X
Ładowanie...

Mniej znane, a jakie piękne!

Znasz już Rzym, Londyn, Paryż itd. Wybierz się do mniej znanego miasta - oto kolejne 3 europejskie propozycje na Urlop!

OTO NASZ TOP 3!

Europa nadal potrafi zaskakiwać – podpowiadamy, które miasta warto odwiedzić, mimo że nie są wymieniane jednym tchem obok Paryża, Rzymu, Londynu czy Barcelony. Przekonaj się jednak, że niesłusznie! Wybraliśmy 6 wyjątkowych miast, idealnych na krótki urlop, w których nie brakuje zabytków oraz innych atrakcji. Jako pierwsze prezentujemy wybrane trzy, a niebawem zaproponujemy kolejne!

BOLONIA

Położona u podnóży Apeninów Bolonia jest pełnym zabytków najważniejszym miastem regionu Emilia-Romania, a także kulinarną stolicą Włoch. Smakuj i zwiedzaj! Fontanna Neptuna to symbol miasta, Piazza Maggiore – główny plac, bazylika San Petronio – jeden z największych kościołów gotyckich we Włoszech, Palazzo del Podestà - najstarszy uniwersytet w Europie, wreszcie Due Torri – degli Asinelli oraz della Garisenda – jedyne zachowane wieże z prawie dwustu! Koniecznie wejdź na górę, gdyż trud wspinaczki wynagrodzi roztaczający się stąd widok. Podziwiaj Piazza Maggiore o zachodzie słońca, udaj się na wieczorne spacery wzdłuż malowniczych uliczek, odetchnij magiczną atmosferą miasta. Zwieńczeniem wieczoru będzie kolacja w jednej z restauracji – słyną one jako najlepsze we Włoszech. Kosztuj do woli owoców morza, spaghetti bolognese czy prawdziwej włoskiej pizzy. Możesz też zapisać się na kurs gotowania w mieście o bogatych – a może nawet najwspanialszych – tradycjach kulinarnych! W dzielnicy Quadrilatero tętni życiem lokalny targ, gdzie można spróbować lokalnych produktów, prosto od rolników. Spośród licznych stoisk wybierz rozmaite wyroby – makarony domowej roboty, sery na czele z parmezanem, szynkę parmeńską, pierożki tortellini oraz ravioli, wina czy piwo rzemieślnicze.

SPLIT

W trakcie pobytu przekonasz się, dlaczego Split nazywany jest stolicą chorwackiej Dalmacji. Malowniczo położony na półwyspie, oblewany przez Adriatyk, kusi turystów uroczą Starówką, słynnym portem, skąd można m.in. wypłynąć na pobliskie wyspy, a także ogromnym pałacem Dioklecjana. Cesarz rzymski wybrał właśnie tę lokalizację, gdyż jest to jeden z najcieplejszych zakątków całego wybrzeża Morza Adriatyckiego. Spacerując, podziwiaj mury obronne, a wieczorem odpocznij na pałacowym dziedzińcu, gdzie można posłuchać koncertów. Obsadzoną palmami promenadą wybierz się na spacer, a wreszcie skosztuj potraw kuchni dalmackiej. Warto też wybrać się na wycieczkę do Parku Narodowego Krka, jednej z największych przyrodniczych atrakcji regionu, gdzie ujrzysz imponujące siedem wodospadów. W pół godziny dojedziesz ponadto do Trogiru, który w pełni zasłużył na miano Małej Wenecji. Wyjątkowa Starówka wpisana została na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

MADRYT

Odwieczny pojedynek między Madrytem a Barceloną, dwoma głównymi miastami Hiszpanii, to rywalizacja o tytuł symbolu kraju. Mimo że większą popularnością wśród turystów cieszy się stolica Katalonii, Madryt zachwyca swym niepowtarzalnym klimatem, a także m.in. najsłynniejszym Muzeum Prado, wspaniałymi pałacami królewskimi, długą i pełną sklepów oraz restauracji ulicą Gran Via. Przekonaj się, co zachwyciło słynnego reżysera Pedro Almodovara, który wybrał właśnie Madryt na scenerię wielu filmów. Daj się porwać w rytm flamenco – to znacznie więcej niż jedynie taniec, to kultura łącząca elementy tańca, śpiewu, muzyki i stroju; jedna z wizytówek Hiszpanii. Poznaj historię corridy, rozsmakuj się w paelli oraz słodkich churros. Podczas pobytu w Madrycie przekonasz się, że tu życie tętni przez całą dobę, gdyż fiesta płynie we krwi każdego Hiszpana, w trakcie zabawy uczestniczy w niej całe miasto! Warto wybrać się tutaj w czasie jednej z nich – m.in. w maju (Fiesta de Dos de Mayo oraz San Isidro) czy sierpniu (La Paloma). Weźmiesz wtedy udział w ulicznych koncertach na żywo, barwnych paradach, poczęstunkach, zabawach w barach lub klubach, pokazach i tańcach. Mieszkańcy wszyscy wspólnie spędzają czas, ale nawet wtedy, kiedy nie ma święta, życiem tętnią kluby, puby czy dyskoteki.