X
Ładowanie...

Mediolan

Krótki przewodnik po Mediolanie. Zobacz, co polecamy.

Mediolan, powszechnie uznawany za światową stolicę mody, jest jednym z najbogatszych włoskich miast oraz najważniejszym centrum gospodarczym w całym kraju. Pomimo że życie toczy się tu w myśl zasady czas to pieniądz, a sam Mediolan kojarzony jest głównie z ekskluzywnymi, luksusowymi butikami znanych projektantów, to miasto oferuje zdecydowanie coś więcej niż tylko zakupy.

Katedra Duomo

Wspaniała gotycka katedra Duomo, jest trzecim co do wielkości kościołem w całej Europie i subtelnie dominuje zarówno ogromny plac, na którym się znajduje, jak i całą panoramę centrum miasta. Katedra pełna jest niesamowitych rzeźb oraz wieżyczek, których w całym budynku jest ponad 3000. Wnętrze zdobione jest przepięknymi witrażami oraz kwiecistymi akcentami, a bogactwo i przepych, jakie tam panują powstawały przez prawie 600 lat budowy. 135 wież zdobiących Duomo możecie oglądać z bliska, spacerując pośród lasu iglic na dachu katedry, jednocześnie podziwiając zjawiskowe widoki ze szczytu zabytkowej konstrukcji. Drzwi katedry otwierają się o godzinie 7:00, a zamykają o 19:00, natomiast na dach możecie wdrapać się schodami za 6 € lub skorzystać z windy płacąc 10 €.

Mediolan - Duomo
Mediolan - Galeria

Galeria Vittorio Emanuele II

Galerii Vittorio Emanuele II, nazywanej powszechnie salonem mediolańczyków. Obiekt powstał w XIX wieku i początkowo miał być jedynie zadaszoną uliczką, która łączyłaby Piazza Duomo z Piazza La Scala. Jednak zorganizowano konkurs, w którym rozważano koncepcje różnych architektów i ostatecznie wygrał projekt Giuseppe Mengoni. Budowa Galerii niestety zakończyła się tragicznym epilogiem, ponieważ artysta zmarł podczas nieszczęśliwego upadku z dachu, jeszcze przed oficjalnym otwarciem obiektu. Powstawało wiele plotek i pomówień na temat śmierci Mengoniego, podejrzewa się nawet, że popełnił samobójstwo z powodu dużej fali krytyki jego dzieła.

Kościół Santa Maria delle Grazie

Znajduje się w nim najsłynniejsze na świecie malowidło ścienne – Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci. Niestety malarz tworzył swoje dzieło dość nietypową, nietrwałą techniką i obecnie z powodu wilgoci stan malowidła pogarsza się. Mimo usilnych starań oraz prac konserwatorskich, prawdopodobnie fresk kiedyś zaniknie całkowicie. Pomimo złego stanu dzieła, jest ono udostępnione dla zwiedzających. Możecie zdecydować się na wycieczkę z anglojęzycznym przewodnikiem, która oprócz podziwiania malowidła, obejmuje zwiedzanie całego kościoła Santa Maria delle Grazie – wówczas musicie liczyć się z kosztami rzędu 36 €. Jeśli planujecie jedynie oglądanie Ostatniej Wieczerzy, za bilet zapłacicie 10 € + 2 € za rezerwację. Oblężenie jest tak duże, żewejściówki należy wcześniej zamówić poprzez stronę internetową.

Mediolan - Santa Maria
Mediolan - Teatro alla Scala

Teatro alla Scala

Najsłynniejsza na świecie opera – Teatro alla Scala, która została założona w 1776 roku zastępując poprzedni teatr zniszczony przez pożar. La Scala został zaprojektowany przez wielkiego neoklasycznego architekta Giuseppe Piermarini, a jego oficjalne otwarcie nastąpiło 3 sierpnia 1778 roku operą Antonio Salieri Europa Riconosciuta. Ceny biletów na spektakle są bardzo zróżnicowane i wahają się od 5 € do nawet 250 €, ale decydując się na wejściówki last minute zapłacicie maksymalnie 12 €. Musicie się wówczas liczyć z miejscami stojącymi lub w ostatnim rzędzie. Nie musicie jednak kupować biletu, żeby zobaczyć La Scalę od środka. Wejście do obiektu kosztuje 9 € i umożliwia zwiedzenie niewielkiego muzeum oraz wstęp do loży i na widownię. Informację o biletach i programie są dostępne na stronie internetowej

Castello Sforzesco

Renesansowy zamek zaprojektowany przez Galeazzo II Visconti w XIV wieku jako twierdza obronna. Wielokrotnie niszczony i odbudowywany, swoją dawną świetność odzyskał dopiero w XIX wieku. Wewnątrz obiektu znajdują się Muzea dei Castello, gdzie przechowywane są historyczne arcydzieła Michała Anioła takie jak niedokończona Pietà Rondanini czy freski Leonarda da Vinci i Donato Bramante. Muzea otwarte są codziennie z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach 9:00 – 17:30, a wstęp kosztuje €5 dla osoby dorosłej i 3€ za bilet dla osób pomiędzy 18. a 25. rokiem życia.

Mediolan - Castello Sforzesco
Mediolan - Dzielnica Navigli

Dzielnica Navigli

To obszar, bardzo często zupełnie niesłusznie, pomijany przez turystów. Ze swoimi wielokilometrowymi szlakami wodnymi oraz mostami i kanałami odbijającymi złote promienie słońca, prawdopodobnie jest najżywszym i najbardziej przyjaznym rejonem w całym mieście. Udajcie się na relaksujący spacer po okolicy, a jeśli zgłodniejecie, możecie wybierać wśród mnóstwa niedrogich barów i restauracji jakie zdobią tę dzielnicę.

Złoty Kwadrat

To obszar pomiędzy Piazza Duomo a ulicami Via Manzoni, Borgospesso, Napoleone, Spiga i Sant’Andrea, gdzie aż roi się od ekskluzywnych butików sławnych projektantów mody jak Armani, Prada, Gucci czy Tiffany. Nawet jeśli nie zamierzacie wydać fortuny na ubrania, koniecznie udajcie się chociaż na spacer po Quadrilatero d’Oro, by z zewnątrz podziwiać wytworne kreacje na wystawach sklepowych.

Mediolan - Złoty Kwadrat
Mediolan - San Bernardino

Kościół San Bernardino alle Ossa

W jego bocznej kaplicy znajduje się mnóstwo ludzkich szczątków stanowiących dekorację ścian, niszy, kolumn oraz drzwi i filarów. Są to kości ofiar zarazy, poległych w pobliżu Szpitala San Barnaba w Brolo lub pogrzebanych na jednym z kilku cmentarzy, które zostały później zlikwidowane.

Sklep oraz restauracja Peck

Obejmuje około 3 300 m2 powierzchni na trzech kondygnacjach i zaspokoi potrzeby nawet najbardziej wymagających smakoszy. W piwnicy znajduje się winiarnia, która jest domem dla ponad 5 000 butelek wina z różnych zakątków świata. Na parterze, na każdym rogu natkniecie się na rozmaitego rodzaju produkty spożywcze, zaś na najwyższym piętrze znajduje się prawdziwy raj. Ostatni poziom skrywa same słodkości, gdzie mieści się całe mnóstwo porozstawianych stolików z pysznymi ciastami. Najnowszym dodatkiem w Peck, jest bar stworzony specjalnie dla młodej klienteli, którzy pomimo szybkiego tempa życia, wciąż sięgają po bardzo wyrafinowane trunki oraz posiłki.

Mediolan - Restauracja Peck
Mediolan - Wydarzenia

Wydarzenia

Tydzień Mody w Mediolanie, to wydarzenie, na które czekają najwięksi miłośnicy mody. Zaraz obok Nowego Jorku, Paryża i Londynu, należy do najbardziej prestiżowych wydarzeń ze świata mody w całej Europie. Został zainicjowany w 1958 r. i aktualnie możecie w nim uczestniczyć dwa razy w roku: na przełomie lutego i marca oraz września i października.

Jeśli spędzacie urlop w Mediolanie w kwietniu, prawdopodobnie będziecie świadkami odbywającego się corocznie maratonu. To wyzwanie polegające na długodystansowym wyścigu wzdłuż ulic miasta; spora część trasy przebiega przez jego zabytkowe centrum. Niepowtarzalna atmosfera i silne emocje towarzyszące biegaczom dają się odczuć wśród publiczności i jeśli tylko macie sposobność, nie przegapcie tego wydarzenia. Kwiecień to czas, w którym rozpoczynają się największe i najbardziej prestiżowe Targi Designu na świecie. Wydarzenie organizowane jest od pół wieku i co roku przyciąga

setki tysięcy zwiedzających na wystawy wzornictwa przemysłowego. Przez kolejny tydzień Mediolan staje się siedzibą projektantów, producentów, architektów i dziennikarzy, którzy na bieżąco relacjonują wydarzenia.

W ciągu kilku pierwszych dni czerwca, w mieście odbywa się Festiwal del Naviglio. Okolice barwnej dzielnicy, zamieniają się w folklorystyczne centrum rozrywki. Coroczne obchody organizowane są po to by powitać nadchodzące lato, a towarzyszą im rozmaite przedstawienia teatralne, koncerty muzyki ludowej oraz pokazy taneczne. Ponadto możecie podziwiać stoiska pełne rękodzieł i rzemiosła artystycznego.

Na początku września, na oddalonym o około 10 km od Mediolanu torze wyścigowym Monza, ma miejsce Grand Prix Formuły 1. Emocji i atmosfery towarzyszącej wyścigom nie da się z niczym porównać. Bilety są piekielnie drogie, najtańsze zaczynają się od 95 €, a najdroższe sięgają kwot rzędu 1000 €. We wrześniu odbywa się także Milan Film Festival, który powstały w 1996 roku jako krótki konkurs dla młodych reżyserów, aktualnie urósł do rangi wspaniałego wydarzenia skupiającego wybitnych reżyserów dużego formatu