X

City Break Wiedeń

City Break Wiedeń - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Wiedeń - Top 10 atrakcji


Wiedeń jest pełen pięknych zabytków, który historia sięga złotych czasów starej Europy, dla amatorów ciekawych muzeów i pięknych parków też nie zabraknie atrakcji. Stolica Austrii przyciąga uroczą miejską architekturą i niesamowitą atmosferą dawnej metropolii. Warto spędzić tu chociaż kilka dni i zobaczyć, jak wiele pozostało z habsburskiego przepychu. Wiedeń był nie tylko politycznym sercem świata, ale także miastem, które kochało się bawić przy dźwiękach sławnego walca. Ta miłość pozostała w nim do dziś, o czym musicie się przekonać!

1. Z wizytą u Sisi

Schönbrunn, wspaniały XVIII-wieczny kompleks pałacowy, jest piękną wizytówką Wiednia. Znajduje się w Hietzingu, czyli 13. dzielnicy miasta. Barokowy wystrój i fasada skrywają ślady historii nie tylko Austrii, ale całego kontynentu. W Sali Lustrzanej koncertował niegdyś Mozart, w Gabinecie Chińskim Maria Teresa niejako zza kulis sterowała losami Europy, a Napoleon, który uczynił z zamku swoją siedzibę, nie spodziewał się pewnie, że wkrótce w Wielkiej Galerii uczestnicy kongresu wiedeńskiego będą świętować jego klęskę. Schönbrunn skrywa także egzotyczne dziedzictwo – m.in. kolekcję sztuki perskiej i hinduskiej. Wszystko to otacza piękny ogród w stylu francuskim ze wspaniałą Fontanną Neptuna i sławną Gloriettą.

Siedziba austriackiej monarchii od XIII wieku znajdowała się w pałacu Hofburg. Ponieważ był od tego czasu wielokrotnie przebudowany, poszczególne jego części wykończone zostały w zgodzie z różnymi stylami architektonicznymi. Warto go odwiedzić nie tylko ze względu na piękne wnętrza i parkowe otoczenie, ale także muzeum oraz znajdującą się tutaj kolekcję starożytnych wykopalisk pochodzących z Rzymu. Imponujące są także Burggarten, czyli pałacowe ogrody.

2. Polowanie na zabawę

Zielone tereny Prateru już w XVI wieku pełniły funkcje rozrywkowe, kiedy to odbywały się tutaj królewskie polowania. Współcześnie to najbardziej znany w Europie miejski park rozrywki, którego cały urok kryje się właśnie w tym, że jest on jakby zrośnięty z Wiedniem, jego historią i kolorytem. Oczywiście najwięcej odwiedzających, nie tylko zresztą turystów, przyciągają tu sławne karuzele. Jednak to także świetne miejsce na spacer wśród uporządkowanych austriackich ogrodów. Tych, którzy odwiedzają stolicę Austrii po raz pierwszy oraz romantyków na pewno skusi Wiener Riesenrad, czyli sławny diabelski młyn o wysokości sięgającej aż 65 metrów, ze szczytu którego ujrzeć można piękną panoramę miasta. Nieco młodszych podróżników skusić może natomiast lunapark, do którego prowadzi kolejka linowa Lilliputhbahn.

3. Na odsiecz Wiedniowi!

W XVII wieku Kahlenberg, czyli w tłumaczeniu Łysa Góra, znajdował się kawałek drogi od miasta. To właśnie z tego miejsca zjednoczone pod wodzą Jana III Sobieskiego wojska Europy ruszyły do bitwy, która przeszła do historii jako odsiecz wiedeńska. Właśnie tu zatrzymano ekspansję Imperium Osmańskiego. Dziś pozostała po tym skromna tablica pamiątkowa, kościół św. Józefa prowadzony przez polski zakon oraz krótka ulica imienia króla. Ale nie tylko z powodów historycznych warto tu przyjechać – Kahlenberg jest przepięknym, zielonym miejscem, z którego roztacza się najlepszy widok na miasto i który obecnie uważa się za najbardziej artystyczną dzielnicę ze świetnymi wiedeńskimi kawiarniami.

4. Austriacki porządek miasta

Wiedeńskie śródmieście jest warte uwagi ze względu na fakt, iż całkowicie odróżnia miasto od innych dawnych europejskich metropolii. Znacznie więcej w nim współczesnego ducha, co jednak w żaden sposób nie umniejsza urodzie dawnej architektury. Wspaniałe, monumentalne kamienice poprzetykane są nowoczesnymi szklanymi budowlami. To wszystko okala tzw. Ring, czyli szeroka aleja, przy której znajduje się wiele dawnych pałaców, które do dziś cechuje przepych i elegancja. To, że w centrum Wiednia w tak niesamowity sposób miesza się to, co historyczne, ze współczesnością, sprawia, że Innerstadt pozostało miejscem, w którym tętni życie, a wśród klasycznej architektury odnaleźć można wiele klubów, kawiarni i sklepów.
Jako ciekawostkę możemy dodać, że dzięki okalającej centrum „obwodnicy” w Wiedniu prawie nie ma korków. Przebywając w stolicy Austrii dostrzeżemy też szybko, że wszędzie panuje doskonały porządek, a ludzie wyglądają na naprawdę zadowolonych z życia.

5. Dowiedz się, czym jest Steffl!

Steffl – tak pieszczotliwie Austriacy mówią o Stephansdom, czyli Katedrze św. Szczepana. Znajduje się w samym sercu najdawniejszej części miasta. Ten wysoki na ponad 100 metrów budynek jest najbardziej charakterystycznym punktem panoramy miasta. Stanowi piękny przykład architektury barokowej. W środku znaleźć można wiele dzieł sztuki sakralnej, między innymi ołtarze, chrzcielnicę, ambony i rzeźby. Mało kto wie, że to właśnie od tej katedry wzięło swą nazwę sławne austriackiego piwo – Steffl.

6. Ratusz nad ratuszami

Wiedeński ratusz jest tak znaną budowlą, że na jej kształcie wzorowano inne europejskie budynki. Sami turyści zaś dowcipnie przyznają, że przypomina im nieco londyński Big Ben. Jest utrzymany w stylu neogotyckim i do dziś pełni swoją pierwotną funkcję. Przed ratuszem rozciąga się plac, na którym znajdują się posągi upamiętniające postacie ważne dla historii miasta. Warto odwiedzić także tutejszy park, nad wyraz uroczy, ozdobiony rzeźbami i fontannami. Jeżeli wybieracie się do Wiednia latem, koniecznie musicie odwiedzić plac przed ratuszem wieczorem. Wówczas na ustawionych tu telebimach wyświetlane są fragmenty z przedstawień operowych. W końcu Wiedeńska Opera uchodzi za jedną z najlepszych na świecie.

7. Dzielnica Muzeów

Dawne królewskie stajnie znajdujące się na obrzeżach najstarszej części Wiednia współcześnie przekształcono w prawdziwe zagłębie sztuki. Tutaj mieści się jedna z 10 największych na świecie dzielnic muzealnych. W przypadku stolicy Austrii warto ją odwiedzić nie tylko ze względu na wspaniałe galerie, ale także świetną atmosferę panującą w tym miejscu. Do najciekawszych placówek wystawienniczych należy Muzeum Sztuki Współczesnej, gdzie można obejrzeć prace nie tylko austriackich artystów. Do najbardziej znanych twórców, którzy dzieła zostały tu zgromadzone, należą między innymi Andy Warhol i Marcel Duchamp. Niezwykle interesujące jest także Leopold Museum. Jego zbiory reprezentują XX-wieczną sztukę europejską. Można tu zobaczyć m.in. prace plastyczne z okresu ekspresjonizmu czy art nouveau. Perłą muzeum jest kolekcja dzieł Gustava Klimta, mistrza secesji wiedeńskiej. Do innych atrakcji należą m.in. Muzeum Architektury oraz Kunsthalle. Wszystkie budynki przyciągają nie tylko ciekawymi ekspozycjami, ale również samym swoim kształtem. Część z nich znajduje się w dawnych, klasycznych budynkach, które urzekają swoją elegancją, inne – we współczesnych gmachach autorstwa najbardziej znanych na świecie architektów. W tej eklektycznej scenerii mieści się wiele knajpek, restauracji i klubów o bardzo różnym charakterze – od niewielkich i klimatycznych lokali po duże centra imprezowe, do których ściągają gwiazdy muzyki klubowej.

8. Austria też ma morze

Das Haus dees Meeres, czyli Dom Morza, to największe oceanarium w całej Austrii. W kompleksie podziwiać można ogromne akwaria prezentujące zwierzęta wodne z całego świata. Na zwiedzających czekają także inne atrakcje. W Tropenhas i Krokipark prezentowane są różne tropikalne gatunki – od ptaków po małpki i krokodyle. W terrarium i jaskiniach można natomiast zobaczyć mrożące krew w żyłach okazy fauny z całego świata, m.in. pająki, skorpiony i nietoperze. Warto odwiedzić to miejsce w godzinach karmienia zwierząt, kiedy można zobaczyć nawet żywienie rekina.

9. Zakochajcie się w Operze Wiedeńskiej

Ten wspaniały budynek był świadkiem najważniejszych dla miasta chwil – jego otwarcie zainaugurowało złote lata wiedeńskiego Ringu, a pierwszym przedstawieniem została jedna z oper Mozarta. Wspaniała renesansowa budowla imponująco prezentuje się także w środku. Korytarze ozdobiono pięknymi rzeźbami i tkaninami nawiązującymi tematycznie do charakteru i przeznaczenia tego miejsca. Przedstawiają alegorii sztuk: muzyki, baletu i samej opery oraz sceny z najbardziej znanych przedstawień. Nie pozostaje nic innego, jak sprawdzić dostępność biletów!

10. Dziwne domy Hundertwassera

Hundertwasserhaus to dzieło jednego z najbardziej znanych na świecie architektów – Friedensreicha Hundertwassera. Chociaż trudno go zwiedzić od środka, warto chociaż przyjść tutaj, by przyjrzeć się wspaniałej elewacji. Artysta znany był z tego, że w swoich projektach wykorzystywał motywy przyrodnicze, a jego budynki miały spełniać jeden nadrzędny cel – być po prostu piękne. Tak też jest i z tą kamienicą. Bardzo ekstrawagancka, zachwyca nierównymi poziomami i oknami, które przeczą zasadom tradycyjnego budownictwa opartego na symetrii, oraz urzekają fantazyjnymi barwami. Jeśli przyjrzeć się jej dłużej, dostrzec można roślinność, która wkomponowana została w budynek. Całość, chociaż bardzo fantazyjna, świetnie wpisuje się w wygląd okolicy. Dlaczego ten dom nie ma ani jednej prostej linii? Bo Hunderwasser twierdził, że ona nie istnieje w przyrodzie i nie imitował jej w swoich projektach. W środku nawet podłogi nie są proste! Zwiedzanie na ogół jest niemożliwe, ponieważ w środku znajdują się mieszkania… komunalne – chociaż wielu zapłaciłoby krocie, by móc w nim chociaż przenocować.

Transfer z lotniska


Najbliższy port lotniczy to Wiedeń-Schwechat, jest oddalony od austriackiej stolicy o 18 km. Odległość tę można pokonać na kilka sposobów, a każdy ze środków transportu zapewnia pasażerom szybkie i komfortowe dotarcie na miejsce.

Pociąg

Najmniej czasu zabierze podróż szybkim pociągiem City Airport Train (CAT) – tylko 16 minut. Kolejki tych linii kursują codziennie pomiędzy 6 rano a 23 i odjeżdżają co pół godziny. Zapewniają bezpośrednie połączenie z samym centrum miasta – ostatni przystanek znajduje się nad Landstrasse. Bilety można kupić w punktach informacji turystycznej, specjalnych automatach lub przez Internet.

Dla tych, którzy nie potrzebują dojeżdżać aż do ścisłego centrum miasta, dobrym rozwiązaniem będzie także szybka kolejka miejska. Kursuje na tej samej trasie, co CAT, ale ma znacznie więcej stacji po drodze. Jej plusem jest także to, że mniej kosztuje. Pociągi odjeżdżają co pół godziny pomiędzy 4:30 a północą, a podróż trwa 26 minut. Bilety sprzedawane są w punktach informacji turystycznej i automatach.

Autobus

Z lotniska do miasta dojechać można także autobusem. Linie Vienna Airport Lines łączą terminal ze śródmieściem Wiednia, a ostatni przystanek znajduje się na Morzinplatz. Dystans ten pokonują w 20 minut. W ciągu dnia busy odjeżdżają co pół godziny – od 4:30 do północy. O połączeniu tym powinni pamiętać szczególnie Ci, którzy planują lot do stolicy do Austrii późnym wieczorem. Podróżni mają do wyboru także dwa kursy nocne.

Taksówka

Ci, którzy nad ekonomiczność przedkładają wygodę, mogą być także zainteresowani złapaniem taksówki. W bezpośredniej okolicy portu lotniczego znajduje się kilka postojów. Pokonanie trasy zajmie mniej więcej tyle, co innymi środkami komunikacji- to znaczy do 20 minut.

Ładowanie...