Czy można przewozić lekarstwa w bagażu podręcznym – oto jeden z najczęstszych dylematów podróżujących samolotem. Trzeba jednak wiedzieć, jak je spakować, aby spokojnie przejść przez kontrolę bezpieczeństwa. Wiemy, jak przewozić kosmetyki, płyny czy artykuły spożywcze, ale lekarstwa budzą w nas wątpliwości.
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że można przewozić leki w bagażu podręcznym – ogólnodostępne, czyli wydawane bez recepty, a także wydawane na zlecenie lekarza. Podczas odprawy musimy jednak zgłosić to pracownikowi kontroli bezpieczeństwa. Może on poprosić o potwierdzenie ich autentyczności (oryginalne opakowania). Jeśli leków jest dużo warto mieć zaświadczenie od lekarza najlepiej w języku angielskim.
Limity i ograniczenia dotyczące leków
Leki ogólnodostępne w postaci płynnej oraz te na receptę można przewozić w dowolnej ilości pod warunkiem, że jest nam ona niezbędna podczas lotu. Jeśli objętość płynnych leków przekracza 100 ml trzeba mieć zaświadczenie od lekarza. Leki należy mądrze zapakować, czyli najlepiej włożyć je do osobnej torby. Można zatem zabrać m.in. syrop, krople do oczu, płyn do soczewek itd. Poza lekami można spakować także sprzęt medyczny, np. glukometr, defibrylator AD, inhalator itp.
Leki warto mieć na wierzchu bagażu podręcznego, np. w kosmetyczce, tak by odprawa bezpieczeństwa przebiegła sprawnie.