X
Ładowanie...

Warszawa - Czas na City Break!

Czas na przerwę! Z miasta największych możliwości udasz się w każdą podróż...

Lotnisko Chopina Warszawa-Okęcie

Lotnisko Chopina to największe lotnisko w Polsce - znajduje się ono na warszawskim Okęciu. Ciekawostką jest, że położone zostało w mieście, w dzielnicy Włochy, jedynie ok. 8 km od ścisłego centrum. Ze śródmieścia można na nie dojechać nawet w ok. 15-20 minut - trzeba jednak pamiętać, że poza godzinami szczytu. Zazwyczaj przejazd autobusem z dworca Warszawa Centralna zajmuje ok. 35 minut. Poniżej prezentujemy różne opcje dojazdu na lotnisko.

Opcje dojazdu

Samochód

Lotnisko położone jest przy ul. Żwirki i Wigury 1, jedynie ok. 8 km od centrum Warszawy, na Okęciu - ze śródmieścia podróż samochodem zajmuje ok. 15-20 minut. Najlepsza trasa prowadzi na plac Zawiszy, skąd należy wjechać w ulicę Raszyńską, która po przejechaniu zaledwie jednego kilometra, tuż za skrzyżowaniem z ul. Wawelską, przejdzie w ul. Żwirki i Wigury. Następnie należy jechać prosto - mijając kilka skrzyżowań - także z ulicą 17 stycznia - a po 500 metrach skręcić w prawo, skąd widoczny będzie terminal A. Dojazd do ul. Żwirki Wigury bywa zakorkowany, dlatego też trzeba liczyć, że podróż może potrwać nawet 45-60 minut. Alternatywę może stanowić trasa wylotowa na Kraków i Katowice.

Taksówka

Jeśli wybierzesz taksówkę, radzimy sprawdzić ceny za kurs - jeszcze zanim do niej wsiądziesz. Koszt przejazd z centrum (z dworca Warszawa Centralna) powinien wynieść ok. 40 złotych. Lotnisko rekomenduje trzy korporacje (szczegóły na stronie portu). Podróż może potrwać jedynie ok. 20 minut, jeśli jednak będą korki – nawet 45-60 minut.

Tramwaj

Przestrzegamy, że tramwajem nie dojedzie się na lotnisko, mimo że zatrzymują się one na pętli Okęcie. Lotnisko oddalone jest od niej o kilka kilometrów.

Autobus

Najpopularniejszą linią autobusową dowożącą pasażerów na lotnisko z dworca Warszawa Centralna jest 175, który kursuje co 10 minut. Ponadto na lotnisko dojedzie się autobusami 148 i 188 (z Pragi-Południe) oraz 331 (z Mokotowa), a także nocnym N32. Należy wysiąść na przystanku Lotnisko Chopina - Odloty. Bilet normalny - tzw. jednorazowy przesiadkowy - kosztuje 4,40 zł i uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów do 75 minut od momentu jego skasowania. Przed podróżą polecamy sprawdzić szczegóły oraz aktualny rozkład jazdy na stronie ZTM.

Pociąg

Inną opcję stanowią pociągi lotniskowe KML z oferty Kolei Mazowieckich, a także połączenia Szybkiej Kolei Miejskiej SKM - linia S2 kursuje między lotniskiem a Sulejówkiem Miłosną przez centrum, a S3 na skróconej trasie z lotniska do centrum. Warto dodać, że przystanki oraz stacje w rejonie lotniska znajdują się w tzw. pierwszej strefie biletowej.

Pociąg KM + autobus

Ze stacji Warszawa Centralna i Warszawa Gdańska na lotnisko kursują pociągi Kolei Mazowieckich, następnie - na stacji kolejowej Modlin - należy wsiąść w autobus wahadłowy odjeżdżający co 20-30 minut. Koszt podróży to 17 złotych. Dla podróżnych, którzy nie korzystają z pociągu KM cena za przejazd z dworca na lotnisko autobusem wynosi 5 złotych (w jedną stronę).

Lotnisko Warszawa-Modlin

Lotnisko Warszawa-Modlin położone jest około 40 km na północ od centrum Warszawy, w Nowym Dworze Mazowieckim. Port ten jest dostosowany, aby rocznie obsłużyć około 2 milionów pasażerów. Dojazd z serca stolicy zajmuje znacznie więcej czasu niż na lotnisko Warszawa-Okęcie. Trzeba liczyć, że podróż może potrwać nawet do godziny. Aby dotrzeć na lotnisko Warszawa-Modlin, możesz skorzystać z kilku opcji, ale warto pamiętać, że komunikacja miejska organizowana przez Zarząd Transportu Miejskiego ZTM nie obsługuje tego lotniska.

Opcje dojazdu

Samochód

Podróżni z Warszawy powinni kierować się trasą S7 w kierunku na Gdańsk, za Wisłą zjechać na Nowy Dwór Mazowiecki, a następnie jechać drogą krajową nr 62 - wjazd na lotnisko znajduje się ok. 1 km od skrzyżowania S7 z drogą krajową nr 62. Pozostali zaś, zależnie od kierunku, z którego przyjeżdżają, dojadą trasą S7 z północy i z południa, S8 z północnego wschodu i południowego zachodu, a także A2 z zachodu. Przed terminalem można zostawić samochód na płatnym parkingu - oferowanych jest 600 miejsc postojowych.

Taksówka

Zdecydowanie najdroższa opcja. Przejazd z centrum Warszawy zajmuje zazwyczaj ok. 40 minut. Ceny za kurs zaczynają się od 119 złotych (z tzw. I strefy, czyli Bemowa, Bielan i Białołęki). Za przejazd ze śródmieścia - od 159 złotych.

Pociąg KM + autobus

Ze stacji Warszawa Centralna i Warszawa Gdańska na lotnisko kursują pociągi Kolei Mazowieckich, następnie - na stacji kolejowej Modlin - należy wsiąść w autobus wahadłowy odjeżdżający co 20-30 minut.Koszt podróży to 17 złotych. Dla podróżnych, którzy nie korzystają z pociągu KM cena za przejazd z dworca na lotnisko autobusem wynosi 5 złotych (w jedną stronę).

Pociąg TLK lub EIC

Wybrane pociągi grupy TLK/EIC zatrzymują się na stacji Warszawa-Modlin - TLK `Mazury` z Olsztyna Głównego, TLK `Kormoran` kursujący na trasie z Bielska-Białej do Olsztyna Głównego, TLK `Pobrzeże` kursujący na trasie z Kołobrzegu do Krakowa Głównego, EIC `Warmia` kursujący na trasie Kraków-Płaszów-Olsztyn Główny.

Modlinbus

Uruchomiono specjalne autobusy dowożące pasażerów na przystanek znajdujący się tuż przed terminalem lotniska. Odjeżdżają one z centrumWarszawy - z placu Defilad (naprzeciw Pałacu Kultury), Dworca Wschodniego oraz stacji metra Młociny (przystanki obejmują także m.in. Lotnisko Chopina (Okęcie) czy Dworzec Zachodni). Kursują przez całą dobę i godziny ich odjazdu dopasowano do rozkładu lotów. Ceny biletów wahają się od 9 do kilkudziesięciu złotych - cena zależy m.in. od kolejności kupowania. Można je kupić w autobusie, na lotnisku lub przez Internet. Warto dodać, że ModlinBusy dowożą pasażerów także z Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Płocka oraz Łodzi.

Autobusy różnych przewoźników

Można też skorzystać z transferu na lotnisko oferowanego przez licznych prywatnych przewoźników - m.in. z PKS-ów firmy Polonus czy Translud.