X
Ładowanie...

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe

Daj się porwać magicznej atmosferze i poczuj magię świąt Bożego Narodzenia. Wybierz się do wybranego miasta na jarmark.

Święta bez świątecznych jarmarków na pewno nie smakowałyby tak samo. To esencja wyjątkowej atmosfery, miejsce przedświątecznych spotkań w każdym większym mieście oraz przede wszystkim jedyna w swoim rodzaju okazja na zakup oryginalnych prezentów. Ale jarmarki to także miejsca, w których królują świąteczne przysmaki, lokalne specjały i idealnie rozgrzewające w mroźne dni trunki. Wybraliśmy dla Was miasta, które warto odwiedzić, aby zanurzyć się w świątecznej atmosferze, zaopatrzyć się w niepowtarzalne prezenty pod choinkę i zdobyć zapas kalorii na długą i mroźną zimę. Wszystkiego smacznego!

Jarmark w Pradze - od 2 grudnia do 6 stycznia

Organizowany w Pradze jarmark ucieszy głównie najmłodszych (ale nie tylko!) – miasto wygląda wtedy jak sceneria filmu czy opowieści zimowej. Jest minizoo, scena, na której organizowane są przedstawienia, można się też przejechać bryczką. Tłum ludzi zbiera się na Rynku Starego Miasta przy ogromnej kolorowej choince, a także na placu Wacława. Na Hradczanach zaś stoi piękna szopka betlejemska w Zamku Królewskim.

Największym hitem są pacynki – obowiązkowo trzeba kupić na pamiątkę choć jedną ręcznie robioną lalkę. Popularne są też czeskie kryształy, ceramiczne kubki, a także tradycyjne lokalne pieczywo i rozgrzewający miód pitny. Można się delektować pieczonymi kasztanami, które dorównują słynnym paryskim, a także zajadać słodkie trdelniki, czyli pieczone ciastka z cynamonem. Narobiliśmy Wam apetytu?

Jarmark w Budapeszcie - od 9 listopada do 1 stycznia

Świąteczny Budapeszt jest wręcz olśniewający. Na placu Vörösmarty odbywa się jarmark, a lampki rozświetlają Most Łańcuchowy i całą dzielnicę zamkową – m.in. Parlament czy Zamek Królewski. W trakcie jarmarku można kupić wyroby przygotowane tradycyjną techniką z naturalnych materiałów, np. biżuterię, ozdoby choinkowe czy skarpety, a także spróbować lokalnych przekąsek, np. kiełbasek czy grzanego wina. Dodatkowo kusić Was będzie możliwość większych zakupów w licznych butikach czy Zabytkowej Hali Targowej. Wart polecenia jest też spacer po całej ulicy Váci utca, najsłynniejszej ulicy handlowej w mieście. Co Wy na to?

Jarmark w Brukseli - od 30 listopada do 6 stycznia

Jarmark świąteczny w Brukseli odbywa się w całym Starym Mieście – znajduje się tu ponad dwieście pięćdziesiąt drewnianych kramów! Kupić można niemal wszystko – od skarpet, przez rękodzieło, po prezenty dla najbliższych. Na fasadzie ratusza wyświetlane są świąteczne motywy i różne efekty świetlne przy akompaniamencie nastrojowej muzyki.

To także wielka gratka dla łasuchów, gdyż Bruksela staje się wtedy prawdziwą stolicą smaku – można skosztować smakołyków z całego świata, m.in. ślimaków oraz ostryg, ale też czekoladek, pierników, popularnego w Anglii puddingu świątecznego. Z kolei na popitkę mamy skandynawskie grzane wino, tzw. glögg i niemiecką odmianę, tzw. glühwein. Warto też pojeździć na łyżwach na ogromnym lodowisku, aby spalić nieco ze spożytych kalorii... Prawda?

Jarmark w Brugii - od 23 listopada do 1 stycznia

W sercu zabytkowej Brugii odbywa się coroczny jarmark bożonarodzeniowy. Niewielkie, czekoladą płynące, miasto słynie z bogatej historii, zabytkowych kamienic i urokliwych kanałów. Przywieziecie stąd upominki dla bliskich albo spędzicie magiczne święta. Średniowieczną zabudowę zdobią piękne dekoracje, a mosty i kanały rozświetla mnogość lamp – w centrum rynku zaś przygotowuje się co roku olbrzymią choinkę oraz lodowisko, abyście mogli poszaleć na łyżwach. Jarmark bożonarodzeniowy to wymarzona okazja, aby bez wyrzutów sumienia zajadać się belgijskimi smakołykami – goframi, frytkami oraz przede wszystkim czekoladą! My też nie możemy się doczekać tej uczty!

Jarmark w Paryżu - od 27 listopada do 31 grudnia

Pola Elizejskie zachwycają niezależnie od pory roku – w zimie jednak są wyjątkowe, gdyż organizowany jest tu największy paryski jarmark bożonarodzeniowy, czyli po francusku: Marché de Noël. Wzdłuż traktu stoi ponad 160 drewnianych domów górskich, które ciągną się aż do placu Concorde. Sprzedawane są tu świąteczne ozdoby, lokalne przysmaki, ceramika czy biżuteria. Dekoracjom świątecznym praktycznie nie ma końca – głównie zachwyca świąteczna iluminacja na Champs-Élysées!

Koniecznie trzeba też zjeść pieczone kasztany i wypić kufel grzanego wina. Zachwycone będą i dzieci, gdyż będą mogły przejechać się świąteczną kolejką, wyszaleć na karuzelach lub ogromnym lodowisku zwanym Lodowym Pałacem. Na jarmark osobiście przybędzie także św. Mikołaj! A Wy?

Jarmark w Barcelonie - od 30 listopada do 23 grudnia

Niezapomniana świąteczna atmosfera króluje na bożonarodzeniowych jarmarkach w Hiszpanii, m.in. w Barcelonie. Wybierzcie się koniecznie na najstarszy jarmark w stolicy Katalonii, organizowany w samym sercu miasta już od ponad 225 lat!

W trakcie Fira de Santa Llúcia (czyli jarmarku Świętej Łucji) na olbrzymim placu przed katedrą gromadzi się tłum turystów kupujących pamiątki, podziwiających szopkę czy pokrzepiających się winem. Jarmark dzieli się na trzy główne części – w pierwszej stoją sprzedawcy szopek i figurek, w kolejnej można kupić choinki, jemiołę czy liście laurowe, a w trzeciej głównie rękodzieło. Panuje tu atmosfera niczym z prawdziwej baśni… A że do tego całe miasto jest bajeczne, to w efekcie atmosfera przypomina tę z najpiękniejszych świątecznych filmów. To jak, widzimy się w tym roku przed katedrą Sagrada Familia?

Jarmark w Bolonii - od 25 listopada do 28 grudnia

Podziwiajcie Bolonię w świątecznej odsłonie, bo naprawdę warto! Na dwóch głównych bolońskich jarmarkach świątecznych (Fiera di Santa Lucia oraz Fiera di Natale) poczujecie autentyczną świąteczną atmosferę. Życzenia bożonarodzeniowe “Buon Natale” dobiegną Was z każdej strony. A widok katedry św. Piotra, arkad oraz placu Piazza Maggiore w ozdobach świątecznych to uczta dla oczu, ale – jak to u Włochów – nie zabraknie też uczty dla podniebienia.

Stragany uginają się od słodkości – królują marcepan, ‘torrone’ nugat z orzechami, figami i miodem oraz tradycyjne ‘cantucci’. Wyszukacie też szklane ozdoby na choinkę oraz wyroby z drzewa oliwnego, ale pokonajcie również milion schodów na wieżę Torre degli Asinelli, symbol Bolonii, skąd roztacza się widok na baśniowe miasto w zimowym przebraniu. Choć raz w życiu trzeba to zobaczyć na własne oczy!

Jarmark w Rzymie - od 8 grudnia do 6 stycznia

W Rzymie każdego roku organizowany jest jeden z największych jarmarków bożonarodzeniowych w całych Włoszech! Jego tradycja wiąże się z hucznie obchodzoną w tym państwie uroczystością Trzech Króli. Wśród wąskich uliczek w sercu zabytkowego Wiecznego Miasta tętni życie do późnych godzin wieczornych! Podczas tego widowiskowego jarmarku można kupić kukiełki wiedźmy Befany, barwione na czarno bryły cukru, aż lepką watę cukrową, ogromne obwarzanki, wełniane skarpety, obejrzeć szopki świąteczne, a także skusić się na różne pyszności, m.in. pieczone kasztany. Koniecznie wybierz się też na spacer - największe choinki ujrzysz na placu św. Piotra oraz Weneckim, a także przy Koloseum. Ponadto w Rzymie odbywają się też inne jarmarki, m.in. na Piazza Navona, Piazza dei Re di Roma czy przed Schodami Hiszpańskimi...

Jarmark w Londynie - od 22 listopada do 6 stycznia

Londyn to ogromne miasto, w którym odbywa się wiele jarmarków świątecznych, ale radzimy Wam skoncentrować się na centrum miasta, a w szczególności dwóch niezwykle klimatycznych miejscach. Hyde Park w okresie zimowym przemienia się w magiczne miejsce, gdzie czeka nieskończenie wiele atrakcji, a jedną z najważniejszych jest z pewnością jarmark Winter Wonderland. Nie brakuje tam pysznego jedzenia, rozgrzewających trunków, pamiątek zabawek i świątecznej atmosfery.

Drugim wartym polecenia miejscem, w którym zrobicie przedświąteczne zakupy i skubniecie świątecznych smakołyków, jest Tudor Markets odbywający się miedzy mostem Tower Bridge a Ratuszem. Startuje 30 listopada i aż do 3 stycznia będziecie mogli się tam zaopatrzyć we wszystko to, za co kochamy świąteczne jarmarki.

Jarmark w Wiedniu - od 17 listopada do 26 grudnia

To miasto jest prawdziwym rajem dla wielbicieli świątecznych jarmarków. W tym roku będzie ich w stolicy Austrii ponad 20! Wśród naszych faworytów znajduje się np. ten zlokalizowany przed ratuszem, gdzie oczywiście można kupić i spróbować wiele cudowności, a do tego dzieci mogą wziąć udział w warsztatach z przygotowywania świątecznych ciasteczek i świec. Do tego każdy może tam wysłuchać kolęd śpiewanych przez międzynarodowe chóry – w weekendy wstęp na koncerty jest wolny! Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest jarmark odbywający się przed wiedeńskim Belwederem. Imponujący budynek stanowi idealna tło i uzupełnienie dla klimatycznych stoisk, a świąteczne przysmaki smakują tam perfekcyjnie!

Jarmark w Wilnie - od 1 grudnia do 7 stycznia

Świąteczny jarmark w stolicy Litwy rusza w tym roku 1 grudnia. Na 48 stoiskach znajdujących się na Placu Katedralnym będziecie mogli kupić lokalne wyroby rzemieślnicze, świąteczne dekoracje i lokalne przysmaki. Szczególnie polecamy pierniki, kasztany i cudowne grzane wino, które podbiło nasze podniebienia rok temu. Podobnie jak bajkowy klimat podbił nasze zmysły. Niepowtarzalna świąteczna atmosfera jest w tym roku gwarantowana, bo plac ozdobi 25-metrowa choinka, a do tego organizatorzy spodziewają się wizyty Mikołaja, wraz z reniferami! Zachęcamy do wizyty w centrum Wilna, degustowania kulinarnych cudów i spalania kalorii na lodowisku, które także pojawi się na jarmarku. Mamy nadzieję, że Wy też