X
Ładowanie...

Cudowne Bałkany

Niepowtarzalna kraina słońca, przygody i pysznego wina!

Uwielbiamy tę część Europy! Tak różnorodnego, tajemniczego i szalonego regionu nie znajdziecie nigdzie indziej. Dla wielu to prawdziwa twarz kontynentu i świadectwo niezwykle burzliwej historii. Dla innych kulinarny raj oraz miejsce, w którym powstają najznakomitsze wina. Dla wszystkich Bałkany są optymalnym kierunkiem wakacyjnym oraz pozasezonowym, bo słońce gości tam równie często na niebie, jak uśmiechy na twarzach miejscowych. Gwarantujemy, że też będziecie tam roześmiani!

Zadar

Jeśli jakieś miasto porównywane jest z Rzymem, to nie ma wyjścia – trzeba je zobaczyć. Naszym zdaniem Zadar ma nad stolicą Włoch jedną, ale za to bardzo ważną, przewagę – leży nad morzem! Urokliwa starówka znajduje się na półwyspie, ale tez mieszkańcy innych dzielnic korzystają z idealnej lokalizacji. Sporych rozmiarów marina oddziela stare miasto od jego nowszej części. Warto tam wsiąść na łódkę i wybrać się na jedną z okolicznych wysepek, by uciec na chwilę od świata. Ale potem trzeba koniecznie wrócić na kolację! Nad morzem wszystko smakuje lepiej, prawda?

Split

Stolicy Dalmacji reklamować nie trzeba, ale zawsze warto przypomnieć o jej atrakcjach. Największą (dosłownie i w przenośni) są pozostałości monumentalnego pałacu Dioklecjana. Dawna siedziba władcy wrosła w miasto i obecnie jest jego centralną dzielnicą. Spacer wąskimi uliczkami dawnego pałacu będzie niezapomnianym przeżyciem – niejednokrotnie natkniecie się na wypełnione niemal dziką roślinnością podwórka i… wszechobecne suszące się pranie. A gdy już wydostaniecie się tego labiryntu, obierzcie kurs na promenadę i cieszcie się tam życiem aż do białego świtu. Albo i dłużej.

Zagrzeb

Bardzo możliwe, że udając się na wakacje do Chorwacji, wylądujecie w Zagrzebiu. To w końcu stolica i największe miasto tego kraju. Zanim uciekniecie na wybrzeże, poświęćcie jednak trochę czasu na zwiedzanie, bo naprawdę warto. Zagrzeb jest wręcz stworzony do pieszych wycieczek – wszystko jest tam blisko i pod ręką. Udajcie się do tzw. Górnego Miasta – tam znajdziecie historyczne centrum. Polecamy wjechać tam kolejką, a następnie wdrapać się na wieżę Lotrščak. Najlepiej w okolicach południa, bo wtedy z wieży… wystrzeliwana jest kula armatnia! To nawiązanie do legendy, którą na pewno poznacie na miejscu. Bawcie się dobrze!

Dubrownik

Dubrownik nie bez powodu nazywany jest Perłą Adriatyku. To prawdziwy klejnot i wakacyjny raj, w którym nigdy nie można narzekać na brak słońca i… rakii! To także sceneria, w której toczy się popularna „Gra o Tron”, więc fani seriali powinni umieścić tę lokalizację na liście miejsc do zobaczenia. Powodów do odwiedzin jest jednak znacznie więcej, bo miasto znajduje się na liście dziedzictwa światowego UNESCO. Na uwagę zasługują na pewno okalające miasto mury obronne i Pałac Sponza. Ale tak naprawdę to całe miasto jest jednym wielkim zabytkiem i atrakcją samą w sobie.

Pula

W tym mieście zobaczycie pełną pulę wakacyjnych atrakcji – piękne morze i słynne na cały świat zabytki. W Puli z pewnością znajdują się najbardziej efektowne pozostałości z czasów rzymskiego imperium. Szczególnie imponująca jest chluba miasta – potężny marmurowy amfiteatr. Jest trzeci na świecie pod względem rozmiaru i zachował się do naszych czasów w dużo lepszym stanie niż słynne Koloseum w Rzymie. Gdy już uwiecznicie go na zdjęciach, wybierzcie się na spacer do portu i mariny, a potem na uroczą starówkę. Wolicie spędzać czas na plaży? Nic prostszego, wystarczy wybrać się nieco poza miasto, aby cieszyć się słońcem i idealną wodą.

Podgorica

To niepozorne miasto, które mocno doświadczyła historia, ma w sobie sporo uroku. Przecina je aż sześć rzek, więc spacer ich brzegami jest z pewnością obowiązkowy dla każdego odwiedzającego. Szczególnie polecamy zobaczenia malowniczych przełomów Ribnicy, która przecina centrum miasta. Równie efektowny jest most Milenium – nowy symbol miasta i jedna z bardziej imponujących budowli. Jeśli chodzi o zabytki, to na szczególną uwagę zasługuje Sahat kula – wzniesiona przez Turków XVIII-wieczna wieża zegarowa. Znajdziecie ją w muzułmańskiej dzielnicy, która jest wręcz stworzona do nastrojowych spacerów.

Sofia

Kto ma ochotę na nietypowy pobyt w stolicy Bułgarii? Rekomendujemy zacząć go od wizyty w Muzeum Sztuki Socrealizmu, w którym… hmm… jest naprawdę oryginalnie i ciekawie! Wielbicielom bardziej tradycyjnych placówek polecamy Muzeum Archeologiczne. A wszystkim radzimy wyrwać się na chwilę z centrum ruszyć na eksplorację masywu górskiego Witosza – znajduje się on w obrębie miasta, a największymi atrakcjami są tam oczywiście widoki oraz kolejki linowe. W samym mieście polecamy natomiast… oryginalną bakławę! Nie zapomnicie tego smaku! Jeśli wolicie jednak tradycyjne zwiedzanie, koniecznie zobaczcie budynek Teatru Narodowego – naszym zdaniem najpiękniejszy w całej Sofii.

Belgrad

To rozrywkowa stolica Bałkanów, a dla niektórych nawet całej Europy. Nocne życie Belgradu wciąga i nie daje wytchnienia aż do rana, więc lepiej przygotujcie kondycję na całonocną zabawę. Oraz na zwiedzanie, bo w tym mieście zdecydowanie jest na czym zawiesić oko. W pierwszej kolejności polecamy delikatną wspinaczkę na wzgórze, na którym znajdują się XVII-wieczne fortyfikacje Kalemegdan. Rzućcie okiem na dwie twierdze i wieżę zegarową, a potem na niesamowitą panoramę. Zobaczycie na przykład ujście Sawy do Dunaju! A jeśli chcecie zobaczyć coś prawdziwie legendarnego, wybierzcie się na klimatyczną ulicę Skadarlija, gdzie przez lata spotykali się najwięksi artyści i stołował się np. Jimi Hendrix! Brzmi zachęcająco?

Tirana

Pobyt w tym mieście może wyglądać tak, że zaliczycie wszystkie ważne atrakcje zgodnie z planem i zobaczycie wtedy: pomnik Gjergj Kastrioti Skënderbeu na placu Skandbeg, Narodowe Muzeum Historyczne, meczet Ethem Beja i pobliską wieżę zegarową. Ale możecie też podejść do zwiedzania zupełnie spontaniczne i pobłądzić w klimatycznych zakątkach Tirany, wychodząc od czasu do czasu na główne turystyczne szlaki. Na pewno znajdziecie przy okazji restauracyjkę z aromatycznym miejscowym jedzeniem i przepysznym winem. Który pomysł na stolicę Albanii zrealizujecie?

Skopje

Ach, uwielbiamy to miasto! Doświadczone przez historię, klęski naturalne i różne zawirowania polityczne, ale na nowo pełne energii. Czego tam nie ma? Jest wszystko! Architektura z różnych czasów, stylów i bajek! Ruiny antycznego miasta Skup i budowana współcześnie dzielnica pełna rządowych budynków i… monumentalnych pomników. W jednym miejscu zobaczycie średniowieczny akwedukt czy bizantyjskie cerkwie, ale także kiczowate neony kasyn. Skopje bywa nazywane Małym Vegas, a my obstawiamy, że prędzej czy później się tam pojawicie. I dacie nam znać, jak było. Mamy rację?

Sarajewo

To jedno z tych miast, na których swoje piętno odcisnęła historia. Jego mieszkańcy wiele wycierpieli, a świadectwa wydarzeń z przeszłości można znaleźć tam na każdym kroku. To prawdziwy raj dla miłośników i znawców historii. Ale jednocześnie to odradzająca się w zdumiewającym tempie stolica. Sercem miasta jest plac Baščaršija – tam spotykają się turyści z całego świata, miejscowi i handlarze. Gwarantujemy Wam, że zanurkujecie w labirynt straganów i uroczych knajpek, by nabyć pamiątki i posilić się oryginalnym miejscowym jedzeniem. Dzięki temu będziecie mieć siłę na spacery po mieście świątyń, meczetów, synagog i cerkwi. To będą bardzo różnorodne i wzbogacające w wielu aspektach wakacje!

Kiszyniów

Stolica Mołdawii tak ucierpiała podczas wojny, że z pewnością nie jest miejscem, do którego jedzie się podziwiać zabytki. Odwiedzających przyciąga tam niepowtarzalny klimat, niesamowita mozaika architektury z różnych czasów i otwarci ludzie. Niektórzy mówią, że to miasto przypomina im młodość, bo tak kiedyś było u nas. A czy ktoś nie chciałby się przenieść do czasów swojej młodości? Na pewno każdy o tym marzy. A jeśli do tego dorzucimy przeogromne podziemne magazyny na wino, które znajdują się nieopodal, w wiosce Mileştii Mici, i mieszczą ponad milion butelek wina, to podróż do Kiszyniowa staje się wyprawą do młodzieńczych czasów i dobrej zabawy. Idealne połączenie!