X
Ładowanie...

Barcelona

Krótki przewodnik po Barcelonie. Zobacz, co polecamy.

Barcelona to miasto, którego nie trzeba reklamować. Jest piękne, tętni życiem, a na jego obrzeżach znajdują się nadmorskie plaże. To stąd pochodzi jeden z najlepszych klubów piłkarskich świata. Oprócz tego znajdziemy tu niezwykłą architekturę, wspaniałą kuchnię i ognistą kulturę – to dzięki tym atrakcjom co roku miasto odwiedzają miliony turystów.

Otoczenie

Miasto jest usytuowane nad Morzem Śródziemnym, od zachodu otaczają je góry Collserola. Z innych stron granice wyznaczają rzeki Llobregat i Besos. Pierwszym ludem, który się tu osiedlił, byli iberyjscy Lajetanie (los layetanos), którzy przybyli tu w VI w. p.n.e. Za początek miasta uznaje się jednak nadejście Rzymian, którzy w 10 r. p. n. e założyli kolonię pod patronatem Oktawiana Augusta. Miasto różni się od monumentalnego Madrytu, co przejawia się chociażby w architekturze. To Barcelona jest kolebką hiszpańskiego modernizmu, nazywanego tutaj katalońską secesją. Wiele tutejszych zabytków to dzieło Antoniego Gaudiego, genialnego artysty pochodzącego z Tarragony. Dzisiejsza Barcelona łączy w sobie wpływy secesji z nowoczesnymi budynkami.

Barcelona - otoczenie
Placa Catalunya

Placa Catalunya

Zwiedzanie miasta możemy zacząć od Placa Catalunya, czyli Placu Katalońskiego, zajmującego aż 5 ha. Znajdują się tutaj rzeźby awangardowe pochodzące z początków XX wieku, m.in. Bogini autorstwa Josepa Clara, Pasterz Pau Pabla Gargalla, dzieła Josepa Llimony, a także pomnik Catalunya autorstwa Francesca Macia. Plac to jednocześnie miejsce spotkań towarzyskich, centrum handlowe oraz węzeł komunikacyjny, które tętni życiem. Tutaj łączą się ze sobą linie metra i autobusów, ponadto z placu odchodzą główne ulice Barcelony.

La Rambla

Z Placa Catalunya szybko dojdziemy do deptaku La Rambla, esencji Barcelony. Można tutaj spotkać mimów, tancerki flamenco, a także „starożytnych” wojowników. Jeśli chcemy mieć gwarancję, że ponownie odwiedzimy miasto, powinniśmy udać się do fontanny zwanej Canaletes, której woda ma podobno magiczną moc.

Barcelona - La Rambla
Palau Guell

Palau Guell

W bocznej uliczce deptaku La Rambla znajdziemy Pałac Guella (Palau Guell), jeden z wielu niezwykłych projektów Gaudiego. Pałac ma wyjątkową akustykę – właśnie dlatego niektóre jego pomieszczenia wykorzystywano dawniej jako kaplice i sale koncertowe.

Barri Gothic

Idąc odchodzącą z Placa Catalunya aleją Portal de l’Angel, dojdziecie do Barri Gotic, gdzie poczujecie niezwykły urok średniowiecznej Barcelony. Dawniej właśnie tu skoncentrowane było polityczne i religijne życie miasta. Zwiedzanie dzielnicy warto zacząć od Muzeum Historii Barcelony, w którym można dowiedzieć się więcej o dziejach miasta w czasach rzymskich. W podziemiach obiektu znajdują się mury otaczające niegdyś osadę legionistów założoną przez Oktawiana Augusta, a także winiarnie z III-IV wieku.Większość zabytków w Barri Gotic pochodzi z czasów średniowiecza, nie bez powodu bowiem dzielnica nazywa się „gotycką”. Warto jednak pamiętać, że wiele budynków wybudowano na wzór gotyku już w XX wieku.

Barcelona - Barri Gothic
Port Vell

Port Vell

Port Vell, czyli Stary Port, to miejsce co roku odwiedzane przez ponad 16 mln osób. Można go zwiedzić nie tylko pieszo, ale także z pokładu wycieczkowej łódki Golondrinas lub katamaranu Orsom. Jeżeli chcielibyście zobaczyć port z wysokości, warto skorzystać z kolejki liniowej, która porusza się między plażą a Montjuic. W Port Vell znajduje się Muzeum Morskie (Museum Maritim), którego kolekcja zawiera m.in. łodzie rybackie, mapy i maszkarony, służące dawniej za ozdoby dziobów statków. Do innych atrakcji należy 60-metrowy pomnik Krzysztofa Kolumba, który pozostał pamiątką po wizycie żeglarza w Barcelonie zaraz po odkryciu Ameryki.

La Barceloneta

Kiedy wyjdziecie z muzeum, będziecie już bardzo blisko dzielnicy La Barceloneta – turyści mogą tu skorzystać z najstarszych i najdłuższych plaż Barcelony – Sant Sebastia i Barceloneta. Poruszając się deptakiem La Rambla de Mar, zauważymy Wieżę Sant Sebastia – stację, do której dojeżdża kolejka liniowa z Montjuic.

Barcelona - La Barceloneta
Barcelona - Barcelona Gaudiego

Barcelona Gaudiego

Intrygującą atrakcją jest Casa Batllo (Dom Rodziny Batllo), porównywany niekiedy do smoka lub morskiego potwora. Atmosfera Casa Battlo przywodzi na myśl marzenie senne. Najbardziej urzekający element budynku to fasada udekorowana ceramiczną mozaiką oraz kolumny przypominające kości. Niektórym te niecodzienne elementy architektoniczne kojarzą się z karnawałowymi maskami, innym przypominają fale morskie. Dach budynku został przebudowany przez Gaudiego. Na wieży można zobaczyć litery symbolizujące Świętą Rodzinę. Budynek jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Kolejnym intrygującym budynkiem zaprojektowanym przez Gaudiego jest Casa. Dom barcelońskiego przemysłowca Perego Mili ukończono w 1912 roku i nazwano „La Pedrera”, czyli Kamieniołom. Meble z jego wnętrz przybliżają styl życia mieszczan z początku XX wieku.Spoglądając przez jeden z łuków Casa Mila, dostrzec można nieskończone dzieło Gaudiego – Sagrada Familia.

Jego budowa trwa już 130 lat. Artysta pracował nad świątynią do ostatniej chwili życia - kierownictwo nad projektem objął w 1883 roku, a z budową był związany przez 43 lata. Pragnął stworzyć świątynię idealną. „Święta Rodzina” jest przepełniona symboliką religijną. Trzy fasady kościoła nawiązują do tajemnic Narodzenia, Męki i Chwały, każda z fasad jest natomiast podzielona na trzy portyki – Wiary, Nadziei i Miłości.

Piłka nożna

Fanów piłki nożnej na pewno zainteresuje Camp Nou, czyli Nowy Stadion. W 1957 został wybudowany w miejscu dawnego obiektu, który nie był w stanie pomieścić dużej liczby kibiców. Na mecz na Camp Nou może przybyć nawet 100 tys. osób – to największy stadion w Europie. Znajdujące się obok muzeum przybliża historię zespołu. Zwiedzający mogą posłuchać hymnu Barcelony i przeczytać jego tekst w różnych językach, w tym także po polsku.

Barcelona - Piłka nożna