X
Ładowanie...

Wielkanoc

Skorzystaj ze świątecznej przerwy, aby zwiedzić kawałek świata! Udaj się w podróż do tętniących życiem miejsc lub podziwiaj rozkwitającą w czasie Wielkiejnocy wiosnę.

Wielkanocne wyciszenie

W Wielkanoc przyroda szykuje się na wiosnę i budzi do życia, ale w Polsce pogoda kaprysi. Jeżeli jesteś spragniony lata, wybierz się w tym czasie na poszukiwanie wspaniałej pogody!

Jeśli szukasz cieplejszego miejsca idealnego na odpoczynek i wyciszenie, spędź święta oryginalnie, poznając obrzędy i zwyczaje innych kultur. Wyjazdy świąteczne w poszukiwaniu spokoju i lepszej pogody zyskują coraz większą popularność. Ponadto możesz uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach, ciesząc się urokami budzącej się wiosny.

Poznaj rekomendowane przez nas miejsca, w których odnajdziesz i słońce, i chlilloutowy nastrój!

Toskania

Po wiosenny nastrój udaj się w podróż wielkanocną do Florencji, miasta w sercu Toskanii, gdzie do woli nacieszysz się słońcem i malowniczym pejzażem.

Przyroda już nie śpi, a temperatura waha się w granicach 20-25 stopni.

Weź udział w niezwykłych wydarzeniach – mieszkańcy organizują m.in. przejazd wozu wypełnionego fajerwerkami, a następnie 20-minutowy pokaz sztucznych ogni przed bazyliką Santa Maria del Fiore.

Czeka Cię istna uczta kulinarna – w poniedziałek przy blasku wiosennych promieni organizowane są pikninki.

Włosi rozkoszują się wtedy doskonałymi regionalnymi produktami, a także wybornym winem. W regionie miejsc piknikowych jest aż nadto…

Skosztujecie nie tylko potraw z jajek, ale także niezwykle tu cenionych karczochów, szparagów oraz jagnięciny.

Przysmakiem jest tzw. colomba, ciasto wypiekane w kształcie gołębicy, posypane cukrem oraz migdałami. Włosi czekają na nie cały rok!

W poniedziałek, czyli „Wielkanockę” (Pasquettę), organizowane są koncerty oraz tańce, a także jarmarki z lokalnymi przysmakami czy rękodziełem.

Kreta

Wielkanoc w prawosławnej Grecji uznaje się za najważniejsze święto, a wyznacza według kalendarza juliańskiego.

Wieczorem gospodynie pieką ciasteczka zwane koulourakia – z masłem i oliwą, a także słodkie chlebki, tsourekia. Wieczorem zaś zajmują się przygotowaniem dekoracji, m.in. z kwiatów drzewa cytrynowego.

Na Krecie skosztujesz ośmiornicy z grilla, pasty z ikry, greckich gołąbków z warzywnym farszem zawijanych w liście winogron.

Wszyscy czekają zaś na wyjątkową zupę wielkanocną, tzw. mageiritsę, gotowaną na podrobach jagnięcych, doprawioną sosem zcytryn oraz jajek.

W niedzielę zaś mieszkańcy wyspy spotykają się na wspólnym pieczeniu barana, a na deser częstują się kalitsounia, ciasteczkami serowo-cynamonowymi.

Zgodnie ztradycją do świątecznego stołu zaprasza się także turystów, aby następnie w takt głośnej muzyki wspólnie tańczyć i świętować.

Jezioro Garda

Spędź spokojne święta Pasqua w malowniczej scenerii nad jeziorem Garda – pośród bujnych oleandrów, cudownych gajów oliwnych i pachnących cyprysów, gdzie górskie zbocza spadają wprost do wody, co wzbudzi w Tobie szczery zachwyt.

Wybierz się ponadto do Gardalandu, słynnego parku rozrywki, a także uroczej i romantycznej Werony, nad rzeką Adygą, u podnóża AlpWeneckich.

Zamieszkujący ten region Włosi długo wspólnie świętują, a że słyną z gościnności, uraczą Cię przystawką ze szparagów, pieczoną koźliną, wybornymi salami i własnoręcznie wyrabianymi serami.

Na deser zaś podzielą się z Tobą ciastem, na który czekają okrągły rok – wyjątkowa colomba podawana jest w towarzystwie słodkiego wina.

Liguria

Pora wyrwać się z codzienności i uciec przed zimową szarugą po odrobinę włoskiego słońca, radości życia i liguryjskiej kuchni!

Spędź Wielkanoc na cudownej Włoskiej Riwierze! Poza coraz śmielej grzejącymi promieniami słonecznymi, piaszczystymi plażami i turkusowym morzem, czeka aromatyczna kuchnia i tradycyjne imprezy – najlepsze właśnie w czasie Wielkiejnocy!

Uroczystości odbywają się głównie w miastach palm – ich mieszkańcy organizują paradę i cudownie ozdabiają swe domy.

Wierzą, że specjalny splot liści palmowych przyniesie ich domowi szczęście i spokój.

Wielką atrakcją parady organizowana w czwartek – zwykle stare wspólnoty spotykają się, aby w tradycyjnych strojach kultywować dawne zwyczaje – m.in. śpiewają w języku łacińskim starożytne pieśni.

Nie możesz też ominąć Pasquetty, czyli Poniedziałku Wielkanocnego, kiedy to Włosi udają się na piknik z rodziną i przyjaciółmi.

Pośród sosnowego lasu dania z grilla smakują wybornie, a zespół zaprasza do tańca i wspólnejbiesiady.

Cypr

Dołącz do radosnych obchodów, weź udział w niezwykłym spektaklu, gdyż Wielkanoc jest najważniejszym świętem liturgicznym na Cyprze.

Pozwól zaprosić się do tradycyjnego domostwa i świętuj w gronie cypryjskiej rodziny, jej przyjaciół i innych turystów.

Skosztuj serowych ciastek flaouna, a także wyjątkowych półsłodkich świątecznych chlebów.

Zbieraj żółte stokrotki, aby zafarbować pisanki na niezwykle intensywny kolor, obserwuj rywalizację wiejskich społeczności na najpiękniej ozdobione domy oraz kościoły – m.in. barwnymi gałązkami kwitnących cytryn i pachnących pomarańczy.

W niedzielę oraz poniedziałek rozpoczyna się zaś radosne ucztowanie – turyści są bardzo mile widziani przy suto zastawionych stołach Cypryjczyków.

Zapomnij o obowiązkach – zwiedź kawałek świata!

Wielkanoc nie musi oznaczać czasu spędzanego w rodzinnym gronie – to także świetna okazja, aby wyrwać się z codzienności. Raporty, sprawozdania, podsumowania, inwentaryzacje – praca daje w kość. Dlatego już teraz pomyśl o sobie i przerwę świąteczną wykorzystaj tak, jak tego potrzebujesz. Udaj się w krótką podróż, ale intensywną w zwiedzanie – poznaj tętniące życiem miejsca, w których spędzisz niezapomniany czas, podziwiając wiosnę w rozkwicie.