X
Ładowanie...

Najciekawsze muzea na świecie

Zobacz, jakie miejsca szczególnie polecamy odwiedzieć!

NAJBARDZIEJ IMPONUJACE MUZEA

Muzea są wizytówkami miast i przyciągają zwiedzających z całego świata. Nie ma w tym nic dziwnego, bo często to jedne z największych atrakcji, których wręcz nie wypada nie odwiedzić. Czy wyobrażacie sobie pobyt w Petersburgu bez wizyty w Ermitażu? My też nie. Dlatego przygotowaliśmy dla Was zestawienie muzeów, które absolutnie trzeba zobaczyć, gdy jest się w pobliżu. Zarezerwujcie sobie kilka godzin na zwiedzanie, ale najpierw zarezerwujcie loty.

Paryż

O Paryżu mówi się, że jest światowym centrum sztuki. Grzechem byłoby we francuskiej stolicy nie zwiedzić Luwru, jak również nie zobaczyć bogatej kolekcji Muzeum Orsay – to obowiązkowe punkty na mapie miasta.

Paryż

Dowiedz się więcej o muzeach Paryża

Paryż nieodłącznie kojarzy się ze sztuką – nic dziwnego, skoro jedno z najsłynniejszych muzeów na świecie mieści się właśnie tutaj. Luwr, o którym mowa znajduje się w miejscu dawnego pałacu królewskiego nad prawym brzegiem Sekwany. Już samo wejście do obiektu jest niezwykle imponujące – jego podziemna część schowana jest pod intrygującą szklaną piramidą. Znajdziesz tu m.in. zbiory dzieł sztuki starożytnej, bliskiego wschodu, słynne rzeźby jak Wenus z Milo oraz spuściznę artystów takich jak Michał Anioł, Rafael czy Tycjan. Po przeciwnej stronie Sekwany mieści się galeria sztuki francuskiej – Muzeum Orsay, gdzie można podziwiać nie tylko rzeźbę i malarstwo, ale też antyczne meble oraz fotografie.

Madryt

Chcąc zobaczyć spuściznę wybitnych hiszpańskich artystów koniecznie wybierz się do Madrytu. W Muzeum Prado odkryjesz dzieła artystów takich jak Velazquez czy Goya, a w Reina Sofia samego Picassa oraz Dalego.

Madryt

Dowiedz się więcej o muzeach Madrytu

Muzeum Prado to najsłynniejsze tego typu miejsce w Madrycie. Jedno z najbogatszym muzeów na świecie powstało pod koniec XVIII wieku i znajduje się w samym sercu miasta przy ulicy o bliźniaczej nazwie. Galeria mieści kilka tysięcy najwspanialszych obrazów na świecie, autorstwa najznamienitszych artystów takich jak Diego Velázquez, Peter Rubens, Hieronim Bosch czy Francisco Goya i Rafael Santi. Reina Sofia, czyli Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii mieści się w dawnym budynku Szpitala Miejskiego w centrum Madrytu i wraz z Prado należą do tzw. Trójkąta Sztuki, głównych muzeów sztuki w Madrycie. Znajdziesz tu oddzielne wystawy poświęcone artystom takim jak Joan Miró, Pablo Picasso i Salvador Dali.

Sankt Petersburg

Państwowe Muzeum Ermitażu kryje w sobie bogatą historię Sankt Petersburga. Zwiedzając jego liczne galerie pełne obrazów, rzeźb i zrekonstruowanych zabytkowych mebli przeniesiesz się w czasie do XVIII wieku.

Sankt Petersburg

Dowiedz się więcej o muzeach Sankt Petersburga

Państwowe Muzeum Ermitażu to najbardziej znane muzeum w Sankt Petersburgu. Słynny obiekt znajduje się w malowniczym położeniu nad brzegiem Nevy, w miejscu gdzie rzeka uchodzi do Zatoki Fińskiej. Na muzeum składa się pięć historycznych budowli: Ermitaż Stary, Mały, najmłodszy Nowy Ermitaż oraz Teatr Ermitażu, jednak najstarszym i jednocześnie najbardziej okazałym jest Pałac Zimowy. Muzeum, podobno było ulubionym miejscem carycy Katarzyny II i to właśnie za jej sprawą Pałac przeobraził się w imponującą galerię sztuki. Zbiory są tak obfite, że zaledwie ich niewielki procent udostępniony jest zwiedzającym: poza największą na świecie kolekcją malarstwa można podziwiać liczne zabytkowe meble oraz rzeźby.

Londyn

Londyńskie galerie i muzea każdego roku przyciągają tysiące turystów z całego świata. Jeśli kochasz sztukę i fascynuje Cię historia ewolucji koniecznie zajrzyj do British Museum oraz Muzeum Historii Naturalnej.

Londyn

Dowiedz się więcej o muzeach Londynu

Londyn skrywa w sobie niezwykłe bogactwo zasobów kultury, sztuki oraz nauki. Ich miłośnicy mogą poszerzać swoją wiedzę podczas wizyt w licznych muzeach i galeriach, a co najważniejsze te udostępnione są dla zwiedzających zupełnie za darmo. W British Museum znajdującym się w neoklasycznym budynku w dzielnicy Bloomsbury, zobaczysz największą na świecie kolekcję zbiorów antycznych, a także sztukę grecką, bizantyjską, ekspozycje azjatyckie, dzieła drukarskie oraz egipskie mumie i sarkofagi. Zaś Muzeum Historii Naturalnej w dzielnicy South Kensington zachęca ekspozycjami nawiązującymi do ewolucji człowieka oraz historii powstania Ziemi poprzez interaktywne wystawy i symulatory np. trzęsienia ziemi.

Nowy Jork

Nowy Jork przyciąga miłośników sztuki fantastycznymi zbiorami Miejskiego Muzeum Sztuki. Największa amerykańska galeria zachęca bogatą kolekcją malarstwa, fotografii, instrumentów muzycznych oraz militariów.

Nowy Jork

Dowiedz się więcej o muzeach Nowego Jorku

Metropolitan Museum of Art to największe a zarazem najstarsze muzeum w całej Ameryce. Gmach budynku mieści się przy Fifth Avenue we wschodniej części słynnego Central Parku. Miejskie Muzeum Sztuki oferuje bogate zbiory z różnych dziedzin jak: malarstwo, rzeźba, sztuka użytkowa, fotografia, militaria czy instrumenty muzyczne. Znajdziesz tu dzieła znamienitych światowych artystów m.in. Rembrandta, Botticellego, Rafaela, Moneta, Van Gogha i wielu innych. Ogromne wrażenie wywrze z pewnością sekcja egipska, która obejmuje eksponaty tak mumie, hieroglify czy cenną biżuterię oraz wystawa broni i zbroi rycerskich. Zbiory galerii są tak pokaźne, że każdy znajdzie tu coś, co go zainteresuje.

Sztokholm

Vasa to najbardziej znane sztokholmskie muzeum marynistyczne. Poznaj historię zatopionego wraku podczas wizyty na zrekonstruowanym okręcie wojennym z czasów XVII wieku.

Sztokholm

Dowiedz się więcej o muzeach Sztokholmu

W Sztokholmie znajduje się aż 200 różnych muzeów jednak tym, które cieszy się największą sławą jest marynistyczne Vasa Museum. Obiekt można podziwiać na terenie dawnych terenów łowieckich w Djurgården. Vasa to nic innego jak siedemnastowieczny statek, który zatonął w 1628 roku. Po 333 latach ponownie pojawił się na powierzchni, a wydobyty wrak zrekonstruowano i udostępniono dla zwiedzających. Wraz z okrętem światło dzienne ujrzały tysiące przedmiotów będących elementami statku, w tym wspaniałe rzeźby postaci biblijnych, władców rzymskich, bóstw czy zwierząt, które udostępnione są dla ogółu. Dzięki obecności unikalnych przedmiotów odniesiesz wrażenie jakby czas się zatrzymał w XVII wieku.

Florencja

Pełna przepychu Florencja to renesansowe miasto będące istnym rajem dla miłośników sztuki i architektury. W słynnej Galerii Uffizi oraz Akademii Galerii odkryjesz dzieła wybitnych światowych artystów.

Florencja

Dowiedz się więcej o muzeach Florencji

Florencja, często nazywana też perłą Toskanii to miasto pełne przepychu i elegancji. Wielu znanych artystów inspirowało się tym wyjątkowym miastem podczas tworzenia swoich największych dzieł. I choć kulturalnych atrakcji tu nie brakuje, to jednym z najbardziej popularnych miejsc jest Galeria Uffizi. W muzeum położonym w nieopodal Piazza della Signoria liczne obrazy i rzeźby czołowych światowych twórców, m.in. Botticelliego, da Vinci, Rafaela czy Rubensa. Wyjątkowym miejscem w Mieście Sztuki jest także Galeria Akademii. To jednocześnie muzeum oraz florencka Akademia Sztuk Pięknych. Znajdziesz tu słynne dzieła malarskie jak Madonna Morza, a także znaną na całym świecie rzeźbę Michała Anioła Dawid.

Berlin

Berlin kryje w sobie mnóstwo kulturalnych niespodzianek. W Muzeum Pergamonu zobaczysz zbiory sztuki azjatyckiej, starożytnej i islamskiej zaś Muzeum NRD odkryje przed Tobą tajemnice życia dawnego państwa.

Berlin

Dowiedz się więcej o muzeach Berlina

Berlin w swojej kolekcji posiada niemal 180 muzeów i ponad 400 różnych galerii zawierających najważniejsze dzieła sztuki zarówno z zamierzchłych epok, jak również z współczesności. Najważniejsze z nich znajdują się na tzw. Wyspie Muzeów – kompleksu architektonicznego figurującego na liście UNESCO. Jednym z pięciu budynków jest znane Muzeum Pergamońskie, które odsłoni przed Tobą klejnoty antyczne takie jak babilońska Brama Isztar, Brama Targowa z Rzymu oraz Ołtarz Pergamoński. Z kolei Muzeum NRD położone nad brzegiem rzeki Sprewy jest wspomnieniem po dawnym państwie, które zniknęło z mapy przeszło 20 lat temu. Na własne oczy przekonaj się jak wyglądały mieszkania, sklepiki czy cele więzienne w czasie komunizmu.

Rzym

Rzym skrywa w swoich historycznych murach mnóstwo cennych zabytków kultury i sztuki. Najbogatszą kolekcję światowych dzieł zgromadzoną przez papieży znajdziesz w Muzeach Watykańskich.

Rzym

Dowiedz się więcej o muzeach Rzymu

Rzym już sam w sobie przypomina potężne muzeum – w mieście niemal na każdym kroku dostrzeżesz ślady zamierzchłych czasów. Jednym z najbardziej wartościowych miejsc są Muzea Watykańskie, które gromadzą liczne dzieła sztuki kolekcjonowane od wieków przez poszczególnych papieży. Praktycznie każdy wybitny artysta od czasów epoki renesansu wzbogacił swoją twórczością zbiory galerii. Pałace Watykańskie są wyjątkowe także pod względem architektury – prace twórców światowej sławy zdobią strojne salony, sale, biblioteki, kaplice oraz dziedzińce, a łączna długość korytarzy w zespole pałacowym wynosi niemal 7 km.

Amsterdam

Miłośnicy sztuki będą zachwyceni bogatą kolekcją obiektów muzealnych w Amsterdamie. Liczne zbiory okazów sztuki zobaczysz w słynnym Rijksmuseum, a w Muzeum Van Gogha całą paletę obrazów i szkiców artysty.

Amsterdam

Dowiedz się więcej o muzeach Amsterdamu

Amsterdamskie muzea to jeden z najcenniejszych klejnotów Holandii. Znajdziesz tu najwspanialsze prace holenderskich artystów, a także twórców światowej sławy. Położony w Dzielnicy Kanałów Rijksmuseum jest zdecydowanie najpopularniejszą galerią w całym kraju. Choć największą część jego zbiorów stanowi malarstwo, to nie brakuje też rękodzieł, grafiki czy rzeźb. Dumą muzeum są dzieła słynnych artystów Jacoba van Ruisdaela, Fransa Halsa, Johannesa Vermeera oraz Rembrandta. Drugim najważniejszym miejscem skupiającym wybitne prace jest Muzeum van Gogha położone w centrum Amsterdamu. Wewnątrz można podziwiać ponad 500 szkiców artysty, 200 obrazów jego autorstwa oraz aż 700 listów – to największa tego typu kolekcja świecie.