X
Ładowanie...

Rzym

Krótki przewodnik po Rzymie. Zobacz, co polecamy.

Rzym, nazywany nie tylko przez poetów i artystów Wiecznym Miastem, jest niesamowitym miejscem, które wzbudza wśród odwiedzających ogromny szacunek, podziw i zachwyt. To miasto przepełnione fantastycznymi atrakcjami, od starożytnych ruin do nowoczesnych muzeów i nie sposób doświadczyć wszystkich jego uroków podczas jednodniowej wizyty.

Bazylika Św.Piotra

Wizyta w Rzymie nie byłaby kompletna bez zobaczenia Watykanu wraz z Bazyliką Św. Piotra. Jest to największa na świecie Bazylika Chrześcijańska, zagnieżdżona w sercu Stolicy Apostolskiej licząca aż 22 000 m2 powierzchni. Wewnątrz znajdują się wspaniałe dzieła znamienitych artystów takich jak Bramant, Peruzzi, Bernini czy Rafael, a jednym z nich jest słynna Pieta Michała Anioła.
Koniecznie zajrzyjcie do podziemi, gdzie znajduje się grób papieża Jana Pawła II. Pamiętajcie też o odpowiednim stroju, osoby ubrane zbyt skromnie, z odsłoniętymi ramionami, krótkimi spódnicami lub spodenkami nie zostaną wpuszczone do środka.
Poświęćcie trochę czasu na zwiedzenie Kaplicy Sykstyńskiej i Muzeów Watykańskich. Obowiązuje do nich ten sam bilet. Jeśli dysponujecie większą ilością czasu warto zobaczyć także Ogrody Watykańskie – można je zwiedzać jedynie w grupach z przewodnikiem, a rezerwacje i bilety dostępne są na stronie internetowej Muzeów Watykańskich.

Bazylika Św.Piotra
Zamek Św.Anioła

Zamek Św.Anioła

Przechodząc dalej przez Viale della Conciliazione, Waszym oczom ukaże się zjawiskowy Zamek Św. Anioła. Dzięki niepowtarzalnej konstrukcji oraz wyjątkowo malowniczym położeniu na brzegu rzeki Tybr, Castel Sant’Angelo jest jednym z najbardziej znanych zabytków miasta. Zamek możecie zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00 – 19:30, jednak kasy biletowe są zamykane już o 18:30. Bilet normalny kosztuje 11,50 €, młodzież pomiędzy 18. a 25. rokiem życia musi zapłacić 8 €, a dzieci poniżej 18. roku życia wchodzą za symboliczne 1 €.

Koloseum

Koloseum to miejsce jak żadne inne. Nic tak nie podkreśla potęgi oraz wspaniałości Imperium Rzymskiego jak ten fragment starożytnej architektury. Colosseo stanowił niegdyś największy amfiteatr w całym Cesarstwie, a zbudowany został w I wieku z inicjatywy cesarza Wespazjana, zaś budowlę dokończył jego syn Tytus. Położone jest tuż obok Forum Romanum. Jest ono dostępne codziennie od godziny 9:00, a zamykane jest w zależności od pory roku, zazwyczaj po zachodzie słońca. Ceny wejściówek wahają się od 16 € za bilet normalny, 11,50 € dla osób pomiędzy 18. a 25. rokiem życia do 4 € dla młodzieży i dzieci poniżej 18. oraz dla osób po 65. roku życia. Aby uniknąć nużących kolejek, możecie zakupić bilety przez internet, jednak wówczas należy doliczyć 4 € od biletu za rezerwację. Bilety upoważniają Was także do wstępu na teren Forum Romanum oraz na wzgórze Palatynu.

Rzym - Koloseum
Rzym - Panteon

Panteon i Fontanna diTrevi

Jedną z najsłynniejszych i najlepiej zachowanych starożytnych budowli na świecie jest Panteon. Jego ogromna konstrukcja zwieńczona jest monumentalną kopułą ze spektakularnym, oryginalnym dachem, w którym znajduje się okrągły otwór z widokiem na niebo. Obiekt możecie zwiedzać od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00 – 18:30, a w niedziele pomiędzy 9:00 a 13:00. Ponadto wejście do dawnej świątyni jest całkowicie bezpłatne.
Fontanna di Trevi to największa barokowa fontanna w całym Rzymie i zarazem jedna z najbardziej znanych na świecie. Z pewnością znacie ją z filmu Federivo Felliniego La Dolce Vita oraz słynnej sceny kąpieli głównej bohaterki Sylvii, granej przez Anitę Ekberg. Legenda głosi, że jeśli podróżny wrzuci monetę do fontanny, to z pewnością jeszcze kiedyś powróci do Rzymu. Pieniądze wybierane z fontanny przez władze miasta przeznaczone są by utrzymać fontannę oraz inne rzymskie zabytki Obiekt wybudowany w 25 roku p.n.e.

Piazza di Spagna

Na Waszej liście nie może zabraknąć Piazza di Spagna oraz prowadzących do niego słynnych Schodów Hiszpańskich. U ich podnóża znajdziecie Fontannę Barcaccia, dzieło Pietro Berniniego oraz jego syna Gian Lorenzo. Schody znajdują się w bardzo ekskluzywnej dzielnicy Rzymu, dlatego też w okolicy znajdziecie wiele luksusowych sklepów znanych światowych projektantów, pamiętajcie, że władze miasta bardzo dbają o czystość i jedzenie podczas przesiadywania na schodach jest zabronione. U stóp Kapitolu znajdziecie jedno z ważniejszych miejsc turystycznych w Rzymie – Piazza Venezia wraz ze słynnym Pałacem Weneckim oraz pomnikiem Wiktora Emanuela II, pierwszego króla zjednoczonych Włoch.

Rzym - Piazza di Spagna
Rzym - Kocie Sanktuarium

Kocie Sanktuariun

Większość turystów jest tak bardzo zachwycona cudami Wiecznego Miasta, że zapomina, że Rzym tak jak większość europejskich miast, ma swoje tajemnice i sekretną stronę, którą również warto odkryć. Spróbujcie oderwać się od tradycyjnych atrakcji oraz od zatłoczonych ulic i spójrzcie na włoską stolicę z nieco innej perspektywy. Rzym jest domem dla ponad 300 tysięcy kotów, z których większość żyje na wolności. Koty przesiadujące na fragmentach rzymskich kolumn, czy drzemiące u stóp dawnych posągów stały się dla rzymian codziennością. Możecie wejść na teren kociego sanktuarium codziennie między godziną 12:00 a 18:00.

Awentyn

Wieczne Miasto zostało zbudowane na siedmiu wzgórzach, a jednym z nich jest Awentyn. Tam też, zaraz przy placu Maltańskim, znajduje się brama do siedziby Kawalerów Maltańskich ze słynną dziurką od klucza. Waszym oczom ukaże się niesamowity widok na potężną kopułę Bazyliki św. Piotra oraz wiodącą do niego ścieżkę z obu stron otoczoną starannie przyciętym żywopłotem. Za czasów cesarstwa plebejski Awentyn stał się ulubioną dzielnicą rzymskiej arystokracji pełną luksusowych willi i pałaców. Tam także znajdowały się termy Decjusza i Karakalli. Warto odwiedzić również: Piramidę Cestiusza, Bazylikę św. Sabiny, Kościół św. Bonifacego i Aleksego, Miejski Ogród oraz istniejący od 1932 Ogród Pomarańczy.

Rzym - Awentyn
Rzym - San Lorenzo

San Lorenzo

Wyróżniającą się dzielnicą jest San Lorenzo, które do rzymskiego szyku i elegancji wprowadza odrobinę niedbałości i buntu. Mieszkańcy dzielnicy zamiast wzdychać nad dziełami przodków, wolą sami stworzyć barwne murale przy pomocy kolorowego sprayu, a ekskluzywne butiki znanych projektantów omijają szerokim łukiem.
To obszar, w którym mieszka większość studentów największego w Europie Uniwersytetu La Sapienza. Znajdziecie tu mnóstwo barów, w których przesiadują zarówno zagraniczni jak i włoscy studenci, zapewne dlatego, że za piwo włoskiej marki Peroni nie zapłaci się tu więcej niż 2 €.

Dzielnica EUR

Wizyta w nowoczesnej rzymskiej dzielnicy EUR (Esposizione Universale di Roma) pozwoli Wam przyjrzeć się z bliska wizji byłego faszystowskiego, włoskiego przywódcy – Benito Mussoliniego. Została ona zbudowana w 1930 roku, aby zaprezentować styl faszystowskiej architektury. Ta specyficzna okolica, znana jest także jako białe miasto czy też miasto w mieście i żyje w niej około 10 000 mieszkańców. Tym, co najbardziej przyciąga zwiedzających jest unikalna architektura oraz muzea powstałe w latach 30. jak np. Muzeum Cywilizacji Rzymskiej, Muzeum Narodowe Sztuki i Tradycji Ludowej, Prehistoryczne i Etnograficzne czy Wczesnego Średniowiecza. Możecie też zrelaksować się w parku Lago dell’EUR, gdzie znajduje się sztuczne jezioro zaprojektowane na potrzeby Igrzysk Olimpijskich.

Rzym - Dzielnica EUR
Rzym - Porta Portese

Porta Portese

W każdy niedzielny poranek na Via Poruense odbywa się pchli targ znany jako Porta Portese. Szczególnie warto się tam wybrać w słonecznie dni, kiedy uczestniczy w nim najwięcej osób. Możecie przebierać w różnych bibelotach takich jak antyczne zegary czy ceramika. Znajdziecie też stare rowery, akcesoria kuchenne czy nawet wysłużone maszyny do pisania, książki oraz biżuterię. Jeśli nie znajdziecie nic dla siebie, stańcie na uboczu i obserwujcie jak miejscowi targują się i dokonują transakcji przekrzykując się wzajemnie. Porta Portese znane było polskim emigrantom pod potoczną nazwą "Porteziak", można było na nim znaleźć produkty niedostępne w naszym kraju.

Villa Doria Pamphili

Villa Doria Pamphili to część Rzymu położna na szczycie wzgórza Gianicolo, która pomimo swojego uroku, w dużej mierze jest ignorowana przez turystów. Wykorzystaj to do zrobienia pięknych zdjęć. Jej piękne ogrody zaprojektowane w stylu francuskim są bardzo popularne wśród rzymian, którzy często wybierają się tu na popołudniowe przechadzki. Jeśli macie ochotę na chwilę wytchnienia lub czujecie się po prostu zmęczeni i przytłoczeni ogromem zabytków, warto wybrać się do Doria Pamphili. Relaksujący spacer pośród czarujących fontann i brak dużej ilości turystów pozwoli Wam zebrać siły na kolejne wycieczki.

Rzym - Villa Doria Pamphili
Rzym - Via Apia Antica

Via Appia Antica

Via Appia Antica jest jedną z najstarszych i najważniejszych dróg prowadzących do Rzymu. Trasa powstała w 312 roku p.n.e. i była stopniowo rozbudowywana, aż w 191 roku p.n.e. połączyła miasto z portem Brindisi oddalonym o 600 km. Dziś najlepszym sposobem na zwiedzenie Appia Antica jest transport publiczny, tym bardziej, że wprowadzono ograniczenia w korzystaniu z prywatnych pojazdów, w tym zakaz poruszania się nimi w niedziele i święta. Bilet autobusowy obejmujący pełną trasę po zabytkach i atrakcjach Via Appia to koszt około 15-20 €. Możecie też wypożyczyć rower i zwiedzać na własną rękę, wówczas cena wynajęcia roweru wyniesie około 3 € za godzinę, zaś za cały dzień zapłacicie 15 €.

Wydarzenia

Jesień w Rzymie upływa pod hasłem muzyki, ponieważ od września do listopada macie szansę uczestniczyć w słynnym programie artystycznym – Festiwalu Rome Europa. To wydarzenie poświęcone najlepszym współczesnym występom artystycznym w dziedzinie muzyki, teatru, opery i tańca, stanowi olbrzymie przedsięwzięcie kulturalne.

W październiku czeka na Was prawdziwe wydarzenie godne czerwonego dywanu. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rzymie oferuje bogaty program światowych premier, filmów dokumentalnych, retrospektyw, wystaw, koncertów, a także innych występów na żywo. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem mediów i co roku przyciąga sławy i artystów takich jak Meryl Streep, Al Pacino czy Robert De Niro. Od listopada do stycznia odbywa się bożonarodzeniowy targ zwany Mercato di Piazza Navona.

Rzym - Wydarzenia

Na placu rozstawiane są stragany, na których sprzedawane są róże produkty żywnościowe i rzemieślnicze. Budki oraz stoiska rozmieszczone są na przestrzeni placu pomiędzy trzema imponującymi fontannami: Fontanną Czterech Rzek, Neptuna oraz del Moro.