X

City Break Zurych

City Break Zurych - wszystko, co warto wiedzieć

City Break Zurych - Top 10 atrakcji

Zurych to tradycyjna europejska metropolia położona w sercu górzystej Szwajcarii. Malownicze ulokowanie miasta i liczne zabytki to jednak nie jedyne atrakcje jakie ma on do zaoferowania. Dzięki City Break Zurych dowiedzie się, czego nie możecie przegapić podczas wizyty w tym niezwykłym mieście.

1. City Break Zurych – Poczujcie oddech historii

Zurych to miasto o bogatej historii, którego dzieje sięgają jeszcze czasów starożytnych. Odcisnęło to wyraźne piętno na wyglądzie metropolii – znajdująca się w samym jej sercu dzielnica Altstadt, czyli miejscowe stare miasto, zajmuje powierzchnię aż 2 kilometrów kwadratowych! Jest to malowniczy obszar pełen urokliwych wąskich uliczek, dobrze zachowanej średniowiecznej zabudowy i wspaniałych zabytków, takich jak XIII-wieczny kościół Fraumünster czy pozostałości rzymskiej warowni na wzgórzu Lindenhof. W okolicy znajdziecie również liczne galerie sztuki, antykwariaty i sklepy ze starociami, gdzie przy odrobinie szczęścia niedrogo kupicie oryginalną pamiątkę z wakacji. Koniecznie przespacerujcie się też po Niederdorf, najpopularniejszym deptaku starego miasta, który nocami zmienia się z turystycznej promenady w tętniące życiem imprezowe zagłębie.

2. City Break Zurych – Zakupy na najbardziej prestiżowej ulicy świata

Zurych to także prawdziwy raj dla zakupoholików, więc jeżeli w niewielkich sklepikach starego miasta nie znajdziecie nic interesującego, to nie macie się czego obawiać. W mieście znajdziecie zarówno nowoczesne galerie handlowe, jak i ekskluzywne domy towarowe w imponujących secesyjnych budowlach. Główną ulicą handlową Zurychu jest Bahnhofstrasse, ciągnący się przez 1,5 kilometra półdeptak, przy którym ulokowały się luksusowe sklepy najbardziej renomowanych marek i główne siedziby słynnych szwajcarskich banków. To jedna z najbardziej prestiżowych lokalizacji na całym świecie, a co za tym idzie – jedna z najdroższych. Gdybyście jednak szukali czegoś w bardziej przystępnych cenach, to w okolicy znajdziecie również sklepy z towarami na każdą kieszeń. Chociażby w Hauptbahnhof, dworcu kolejowym, który spełnia także funkcję hali targowej. Jest to jedno z największych krytych targowisk w Europie!

3. City Break Zurych – Miasto kościołów

Jeśli od robienia zakupów wolicie zwiedzanie zabytków, to w Zurychu znajdziecie równie wiele atrakcji. Miasto słynie z dużej liczby zabytkowych kościołów, które przyciągają swą urodą tysiące turystów. Najsłynniejszym z nich jest Grossmünster, romańska katedra z XI wieku. Jej bliźniacze wieże dzwonnicze to jeden z najbardziej rozpoznawalnych widoków w Zurychu. Według legendy zbudowano ją na miejscu jeszcze starszego kościoła, który powstał z inicjatywy samego Karola Wielkiego. W rozległych kryptach katedry i na jednej z charakterystycznych wież znajdują się złocone posągi monarchy, których pochodzenie datowane jest na późne średniowiecze. Popularne wśród turystów są również: kościół pod wezwaniem świętego Piotra, który znany jest z największego w Europie zegara kościelnego, oraz wspomniany Fraumünster, gdzie możecie podziwiać przepiękne witraże autorstwa Marca Chagalla.

4. City Break Zurych – Muzeum dla każdego

Jeśli po wizycie we Fraumünster ciągle czujecie potrzebę obcowania z dziełami wielkich mistrzów, to koniecznie musicie odwiedzić Kunsthaus, czyli Muzeum Sztuki w Zurychu. Posiada ono bogatą kolekcję sztuki europejskiej, a w jego zbiorach znajdują się prace m.in. Edvarda Muncha, Salvatora Dalego i Pabla Picassa. Jeżeli natomiast wolicie sztukę użytkową, to niedaleko od Kunsthaus mieści się popularne Muzeum Porcelany. Warto też zajrzeć do Muzeum Zegarów Beyera, gdzie obejrzycie nie tylko słynne szwajcarskie czasomierze, ale również zegary z całego świata i ze wszystkich epok. Na fanów mody czeka z kolei Muzeum Designu, a gdybyście podczas zwiedzania zatęsknili za domem, to zawsze możecie przejść się do Muzeum Polskiego. Wśród ponad 50 obiektów muzealnych Zurychu każdy znajdzie coś dla siebie.

5. City Break Zurych – Jezioro w środku miasta

Zurych położony jest nad ogromnym jeziorem, którego krystalicznie czyste wody wdzierają się klinem w tkankę miejską, dochodząc aż do zabytkowej dzielnicy Altstadt. Jezioro Zuryskie to jedna z głównych atrakcji turystycznych miasta, mająca do zaoferowania nie tylko malownicze widoki, ale też wiele innych rozrywek. W pierwszych dniach lipca przy brzegu jeziora odbywają się obchody jednego z największych miejskich festiwali Szwajcarii, Zürich Fäst, którym towarzyszą niesamowite pokazy sztucznych ogni. Jeżeli pogoda dopisuje, dużą popularnością wśród przyjezdnych i miejscowych cieszą się również nadjeziorne plaże oraz kąpieliska. Nad jeziorem znajdziecie też najdroższe w Zurychu hotele i restauracje. Ale jeśli wolicie nie wydawać pieniędzy, to zawsze możecie po prostu przejść się eleganckimi bulwarami lub usiąść wygodnie na ławce i karmić łabędzie.

6. City Break Zurych – Ratusz na wodzie

Wypływająca z jeziora rzeka Limmat przepływa przez środek Zurychu i dzieli miasto na dwie w miarę równe części. Wzdłuż jej lewego brzegu ciągnie się przepiękny spacerowy bulwar Limmatquai. Spacer po nim to doskonała okazja, aby lepiej poznać miasto, a także dobry pretekst do ucieczki z tłocznego starego miasta i odpoczynku od turystycznego zgiełku. Zanim to się jednak stanie, napotkacie po drodze wiele ciekawych zabytków. Przy bulwarze ulokowało się w średniowieczu większość słynnych zuryskich domów cechowych. Na szczególną uwagę zasługuje też Rathaus, dawna siedziba ratusza zbudowana na kolumnach wbitych w dno rzeki. Barokowa budowla zachwyca nie tylko pomysłową konstrukcyjną, ale też kunsztownie zdobioną elewacją. Jeśli będziecie mieli ochotę obejrzeć bogate wnętrza ratusza, to droga wolna, budynek został bowiem udostępniony zwiedzającym. Kiedy zaś dotrzecie do końca Limmatquai, przejdźcie na drugą stronę rzeki, a znajdziecie się w Schipfe, dzielnicy o bogatych tradycjach rzemieślniczych. Nieco dalej znajduje się Platzspitz, duży i piękny park położony w rozwidleniu rzecznym. Tam będziecie mogli w końcu odpocząć wśród zieleni.

7. City Break Zurych – Eleganckie butiki w przemysłowej dzielnicy

Zachodnia część Zurichu, położona na prawym brzegu rzeki, to miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat dokonała się tam niezwykła zmiana, w którą trudno uwierzyć, jeśli nie zobaczy się jej na własne oczy. Dawniej niebezpieczna i biedna dzielnica o robotniczym rodowodzie przeszła gruntowny proces rewitalizacji, stając się jednym z najmodniejszych rejonów w całym mieście. Dziś jest to miejsce pełne popularnych klubów, niewielkich knajpek i luksusowych butików. W okolicy będziecie też mieli na co popatrzeć. Zurych Zachodni zachwyca bowiem odnowioną poprzemysłową architekturą, w którą umiejętnie wpleciono nowoczesne przeszklone biurowce. Tam też znajduje się najwyższy budynek w Szwajcarii, wieżowiec Prime Tower.

8. City Break Zurych – Lasy tropikalne w środku Europy

Po przeciwnej stronie miasta znajduje się miejscowe ZOO. Jeśli wakacje w Zurychu spędzacie z dziećmi, to nic nie sprawi im takiej przyjemności jak wizyta w tym niezwykłym ogrodzie zoologicznym. Zuryskie ZOO jest domem dla 2200 zwierząt należących do 300 różnych gatunków. Każdego dnia, wczesnym popołudniem odbywa się tam parada tresowanych pingwinów, która nieodmiennie zachwyca najmłodszych widzów i ich rodziców. Jednak największą atrakcją ogrodu jest Masoala Rainforest, ogromna hala o powierzchni 11 000 m2, w której pieczołowicie odtworzono ekosystem lasów deszczowych. Liczne gatunki egzotycznych roślin i zwierząt sprawią, że poczujecie się jak w tropikach. A to wszystko w samym środku Europy!

9. City Break Zurych – Statkiem po jeziorze

Doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu w Zurychu jest relaksujący rejs statkiem po jeziorze. Na pokładzie możecie zasiąść wygodnie i racząc się przepyszną kawą oglądać, jak miasto oddala się coraz bardziej, aż w końcu ukaże się imponująca panorama zuryskiego waterfrontu. Również po drugiej stronie jeziora widoki są zachwycające: ciągnące się wzdłuż wybrzeża wille i domki zbudowane zostały w cieniu alpejskich szczytów. Wystarczy, że odwrócicie głowę o 180 stopni, a z tętniącej życiem metropolii przeniesiecie się w idylliczny górski krajobraz. Warto jednak zadbać nie tylko o to, aby sam rejs był przyjemnością, ale też na cel podróży wybrać interesujące miejsce. Proponujemy Rapperswil, położone na przeciwległym krańcu jeziora niewielkie miasteczko, zachwycające tradycyjną szwajcarską architekturą i nastrojowymi wąskimi zaułkami. W miejscowości znajdziecie także współczesną rekonstrukcję średniowiecznego drewnianego mostu i XIII-wieczny zamek, w którym mieści się siedziba działającego od 1870 roku Muzeum Polskiego. Rapperswil było bowiem za czasów zaborów jednym z większych ośrodków polskiej emigracji.

10. City Break Zurych – Miasto w cieniu Alp

Zurych leży nie tylko nad jeziorem, ale również u podnóża wysokiej góry. Uetliberg to najwyższy spośród okolicznych szczytów – mierzy aż 2 857 metrów n.p.m. Góra znajduje się tuż przy granicy miasta, dotrzecie więc do niej za pomocą komunikacji miejskiej, a podróż z centrum nie powinna zająć dłużej niż pół godziny. Kiedy będziecie już na miejscu, warto wjechać pociągiem na wysokość 650 metrów, skąd rozciąga się wspaniały widok na pobliskie miasto i jezioro. W okolicy pełno jest interesujących szlaków pieszych i rowerowych, a miłośnicy bardziej ekstremalnych wrażeń mogą spróbować lotu na paralotni. Dzięki swojemu niezwykłemu położeniu Zurych zapewnia kontakt z naturą nawet podczas miejskiego City Break'a.

City Break Zurych - transfer z lotniska

Położone około 13 kilometrów na północ od Zurychu lotnisko Kolten to największy port lotniczy Szwajcarii, obsługujący rocznie ponad 20 milionów pasażerów. Podróżni lądujący w Kolten mogą dojechać do miasta za pomocą pociągu, tramwaju taksówki lub wynajętego samochodu.

Z lotniska do Zurychu pociągiem

Z lotniska do Zurychu najłatwiej dostać się pociągiem. Stacja kolejowa szwajcarskich linii SBB znajduje się bezpośrednio pod terminalem. Pociągi linii S2 i S16 kursują średnio co 10 minut, a czas podróży do centrum miasta (stacja Zurich Hauptbahnhof) wynosi około 12 minut. Koszt przejazdu 2 klasą to 12 franków szwajcarskich (CHF).

Z lotniska do Zurychu tramwajem

Lotnisko obsługiwane jest również przez linie tramwaje nr 10 i 12. Pierwsza z nich łączy port lotniczy z centrum Zurychu. Droga zajmuje niecałe 40 minut, a kursy odbywają się co 8 minut. „Dwunastka” dowozi podróżnych na podmiejską stację Stettbach i odjeżdża co 15 minut. Cena biletu tramwajowego wynosi 6,60 CHF.

Z lotniska do Zurychu taksówką

Naprzeciwko hali przylotów mieści się postój licencjonowanych taksówek firmy Airport Taxi. Koszt dojazdu do centrum Zurychu to około 60 CHF. Podróż nie powinna zająć dłużej niż 15 minut.

City Break Zurych - komunikacja w mieście

Podstawą transportu w Zurychu jest komunikacja publiczna. Sieć miejskiego transportu zbiorowego jest tam bardzo dobrze rozbudowana i opiera się głównie na tramwajach, ale w jej skład wchodzą też autobusy, trolejbusy i podmiejskie pociągi. Bilety można kupić przez internet lub automatach znajdujących się na przystankach. W mieście istnieje aż 19 stref biletowych, o czym należy pamiętać podczas planowania podróży. Ceny wahają się od 2,60 CHF – za jednorazowy bilet normalny – do 16,80 CHF – za jednorazowy bilet normalny uprawniający do jazdy we wszystkich strefach. W pojazdach komunikacji miejskiej nie ma kasowników, a bilety są aktywne już od momentu zakupu. Pamiętajcie, że każdy jednorazowy bilet jest ważny jedynie do 30 minut. Główny punkt przesiadkowy i węzeł komunikacyjny w mieście to dworzec kolejowy Hauptbahnhof, przy którym krzyżują się trasy wielu linii tramwajowych i autobusowych.

Zurych tramwajem

Gęsta sieć połączeń tramwajowych obsługuje prawie cały obszar aglomeracji miejskiej i jest podstawą transportu publicznego w Zurychu. Całkowita długość 15 istniejących linii to aż 113 kilometrów. Tramwaje jeżdżą regularnie i z dużą częstotliwością, przystanki w centrum są rozlokowane co 100-200 metrów. Większość pojazdów jest nowoczesna, zadbana i przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zurych autobusem i trolejbusem

Tramwaje wspomagane są przez 18 linii autobusowych i 6 linii trolejbusowych. Obsługują one głównie przedmieścia oraz obszary miejskie, przez które nie prowadzą żadne trasy tramwajowe. Z tego względu nie jest to zalecany metoda transportu po ścisłym centrum miasta.

Zurych pociągiem

Zurich S-Bahn to system szybkiej kolei podmiejskiej obejmujący cały kanton zuryski. Trasy większości z 27 istniejących linii rozpoczynają się w mieście Zurych. Pociągi są szybkie i kursują regularnie, jest to więc wygodny środek transportu, jeśli chcecie dostać się na obrzeża aglomeracji lub w jej najbliższe okolice.

Zurych taksówką

Po Zurychu można poruszać się także taksówkami, jednak ze względu na wysokie ceny nie cieszą się one dużą popularnością wśród turystów. Opłata początkowa wynosi 6 CHF, a standardowa stawka za kilometr to 3,80 CHF. W centrum miasta bez trudu odnajdziecie postój taksówek, ale w innych dzielnicach łatwiej będzie zamówić samochód przez telefon.

Ładowanie...