X
Ładowanie...

Liguria

Najbardziej malownicze włoskie wybrzeże na wyciągniecie ręki.

Czy ktoś nie chciałby odkryć tajemnic regionu, w którym na świat przyszedł tak wielki odkrywca jak Krzysztof Kolumb? A może istnieją smakosze, nie fantazjujący o wakacjach w ojczyźnie sosu pesto? Na oba pytania odpowiadamy przecząco, bo na pewno absolutnie każdy chciałby zwiedzić włoską Ligurię. Jej perłą jest Genua, ale cały region zasługuje na uwagę. Przeczytajcie nasz przewodnik, zanotujcie najbardziej przydatne informacje i ruszajcie na weekend, wakacje lub nawet całą zimę. Gwarantujemy, że nie będziecie się tam nudzić!

Genua

Ta niegdyś potężna republika włoska straciła wiele ze swojej potęgi, lecz piętno tych czasów czynią Genuę jedną z niedocenianych pereł wśród włoskich miast. Wycieczka niezmienionymi od setek lat ciasnymi uliczkami pomiędzy pastelowymi domami, wizyta na wielkim targu pełnym specjałów wydobytych świeżo z morza i przyjazny klimat śródziemnomorski powodują, że pobyt tutaj będzie niezapomniany. Jako miasto portowe Genua oferuje wiele zabytków związanych ze swoją morską historią, w końcu to tutaj narodził się Krzysztof Kolumb. Poza dwoma muzeami o tematyce morskiej trzeba zwiedzić jedno z największych w Europie akwariów, gdzie żyje ponad 600 gatunków zwierząt. Z zabytków powinno się też zobaczyć Palazzo Bianco, gdzie zobaczymy obrazy Caravaggia i innych malarzy genuańskich oraz Palazzo Ducale, skąd rządzili dawni dożowie Genui. Ale z dala od tych popularnych miejsc zwiedzanie też może być przygodą, szczególnie, że kręte uliczki miasta, zwane caruggi, są prawdziwym miastem w mieście.

Genua-Liguria
Liguria wybrzeże

Krajobraz wybrzeża

Malownicze wybrzeże Ligurii tworzą liczne klify, wpadające do morza wzgórza, tarasy porośnięte oliwnymi gajami i winnicami oraz surowe, skaliste plaże. Prawdopodobnie najpopularniejszym szlakiem turystycznym jest podróż po Cinque Terre, kompleksie klimatycznych nadmorskich wsi, które ze względu na swoją unikalność trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ten świetny teren do wspinaczki i podziwiania krajobrazów słynie też z rozbudowanej bazy turystycznej, dzięki czemu na pewno nie zabraknie nam rozrywek, gdy dotrzemy na miejsce. Wody tej części Morze Śródziemnego zachęcają do pływania i są popularne wśród żeglarzy. Przystań znajduję się w niedalekim Portofino, gdzie znajduje się również XVI-wieczny zamek, z którego rozpościera się świetny widok na zatokę. Dobre miejsce na spokojny odpoczynek z lampką wina w ręce.

Ligurskie specjały

Wyrafinowana lokalna kuchnia zachwyca jakością swoich produktów. Oliwa z tych stron uznawana jest za jedną z najlepszych w całych Włoszech, a wina ligurskie są marką samą w sobie. To właśnie ten region jest miejscem narodzin słynnego na całym świecie sosu pesto – dostaniemy go tutaj razem z szerokimi pasmami makaronu tagiatelle. Popularnych jest tutaj bardzo wiele gatunków owoców morza i ryb, warto posmakować oraty przyrządzonej z ziemniakami i oliwkami. Omułki są dostępne w przynajmniej kilku wariacjach. Miejscowym specjałem są też ciasta z warzywami i lokalnymi ziołami, torte di verdura, a każda gospodyni uraczy nas torta di riso, czyli ryżowym ciastem z suszonymi grzybami. Prawdziwą atrakcją jednak są lokalne wina, które dzięki dopracowywanym przez wieki metodom uprawy winogron na tarasach zyskały niespotykaną jakość. Polecamy białe wytrawne Cinque Terre i Sciacchetrà.

Liguria specjały
Lotnisko

Lotnisko w Genui

Informacje ogólne

Lotnisko w Genui - Międzynarodowe lotnisko im.Krzysztofa Kolumba jest położone 7 km na zachód od Genui. Ten największy port lotniczy Ligurii obsługuje ponad milion pasażerów rocznie. Na lotnisku pasażerowie mają dostęp do internetu, można skorzystać z oferty barów i kawiarni. Znajdują się tu również kantor i poczta. Lotnisko posiada udogodnienia dla matek
z dziećmi.
Wszelkie informacje dostępne są pod numerem telefonu informacji lotniska: +39 010 60151 oraz na oficjalnej stronie: airport.genova.it

Dojazd i komunikacja

- Samochód:
z lotniska dzięki sieci dróg i autostrad możliwy jest szybki dojazd w regiony Piedmont, Lombardia, a także do tunelu prowadzącego przez Alpy. Przed lotniskiem znajduje się postój taksówek. Lotnisko obsługiwane jest przez firmę RadioTaxi tel: +39 010 5966

- Autobus:
Z lotniska możliwy jest dojazd do stacji kolejowych Bringole oraz Sestri Ponente. Autobusy firmy Volabus odjeżdżają do Bringole średnio co 40 min. Sam dojazd zajmuje ok 30 min.
Przejazd do stacji Sestri Ponente oraz lotniska Marina Airport obsługuje przewoźnik i24. Koszt przejazdu łączonego autobus+pociąg (w granicah Genui) to 1,60 Euro. Bilet jest ważny przez godzinę od chwili skasowania.
Jeśli wybieramy się na Riwierę (Tigullio) możliwe jest wynajęcie busa Riviera Shuttle w cenie od 35-55 Euro za osobę.
Szczegółowe informacje oraz, rozkłady jazdy można znaleźć na stronie

-Pociąg:
Dzięki połączeniu autobusowemu lotniska ze stacjami kolejowymi możliwy jest dojazd do głównych miast Ligurii i innych regionów. Bilety można zakupić od razu w hali przylotów Rozkład jazdy pociągów dostępny jest na stronie