X

City Break Wielka Brytania

City Break - wszystko, co warto wiedzieć

Anglia - najważniejsze informacje o kraju

Anglia to szczególne miejsce w Europie, kraj z upodobaniem podkreślający swą odrębność, pielęgnujący wręcz tę inność i sprzedający ją jako… walor turystyczny. Rzesze ludzi przybywają tu na city break, by poczuć się w tym miejscu „angielsko”. Co zatem tworzy specyfikę Anglii?

Na pewno wpływ na to ma położenie, jakim charakteryzuje się Anglia. To przecież kraj wyspiarski, zatem nie stanowiący dosłownej jedności z całą Europą. Całość wyspy, na której leży Anglia to Wielka Brytania, a dokładnie Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Czasem miesza się nazwy: Anglia i Wielka Brytania. Rzecz zapewne w tym, że w odróżnieniu od innych krajów składających się na Zjednoczone Królestwo, Anglia nie posiada osobnego parlamentu. Deputowani z Walii, Szkocji oraz Irlandii Północnej mogą decydować o wewnętrznej polityce Anglii. Ale to w niej przecież rezyduje Królowa. Co prawda, jej władza jest już tylko formalna, ale za to Parlamentu z siedzibą w Londynie, stolicy Anglii, już nie. To tu zaś zatwierdza się wszystko, co dotyczy całej Wielkiej Brytanii.

Z czego słynie Anglia?

Monarchia… Każdy, kto ma upodobania rojalistyczne, powinien uderzać na city break do Anglii! Bo to tu właśnie można poczuć cały „królewski smaczek”. Rodzina miłościwie panującej obecnie Elżbiety II, to angielski gorący materiał eksportowy i jeden z głównych wabików na turystów. Każdy, kto znajdzie się na miejscu, od razu odczuje, w czym rzecz: pamiątki z rodziną królewską w roli głównej to zakup niemalże obowiązkowy!

Królami słynie Anglia najbardziej – od zawsze. Każdy słyszał choćby o sławetnym Henryku VIII i jego nieszczęsnych sześciu żonach, z powodu to których Anglia stała się religijnie niezależna od Rzymu, Elżbiecie I, pod protektoratem której tworzył swe dzieła Szekspir czy o królowej Wiktorii, którą nazywa się ciągle jeszcze najdłużej władającą wśród brytyjskich monarchów (aż 63 lata i 216 dni!). Warto tu zaznaczyć, że obecna królowa Anglii do pobicia tego rekordu potrzebuje jeszcze tylko roku i 87 dni!

Co poza koronowanymi głowami rozsławia Anglię? Na pewno osławiony konserwatyzm, który każe trzymać się w tym kraju utartych zwyczajów, takich jak nieśmiertelna herbatka o piątej po południu. A z drugiej strony – barwność. Podczas city break w Anglii na jednej ulicy spotkamy przekrój przedstawicieli wszelkich nacji świata, odzianych w najbarwniejszą paletę pstrokacizny i nic tu nikogo nie będzie dziwić.

Najważniejsze w Anglii miasta to, rzecz jasna, Londyn, który pełni funkcję stolicy, a poza nim Manchester, Oksford, Liverpool, Bath, Cambridge, York, Birmingham.

Londyn - atrakcje stolicy Anglii

Nie sposób być w Anglii i pominąć Londyn. To tu jest wszak centrum królestwa – pałac Buckingham, siedziba królowej. Tu też ujrzymy Tower of London, czyli wieżę wzniesioną jeszcze dla Wilhelma Zdobywcy. Warto wypatrywać tam kruków – dopóki są, imperium brytyjskie trwa! I wiele, jeszcze wiele innych miejsc w Londynie to powód, by zatrzymać się w tym mieście na dłużej – nieuchronne, jeżeli ktoś chce się dopatrzyć słynnej londyńskiej mgły, której na co dzień… raczej brak.

Anglia - co warto zobaczyć?

Punktem równie obowiązkowym będzie Stonehenge – legendarne i tajemnicze miejsce prastarego kultu. Każdy, kto znajdzie się w magicznym kręgu głazów, musi się liczyć z prawdopodobieństwem doznania odczuć mistycznych – tak wiele legend i koncepcji narosło wokół Stonehenge w Anglii, że jest ono motywem często wykorzystywanym w filmach czy literaturze fantasy.

Miejscem nie do ominięcia dla tych, co chcą poczuć klimat Anglii podczas city break, będzie też Oksford. Znany w świecie całym z założonego tu w XII wieku uniwersytetu, pozostaje obiektem marzeń tych, co chcą się dostać w szeregi prawdziwej elity. Dyplom ze studiów w Oksfordzie otwiera do niej drzwi.

Najbardziej rozpoznawalny zabytek Anglii? Katedra Canterbury. Całe miasteczko zresztą, nie tylko ta świątynia, zdają się bowiem przenosić zwiedzającego w czasie aż do średniowiecza. Podobnie zresztą, jak drugi co do wieku uniwersytet w Anglii – Cambridge. To też punkt na mapie Anglii, którego ominięcie nie byłoby słuszną decyzją.

Anglia - pogoda

Czy można podczas wyjazdu być pewnym w Anglii pogody? O każdej porze nie – klimat tu kapryśny bardzo, ciężko zaplanować city break w jakimś najkorzystniejszym czasie. Angielskie lato nie zadręczy nas upałem, a zima mrozami. Ale pewne jest jedno – ciepła kurtka i parasol zawsze tu są w cenie. Przecież skądś się muszą brać rozsławione w filmach o Sherlocku Holmesie mgły.

Angielska kuchnia

Być w Anglii naprawdę, to jeść to, co Anglicy: uwzględnić trzeba by było tu tradycyjne angielskie śniadanie na wstęp, z obowiązkową herbatą z mlekiem. Potem rybę z frytkami lub kanapkę z serem, sosem i surówką na lunch. W innym dniu z kolei, by poczuć ducha prawdziwej Anglii, spożyć warto kiełbaski z puree ziemniaczanym i sosem z dodatkiem cebuli. Kuchnia angielska raczej nie jest nadto szokująca dla Polaka.

Anglia - komunikacja i podróżowanie po kraju

Co do podróżowania po Anglii – ci fani city break, którzy nie boją się ryzyka i silnych wrażeń – mogą nie rezygnować z samochodów i zmierzyć się z tym, czym jest ruch lewostronny oraz parkowanie po angielsku. Prościej chyba jednak będzie postawić na kolej. Oczywiście są do dyspozycji i autokary, co wyniesie nas taniej niż kolej, a komfort autobusów angielskich nas na pewno zaskoczy. Zaś fani dwóch kółek i ekologii mogą zaplanować city break po Anglii rowerowo – ścieżek i tras rowerowych tu bez liku. Piesze wycieczki? To narodowy sport angielski, zatem i tę opcję warto rozważyć.

Anglia - ważne informacje

Naszemu zdrowiu nie zagrażają w Anglii żadne egzotyczne choroby, a w nagłej potrzebie wspomoże nas polska ambasada. Szukajmy jej pod tym adresem: 47 Portland Place. Londyn W1B 1JH.

Ładowanie...