X
Ładowanie...

Jarmarki świąteczne

Daj się uwieść magicznej atmosferze świąt niczym z baśni… Poczuj wyjątkowy i magiczny klimat nadchodzącego Bożego Narodzenia.

Tradycja jarmarków w niektórych miastach sięga aż XIII wieku. Od tysięcy lat przybywa ludzi, którzy chętnie wybierają się na takie wydarzenie! W licznych państwach, m.in. w Niemczech, są one organizowane w większości miast, a w tych dużych jest ich nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt!

Poczuj wyjątkowy i magiczny klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia – wybierz się na jarmarki i daj się ponieść niezwykłej atmosferze… Trwają one na tyle długo, że spokojnie można uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu nawet w kilku miastach!

Jarmark w Rzymie - zwiedzaj od 8 grudnia do 6 stycznia

W Rzymie organizowany jest jeden z największych jarmarków bożonarodzeniowych w całych Włoszech! Wiąże się on z hucznie obchodzoną w tym państwie uroczystością Trzech Króli – zarówno Włosi, jak i turyści z całego świata przybywają na Piazza Navona. Tłum tłoczy się na wszystkich uliczkach w zabytkowym centrum Wiecznego Miasta do późnych godzin wieczornych!

Podczas jarmarku można kupić przeróżne kukiełki wiedźmy Befany, barwione na czarno bryły cukru, aż lepką watę cukrową, ogromne obwarzanki, barwne grube skarpety z wełny, a także różne upominki.

Jarmark w Pradze - zwiedzaj od 28 listopada do 3 stycznia

Organizowany w Pradze jarmark ucieszy głównie najmłodszych – miasto wygląda wtedy jak sceneria filmu czy opowieści zimowej – jest minizoo, scena, na której organizowane są przedstawienia, można też przejechać się bryczką. Tłum ludzi zbiera się na Rynku Starego Miasta przy ogromnej kolorowej choince, a także na placu Wacława. Na Hradczanach zaś stoi piękna szopka betlejemska w Zamku Królewskim.

Największym hitem są pacynki – obowiązkowo trzeba kupić na pamiątkę choć jedną ręcznie robioną lalkę. Popularne są też czeskie kryształy, ceramiczne kubki, a także tradycyjne czeskie pieczywo i rozgrzewający miód pitny. Można się delektować pieczonymi kasztanami, które dorównują słynnym paryskim, a także zajadać słodkie trdelniki, pieczone ciastka z cynamonem.

Jarmark w Budapeszcie - zwiedzaj od 13 listopada do 6 stycznia

Świąteczny Budapeszt jest wręcz olśniewający – na placu Vörösmarty odbywa się jarmark, a lampki rozświetlają Most Łańcuchowy i całą dzielnicę zamkową – m.in. Parlament czy Zamek Królewski. W trakcie jarmarku można kupić wyroby przygotowane tradycyjną techniką z naturalnych materiałów, np. biżuterię, ozdoby choinkowe czy skarpety, a także spróbować lokalnych przekąsek, np. kiełbasek czy grzanego wina. Dodatkowo kusi możliwość większych zakupów w licznych butikach czy Zabytkowej Hali Targowej. Wart polecenia jest też spacer po całej ulicy Váci utca, najsłynniejszej ulicy handlowej w mieście.

Jarmark w Brukseli - zwiedzaj od 27 listopada do 3 stycznia

Jarmark świąteczny w Brukseli odbywa się w całym Starym Mieście – znajduje się tu ponad dwieście drewnianych kramów! Kupić można wszystko – od skarpet, przez rękodzieło, po prezenty dla najbliższych. Na fasadzie ratusza wyświetlane są świąteczne motywy i różne efekty świetlne przy akompaniamencie nastrojowej muzyki. 13 grudnia w godzinach 18.00-20.00 w centrum miasta odbędzie się świąteczna parada.

To także wielka gratka dla łasuchów, gdyż Bruksela staje się wtedy prawdziwą stolicą smaku – można skosztować smakołyków z całego świata, m.in. ślimaków oraz ostryg, ale też czekoladek, pierników, popularnego w Anglii puddingu świątecznego. Z kolei na popitkę mamy skandynawskie grzane wino, tzw. glögg i niemiecką odmianę, tzw. glühwein.

Warto też pojeździć na łyżwach na ogromnym lodowisku, aby spalić nieco ze spożytych kalorii...

Jarmark w Paryżu - zwiedzaj od 13 listopada do 3 stycznia

Pola Elizejskie zachwycają niezależnie od pory roku – w zimie jednak są wyjątkowe, gdyż organizowany jest tu jarmark bożonarodzeniowy, tzw. Marché de Noël. Wzdłuż traktu stoi ponad 160 drewnianych domów górskich, które ciągną się aż do placu Concorde. Sprzedawane są tu świąteczne ozdoby, lokalne przysmaki, ceramika czy biżuteria. Dekoracjom świątecznym praktycznie nie ma końca – głównie zachwyca świąteczna iluminacja na Champs-Élysées!

Koniecznie trzeba też zjeść pieczone kasztany i wypić kufel grzanego wina. Zachwycone będą i dzieci, gdyż będą mogły przejechać się świąteczną kolejką, wyszaleć na karuzelach lub ogromnym lodowisku zwanym Lodowym Pałacem. Na jarmark osobiście przybędzie także św. Mikołaj!

Jarmark w Barcelonie - zwiedzaj od 27 listopada do 23 grudnia

Niezapomniana świąteczna atmosfera króluje na bożonarodzeniowych jarmarkach w Hiszpanii, m.in. w Barcelonie. Wybierz się na najstarszy jarmark w stolicy Katalonii, organizowany w samym sercu miasta już od ponad 225 lat!

W trakcie Fira de Santa Llúcia, jarmarku Świętej Łucji, na olbrzymim placu przed katedrą gromadzi się tłum turystów kupujących pamiątki, podziwiających szopkę czy pokrzepiających się winem. Jarmark dzieli się na trzy główne części – w pierwszej stoją sprzedawcy szopek i figurek, w kolejnej można kupić choinki, jemiołę czy liście laurowe, a w trzeciej głównie rękodzieło. Panuje tu atmosfera niczym z prawdziwej baśni…