X
Ładowanie...

Podróże

śladami Harry'ego Pottera

miejsca, które poruszą Twoją wyobraźnię

Świat magii istnieje! Jesteśmy o tym przekonani. Przygotowaliśmy zestawienie niezwykłych miejsc, w których zapomnicie o tym, że jesteście mugolami.

Dworzec King’s Cross

Na dworcu King’s Cross 11-letni Harry rozpoczął swoją przygodę ze szkołą magii. Obowiązkowy punkt wycieczki to zdjęcie na peronie 9 i ¾. Pamiętajcie jednak, że film kręcono między peronami 4. i 5., a sam gmach budynku w filmie to w rzeczywistości dworzec St. Pancras. Na King's Corss umieszczono tabliczkę z numerem peronu dla czarodziejów i rzeźbę wózka wjeżdżającego w filar między peronami.

Studio Warner Bros

W Studio Warner Bros stało się coś naprawdę magicznego – świat z książki zaistniał w naszej rzeczywistości. Dziś, kiedy już wszystkie części książki zostały sfilmowane, można wybrać się na wycieczkę i zobaczyć kulisy powstawania kolejnych części Harry’ego Pottera, stroje, wnętrza Hogwartu. Studio znajduje się 30 km od Londynu, na dojazd z centrum wystarczy godzina.

Ulica Pokątna

Z Ulicą Pokątną jest małe zamieszanie. Inspiracją dla autorki książek była wiktoriańska ulicza Cecil Court, przy której znajduje się wiele antykwariatów, ale samo wejście na Pokątną miało znajdować się Charing Cross Road. Sprawy nie ułatwia jeszcze trzecia lokalizacja – w filmie Ulicę Pokątną zagrała Leadenhall Market. Na tej ostatniej znajduje się the Glass House znany Wam jako Dziurawy Kocioł.

Bank Gringotta

Ten spektakularny gmach, w którym Harry po raz pierwszy spotyka się z tajemnicami Dumbledora znajduje się w Londynie. W filmie zobaczycie budynek Australia House. Niestety na ogół nie jest dostępny dla zwiedzających, ale znajduje się w centrum miasta, więc możecie obejrzeć go z zewnątrz.

Londyńskie Zoo

Tu Harry po raz pierwszy rozmawiał z wężem i użył czarów (co, jak wiadomo, nie spodobało się ani jego Dudleyowi, ani wujostwu). Miejsce idealnie się nadaje na rodzinny wypad i można w nim spędzić cały dzień.

Hogwart

Pierwowzorem filmowej Szkoły Magii i Czarodziejstwa był niesamowity zamek Alnwick. Oczywiście efekty specjalne zrobiły swoje – nie zobaczymy tu strzelistych wież, ale jest za to fantastyczna biblioteka i restauracja w domku na drzewie (!). Jeżeli chcielibyście poczuć się jak na lekcji zielarstwa, to zapraszamy do Trującego Ogrodu obok zamku.

Hogsmeade

Stacja Hogsmeade, na której wysiadali uczniowie Hogwartu, miała wyglądać jak Gothland w hrabstwie North Yorkshire. Z resztą ten szkocki dworzec zagrał też w innych filmach, m.in. w serialu Heartbeat. Same repliki wioski zobaczycie w Universal Studios.

Privet Drive

Harry jako chyba jedyny chłopiec na świecie nie znosił wakacji, bo musiał wtedy wracać do swojej ciotki na Privet Drive. Z niecierpliwością czekał wtedy na sowę z wiadomościami od przyjaciół. Dom, który znacie z filmu faktycznie mieści się pod adresem 12 Picket Post Close Martins Heron w Bracknell, Berkshire. Jeżeli będziecie w pobliżu – można tamtędy przejechać, ale budynek należy do prywatnych właścicieli i raczej nie wejdziecie do środka.

Edynburg

Pierwsze części książki o Harrym Potterze Rowling pisała w edynburskich kawiarniach. Jedno z tych miejsc działa do dziś – the Elephant House. Właściciele powiesili nawet tablicę upamiętniającą Birthplace of Harry Potter.

Universal Studios

Universal Studio stworzyło dwa ogromne parki rozrywki dla fanów książek o Harrym Potterze. Tutaj każdy może zapomnieć o byciu mugolem i przeżyć niesamowite przygody. Pierwszy z tych parków znajduje się na Florydzie w Orlando (niedaleko Miami), drugi japońskiej Osace.