Lido di Venecia, by choć pospacerować tam gdzie podczas Biennale przechadzają się sławy dużego ekranu.

Mało Wam? Wybierzcie się na La Festa di San Marco, by zobaczyć wyścigi gondol, czy na La Festa Della Madonna Della Salute z przepiękną procesją Wenecjan.

8. Stańcie oko w oko z Wielką Sztuką

W Wenecji możecie obcować z najbardziej wyrafinowaną wśród wszystkich szkół malarstwa. Wybierzcie się do Galerii Akademii, gdzie zobaczycie dzieła Giovanniego, Vittore Carpaccia, Tycjana oraz Paolo Veronese. Bilety można zarezerwować pisząc maila do Centrum Rezerwacji City Break.

Dla spragnionych jeszcze większej ilości wrażeń polecamy też pozostałe muzea Wenecji: Peggy Guggenheim Museum – z dziełami sztuki współczesnej (m.in. obrazami Pablo Picasso i Salwadora Dali), oraz Museo Correr z działami weneckich malarzy (bilet kupuje się razem ze wstępem do Pałacu Dożów).

9. W poszukiwaniu szklanych mistrzów

City Break w Wenecji warto wzbogacić o wizytę na Wyspie Murano. Słynie ona z produkcji szkła weneckiego. Możecie liczyć na bezpłatny pokaz formowania szkła, które nadal wyrabiane jest tradycyjnymi metodami. Wybierzcie się na spacer pomiędzy warsztatami i willami na tej „mniejszej wersji Wenecji”. Być może, mimo wysokich cen, znajdziecie coś wyjątkowego dla siebie. Historię tutejszych wyrobów poznacie w Muzeum Szkła. Wizytę na wyspie polecamy również uzupełnić o zwiedzanie kościoła Santi Maria e Donato – z VII w.

10. Kolorowy świat wenecki

Wyspa Burano – to kolejny obowiązkowy punkt podczas zwiedzania Wenecji. Miejsce to słynie z produkcji koronek oraz z najbardziej kolorowej zabudowy w całym mieście. Vaporetto kursuje tu co godzinę, więc uważnie zaplanujcie podróż – może się zdażyć, że z powodu zbyt dużej ilości pasażerów możecie mieć kłopot z dostaniem się na pokład. Przechadzając się tutaj nie pozostaje nic tylko zaśpiewać „pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko”. Słynne wyroby koronkarskie można podziwiać w zlokalizowanym na wyspie muzeum, gdzie poznacie ich bogatą historię, lub w przydrożnych kramikach, w których również możecie zaopatrzyć się w cudowne rękodzieła. Kolejnym powodem do wizyty na Burano jest znacznie mniejsza ilość turystów - największe wycieczki skupiają się na głównej wyspie, więc jeśli chcecie na chwilę odpocząć od tłumów to tutaj znajdziecie wytchnienie.

City Break Wenecja - transfer z lotniska

W pobliżu Wenecji znajdują się dwa lotniska: Marco Polo oraz Treviso. Łatwo możemy dotrzeć tu również z lotniska Bolonia.

Z lotniska im. Marco Polo do Wenecji

Oddalone o 12 km od centrum Wenecji lotnisko stanowi główny port lotniczy miasta. Aby dostać się do miasta, do dyspozycji macie:

 • Autobusy – jest kilka firm oferujących podróż do Piazzale Roma w Wenecji oraz innych głównych destynacji regionu Veneto.
 • Transport wodny - lotnisko zlokalizowane jest tuż przy zatoce i dzięki temu aby dotrzeć do głównej wyspy Weneckiej oraz wysp Murano, Burano i Lido możemy skorzystać z tzw. Wodnego busa i w ciągu godziny być już na placu św. Marka. Dodatkowo jest to wyjątkowy sposób na „powitanie” miasta miłości.

Z lotniska Treviso do Wenecji

Lotnisko Treviso – oddalone o 30 km od Wenecji lotnisko przyjmuje ruch tanich linii lotniczych. Do centrum zabytkowej Wenecji można się dostać:

 • Autobusem - autobus firmy ATVO z lotniska Treviso do Wenecji przewiezie Was do centrum Mestro i na dworzec kolejowy w Wenecji. Przejazd trwa 1h 10 min. Możecie się w ten sposób dostać do niemal wszystkich miejscowości prowincji Wenecja.
 • Pociągiem - szybszą, choć bardziej skomplikowaną opcją podróży do Wenecji jest pociąg. Autobus ACTT linii 6 łączy Treviso Stazione FS (stacja kolejowa) i lotnisko Wenecja Treviso (TSF) kilka razy na godzinę, a przejazd trwa około 20 minut.
  Autobusem ACTT można dojechać z lotniska Venice Treviso (TSF) do dowolnego przystanku w centrum Treviso. Warto kupić bilet w kasie biletowej lub maszynie przed wejściem na pokład, ponieważ te sprzedawane w autobusie są dwukrotnie droższe.

City Break Wenecja - komunikacja w mieście

W pobliżu Wenecji znajdują się dwa lotniska: Marco Polo oraz Treviso. Łatwo możemy dotrzeć tu również z lotniska Bolonia.

Z lotniska im. Marco Polo do Wenecji

Oddalone o 12 km od centrum Wenecji lotnisko stanowi główny port lotniczy miasta. Aby dostać się do miasta, do dyspozycji macie:

 • Autobusy – jest kilka firm oferujących podróż do Piazzale Roma w Wenecji oraz innych głównych destynacji regionu Veneto.
 • Transport wodny - lotnisko zlokalizowane jest tuż przy zatoce i dzięki temu aby dotrzeć do głównej wyspy Weneckiej oraz wysp Murano, Burano i Lido możemy skorzystać z tzw. Wodnego busa i w ciągu godziny być już na placu św. Marka. Dodatkowo jest to wyjątkowy sposób na „powitanie” miasta miłości.

Z lotniska Treviso do Wenecji

Lotnisko Treviso – oddalone o 30 km od Wenecji lotnisko przyjmuje ruch tanich linii lotniczych. Do centrum zabytkowej Wenecji można się dostać:

 • Autobusem - autobus firmy ATVO z lotniska Treviso do Wenecji przewiezie Was do centrum Mestro i na dworzec kolejowy w Wenecji. Przejazd trwa 1h 10 min. Możecie się w ten sposób dostać do niemal wszystkich miejscowości prowincji Wenecja.
 • Pociągiem - szybszą, choć bardziej skomplikowaną opcją podróży do Wenecji jest pociąg. Autobus ACTT linii 6 łączy Treviso Stazione FS (stacja kolejowa) i lotnisko Wenecja Treviso (TSF) kilka razy na godzinę, a przejazd trwa około 20 minut.
  Autobusem ACTT można dojechać z lotniska Venice Treviso (TSF) do dowolnego przystanku w centrum Treviso. Warto kupić bilet w kasie biletowej lub maszynie przed wejściem na pokład, ponieważ te sprzedawane w autobusie są dwukrotnie droższe.
Ładowanie...