X

City Break Wenecja

City Break Wenecja - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Wenecja - Top 10 Atrakcji

Podobno nie ma na świecie drugiego tak romantycznego miejsca. 118 wysepek tworzących Wenecję od wieków stanowiło cel podróży zakochanych par. Wybierz się na Citybreak Wenecja i odwiedź z www.fru.pl rodzinne miasto Casanovy, popłyń gondolą po jednym z licznych kanałów albo zagub się w uliczkach Miasta Miłości w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń.

1. City Break Wenecja – podróż najbardziej romantyczną wodną autostradą świata

Rejs Canale Grande – od tej atrakcji zazwyczaj zacznie się Wasz City Break Wenecja. Największa „ulica” Wenecji oferuje przepiękne widoki na dawne pałace, kamienice i urokliwe mosty. Polecamy przede wszystkim odcinek od mostu Rialto do placu św. Marka nazywany jest La Vilta (zakręt). Tu znajdziecie najpiękniejsze siedziby największych rodów weneckich. Grand Canale przemierzyć najlepiej jednym z vaporetto – tramwajów wodnych. Bilety zakupić można na każdym z przystanków, jak również w barach, restauracjach i sklepach tytoniowych. Koszt pojedynczego przejazdu to 7,5 EUR, jednak dostępne są również bilety wieloprzejazdowe (dobowy bilet kosztuje 20 EUR – stan na 01.2016).

2. City Break Wenecja – Wizyta na najromantyczniejszym placu świata

Po przemierzeniu Canale Grande dotrzecie do Placu św. Marka. Wiecznie wypełniony tłumami turystów, wyłożony marmurem ukazuje dawną potęgę miasta. Uliczni muzycy grający i śpiewający na żywo, sklepiki z cennymi (i cenionymi) wyrobami lokalnymi oraz kawiarnie, gdzie można zamówić przepyszne espresso stanowią wyjątkową mieszankę, która zachwyci każdego. Wokół placu znajdują się zabytkowe budowle – Procuratie Vecchie, dzwonnica Campanile, oraz najpiękniejszą świątynia Europy: Bazylika św. Marka. Miała ona w założeniu być wotum dla patrona miasta. Stanowi połączenie stylów Wschodu i Zachodu. Przepychem fasady z kolorową mozaiką, półkolistymi tympanonami oraz słynnymi końmi z brązu – złupionymi z dawnego Konstantynopolu w 1204 r. na pewno Was zachwyci. Wejdźcie też do środka – wstęp jest darmowy (chyba że pragniecie ujrzeć Zloty Ołtarz, skarbiec lub wspiąć się na wieżę zegarową.

3. City Break Wenecja – Poznajcie ślady dawnej potęgi Wenecji

Potęgę dawnej Wenecji wyjątkowo podkreśla Palazzo Ducale – dawna siedziba władz miasta to pewny punkt zwiedzania w czasie City break. Trzy kondygnacje z różowego marmuru z Werony, na ażurowej koronkowej loggi oraz arkadach z białego marmuru istryjskiego od lat zachwycają wszystkich trafiających do miasta miłości. Wewnątrz znajdziecie muzeum z dziełami Tintoretto oraz przepiękne wnętrza dawnej siedziby władców Wenecji. Wstęp 16 EUR, jednak posiadając Venice Card albo kartę MUVE wchodzicie za darmo.

O dawnym bogactwie a zarazem pobożności dawnych mieszkańców Wenecji przekonacie się w czasie Cit Break odwiedzając świątynie na wyspie. My polecamy wizytę w Bazylika La Salute z obrazami Tycjana, kościół San Giorgio Maggiore – urokliwie zlokalizowaną na wyspie San Giorgio oraz miejsce pochówku dożów i patrycjuszy weneckich – Bazylika św. Jana i Pawła.

4. City Break Wenecja – Zatraćcie się w zakupach

Most Rialto i dzielnica Rialto – to kolejny murowany punkt City Break Wenecja. Most to arkadowa, kamienna konstrukcja przerzucona nad Canale Grande uznawana jest za geograficzny środek Wenecji oraz wizytówką miasta. Dwa rzędy kramów z biżuterią i pamiątkami są oblegane niemal non stop.

Na lewo od mostu znajduje się najstarsza część miasta Rialto. Od początku istnienia Wenecji tu skupiało się życie handlowe miasta. I tak pozostało do dziś – możecie tu kupić niemal każdą rzecz – od karnawałowych masek, pamiątek poprzez makarony, doskonałe włoskie buty aż po swetry z angory. Ceny jak przystało na atrakcje turystyczną zawyżone, ale przecież jesteście w Wenecji – zatraćcie się choć raz.

5. City Break Wenecja – Miasto małych uliczek i mostów

Podobno kto nie zgubił się w Wenecji, ten jej naprawdę nie poznał – zachęcamy do zejścia z utartej trasy turystycznej by poszukać małych piazza z urokliwymi kawiarenkami i „tratoria”. Poszukajcie Campo San Polo, gdzie dawniej odbywały się walki byków, a dziś to wyjątkowo urokliwe miejsce na wieczorną zabawę. Skierujcie swoje kroki w kierunku dzielnicy Cannaregio, gdzie w melancholijnej spokojnej atmosferze odnajdziecie pozostałości najstarszego w świecie getta żydowskiego a na koniec powróćcie na południe wyspy by odkryć Dorsoduro – najbardziej elegancką dzielnicę Wenecji.

6. City Break Wenecja – Najromantyczniejsze miejsce na świecie

Wszyscy romantycy odwiedzający Wenecję w czasie City Break nie mogą ominąć Mostu Westchnień (Ponte dei Sospiri). Jak mówi legenda – pocałuj ukochaną lub ukochanego pod tym mostem o zachodzie słońca, a Wasza miłość przetrwa wszystko. Niezależnie od tego czy wierzycie w te opowieści warto zobaczyć tą perłę renesansowej architektury. Dawniej służyła jako ostatnia droga więźniów z Pałacu Dożów i to właśnie ich westchnienia dały nazwę budowli.

7. City Break Wenecja – Między Biennale a Karnawałem

Wenecja swoją ofertą kulturalną obsłużyć mogłaby kilka miast. Świętowanie jest bardzo ważnym elementem życia codziennego wenecjan. Powszechny entuzjazm wzbudza karnawał, czyli włoskie „carnevale”, które swoje korzenie ma we wczesnym średniowieczu. Od XVIII wieku powstały tak charakterystyczne maski i czarne peleryny. Aż szkoda że impreza ma miejsce tylko 10 dni w roku przed środą popielcową. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie byście zaopatrzyli się w pamiątkowe maski weneckie – tzw. Bauta - dostępne w każdym sklepie z pamiątkami.

Drugą imprezą z której znana jest Wenecja jest Biennale – czyli forum sztuki współczesnej. Wbrew obiegowej opinii to właśnie w ramach biennale odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Nawet poza terminem imprezy warto wybrać się do Giardini lub na Lido di Venecia, by choć pospacerować tam gdzie wielkie sławy dużego ekranu.

Mało Wam? Wybierzcie się na La Festa di San Marco, by zobaczyć wyścigi gondol, czy na La Festa Della Madonna Della Salute z przepiękną procesją Wenecjan.

8. City Break Wenecja – Stańcie oko w oko z Wielką Sztuką

W Wenecji możecie również obcować z najbardziej wyrafinowaną wśród wszystkich szkół malarstwa. Wybierzcie się do Galerii Akademii, gdzie zobaczycie dzieła Giovanniego, Vittore Carpaccia, Tycjana oraz Paolo Veronese. Wstęp do muzeum kosztuje 10,50 EUR dla osoby dorosłej – możliwe jest byście zarezerwowali miejsca przez stronę Galerii.

Dla nadal spragnionych wrażeń polecamy odwiedzić inne muzea Wenecji: Peggy Guggenheim Museum – z dziełami sztuki współczesnej m.in. obrazami Pablo Picasso i Salwadora Dali oraz Museo Correr z działami weneckich malarzy (bilet wstępu kupuje się razem w wstępem do Pałacu Dożów – lub bezpłatnie z Venice Card).

9. City Break Wenecja – W poszukiwaniu szklanych mistrzów

City Break Wenecja warto wzbogacić o wizytę na Wyspie Murano. Słynie ona z produkcji szkła weneckiego. Możecie liczyć na bezpłatny pokaz formowania szkła, które wyrabiane jest nadal tradycyjnymi metodami. Wybierzcie się na spacer pomiędzy warsztatami i willami na tej „mniejszej wersji Wenecji”. Być może, pomimo bardzo wysokich cen, znajdziecie coś wyjątkowego dla siebie. Historię tutejszych wyrobów poznacie w Muzeum Szkła. Wizytę na wyspie polecamy uzupełnić o zwiedzanie kościoła Santi Maria e Donato – z VII w.

10. City Break Wenecja – Kolorowy świat wenecki

Wyspa Burano – to drugi pewny punkt podczas zwiedzania okolic Wenecji. Wyspa słynie z produkcji koronek oraz najbardziej kolorowej zabudowy w całym mieści. Vaporetto kursuje tu co godzinę, więc uważnie zaplanujcie podróż – często z powodu zbyt dużej ilości pasażerów możecie mieć kłopot z dostaniem się na środek lokomocji. Przechadzając się nie pozostaje nic tylko zaśpiewać „pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko”. W kwestii wyrobów koronkarskich – pozostaje powiedzieć tylko ich piękno trochę przyćmiewają wygórowane ceny.

City Break Wenecja - transfer z lotniska

W pobliżu Wenecji znajdują się dwa lotniska: Marco Polo oraz Treviso. Łatwo możemy dotrzeć tu również z lotniska Bolonia.

Z lotniska im. Marco Polo do Wenecji

Oddalone o 12 km od centrum Wenecji lotnisko stanowi główny port lotniczy miasta. Aby dostać się do miasta, do dyspozycji macie:

  • Autobusy – jest kilka firm oferujących podróż do Piazzale Roma w Wenecji oraz innych głównych destynacji regionu Veneto.
  • Transport wodny - lotnisko zlokalizowane jest tuż przy zatoce i dzięki temu aby dostać się do głównej wyspy Weneckiej oraz wysp Murano, Burano i Lido możemy skorzystać z tzw. Wodnego busa – 15 EUR i w ciągu godziny możemy dostać się do placu św. Marka. Dodatkowo jest to wyjątkowy sposób na „powitanie” miasta miłości.

Z lotniska Treviso do Wenecji

Lotnisko Treviso – oddalone o 30 km od Wenecji lotnisko przyjmuje ruch tanich linii lotniczych. Do centrum zabytkowej Wenecji można się dostać:

  • Autobusem - autobus firmy ATVO z lotniska Treviso do Wenecji przewiezie was do centrum Mestro i na dworzec kolejowy w Wenecji. Przejazd trwa 1h 10 min a bilety to koszt ok. 5 EUR w jedną stronę (stan na 02.14). Możecie się w ten sposób dostać do niemal wszystkich miejscowości prowincji Wenecja.
  • Pociągiem - szybszą, choć bardziej skomplikowaną opcją podróży do Wenecji jest pociąg. Linią nr 6 w ciągu 11 minut dotrzemy do dworca kolejowego w Treviso a stąd 30-40 minut zajmie nam podróż do celu naszej podróży. Koszt łaczny biletw to ok. 5 EUR (stan na 02.14).

City Break Wenecja - komunikacja w mieście

W pobliżu Wenecji znajdują się dwa lotniska: Marco Polo oraz Treviso. Łatwo możemy dotrzeć tu również z lotniska Bolonia.

Z lotniska im. Marco Polo do Wenecji

Oddalone o 12 km od centrum Wenecji lotnisko stanowi główny port lotniczy miasta. Aby dostać się do miasta, do dyspozycji macie:

  • Autobusy – jest kilka firm oferujących podróż do Piazzale Roma w Wenecji oraz innych głównych destynacji regionu Veneto.
  • Transport wodny - lotnisko zlokalizowane jest tuż przy zatoce i dzięki temu aby dostać się do głównej wyspy Weneckiej oraz wysp Murano, Burano i Lido możemy skorzystać z tzw. Wodnego busa – 15 EUR i w ciągu godziny możemy dostać się do placu św. Marka. Dodatkowo jest to wyjątkowy sposób na „powitanie” miasta miłości.

Z lotniska Treviso do Wenecji

Lotnisko Treviso – oddalone o 30 km od Wenecji lotnisko przyjmuje ruch tanich linii lotniczych. Do centrum zabytkowej Wenecji można się dostać:

  • Autobusem - autobus firmy ATVO z lotniska Treviso do Wenecji przewiezie was do centrum Mestro i na dworzec kolejowy w Wenecji. Przejazd trwa 1h 10 min a bilety to koszt ok. 5 EUR w jedną stronę (stan na 02.14). Możecie się w ten sposób dostać do niemal wszystkich miejscowości prowincji Wenecja.
  • Pociągiem - szybszą, choć bardziej skomplikowaną opcją podróży do Wenecji jest pociąg. Linią nr 6 w ciągu 11 minut dotrzemy do dworca kolejowego w Treviso a stąd 30-40 minut zajmie nam podróż do celu naszej podróży. Koszt łaczny biletw to ok. 5 EUR (stan na 02.14).
Ładowanie...