X

City Break Włochy

City Break - wszystko, co warto wiedzieć

Włochy - najważniejsze informacje o kraju

Włochy, czyli słoneczna Italia, kraj kochanków, pizzy, spaghetti i futbolu. Nie ma nikogo, kto nie kojarzy ich wcale. Cóż więc dziwnego, że city break i Włochy to idealne połączenie?

Włochy, czyli kraj na południu Europy, położony na Półwyspie Apenińskim w charakterystycznym kształcie buta z wysoką cholewą, należą do ośmiu najbardziej wpływowych państw świata. Kraj demokratyczny, na czele którego stoi prezydent, nie należy do zbyt stabilnych politycznie, na co ma wpływ nadmierne rozdrobnienie sceny politycznej.

Na terytorium Włoch mamy dwie dość unikatowe enklawy. Pierwsza to San Marino, drugą jest Watykan. Całe Włochy to kraj raczej górzysty, o imponująco długiej linii brzegowej i ciepłym podzwrotnikowym klimacie. Całokształt powoduje, że city break tutaj to pewny wybór udanego spędzenia wolnych dni.

Włochy mają za sobą bardzo burzliwą historię. Jako zjednoczone państwo funkcjonują stosunkowo od niedawna, bo od 1861 roku. Wcześniej złożone z bogactwa „państw w państwie”, były przykładem gwałtownego ścierania się najrozmaitszych sfer wpływów. Spadkobiercy wielkiej tradycji starożytnego Rzymu, co trzeba jednak zaznaczyć – upadłej potęgi, pod władaniem kolejnej potęgi znaleźli się dopiero, gdy rządy objęło papiestwo. W okresie złotego wieku renesansu największa potęga handlowa i kulturalna, by potem znów w baroku popaść w niewolę obcych państw – to tylko jeden z wycinków zmiennych dziejów tego państwa do czasów zjednoczenia w 1861 roku.

Z czego słyną Włochy?

Spojrzenie w jakikolwiek fragment historii, nasunie najczęstsze skojarzenie z tym krajem: włoski temperament. Mieszkańcy przyciągają tu innych Europejczyków swą hałaśliwie eksponowaną gamą najrozmaitszych nastrojów. Dodajmy do tego włoską kuchnię, krajobrazy, sztukę i pogodę – city break we Włoszech przenosi nas do miejsca, jak z awanturniczych filmów przygodowych z romansem w tle. Zatem, kto chce przeżyć mocne doznania – rusza do Włoch.

Miasta nie do ominięcia? Jeden krótki city break na Włochy nie starczy. Zwiedzić sam Rzym to wyzwanie. A Mediolan, Neapol, Palermo i Turyn? Asyż, Florencję, Wenecję, Bolonię? Włochy to miejsce na wiele wypadów.

Rzym - atrakcje stolicy Włoch

Sam Rzym, stolica Włoch, oferuje cały wachlarz doznań: począwszy od ruin wielkiego Koloseum, gdzie możemy poczuć, czym były starożytne igrzyska, przez spotkanie z kolejną potęgą, jaką jest państwo kościoła katolickiego – Watykan. Jak muzułmanie do Mekki, tak chrześcijanie do stolicy następców św. Piotra, podążają by zaczerpnąć tu ducha. Ale Watykan to też świadectwo okresu, gdy to głowy kościoła pełniły rolę mecenasów kultury. W efekcie city break ze zwiedzaniem Watykanu, to atrakcja nie tylko dla ludzi wierzących. Stolica Włoch to miejsce na długą, osobną wyprawę, a jeszcze przecież tyle miejsc jest w tym kraju absolutnie nie do pominięcia.

Włochy - co warto zobaczyć?

Wenecja tak oblężona przez spragnionych city break tu turystów, że aż opuszczona niemalże przez rodzimych mieszkańców, przyciąga świadectwami przepychu jeszcze bizantyjskiego. Miasto na wodzie tak unikatowe, że nie pozostawia nikogo obojętnym. Florencja to uchwytny dowód na geniusz człowieka, co nie dziwi we Włoszech – ojczyźnie humanizmu. Największe dzieła sztuki są punktem obowiązkowym na city break miłośnika twórczości wszelakiej – wszystko to wprawia w podziw i pozostawia w zachwycie na dłużej.

Miejsca dla Włoch charakterystyczne – Piza, Padwa, Mediolan, Rawenna – łączy je świadectwo, jak wielka świetność w przeszłości została w nich osiągnięta. Wszystkie razem będące perełkami architektury, każde z osobna pielęgnujące własną indywidualność, jak choćby krzywą wieżę w Pizie. To miejsca, do których na city break się wraca, by zawsze odkryć coś nowego. Znużonym sztuką i miastami, na pewno nie zabraknie we Włoszech miejsc na city break – zarówno wybrzeże, jak i masywy górskie dają pole do popisu. Wystarczy tylko wybierać kierunek – północ czy południe? Każda z krain ma swój własny, niepowtarzalny urok i własne atrakcje.

Kiedy jechać do Włoch?

Kto nie lubi skwaru, w oczywisty sposób powinien unikać city break we Włoszech latem. Chyba że na miejsce wypoczynku wybierze np. Morze Liguryjskie. Ogólnie jednak najkorzystniejszą porą na podróż do Włoch będzie sezon wiosenny oraz jesienny – nie tylko nacieszyć się wtedy można wspaniałą pogodą, ale i zaoszczędzić na kosztach pobytu we Włoszech. Warto zaznaczyć jednak, że w tym rozległym kraju, co kraina to inny mikroklimat. Np. to, że w centrum np. występują bardziej surowe zimy – warto zapamiętać, by nie wybrać się na city break ze zbytnio skąpym zestawem odzieży.

Włoska kuchnia

Kuchnia włoska nie bez przyczyny cieszy się sławą na całym w zasadzie świecie. W kraju tak gorącym, trzeba zadbać o racjonalne odżywianie. Włochy nie zadziwią nikogo pizzą ani spaghetti, które na rodzime grunty przeniesiono nie tylko w Europie. Ale już pora spożywania obfitych – w zasadzie porcji obiadowych – może zadziwić wielu, dla których city break tu jest pierwszym pobytem w kraju śródziemnomorskim. Co istotne jednak – to lekkie jedzenie: owoce morza, warzywa, makarony i bogactwo ziół – popijane najczęściej mocno rozcieńczonym winem, nie naraża z reguły nikogo na spóźnioną niestrawność.

Włochy - komunikacja publiczna

City Break i Włochy? Dobrą opcją będzie przemieszczanie się pociągiem. Linie kolejowe są tanie, a wagony nowoczesne, czyste i często klimatyzowane. By wyszło jak najekonomiczniej, zawsze warto jest wcześniej planować, co daje możliwości wcześniejszych tańszych internetowych zakupów biletów. Oczywiście i tu warto postawić na sezon nie najbardziej oblężony – jak wszystko, tak i koszty transportu, obojętnie, jaki byśmy nie wybrali, mniej uciążliwe są zimą i wiosną.

Włochy - ważne informacje

Szczepienia przed wyjazdem do Włoch zalecane, to te przeciwko błonicy, tężcowi, polio oraz wzw typu B. Pomocy we wszelkich kłopotach szukajmy w polskiej ambasadzie w Rzymie, przy Via P.P.Rubens, 20

Ładowanie...